26

(0 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Wydawało mi się, że port Pearl'a istnieje, i to od bardzo dawna. Natomiast teraz chciałem sobie go zainstalować, ale nie mogę nigdzie go znaleźć. Jest Lua, Python ... ale Pearl'a nie znalazłem. Stąd pytanie, czy zmyślam, że takowy port istnieje czy tylko nie umiem go znaleźć?

Edit:
Nie ważne, pomerdało mi się, bo chodzi mi o Perl'a (który oczywiście jest przeportowany) a nie o Pearl'a. Można wątek usunąć.

27

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dobra, udało mi się zrobić zdjęcie, więc załączam.

Natomiast nadal twierdzę, że ta moja wtyczka (jak i ta którą zalinkowałeś, ale nic dziwnego, skoro moja jest do Dimage i ta z linku też :) ) jest zupełnie inna od tej uicr0Bee'a.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10841&download=0

28

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dalton napisał/a:

A pokażesz zdjęcie tej wtyczki od Z2?

No właśnie nie bardzo mam jak, ale może jutro coś się uda.

29

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dalton napisał/a:

Od aparatu, albo jakaś Konica Minolta Dimage (np. X20)

Mam Dimage (Z2), więc jak zobaczyłem ten wątek, to specjalnie zszedłem do katakumb wygrzebać ten aparat i nie, Dimage ma mocno inną wtyczkę. W sumie to nawet na tym zdjęciu co zalinkowałeś, nie wygląda podobnie.

30

(12 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Yyyy, byłem pod Beauty Bistro Club o 19:40 i było pusto, a gościu który coś tam robił przy stolikach powiedział, że dopiero się otwierają. To był dość nietypowy sztab %-)

31

(1 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Wątpię aby coś takiego było gdzieś do pobrania (czy nawet i nabycia za zadrukowane papierki)
Ale, że na Falcona wyszło dosłownie parę sztuk gier, to jak chcesz, to sam sobie możesz je pobrać. Tu jest lista zapewne wszystkich, a jak nie wszystkich, to 99,9% gier, z możliwością pobrania:

http://christophe.bray.free.fr/informat … n_jeux.htm

32

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak, moja stacja oryginalna dawno zmarła i używam właśnie PC'towej, ale akurat nie mam zworek do przełączania DS0/DS1, tylko tam "niestety" trzeba było to przelutować.

33

(5 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Mi ten termin dość mocno nie pasuje, ale postaram się pojawić choć na chwilkę.

34

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

artik-wroc napisał/a:

Konfiguracja jest przeniesiona z działającej (więc ROUTE.TAB) jest poprawny

Ale konfiguracja sieci to nie tylko route.tab (który już w pierwszym poście na oko wygląda prawidłowo) dlatego zalinkowałem opis konfiguracji NETUSBee jako poglądowy. Generalnie chodzi mi konfigurację STinG'a w panelu konfiguracyjnym (Xcontrol, Cops, czy co tam innego jeszcze masz), czy tam jest dobrze skonfigurowane? Edit: albo inaczej, co masz tam ustawione?

35

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 16/32bit)

Kojarzy ktoś gdzieś jakiś obraz MiNTa (tego zwykłego, nie a nie pełnego uniksoida)?
Bardzo by mi się przydało mieć ten system pod Hatari, a że nie zadziała on z Hatarowymi dyskami GEMDOS, więc nie zainstaluję go sobie ot tak, tylko trzeba podpiąć jakiś obraz.
Kiedyś próbowałem podpinać obraz mojego EasyMiNTa i nawet się to uruchomiło, ale było tak koszmarnie wolne, że kompletnie nieużyteczne. Dlatego mam nadzieję, że "zwykły" MiNT będzie dawał radę wydajnościowo, a nie widzi mi się stawianie tego od nowa żeby zrobić obraz (choć coś czuję, że tak się pewnie skończy) więc może ktoś gdzieś widział w internetach takowy obraz?

36

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A skonfigurowałeś sobie sieć po stronie Atari?

Nie wiem co to za cudo ten USB2LAN (a pierwsze 3 strony które sprawdziłem wpisując te znaczki w wyszukiwarkę też nie dały mi odpowiedzi) ale konfiguracja tego raczej nie powinna się specjalnie różnić od takiego na przykład NetUS-Bee, więc zerknij czy zrobiłeś wszystko wg tego poradnika:

http://hardware.atari.org/manuals/netsting.htm

37

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

-lm oczywiście dawałem. Ale już znalazłem przyczynę, miałem starszy libm, znalazłem na stronie Thorsten'a nową wersję tej biblioteki (z lutego) i binarka się właśnie utworzyła! :)
Pozostaje pytanie dlaczego paczka z toolchain'em od Thorsten'a którą pobierałem jak montowałem sobie środowisko skrośne dawała te undefined'y. Błąd raczej wykluczam, bo funkcje trygonometryczna na Float'ach są raczej częste, więc błąd byłby pewnie dość szybko wychwycony... Nieważne, ważne, że teraz działa :)

38

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Działa połowicznie, czyli 'cos' już się linkuje jak trzeba, ale 'sin' nadal przerabiany jest na 'sinf' (???)
Na razie nie wnikam dlaczego, bo jednak chciałbym tą przypadłość wyprostować. Przecież to niemożliwe że kompilator generuje kod obiektowy z którego linker nie jest w stanie skorzystać.
Muszę w jakiś sposób automatyczny przeskanować wszystkie biblioteki w poszukiwaniu sinf, cosf, tanf itp, bo przecież to musi gdzieś być (libm oczywiście ręcznie sprawdziłem)

#include <math.h>
#include <stdio.h>

int main()
{
    float position;
    
    float rad_angle = (10 * 3.1459)/180;
    position = 100 * cos(rad_angle);
    position = 200 * sin(rad_angle);
    
    printf("position= %f\n", position);
    
    return 0;
}

Próba kompilacji toolchain'em Thorsteena kończy się:

/usr/lib64/gcc/m68k-atari-mint/9/../../../../m68k-atari-mint/bin/ld: /tmp//ccBofFdp.o:/tmp//ccBofFdp.o:(.text+0xa): undefined reference to `cosf'
/usr/lib64/gcc/m68k-atari-mint/9/../../../../m68k-atari-mint/bin/ld: /tmp//ccBofFdp.o:/tmp//ccBofFdp.o:(.text+0x1e): undefined reference to `sinf'
collect2: error: ld returned 1 exit status

To jest dokładnie przypadek jak miałem tu:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18467

Pomysł AdamaK z zalinkowanego tematu jak najbardziej działał, ale miał dwa ale:
- math-68881.h jak dobrze pamiętam z czymś się gryzło (podwójne deklaracje) więc jeden zestaw zahaszowałem (po czym wszystko już działało)
- wymagane FPU

Teraz wymaganie FPU nie przejdzie, a do tego zabawa z podmianą na komentowany z niektórych deklaracji math-68881.h to niefajne obejście, więc rozwiązanie raczej słabe.
Oczywiście jak to kompiluję pod linuksem to wszystko jest OK, czyli to coś w naszym toolchain'ie. Stąd pytanie, jak te kilka linijek skompilować bez żadnych obejść/hack'ów itp?

40

(115 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Dzięki wszystkim zaangażowanym w organizację tej zacnej incjatywy zwanej Lost Party! jak i wszystkim uczestnikom!
Wyśmienicie spędzone prawie czetery doby.

41

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Binarka ROTT. Należy rozpakować i wrzucić do rozpakowanego katalogu pliki z danymi oryginalnej gry:
DARKWAR.WAD
DARKWAR.RTL
REMOTE1.RTS
Jest tylko drobny niuans, na oryginalnym WAD'ie niektóre dzwięki miksują się nieprawidłowo, nie ma takich przypadków dużo, ale gdzieś chyba widziałem WAD który zawsze się miksuje dobrze :)

Oczywiście polecam zakupić ROTT, obecnie na GOGu do 3 lipca jest w promocji za 2.59 zł!
A jak kto przegapi, to nic straconego, ROTT kilka razy w roku ma tą cenę na GOGu:
https://www.gogdb.org/product/1207658732
:)

Wymagania to MiNT (w TOSie się uruchomi, ale nie wiedzieć czemu, działa bardzo wolno) + jakaś dopałka + wspomniane wyżej pliki z danymi gry. Na CT6x działa wyśmienicie. Gdyby ktoś miał AB40 czy inne cuda, to chętnie dowiem się czy to jest grywalne, choć może być ciężko.

Wielkie podziękowania za testy lecą dla Kroll'a + mały wątek testowy wykonał też perinoid.

Za chwilę dołączę źródła (licencja mnie do tego wręcz zobowiązuje) tylko trochę posprzątam je i zobiorę do kupy.

Edit:
O, znalazłem :) Ten WAD miksuje zawsze prawidłowo:

https://ufile.io/enoj6k0s

Edit2:
Dodana paczka ze źródłami.

42

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Lizard napisał/a:

a dla systemów uniksowych jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

W sumie racja. To mi przypomniało, że kiedyś często widywałem na forach pytania o wielkość partycji swap i było zawsze multum teorii. Nie wiem skąd mi się więc wzięła ta dwukrotność, osobiście od lat nie zakładam swap'a (a nie mam jakichś bajońskich ilości RAMu) i nie planuję tego zmieniać.

43

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sikor napisał/a:

Nie pamiętam już, czy plik wymiany może być 2 lub 4 krotnie większy od RAM, czy mniejszy - dawno to było

O, to trochę dziwnie w tym Windowsie to jest. Na *nix'ach to się "z palca" ustawia wielkość co do megabajta, albo nawet i bajta (choć było zalecane aby właśnie ustawiać dwukrotność pamięci RAM)

44

(6 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Spora szansa, że się pojawię.

45

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

@jury, ale tam nic nie ma o zgodności libcmini w POSIXem. Jest o zgodności MiNTlib z POSIXem, którego libcmini w pełnie nie zapewnia. W swoim początkowym pości pisałeś o narzucie libcmini i do tego ja się odnosiłem w swoim poście.

O widzisz, to się nie zrozumieliśmy. Ja nie pisałem o narzucie libcmini, tylko dowrotenie o kosmicznym narzucie mintlib'a, i, że właśnie libcmini niesamowicie pomaga w zbiciu tego narzutu.

jury napisał/a:

Póki co to właśnie sobie zmontowałem libcmini i zwykła linijka kodu "printf("Hello world\n") kompiluje się zamiast do 125KB (jak przy domyślnej bibliotece standardowej mintlib) do 2,7KB.


Adam Klobukowski napisał/a:

Leśli hodzi o narzut MiNTLiba, to kiedy ostatnio kompilowałem Hello World, to binarka miałą coś koło 600KB

Tak, też pamiętam, że kawał czasu temu hello world kompilował się coś pod sześćset kilo, czyli obecnie ze swoimi 125 kilo to mocno go poprawili :)

46

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

No napisałeś, ze ten narzut nie ma nic wspólnego z POSIX'em

Adam Klobukowski napisał/a:

Narzut jest zapewne spowodowany kodem do obsługi standardu ARGV i startowej inicjalizacji i nic to nie ma akurat wspólnego z POSIXem.

Więc zalinkowałem źródło libcmini które twierdzi, że ten narzut (jak został nazwany "huge") jest związany tylko i wyłącznie z dorzucaną warstwą POSIX'ową

47

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

libcmini to nie MiNTLib, nie mieszajmy. Narzut jest zapewne spowodowany kodem do obsługi standardu ARGV i startowej inicjalizacji i nic to nie ma akurat wspólnego z POSIXem.

Z githuba libcmini:

"libcmini aims to be a small-footprint C library for the m68k-atari-mint (cross) toolchain, similar to the C library Pure-C came with. Many GEM programs do not need full MiNT support and only a handful of C library functions.

By default, gcc compiled programs on the Atari ST platform link to mintlib. Mintlib aims to implement all POSIX functionality to make porting Unix/Linux programs easier (which is a very good thing to have). For small GEM-based programs, this comes with a drawback, however: program size gets huge due to the underlying UNIX compatibility layer."

48

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

printf to jest wbrew pozorom całkiem skomplikowana funkcja, 125kb to nie jest dużo w tym kontekście.

To nie printf jest "problemem". Zamieniłem printf'a na "return 0" i to się skompilowało o 0,3KB mniej, czyli nie 125 a 124,7.
Chodzi o to, że mintlib niezależnie co masz w kodzie i tak dodaje cały inwentarz POSIX'owy. I to on zapycha bezsensownie (no bo i tak nie jest używany) binarkę. Po to Marcus stworzył właśnie libcmini, żeby ktoś kto nie potrzebuje POSIXa nie miał nic z niego w binarce.

Adam Klobukowski napisał/a:

Gcc samo z siebie generuja bardzo dobry i zwarty kod - problemem są biblioteki. Ale jeśli twój projekt jest duży (bo raczej na printf sie nie skończy?) to się to 'amortyzuje'

Projekt raczej duży, a printfa (ani nic w podobie) nie będzie najpewnie nawet jednego :) Tak tylko dałem jako przykład klasycznego hello worlda do kompilacji z mintlibem i libcmini, bo potrzebowałem jakiś cyferek.

saulot napisał/a:

gcc + opcja nostdlib / mshort + customowy startup + kilka funkcji i da się żyć (ewentualnie libcmini).. do printfa od jakiegoś czasu używam nanoprintf, ale to jest pod c99/11> ...

Dzięki (o tym mshort dzisiaj gdzieś coś już czytałem, jeszcze nie wiem co to, ale się zagłębię, bo podobno też to warto dodawać)

saulot napisał/a:

Btw PureC to też niezła opcja ze względu na ide / debugger, ale dialekt stary dialekt c może teraz trochę odstraszać... ale działa..

No właśnie to chyba była by najodpowiedniejsza opcja dla 512KB ST, ale właśnie ten stary dialekt ...

49

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Stripping akurat nie ma tutaj nic do rzeczy. To, że printf("hello world\n") kompiluje się do ponad 100KB, to "normalka", bo "nasza" standardowa biblioteka dla gcc zawsze dodaje bojową gotowość POSIX'a, więc to dlatego. I dlatego właśnie @mfro wytworzył  libcmini aby nie było takiego bezsensu jak ktoś chce tworzyć "zwykłe" rzeczy.
Ale właśnie pytanko mam czy coś jeszcze warto zrobić z gcc żeby to co wypluwa miało jakiś sens dla ST

50

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Czy używanie takiego potwora jak gcc dla docelowej platformy 512KB ST ma sens?
Póki co to właśnie sobie zmontowałem libcmini i zwykła linijka kodu "printf("Hello world\n") kompiluje się zamiast do 125KB (jak przy domyślnej bibliotece standardowej mintlib) do 2,7KB.
Ale czy kojarzy ktoś czy są jeszcze inne rzeczy które trzeba by zrobić czy może fakczynie używanie gcc dla ST to bezsens jak strzelanie do muchy z armaty i lepiej użyć PureC?

(o matko, jakakolwiek operacja na forum {typu wyświetl "aktywne tematy", wejdź w jakiś wątek, dodaj nowy wpis ...} trwa jakieś pół minuty)