26

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W sumie chciałem coś na szybko, a że w Basicu pisałem biegle, także pomyślałem o trzymaniu prezentacji w DATA itd. Ale ogólnie dobry pomysł, może to przepiszę. Wtedy nagłówki byłyby albo w GR.2, GR.1 albo GR.0. Każda strona jakby się wczytywała to budowałaby nową display listę. Do tego dorobić na przerwaniach zmianę kolorów i ew. zestawu znaków.

Może też zrobię tak na ST (tzn render Markdown), tylko nie wiem czy się wyrobię. Wczoraj zacząłem dopisywać do xscheme funkcje ale coś mi nie wychodziło odpalanie w super. Użyłem supexec ale mimo wszystko dostałem 2 bomby :). Może spróbuję po prostu, rysując przez VDI.

27

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki wielkie :).

28

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No jest clisp (jest na umich.edu/~archive) ale chciałem dołożyć parę funkcji jak wyświetlanie obrazków, zmianę kolorów a nie wiem czy on ma dostęp bezpośrednio do sprzętu (chociaż wykonywanie funkcji w Super mode). No i jest xscheme ze źródłami które mi się już udało skompilować pod gcc. W ogóle xscheme jest nieźle portowalny. Skompilowałem go praktycznie bez zmian pod Linuxem i MacOSXem :).

Co do silnika na małe atari to chciałem jeszcze dorobić parę efektów, ale brakło czasu, a później się zapomniało :).

Przejrzałem dema i sporo jednak wymaga dysku twardego, przez streamowaną muzykę. Na razie wybrałem posh z STkowych i We were @ z STEkowych. Może też zgram to Japan.. ze względu na kolory :).

Chyba zadam jeszcze pytanie o pożyczenie UltraSatana na "16-bit sprzęt" :)

29

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zastanawiam się czy dobry dział wybrałem (jeśli chodzi o pytanie), bo nie pojawiają się z niego posty na głównej :).

Dzięki za typy :). Pouet już przeglądałem tylko teraz muszę pozgrywać wszystko na dyskietki :).

Może spróbuję na szybko coś napisać. Ostatnio interesuję się mocno językami Lispowymi i myślałem żeby dopisać parę funkcji do xscheme w C i zrobić jakiś mały silnik do prezentacji :). Podobny zrobiłem do małego Atari i wykorzystałem jak robiłem prezentację o ZX Spectrum.

MM (miker): Przeniosłem do Sprzęt 16/32bit.

30

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam trochę starego sprzętu w domu i czasami robię w pracy prezentację starych komputerów. W środę będzie o Atari ST :).

Mam komputer (520STE) i kabel Scart. Mam trochę dyskietek i coś sobie jeszcze dogram (jakieś gry), ale pomyślałem, czy może ktoś z Wrocławia ma i mógłby mi pożyczyć UltraSatana :). Chciałbym pokazać ludziom demo "Sea Of Color", żeby im szczęka opadła :). No i trochę softu użytkowego (jakieś Pure C, edytor tekstu).

31

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kiedyś programowałem GALa w sklepie EPROM koło mostu Szczytnickiego we Wrocławiu i powiedziałem że to do interfejsu IDE do Atari ST. Facet który tam sprzedawał, powiedział że jeszcze niedawno (jak rozmawiałem to był chyba 2009 albo 2010 rok) istniała firma, która robiła takie interfejsy i inne rzeczy do Atari ST. Albo z nimi współpracował albo tam kiedyś pracował :).

Kupię tego 520STE z 2MB ram. A jakie to takie tam?

33

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

Taki fajny przykład na wymianę danych podałem. No i oczywiście hejtrzy wydygali.
A taki fajny był drzewka, struktury wskaźniki.

Chyba nie przeczytałeś tego co napisałem. Co to znaczy wymiana danych? Z czym? Jeśli z systemem to nie ma najmniejszego problemu. Budujesz XAAES pod Linuxem natywnie na x86. Kompilator języka C załatwia odpowiedni dostęp do pamięci. Nie potrzebna jest konwersja BE - LE.

34

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@swinkamor12: Teraz już wiem że nie wiesz co mówisz i nie rozumiesz co się do Ciebie mówi :). Pewnie MorphOSa i AmigaOS 4 też nie mają źródeł i odpalają bezpośrednio na PowerPC ;P.

35

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Cyprian: Właśnie nawet na rynku serwerów i konsol jest to technologia wymierająca. PowerPC jest obecny PS3 i Xbox360 ale już w PS4 i XboxOne jest AMD64. Także to jest ślepy zaułek.

Jak rozumiem swinkamor12 mówi ciągle o przekompilowaniu za pomocą jakieś magicznego narzędzia kodu M68k na PowerPC. Jak zrozumiałem, jeśli ten kod wykorzystuje odwołania systemowe, to są one automatycznie przetwarzane na wywowałania funkcji w systemie. Oczywiście kod systemu jest natywnie napisany/skompilowany na PowerPC.

Może stąd wynika ta różnica w szybkości pomiędzy PowerPC a i7. Może gdyby cały system był skompilowany na i7, a nie był emulowany to i7 byłby jednak szybszy od PowerPC.

Jeśli chodzi o kompilowanie tego przykładu z książki to jestem prawie pewien, że bez problemu skompilowałby się na x86/AMD64/ARM. Nawet podejrzewam, że binarka m68k przekompilowałaby się na x86 bez problemów z BigEndian/LittleEndian. Stałoby się tak, w wypadku gdy system z którego wywołań by korzystała, byłby skompilowany natywnie na x86/AMD64/ARM (tak jak pewnie jest w przypadku AmigaOS czy MorphOS na PowerPC).

36

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

1. Korzystanie z PowerPC to anachronizm. Śmiem twierdzić, że przez zbytnie przywiązanie się do PowerPC, Amiga jest dalej tam gdzie była. Apple dało radę 2 razy zmieniać procesory. Wystarczyło przekompilować kod systemu i dopisać sterowniki. Dorobili jeszcze https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosetta_(oprogramowanie) do starego softu.

2. Zamiast przenosić Minta na nowy sprzęt, lepiej jest przenieść API GEM na Linuxa (był zresztą kiedyś taki projekt) i przekompilować aplikacje (których źródła są dostępne) na x86/amd64.

3. Jeśli przekompilowywać stare aplikacje to już lepiej wyciągnąć z Aranyma JIT'a, który już tam jest i wpasować to jakoś z obsługą MISC'owych binarek pod Linuxem, tak jak można to teraz robić w Wine. Wtedy można odpalać EXE'ki bezpośrednio, bez podawania przed nimi "wine".

4. Kiedyś posiadacze Mac'ów pożenili QEmu z WINE i odpalali binarki windowsowe pod MacOSX na procesorach PowerPC (http://wiki.winehq.org/MacOSX_pl - patrz pierwsze zdanie). Większego problemu z BigEndian nie było :).

Tak poza tym to szkoda, że nie wypalił te kilkanaście lat temu projekt z przeniesieniem API GEMowego na Atari. Moglibyśmy się doczekać kontynuacji platformy na innych prockach (nie tylko Intelu). Wystarczyło albo użyć X'ów do renderowania grafiki, albo nawet bezpośrednio rysować na fbdev. Fakt, że nie byłoby to wtedy "prawdziwe Atari" :).

37

(14 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A może skorzystać z tego emulatora 6502, który emuluje strukturę krzemową 6502 (http://www.visual6502.org/JSSim/). On chyba emuluje tą podstawową wersję 6502. Chyba na jej podstawie był robiony Atarowski 6502C.

38

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ciekawe czy ciężko by było zrobić coś takiego jak Suspend-to-RAM. Jeśli się nie mylę to pamięć SRAM nie trzeba odświeżać. Można tylko zasilać? Chyba trzeba by było jeszcze podstawowe 64kB zrobić jako static.

39

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Z tego co ja tam wyczytałem wynika, że potrzebny jest specjalny sterownik. I Pera napisał, że postara się przygotować zmodyfikowany TOS 1.04 i 2.06, żeby dało się bootować. Zresztą tu jest wszystko opisane:
http://www.8bitchip.info/atari/astide.php.

40

(9 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Player chodzi na 50 kHz. Chyba jest to jeden z lepszych playerow na STe. Dodatkowo obsluguje 8 kanalowe pliki.

41

(9 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Tutaj http://dhs.nu/files.php?t=musicplayer jest player do modow na ste.

42

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Jest taki player na stronie www.dhs.nu. Odtwarza moduły w 50khz 4 kanałowe. Potrafi też 8 kanałowe. Nazywa się player :).

Wydaje mi się ze dla większości nowych, albo nie posiadających oryginalnego monitora, najlepsza byłoby z jednej strony wtyczka DIN13 a z drugiej gniazdo scart i vga. Scart jest w monitorach LCD i telewizorach. Chyba też był w 1084 albo w Philipsie. VGA wiadomo. Ja w każdym kupię takie coś :).

44

(75 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Dziękuje za Party. Fakt byłem trochę krótko, ale fajnie było zobaczyć i spotkać ludzi których znało się tylko z  forum :). Podziękowania dla Lotharka za wskrzeszenie mojego STe :).

@maw: jakbyś to brał to jeszcze mógłbym wziąć tę 520STFM z 4MB Ramu? :).

To ja jestem biorę tą 520stfm z 4mega ramu :).

Byłbym chętny na jedną STFM'kę najlepiej 1040 :). A w jakim są stanie, tzn czy jest coś w miarę kompletnego? :) Ewentualnie może być bez klawiatury.

48

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Chyba niestety nie będzie działać. Ta stacja, z tego co pamiętam z Bajtka, to nie był goły napęd. Zawierała też kontroler. Potrzebna byłaby oryginalna stacja i podmiana napędu na interfejs Lotharka. To zdecydowanie taniej wyjdzie kupić 6128.

49

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiem czy to może być jakieś wytłumaczenie, ale z tego co czytałem to CRTC to układ który był tworzony z myślą o trybach tekstowych. W ZX'ie jest tryb graficzny (framebuffer z dziwną organizacją pamięci, ale łatwiej się wypisuje tekst) i do tego pamięć atrybutów. Także może to jest zrobione na znakach tak jak w Atari czy C64. Poza tym w ZX'ie trzeba wszystko samemu robić, a w Amstradzie jest jakiś układ z programowalnymi rejestrami, także można robić jakieś triki.

50

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja też się przyłączam. Mam problem ze swoją 800 XL'ką. Klawisze ogólnie ciężko kontaktują, tzn. trzeba je albo specyficznie naciskać (w odpowiednim miejscu) albo bardzo mocno. Jak rozmontowałem klawiaturę i próbowałem naciskać samą folię to wszystko jest ok, ale jak już zmontuję klawiaturę to znowu dalej nie działa.