26

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Blizzard, a znajomy miał w 1050 Happy Warpa ;-) o ile dobrze pamiętam.

27

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ależ nie mówię, że S-VIDEO nie jest lepsze.

Po prostu zastanawiało mnie czemu aż tak kiepski efekt mam po podłączeniu do tunera.

28

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakiś czas temu narzekałem na jakość obrazu z Atari podpiętego do tunera tv.

Dzisiaj testowo podpinając komputerek użyłem zamiast kabla antenowego kabel cinch (okazało się, że moja karta TV używa przejściówki z gniazda antenowego do cinch) i okazało się, że obraz jest bez zarzutu jak na TV przynajmniej.

Wygląda na to, że Atari ma zamienioną masę z sygnałem w wyjściu antenowym, a karta TV wyraźnie tylko w jedną stronę dobrze zbiera sygnał acz nie sprawdzałem czy jeśli zamienić w kablu antenowym kabelki to będzie "gut".

Jeśli ktoś ma ochotę na zrobienie przejściówki z cinch -> wejście antenowe i sprawdzenie jakości sygnału z Atari dla obu pozycji kabelka to miło byłoby wiedzieć czy mam rację.

Ta 1. chyba jest na Spektrum, a nie na Atari.

Ja ją pamiętam z jakiejś szkolnej imprezy z Timex-ami albo Unipolbritami. Na Atari jej nie spotkałem. Nazwy nie pamiętam. W sumie też z chęcią bym ją obejrzał po tylu latach. Szczególnie gdyby i wersja na Atari istniała.

Dodam do opisu kilka szczegółów:
W grze chodziło o znalezienie bandyty szukanego listem gończym.
W "miasteczku" zabijało się pospolitych i unikało zabijania obywateli, a gdy znalazło się ściganego to wchodziło się w tryb pojedynku.
Jeżeli dobrze pamiętam strzelało się Coltem z przeładowaniem po 6 strzałach.

30

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A co to jest procesor? ;-)

31

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

nikt tego nie rozumie dlatego, że jestem genialny? ;-)

32

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:

Tzn. proponowałeś mi, żebym ja zrobił.

Przyznaję. Znałem tylko opis KMK/JŻ, a nie podział prac.
Interesowała mnie jednak sprawa od strony elektronicznej przede wszystkim, a nie od strony programistycznej.

Dokładniej końcowo zaproponowałem rozszerzenie z drugim procesorem, pamięcią i IDE, w której transfery realizowane byłyby niezależnie od 6502. W którym przyspieszanie starych aplikacji wiązałoby się z "ręcznym" sportowaniu części procedur do rozszerzenia (stąd drugi cpu zgodny z 6502).

Niedawno znalazłem na sieci interesujący pomysł, w którym pamięć RAM w rozszerzeniu podzielona byłaby na dwie części (2 oddzielne szyny). Jedna szyna byłaby widoczna tylko na PBI (taktowanie z PBI), a druga tylko dla drugiego procesora (taktowanie z rozszerzenia). Wtedy problem ANTIC itd. znika, a koszt to prosty switch i podwojenie ilości ścieżek pomiędzy pamięciami, a switchem.
Zostaje jedynie wyprowadzenie sterowania drugiego procesora ale to problemem nie jest i było wielokrotnie realizowane.

33

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

;-). ANTIC to nie ta liga.

Do procesora, MMU (potencjalnie), IDE potencjał tutaj by się jeszcze znalazł.

Jak masz jednego konia nie kupuj siana na tony.

Gdybym był zadowolony z rozwoju PC-ta nie utrzymywałbym w sobie pamięci o Atari ani nie myślałbym o angażowaniu się w jakikolwiek projekt programistyczny na nim.

Motorola jakiś czas temu F3 wypuściła. Telefonik teoretycznie idealny dla konserwatystów... Ale tak poblokowany, że robienie z nim cokolwiek ma taki mniej więcej sens jak zaprojektowanie własnej komórki. Podobno da się podłączyć do PC-ta jakimś dziwnym łączem pod akumulatorkiem, a może i flash przeprogramować. Tylko stawiam, że jeśli pojawią się amatorzy skorzystania to następny F3+ będzie zalany żywicą.

Czytał?
http://members.aol.com/MacFalkner/atari/aki/index_e.htm

Najchętniej BEZ "sterownika" pośrodku. Jeśli już to wolałbym modyfikować mikrokontroler w klawiaturze. W starych powinno być w miarę łatwo. Tam jest jakiś standardowy intel używany.

Oczywiście jeśli nikt nigdy nie próbował inie chce to AKI jest jak najbardziej wystarczające. Tylko nie widzę sensu kilka razy mapować klawisze po drodze do programu.

36

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Co nie zrobione zostało w Atari/przez Atarowców nie istnieje. ;-)

Jak pies nasra na trawnik to chodzić na łąkę się nie przestaje.

37

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pecus napisał/a:

P.-S. Oczywiscie i to bez wiekszych problemow mozna zrownoleglic transmisje i inne operacje przy normalnej szybkosci transmisji (tylko kto teraz taka stosuje), przykladem oryginalne dyskowe gry Lucasfilmu. Tam jest co prawda "odwrotnie" (kto wie to zrozumie), ale to dziala.

Już kiedyś proponowałem (na grupach dyskusyjnych bodajże, a na pewno prywatnie pewnemu "królowi") zrobienie interfejsu IDE z transmisją bez udziału procesora Atari do momentu jej zakończenia.

Jeśli coś wyjdzie z "ParAOS" (roboczo od Parallel Atari OS) to i będziecie mieć presję żeby kogoś poświęcić do realizacji.

Acz może się okazać, że do tego czasu zostaną tylko zupgradowane Atarki, w których Atari służy za klawiaturę dla drugiego/upgradowanego procesora.

38

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Stąd nie rozmawiam.

Jeszcze raz powtórzę, że mówiąc o asynchronicznym WE/WY miałem na myśli asynchroniczne PROCEDURY WE/WY, a nie przesyłanie danych po drucie asynchroniczne.

Moja wina, że nie zauważyłem wieloznaczności potencjalnej.

Mam SRAM-y od cachy w starych płytach PC-towych (są w podstawkach, oznaczenia np. UM61512AK-15). Jeśli więc kosztowo rozbudowa do SRAM nie byłaby bardziej pracochłonna niż SIMM exp to chyba wolałbym w tym komputerze zrobić podmianę DRAM do SRAM z rozszerzeniem jednoczesnym pamięci. Zastanawiam się nad późniejszym zblokowaniem ram refresh antic-a o ile ktoś sprawdzi czy na pin refresh jest sygnalizowany tylko refresh i da się z jego użyciem odcinać ANTIC od magistrali na czas refreshy tylko i wyłącznie.

Dochodzi możliwość podłączenia klawiatury PC (może być DIN albo PS/2 mi to bez różnicy. wolę tańsze rozwiązanie).

Wolałbym podłączenie niezależne od normalnej klawiatury i bez translacji kodów o ile takie coś ktoś ma opracowane i wyjdzie tanio.

lotharek napisał/a:

tzn moje nie JEGO.

Nie TWOJE tylko Twojego komputera.

Może zresztą rzeczywiście powinno być to inaczej ujęte. Czyta się dziwnie.

Powiem tyle, że w tym 65XE ROM jest w podstawce jeśli to może cokolwiek upraszczać.

lotharek napisał/a:

male sprostowanie. nie ma mozliwosci bezpśr. podlaczenia atari 8bit do monitora svga. zlacze  ktore widziales to zlacze canon db9 ze sio2pc. super video to mod (przy 800xl daje wymierne efekty) poprawiajacy jakosc obrazu.

hmm...
ok. Mogło mi się pomylić. To było dosyć dawno temu gdy jego zdjęcia widziałem.

co do twojej 130 xe to na 100% padnieta pamiec. nie ma to znaczenia przy rozszerzeniu do 1088 kb na simmku bo i tak zostaje 64 podstawowej. w twoim wypadku przypuszczam ze z 4 kosci da sie 2 dobre wybrać, bo najczesciej pada jedna...(ja mam takie szczęście ze to zawsze  ostatnia która wylutowuje).

130XE jest sprawna. Nie sprawdzałem jeszcze wszystkiego (brakuje mi tego wyjścia do S-VIDEO/audio) ale nie spodziewam się po niej problemów.

Problem mam z 65XE opartą o płytę 130XE. W jej przypadku mimo wszystko stawiam, że jedna kostka jest padnięta ale nie mam tego jak sprawdzić. W 130XE są wlutowane, sumarycznie w tej chwili mam tylko 2 kostki. Może będę za kilka dni miał sprawne RAM-y pasujące do Atari to wtedy potwierdzę przypuszczenia.

Oprócz rozszerzenia opartego o SIMM widziałem też podmianę pamięci na większe. Tyle, że to chyba nie jest standardowo realizowane rozszerzenie. SIMM-y pod rozbudowę mam, a większych kości nie (ani DRAM ani SRAM).

A jaka jest możliwość wbudowania programowalnego ROM?

Opis tego rozszerzenie D-ROM poszukam i przeczytam.

Niech zgadnę kto wymyśla oznaczenia używane na kościach (na tych z Atari stawiam, że organizację jeszcze dałoby się odczytać ale nie będę teraz znowu do środka zaglądał tylko po to).

Mówiąc szczerze spodziewałem się raczej, że ktoś się przyczepi tego programowalnego ROM ;-).
Wyjaśnię, że dla mnie bez znaczenia jaka byłaby to metoda programowania. Mógłby być użyty i FLASH tylko musiałaby istnieć możliwość  zablokowania sprzętowego przeprogramowania.

No dobrze po kolei.

a) mam 65XE na płycie od 130XE, które po włączeniu zawsze uruchamia Self Test, a w Self Test test pamięci wywala komputer po skończeniu sprawdzania ROM-ów (czyli walnięty jest RAM, doktórego są kopiowane procedurki sprawdzające pamięć).
Po wyjęciu kostek (są w podstawkach) i włożeniu raz czy dwa test szedł gdzieś do 32KB, a potem wywalał się. Czyli jedna kostka byłaby sprawna (są miejsca na 4 kostki RAM ale tylko 2 podstawki).

Ze względu na to uszkodzenie byłbym skłonny oddać ten komputerek komuś do wbudowaniu kilku rzeczy. POKEY stereo, rozszerzenie pamięci, najlepiej wbudowany programowalny z poziomu Atari ROM. To ostatnie widziałem ale nie wiem czy ktoś to standardowo robi i jeszcze kilka rzeczy. Cena do uzgodnienia i nie śpieszy mi się. Raczej sprawy bym finalizował sierpień.

Części do rozszerzeń w większości będę mieć ale lutowanie nie jest ani moim zawodem ani hobby.

Po pierwsze będę mieć za niedługo na głowie przeprowadzkę, a po drugie formalizuję związek. Czyli przed ślubem chciałbym co najwyżej mieć u kogoś zaklepaną sprawę.

b) podłączyłem Atari do tunera TV (Aver z bt848, jak znajdę chwilę i ochotę na grzebanie w szafie sprawdzę na bt878 i jakimś nowszym) i obraz jest kiepski, a dźwięku brak. Pewnikiem wina PAL-DK, którego mój tuner nie obsługuje. Nie o to jednak chodzi. Znalazłem na sieci kilka opisów metod podłączenia Atari przez s-video, z wyprowadzeniem do VGA i z podbijaniem parametrów sygnałów. Czy ktoś mógłby mi polecić jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Samą przejściówkę DIN-5 -> S-VIDEO będę mieć zrobioną bo kabelki DIN-5 mam jakieś po starych klawiaturach, a S-VIDEO mam zamówione. Interesują mnie jednak alternatywy. Czyli przejściówka do VGA (w Atari Lothara wystawionych na Allegro widziałem takie gniazdo wbudowane) i coś o nazwie bodajże SuperVIdeo XE.

c) gdzie można kupić DIN-7? W sklepach elektronicznych nie bywam, a na Allegro nie ma. Jeśli w pierwszym lepszym elektronicznym jest do kupienia to wolę wiedzieć przed szukaniem. Gdzieś mam chyba padnięty zasilacz (uwalony transformator) od mojej pierwszej Atarki o ile go nie dodałem do kompletu sprzedając ale jeśli to możliwe wolałbym go nie ciąć.

Jeszcze jedno pytanie dodam... Mam w domu (niestety nie w Warszawie) antenę ze wzmacniaczem, do którego można podłączyć wyjście tunera z Atari. Czy uzyskam w ten sposób lepszy sygnał czy co najwyżej więcej kabli? Obraz z Atari na tunerze wygląda jakby był zbyt słaby. Jeśli włączę automatyczne wykrywanie sygnału to tuner wręcz uznaje, że zbiera tylko szumy.

45

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę, że Drac030 ma w WDC lepsze kontakty ode mnie.

46

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:
ArchieIl napisał/a:

To co znalazłem potwierdziło jednak, że powinno udać się asynchroniczne WE/WY zrobić nawet jeśli mam rację, że "normalne" urządzenia w Atari korzystają wyłącznie z polling.

LOL, "powinno się udać asynchroniczne WE/WY zrobić". I ty mi zarzucasz, że terminologii nie rozumiem.

ok.

Asynchroniczne procedury WE/WY.

47

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trochę to offtopic ale mam pytanie:

Czy teoretycznie na VideoBoard dałoby się tak zaprogramować ten układ (nie pomnę jak się on fachowo nazywa) żeby zamiast robić 50 ramek tak jak do tej pory robił 25 z podwojoną rozdzielczością poziomą?

tzn. chodzi o uzyskanie rozdzielczości 640x200 mono.

Jeżeli dobrze zrozumiałem dokumentację pełni on również między innymi rolę konwertera bitmap->sygnał composite.

Wyobrażam to sobie w ten sposób, że ANTIC byłby programowany do odczytu 2 ekranów naprzemiennie, a VideoBoard sklejałby je w poziomie i z takiej sklejonej bitmapy tworzył sygnał wyjściowy.

Powiem wprost, że opis działania VideoBoard i jego schemat znam bardzo po łebkach, a na programowaniu układów tego typu nie znam się wcale.

48

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Druga rzecz, to 65C816 i ewentualni następcy (WDC ponoć pracuje teraz nad 32-bitowym prockiem z serii 6500, mają go pokazać w tym roku).

Wkleję się do tego starego wątku.

Ten 32 bit procesor zgodny z 6500 mnie zainteresował.

Dokładniej ciekawi mnie czy dałoby się w nim dodać: "HyperThreading" podobny do tego z P IV i konfigurowalny przydział cykli dla obu pseudordzeni.

tzn. ja to sobie wyobrażam następująco: zdublowane rejestry wszystkie całkowicie od siebie niezależne i dodanya logika do linii clock, która konfigurowalnie oddaje clock raz do jednej puli rejestrów raz do drugiej.

Czyli np. mamy procesor działający z 7x1.8MHz i ustawiamy sobie, że podstawowy pseudordzeń dostaje 1 cykl, a drugi 6 cykli.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zapewnić "hotplug" procesora w już zaprojektowanych płytkach bez znaczących modyfikacji kodu. O ile oczywiście odpowiednio obsługa przerwań do tego byłaby dodana.

49

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ok.

W takim razie mogę trochę uszczegółowić jak sobie wyobrażam loader:

Program nie natywny oprócz podstawowego pliku posiadałby plik nazwa.cfg, w którym znajdowałaby się informacja dla loadera pozwalająca spersonalizować sposób jego obsługi oraz wymagania względem pamięci, przerwań itd. (coś w stylu *.pif z Windows)

Dzięki takiemu podejściu OS wiedziałby w jaki sposób należy przygotować Atari do załadowania danego programu (strona 0, stos, ROM-y itp.) i w jaki sposób zapewnić sobie przejęcie komputera po zakończeniu działania kodu.

Oczywiście w przypadku braku pliku cfg istniałaby domyślna konfiguracja decydująca o zachowaniach standardowych (konfigurowalna oczywiście).

Jako alternatywa dla pliku cfg istniałby również rozszerzony format podstawowy pliku, który dodawałby jedynie nagłówek zawierający informacje wstępne dla loadera.
Wolę jednak zapewnić nietykalność i uruchamialność oryginalnych gier, a na dodatek łatwą edycyjność konfiguracji stąd te oddzielne pliki cfg, a format rozszerzony bardziej ma sens w przypadku odczytu z magnetofonu ;-).

W cfg byłaby również ujęta procedura konieczna do zapewnienia powrotu z programu do OS-a. Od sytuacji typu: zostaw handler na VBI po binarny kod patchujący program na potrzeby procedury powrotnej.

Sam pomysł loadera może być wykorzystany nie tylko na potrzeby pozostałych opisanych tutaj rozwiązań dlatego go tutaj wklejam. Może np. w SDX takie rozwiązanie miałoby rację bytu.

50

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Mam powiedzieć prawdę?
Tylko nie zaplujcie monitorów ze śmiechu.

I tak i tak.
Podczas ładowania wprost ale biorę również pod uwagę wstępne podczas ładowania i późniejsze w trakcie działania. Przynajmniej na potrzeby dekompreserów.

Nie będę jednak ukrywać, że programy samodekopresujące się i samo relokujące wolałbym inaczej traktować niż patchowaniem wielostopniowym. Nie wiem tylko czy alternatywy będą akceptowalne bardziej niż metoda podstawowa.

Przede wszystkim wolałbym wbudować kompresję/dekompresję w system niż zdawać się na programy zewnętrzne. Szczególnie, że metody kompresji mogłyby być konfigurowalne w zależności od upodobań.