26

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Pytam  o książki, bo sami wiecie jak to jest po kilku/kilkunastu latach: nagle się okazuje, że literatura już niedostępna i młody narybek nie ma z czego zaczynać :(  A Wydawca dawno temat olał bo już nierentowny.

27

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek napisał/a:

pin: wybij sobie z glowy instalowanie linuksa na partycji windzianej...
to ze sie da, nie oznacza ze "sie powinno", a juz na pewno nie oznacza ze osoba zielona "powinna"...

100% racji. Popieram. Pin: Albo hulaj z livecd, albo instaluj na partycję linuksową. To drugie lepsze na codzień.

28

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

oglądam sobie "Compiling `gawk' on the Atari ST" i nabazgrali tam: "An initial port was done with `gcc'", więc chyba gcc też na na ST :)

A jak wyglądała sprawa z książkami w latach 80-90? Widzę, że SOETO to było płodne w małe atari, ale co z książkami zagranicznymi - hulały w Polsce w xeroobiegu? :) Pamiętacie jakieś tytuły? :)

29

(35 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

a co z lynxem??? ;)

30

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

tzn. nie jarzę za bardzo - mam kupić na Allegro te dwa?? Sprzedawca coś tam ostatnio z atari wypuszcza :) Może pogadaj z gościem? (może ma więcej?). Jak nie ma, to daj znać <- kupi się :)

31

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pin:

U mnie C:\U zawiera:
1. plik: u1.bat (pisałem już co w nim)
2. plik: linld.com (zastępnik loadlin.exe)
3. katalog: casper

W C:\U\CASPER są:
1. plik: initrd.gz (6.7mb - zmodyfikowany standardowy init, by nie szukał obrazu systemu filesystem.squashfs na cd a na hd)
2. plik: vmlinuz (1.3 mb)
3. plik: filesystem.squashfs (u mnie bydle 662,6 mb bo jest tam vmware server :)

Przy tak uruchomionym systemie (bootuje dysk z FreeDOSem i potem c:, cd u; u1.bat), partycja hda1 (to mój dysk C:) jest montowana jako read-write i ląduje w /cdrom. Więc jeśli tam coś masz, to faktycznie możesz skasować pliki. Ale w sumie z rozpędu możesz zawsze wyczyścić pliki także na niezamontowanej partycji (dd if=/dev/zero of=/dev/moj_wazny_dysk).

32

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bezpiecznie to jest jak blondynka rzuci w ciebie granatem - wyjmujesz zawleczkę i jej odrzucasz.

33

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tdc: a od kiedy to JAKIKOLWIEK system jest bezpieczny? Wszystko jest dziurawe. Nie dziś, to jutro. Nawet jak wyłączysz kompa to i tak można się do niego dostać i zabrać Ci dane :) W Czarnobylu do dzisiaj są miejsca z "łapą słonia", gdzie wejście człowieka choć na 1 sekundę jest śmiertelne. I co? Wysyła się samojezdne roboty z kamerą, zdalnie sterowane i nie tylko widać co się tam dzieje, ale też robią jakieś naprawy. Więc Linux czy Windows czy coś innego? To zależy co Ci odpowiada w danej chwili :) EOT

Było pytanie pifarka z 2005 o programowanie małego atari.
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3563

Mam podobne pytanie o duże atari :) Czyli w czym, na czym,
i jakie książki :)

No i jeszcze jedno: czy wychodziły po polsku książki na duże atari tak jak robiło SOETO z małym atari?
Super, ze na tajemnice atari są książki dla małego, ale da się zassać jakieś booki na duże? :)

35

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek: dla mnie odpowiednikim monolitycznego jądra jest mikrojądro + głupoty hulające poza mikrojądrem. Jak wywalą się głupoty poza mikrojądrem, to mikrojądro dalej hula. A ponieważ dla monolita te głupoty są w jego przestrzeni, to monolit się wywala. Tak to w sumie widzę, ale kernelowcem nie jestem.

36

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ubuntu na fat.
-------------
da się tylko, że jak już bazgrałem - na codzień nadaje się to tylko do zadań specjalnych :)
no i przy wiedzy Pina o linuchu, to niech to oleje :)

1. modyfikacja initrd by nie szukał obrazu systemu na cd a na twardzielu.
wystarczy lekko zmodyfikować initrd.gz w standardowym Ubuntu. Dla ciekawskich: http://www.ubuntuforums.org/showthread. … mp;page=16
W funkcji find_cd() ja wrzuciłem na twardo /dev/hda1/u :)

loadlin. są jakieś zastrzeżenia: http://rubensa.wordpress.com/2006/08/18 … -usb-bios/

ja używam linld.com (5.832 bajty). A mój start.bat wygląda tak:
@echo off
linld image=c:\u\casper\vmlinuz initrd=c:\u\casper\initrd.gz "cl=root=/dev/ram boot=casper ramdisk_size=1048576 devfs=mount,dall"


2. jeśli wystarcza standardowy obraz systemu filesystem.squashfs to pomija się ten krok. Jak nie, no to trzeba zmodyfikować filesystem.squashfs. Wady: Kompresja trwa długo. jak dla mnie za długo :) https://help.ubuntu.com/community/LiveC … ion/6%2e06


reiserfs
--------
niby przy dużych dyskach 200gb, strasznie wolno montują się partycje reisera. ja tam mam jfs. :)


MacOS
-----
Używalem 7.x na powerbooku. P** system bez linii komend :)


GUI pod linuxa
--------------------------
Fluxbox jest mały - hula u mnie na 64MB. Ale szybciej odpala mi wm. A sam xinit to już spidigonzales ;)


Grub, lilo:
-----------
http://btmgr.sourceforge.net/about.html


otaku: eee, nie przesadzaj :) GUI chodzi nawet na słabszym sprzęcie: http://distro.ibiblio.org/pub/linux/dis … /baslinux/
U mnie chodzi spoko na 486 i 16MB RAM. A nawet powiem, że z nudów położyłem kiedyś na tym Emacsa 21, fonty japońskie i spoko: M-x input-method japanese i mamy miłe Kana-To-Kanji Conversion :) I nawet na 8MB RAM , tyle że dla nihongo potrzeba mu wtedy swapa.

37

(118 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ad 1. W sumie linux powinien stać na swojej partycji. Są rozwiązania typu Monkey Linux stawialne na FAT dzięki UMSDOS (err, BasicLinux na 486 też z tego kiedyś korzystał) - wszystko jest ładowane do C:\LINUX i są specjalne pliki, by nazwy > 8.3 linux widział. Może nie rozumię do końca idei UMSDOS ale jakoś tak wychodziło, że nie mogłem wrzucić tego gdzie indziej niż c:\linux :(

Co innego jest zbootować ubuntu z fat zamiast z wolnego cdromu. Tu się da - wystarczy zmodyfikować w jednym miejscu jeden skrypt w obrazie casper\initrd.gz (jak będzie zapotrzebowanie to odkopię gdzie :)) i już szuka obrazu systemu filesystem.squashfs tam gdzie go wrzucisz na partycji fatowskiej. Jednak na używanie na codzień nie jest rozwiązaniem, bo filesystem.squashfs jest ciągle ten sam - instalacja nowych progów nie jest zapamiętywana po restarcie. Instalacja dodatkowego softu sprowadza się do modyfikacji filesystem.squashfs - ja wrzuciłem w ten sposób vmware server i midnight commandera (klon norton commandera) i używam tego ubuntu tylko do testowania różnych systemów w wirtualnym środowisku.

Jeśli chcesz używać ubuntu na codzień zamiast windy, to trzeba pobawić się w partycję linuksową :)

ad 6. w standardowym filesystem.squashfs ubuntu jest bodajże totem, to i posłuchać coś tam można.

ad 9. jest standardowo thunderbird.

ad 10. standardowo wszystkie usługi nasłuchujące są wyłączone, ale można firewall sobie zainstalować.

ad 11. RAM jest bardzo mile widziany :)

Ubuntu jest oparte na debianie, a to oznacza ok. 18 tys. pakietów. Ilość taka, że do dizsiaj nie przeczytałem nawet większości  linijkowych opisów. of coz na płytce cd z ubuntu jest tego tylko niewiele - te wybrane jako najczęściej używane przez ludzików lub te do serwera (dlatego 2 obrazy płyt). Jak masz jakieś inne wymagania to trzeba dociągać pakiety z internetu. To Debian więc robi się bardzo wygodnie: apt-get install czy jakoś tak. Jak nie chce Ci się dociągać z Internetu, to trzeba raz a dobrze ściągnąć repozytoria ubuntu do siebie. Można też tak: Linux Plus wydał wypasione (3 dvd) wydanie z ubuntu 6.06 lts (poprzednia wersja). Dla mnie nie jest to aż tak stare by tego nie używać.

38

(34 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

otaku: Ja się tylko nihongo przyglądałem :) Tak jak paru innym dziwacznym językom (wietnamski, tajski, kiribati, turecki i suahili). Niektórym przyglądam się dalej, inne olewam :) Które oleję całkowicie, to będzie zależało skąd sobie żonę przywiozę :) W sumie lubie kanji (nawet lepiej wygląda jak wymieszane z kaną niż te chińskie same hanzi), ale jakoś zaleniwym wykuwać te parę tysięcy znaczków. Niby JLPT to 2000 kanji i 10000 słów, tyle, że co można zrobić z 2000 kanji? Zawsze będzie Ci brakować jakiegoś w tekście. A poza tym pisać po japońsku w romaji to też żadne rozwiązanie. To tak jakby zromanizować tajski - za dużo się gubi. W sumie do dzisiaj nie wiem, czy nazwę słynnej Atarowej góry czyta się jako Fujiyama czy Fujisan :(

alex: a już myślałem o zakupie pofo ;)

39

(34 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

pofo: tak mi wpadło do głowy, bo są przecież na blaszaka kompoty 4kb czy bootsectorowe ;) z tego co mówicie to jest bezpośredni zapis do pamięci ekranu dla pofo, wiec... wiec :)

otaku: mówi się: "Polska język, trudna język". btw nie powinno być "iie" zamiast "iee"?  (nihongo? iie! ;) )

40

(34 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

czy w ogole istniala/istnieje scena na pofo?

41

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

adam: do dziś jestem w szoku, gdy chciałem instalować cos do japońskiego pod slackware, a kolega debianowiec: "u mnie wystarczy apt-get". nie kazde distro ma 18 tys. ready-to-use pakietow. w sumie przeszedlem na ubuntu, a slacka w wersji live, tj. Team-TL, uzywam wylacznie do zabawy z TeXem.

Czemu statycznie? wtedy nie ma w ogole zadnych problemow z przenoszeniem binarek pomiedzy dystrami :)

42

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

macgyver napisał/a:
hetteh napisał/a:

piekłem zależności w Linuxie

Nie każde distro oznacza zależności :P :P :P

A znasz takie? Dla mnie musiałoby być wszystko skompilowane statycznie, bym zapomniał "czy ja mam właściwą wersję biblioteki?"

43

(60 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Są próby przeniesienia u*ixa na 8-bitowce:

Jarek Adamski z ZX napisał wczoraj:
-------------------------------------------------------------------
Hm, jest takie coś jak UZI oraz UZIX.

Żeby jednak coś takiego działało na ZX, potrzebne jest takie rozszerzenie jak moje 4MB RAM.

Działa to w taki sposób, że górne 32kB stanowi system (w UZIX 2.0 chyba nawet tylko ostatnie 16kB) a dolna reszta pamięci przeznaczona jest na proces. Oryginalny kod UZI przełącza procesy w 64kB RAM za pomocą dysku twardego, w UZIX wykorzystywane jest przełączanie banków. Przy 4MB RAM można mieć około 80 procesów. UZI obsługuje partycje do 32MB o specyficznej dla siebie strukturze. Mimo ambitnych planów nie udało mi się jeszcze skompilować ani uruchomić tego.

Pod UZIX można skompilować dużą część niewielkich programów z Linuxa.
-------------------------------------------------------------------

44

(34 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

hetteh napisał/a:

Z tego co napisał mi Ulf, Calamusa tworzy w: "Pure C + Assembler". yes, yes, yes ;)

sorki, chodziło mi o zwykłego Calamusa, a nie iCalamusa

45

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tzn. nie musi to być demon prędkości :) Byle nie PC (zmęczonym padami Windowsa i piekłem zależności w Linuxie).

W sumie to mam 2 marzenia:
1. oglądnąć trochę scenowej twórczości :)
2. no i takie jeszcze z lat 90-tych: "uruchomienie drukarni na atari+calamus". (tu akurat to jeszcze bardziej zielonym :))

a co myślicie o tym co teraz na allegro jest CLAB FALCON MK II z 16mb i mega ste z 4mb?

46

(34 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Z tego co napisał mi Ulf, Calamusa tworzy w: "Pure C + Assembler". yes, yes, yes ;)

47

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam,

No właśnie co? W 93 szczęka mi opadła jak zobaczyłem to co wyszło z Calamusa, no jakoś tak mi zostało. Myślę o zakupie atarynki, tyle że nie wiem co, by Calamus znośnie hulał. No i by się też trochę demek dało oglądać ;)

Co doradzacie?