26

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

perinoid napisał/a:

W XC12 też nie ma otworu dla dostępu od głowicy. Magnetofon Atari zakładały, że głowicą się nie kręci - dlatego taki dostęp był zbędny. Turbo, gdzie ustawienie głowicy jest istotniejsze, nie było czymś pospolity (ba, to była nisza) i projektanci o tym nawet nie myśleli. Dlatego twoje zdziwienie i niezadowolenie jest... dziwne. W związku z powyższym nie ma też testera.

A dźwięk wczytywania jest generowanych przez komputer i on brzmi tak samo głośno bez względu na źródło - o ile dane są poprawnie dostarczane. Do tego może być słychać drugi kanał, który nie wpływa na odczyt - tub może być ciszej ale to są te cichsze szelest i pisk pilota.

Kolego :) Dzisiaj kończę właśnie 49 lat, z czego jakieś 4 lata byłem użytkownikiem Atari 800XL jako młody chłopak i od dobrych 20 posiadam je znowu w swojej kolekcji. Naprawdę dobrze wiem jak wygląda XC11 i XC12 i w przypadku XC12 wystarczy wyjąć klapkę żeby mieć dostęp do ustawień głowicy, a w przypadku XC11 trzeba je rozbebeszyć na części pierwsze nawet bez możliwości wglądu w licznik.

Wiem również, że Turbo było niszą.

Dźwięk wgrywania jest generowany przez Atari, ale jednak w przypadku XC12 słychać w tle faktyczny dźwięk audio z kasety. Dzięki temu łatwo np. zidentyfikować początek wgrywanego programu za pośrednictwem charakterystycznego, jednolitego pisku. W przypadku XC11 nie słyszę go podłączając do tego samego Atari. Stąd też zastanawiam się dlaczego występuje taka różnica pomiędzy XC12 a XC11.

27

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciekawe czy udało się wam rozwiązać ten problem z przewijaniem.
Ja w swoim XC11 mam inną zagwozdkę.

Nagrywam sobie właśnie kasety z wybranymi tytułami. Stworzyłem sobie zakładki do kaset w Photoshopie, wszystko pięknie, elegancko, ale pomijając to, że mój egzemplarz też nie przewija tak szybko jak XC12 którego podpinam rezerwowo, to jest jeszcze druga kwestia.

Zastanawia mnie dlaczego ta sama kaseta wgrywana na XC12 (który do tej pory uważałem za gorszy magnetofon od XC11) daje głośniejszy sygnał dźwięku słyszalny w telewizorze niż XC11. Na płytce XC11 nie ma żadnej regulacji tego dźwięku. Nie ma żadnych Peerków. Ktoś wie dlaczego tak jest i czy da się to jakoś zmienić?

Irytuje mnie też w XC11 brak możliwości regulacji głowicy. Już pomijając, że słabo słychać dźwięk sygnału w TV przy odtwarzaniu, to dostępu do śrubek głowicy brak przy złożonym magnetofonie.

I jeszcze jedno. Czy jest jakiś dobry tester ustawienia głowicy, którym można by właśnie sobie sprawdzić to ustawienie? Chodzi mi o to, żeby ujednolicić sobie wszystkie skosy głowicy w trzech egzemplarzach magnetofonów które posiadam do Atari.

28

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ok, będę kombinował jak będę wtyczki posiadał po wypadzie na wspomniany Wolumen.

29

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

bart napisał/a:

Nie wiem, czy w wałkowanym zagadnieniu nie ma jakiegoś haczyku ;-) ale STE ma modulator TV, więc można podłączyć to TV przez wejście antenowe...

Nie nie ma haczyka, po prostu wolałem napisać konkretnie jaki model posiadam, ale słuszna uwaga.
Dzięki za odpowiedź, trzeba będzie się wybrać na giełdę "Wolumen" i poszukać tej wtyczki.

Przy okazji... Sikor, czy mógłbyś mi dać jakiś namiar na siebie, bo chcę odebrać joystick który zostawiłem w sobotę, ale nikt nie chce mi podać numeru do Ciebie :>

30

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam. Na zeszłoweekendowym WAPNIAKu zostałem oświecony, że mój monitor do STe które posiadam jest w hi-resie i nie mogę go używać do gier i demek.

Widziałem na Allegro przewody do podłączenia STeka do TV...

http://allegro.pl/show_item.php?item=35 … 71e1e483bb

...ale cena jest dosyć kuriozalna. Widziałem też schemat podłączenia STe do monitora od Amstrada, a takowy posiadam. W związku z powyższym mam zestaw pytań:

1. Czy ktoś ma tanio do sprzedania kolorowy monitor do STe?
2. Czy ktoś ma tanio do sprzedania przewód do podłączenia STe do TV (taki jak z aukcji)?
3. Czy ktoś posiada wtyczki takie jak do gniazda monitora w STe, bądź wie gdzie je kupić i jak się one fachowo nazywają?

31

(16 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Czy mógłby ktoś dać konkretny namiar na Gzynia. Chciałbym swój joystick odebrać.

BTW.
Pin dzięki za użyczenie monitora do Sensibla :)

32

(16 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Sikor napisał/a:

corpion z wtyczką innej firmy - właściciel proszony o kontakt z Gzyniem
2. SIO2USB Epiego do odbioru u Mikera
3. Wejściówka RADIego u Sikora - czekam tydzien i idzie do kosza, jak brak kontaktu będzie ;P
4. Iracie zaginęła ciężarówka Coca-Coli.

Co do Joysticka, to ja zostawiłem swojego Pythona, który faktycznie ma wtyczkę od Matta.
Jeżeli to mój, to będę szczęśliwy jak go odzyskam, bo trochę włożyłem czasu i energii aby go do życia przywrócić.

Gdzie konkretnie mam się zgłosić?
Mój numer 501 074 781

33

(139 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Aby z kartą włożoną loader się wczytywał uruchamiasz Atari z wciśniętym Shift (na Sio2SD).
A może zmieniłeś sobie ustawienia w jaki sposób ma się wczytywać loader (zmiana= odpalić Atari z Sio2SD z wciśniętym K4)

W takim razie w weekend może uda mi się trochę czasu znaleźć. Pytanie zasadnicze. Skąd ściągnąć w formie pliku ten loader (bo rozumiem, że w ten sposób z karty zostanie wgrany do pamięci urządzenia) i czy jest ich kilka? jakiś najlepszy? :)

Pytanie drugie... jak rozpoznać przycisk K4 w urządzeniu? ;]

http://sio2sd.gucio.pl/wiki/SoftwareATARI_pl

Tutaj coś znalazłem ale zielony jestem.

34

(31 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ok. Moje forty zostały dorzucone do fot Karwasza i są na stronie głównej pod jego nickiem.

35

(139 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To jest na pewno wersja z zaszytym, bo ładuje się przy wyjętej karcie.
Czy jest zatem jakaś metoda naprawienia tego jeżeli jest zaszyty?

36

(31 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Z miłą chęcią bym je gdzieś wystawił, bo widzę, że ten serwer Empiku ma jakąś przewlekłą chorobę. Prosiłbym jednak o zasugerowanie odpowiedniego miejsca gdzie mógłbym to zrobić :)

37

(139 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam. W sobotę byłem na moim pierwszym zlocie Atarowskim, czyli na WAPNIAK'u.

Poznałem naprawdę fajną grupę ludzi. A jako, że na co dzień uważam się za Amigowca, wszystkie najnowsze informacje na temat mojego pierwszego komputera jakim było małe Atari są dla mnie cenną wiedzą. Wiedzy tej jednak i praktyki trochę mi brakuję dlatego, do rzeczy.

Kupiłem jakieś dwa lata temu SIO2SD. Używałem go sporadycznie, ale wszystko działało bez zastrzeżeń. Jest to wersja z wygodnym, zielonym loaderem na ekranie telewizora. Niestety jak to zwykle bywa ze złośliwym losem, w sobotę na zlocie coś się zaczęło z nim dziać. Umęczył się któryś z przewodów, który zaczął przerywać i w następstwie tego, coś się stało ze wspomnianym loaderem, który po wczytaniu do bloku 28 wyświetla się przez chwilę bez tekstu na ekranie, a potem zamienia w
masę mrygających artefaktów. Naprawa przewodu nic nie zmieniła, z resztą na samym zlocie podpiąłem inny przewód i było to samo.

W trybie wyświetlacza LCD działa ok, a wiem, że sporo chłopaków ma wersję jeszcze bez loadera, ale tak się przyzwyczaiłem do tego loadera, że jest mi ciężko zmienić przyzwyczajenie i używać go teraz tylko w tym trybie małego wyświetlacza.

Nie bardzo orientuję się co teraz zrobić, a na zlocie nie było nikogo kto potrafiłby pomóc. Czy da się to jakoś naprawić poprzez aktualizację softu i czy można go zaktualizować w jakiś prosty sposób? Od czego zacząć, prosiłbym o poprowadzenie krok po kroku, co jak, jaki soft, itd.

Z góry dziękuję.

38

(31 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Fajnie było pierwszy raz zagościć na Atarowskiej imprezie. Szkoda, że nie mogłem zostać dłużej.

Gratuluję organizatorowi, dziękuję za dużą dawkę humoru, interesujące dyskusje na temat mojego pierwszego, własnego komputera, oraz informacje na temat Atari STe.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich spotkanych starych oraz nowych znajomych.

Fotki:
http://www.empikfoto.pl/56765/2012_wap-niak/


Może się długo otwierać album, coś się dzieje dzisiaj na Empiku.