Witam,
Najprawdopodobniej się powtarzam, ale moje pytanie dotyczy nie działającego odsyłacza "Pliki" na stronie głównej AA. Czy jest jakaś nadzieja?
Pozdrawiam
Danos
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Posty przez danos
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Witam,
Najprawdopodobniej się powtarzam, ale moje pytanie dotyczy nie działającego odsyłacza "Pliki" na stronie głównej AA. Czy jest jakaś nadzieja?
Pozdrawiam
Danos
Witam,
Zgodnie z informacją z http://www.atarimax.com/jindroush.atari … video.html niektóre 800 XL nie posiadają oddzielnego sygnału 'Chroma'. To by tłumaczyło brak współpracy z S-Video.
Do mojego komputerka 800 XE dorobiłem kabelek na chinch'e, później dokupiłem przejściówkę z cinch na Euro i tak podłączałem do telewizora. Działał bezproblemowo. Nie pamiętam które piny wykorzystałem, jak go znajdę to napiszę.
Polecam zajrzeć na stronę Clarence'a: http://www.wolfpup.net/atarimods/
Pozdrawiam
z X-ami i FreeBSD - kto Cię tak podle oszukał, że nie ma ??? Jak pod FreeBSD umiesz instalować pakiety "z portsów" (taki złobek odnośnie znajomości FreeBSD - chyba nawet to jest prostsze od Debianowych apt-getów), używasz konfiguratora systemowego sysinstall (bardzo logicznie skonstruowany, przejrzysty i wygodny) i umiesz konfigurować "xorgi" (te same co pod linuxem) to instalacja X-ów pod FreeBSD to bułka z masłem.
Dzięki za info o FreeBSD. Jak do tej pory traktuję go jak jeża. Ale może się zdecyduję.
A jak już instalować linuxa, to najlepiej 2.6.x.y ;) A Debian, Slackware, Fedora, Suse to tylko różne dystrybucje - różnice między nimi to przede wszystkim kwestia wyboru sposobu instalowania pakietów (i kolor okładki od płyty, gdy nabyłeś ją drogą zakupu :lol:)
Ciekawe spostrzeżenie. Chociaż mi przypadł do gustu Slack ze względu na, moim zdaniem, bardziej uporządkowaną strukturę plików systemowych i bardziej rozsądny sposób instalacji. Ale to tylko moje zdanie.
W każdym bądź razie, wcześniej próbowałem na laptopie RedHata 9.0, wynik: tragedia jeżeli chodzi o X-y. Mandrake - ładnie działał, ale jak chciałem skompilować jakiś program OpenSource (nie pamiętam, chyba Umbrello) to wywalał komunikaty o niezgodności kompilatora.
I to jest następny powód dla którego polubiłem Slackware - kompilator GCC bez firmowych modyfikacji made in RedHat, Suse i co tam jeszcze.
Pozdrawiam
Witam,
Konfiguracja sprawdzona u mnie:
Laptop Compaq Armada E 500, Proc. Pentium III 700 MHz, RAM 128 MB, Dysk 11 GB.
Na hda1 - Windows 2000
Na hda2 - Slackware Linux 10.1, zainstalowany zaraz po ukazaniu się w Sieci. Było to już jakiś czas temu (dwa lata? trzy?)
Praca w trybie tekstowym i w KDE - nawet znośnie, wydaje się szybciej niż pod W2k.
Jak na razie Windowsa przeinstalowywałem 2 razy i znowu się szykuję do "oczyszczania". Linuxa używam tak jak jest od zainstalowania- symulacje w NS-2, Programowanie w JAVA, C++, Modelowanie UML. OpenOffice w jakieś starszej wersji.
W sumie polecam, chociaż w instalacji pomagał mi guru Slackwarowy.
Co do FreeBSD mój znajomy specjalista nie polecał na laptopa - wymagania są znacznie większe w stosunku do wiedzy użytkownika niż w przypadku Linuxa, a poza tym nie ma tam standardowo X-ów chyba?.
Pozdrawiam
O! Ten GCstar wyglada na oko idelanie! Dzieki.
Zaczynam testy
Witam,
Jak sprawuje się GCstar? Prawdę mówiąc nie miałem czasu na podobne testy, a zawsze ciekawiły mnie aplikacje GNOME ze względu na wieloplatformowość.
Pozdrawiam
... ale są dwa problemy: żeby rozszerzenie reagowało na zmiany stanu rejestru PIA PORTB, oraz żeby było oddzielne adresowanie dla CPU i ANTIC-a (inaczej to nie jest "zgodne ze 130XE"). ...
Ale może niech się wypowie jakiś elektronik. Jak mi zaprzeczy, to się sam ucieszę :)
Też bym się ucieszył.
Czy pierwszy problem można rozwiązać za pomocą rejestru cienia - aktywny tylko do zapisu + dekoder adresu PORTB?
Drugi problem - czy ANTIC jest podłączony w inny sposób do szyny adresowej i danych? Chyba nie?
Wracając do tematu. Pytanie dotyczyło możliwości wykonania zewnętrznego rozszerzenia RAM do ATARI, zgodnego z 130XE. Bez żadnego lutowania i piłowania wewnątrz Atarynki.
Witam wszystkich,
Czy jest możliwe wykonanie rozszerzenia pamięci operacyjnej komputera ATARI 800 XL/XE w formie karty wykorzystującej złącze PBI/CartECI? Jakiś czas temu googlałem i znalazłem opis takiego rozszerzenia dla ATARI 800. Wiem, że są to różne standardy (m.in. port sterujący pod 0xCFFF) i ATARI 800 ma budowę modułową, ale nie znalazłem nigdzie definitywnej odpowiedzi.
Pozdrawiam
2. Na schemacie od LDW2000 linie sygnałowe zrealizowane są jako 3-state ! Czyli mam rozumieć, że np na Linię Data In podawany jest albo stan niski albo "float". Stan wysoki nie wystąpi, bo w tym wypadku musiała by być dioda tak samo jak w SIO2PC na linii Data In ?
Witam,
W ten sposób wykonane są interfejsy np. telefonów ISDN na magistrali So. Tzn. w stanie wysokiej impedancji wygląda to tak, jakby telefon wysyłał ciągły strumień jedynek logicznych. Wymuszenie stanu "0" następuje poprzez zwarcie do masy - wykorzystywane jest to do wykrywania konfliktów i przydzielania priorytetów poszczególnych terminalom na magistrali.
Pozdrawiam
Witam,
Przez przypadek (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_GNOME_applications) natknąłem się na dwa projekty dla kolekcjonerów na licencji GPL:
1) GCStar - wieloplatformowy (Windows, Linux, Mac) : http://www.gcstar.org
GCstar 1.3.0 manages these collections:
* Movies
* Video games
* Books
* Music
* Numismatic
* Wines
* Board games
* User defined collections
2) Tellico dla KDE: http://periapsis.org/tellico/
For books, bibliographies, videos, music, video games, coins, stamps, trading cards, comic books, and wines
Pozdrawiam
Witam,
Sprawa programów do zarządzania kolekcją była poruszana w tym wątku http://www.atariarea.krap.pl/forum/view … hp?id=4929
danos: na pinie 3 jest sygnał TTL open collector. Opis działania magnetofonu wraz ze schematem znajduje się na mojej stronie dereatari (link w stopce).
OK. Nie doczytałem widocznie posta. Zgrywanie gier zrozumiałem jako odczyt na CA-12 i przesłanie na PC.
Wiec skad wziąć czyste 5V ? :/
Najlepiej z zapasowego zasilacza do ATARI. Tak wykorzystałem do SIO2IDE.
Witam,
Czy nie można wykorzystać pinu nr 3 ? <Data input> kierunek do komputera. Czy sygnał pojawiający się na tym pinie z magnetofonu to jest sygnał cyfrowy (TTL) czy jakiś inny, np. MFM, itd.? I czy można to nagrać ustawiając odpowiednio dużą częstotliwość samplowania. Pytam, ponieważ jestem w trakcie przeprowadzki i na razie nie mogę tego sprawdzić praktycznie.
Pozdrawiam
Witam wszystkich,
Jestem pod wrażeniem, szczególnie po przeczytaniu życiorysu Pana Jacka Karpińskiego. A już zaczynałem wątpić w możliwości naszych inżynierów. Podejrzewam, że takich zaangażowanych ludzi jak Pan Karpiński było znacznie więcej i mieli podobne utrudnienia ze strony ówczesnego systemu.
Pozdrawiam
Dzięki, nie zdawałem sobie sprawy że może być aż tak źle.
Dzięki wszystkim za informacje,
O Bosmanie praktycznie nic nie wiedziałem.
Wygląda na to, że na Allegro ktoś się zdenerwował :
"! Strona przedmiotu została usunięta przez pracownika Allegro"
Pozdrawiam
Danos
Witam po długiej przerwie,
Coś się ruszyło w temacie Linuxa dla 6502
http://www.linux.pl/wydruk.php?wydruk=1 … ow=artykul
Jak na razie implementacja dla C64. Na razie nie miałem zbyt wiele czasu by zajrzeć co trzeba by zrobić, żeby przeportować to na ATARI.
Pozdrawiam
Danos
Witam wszystkich,
Wiem, że to Forum jest poświęcone głównie komputerom ATARI dlatego moje pytanie może być raczej nie na temat. Przeglądając historię komputeryzacji zauważyłem, że wiele komputerów uznawanych za Polskie opracowano na podstawie tzw. Zachodnich odpowiedników, np. maszyna XYZ była wzorowana na IBM 701, ODRA na ICL, Meritum na TSR-80, Elwro na Spectrum, itd. Czy istniały komputery opracowane od podstaw w naszym kraju? Znalazłem wzmiankę o komputerze OPOL-1 ale o nim samym żadnych szczegółów. Czy znacie jakieś inne komputery opracowane w Polsce?
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu
Danos
Witam wszystkich Atarowców,
Jestem nowy na tym forum i za często nie zabieram głosu ale w tej sprawie chciałbym, jeżeli to możliwe dodać coś od siebie.
Po pierwsze gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.
Po drugie, jeżeli chodzi o Atari to po ślubie powędrowało do szafy niestety. Tylko jeden komputer na wierzchu, inne z braku miejsca do szafy (małe mieszkanko w bloku). Żona postawiła warunek - jak wybudujesz dom to będziesz mógł mieć i nawet dziesięć komputerów. Cóż, to było pięć lat temu. W listopadzie prawdopodobnie już przeprowadzimy się do nowego domu i trzymam żonę za słowo :D
Pozdrawiam
Danos
Witam,
Przeszukując niegdyś strony internetowe w poszukiwaniu pierwszego mikrokomputera znalazłem strony dotyczące komputera ALTAIR. Jego obudowa wykonana została z metalu. Mieściła płytę główną, karty: procesora, pamięci, I/O i inne. Podobne podejście zastosowano w komputerze IMSAI - http://www.imsai.net/ .
Wracając do tematu, czy nie byłoby to dobre jako obudowa do ATARI?
Wiem, że są to komputery z lat siedemdziesiątych, ale wykonanie takiej obudowy nie wymaga wtryskarki, poza tym jest metalowa, nie plastikowa.
Pozdrawiam
Dorzucę moje trzy grosze:
1. Cywilizacja
2. Solo Flight (I i II)
3. Ostatnio: Osadnicy
4. F-15
5. Fighter Pilot
6. Silent Service
Witam,
Chętnie zaopiekuję się tym zasilaczem. Brakuje mi takiego do mojego pierwszego PC-ta.
Pozdrawiam
danos: Embedded Linux to nie są procki rzędu 6502.
Architektura ARM ma procki 312-624MHz (XScale), 100-200MHz (Omap - procek z DSP) i podobnie.
MIPS dzisiaj to też 200+MHz.
Hm,
Nie jestem specjalistą od systemów wbudowanych, ale wymienione przez Ciebie procesory nie są jedynymi, jakie stosuje się w takich systemach. Po szybkim przeglądzie www.linux.org znalazłem coś takiego:
1) Embedded Linux dla procesorów/mikrokontrolerów bez jednostki MMU:
uClinux is a derivative of Linux 2.0 kernel intended for microcontrollers without Memory Management Units (MMUs) - http://www.uclinux.org
Niestety nie mogę dostać się do tej strony.
2) dla procesorów typu 8088 (PC XT!):
ELKS - Project to create a distribution that runs on pre i386 chips (8086, 8088, i286). Targetted at created an embeddable type system. - http://elks.sourceforge.net
Szczególnie to drugie jest interesujące. Według FAQ na tej stronie może ta dystrybucja działać na 8088, 640k RAM.
Wracając do tematu, czyli Linux/*nix dla 6502 - moglibyśmy spodziewać się sprawności niższej jak dla ELKS-a, szczegółów nie znam - strona wygląda na nieaktualizowaną.
Według mnie, jeżeli naprawdę byłby potrzebny system tej klasy dla ATARI, warto byłoby również prześledzić rozwój Minix-a - szczególnie jego pierwszych wersji dla 8088 z ograniczoną pamięcią.
Tylko czy ATARI z takim systemem to jeszcze będzie ATARI czy już tylko jeszcze jedną z wielu maszyn zdolnych do uruchomienia klonu *nix'a?
Pozdrawiam
Witam,
Pomysł stworzenia wielozadaniowego systemu na Atari nie jest nowy, gdzieś już na tym forum to czytałem. Jednak porównywanie możliwości OS Atari z możliwościami maszyn *nix'owych, nawet z lat siedemdziesiątych jest grubą pomyłką. Co prawda nie było wtedy MIKROprocesorów, ale PROCESORY używane w tych systemach miały możliwości o jakich twórcy uniwersalnego mikroprocesora 6502 mogli tylko pomarzyć - z najważniejszych to sprzętowa ochrona pamięci i stronicowanie. Jeżeli chodzi o Linux-a, to powstał on dla maszyn typu x386 i to w latach dziewięćdziesiątych nie było uznawane za zaletę. A co do możliwości implementacji na 6502, to nie wiem, niech wypowie się ktoś kto miał do czynienia z embedded Linux.
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
atari.area forum » Posty przez danos
Wygenerowano w 0.017 sekund, wykonano 81 zapytań