a czy 74HCU04 _może_ być użyty do wszystkich płyt...?
Tak.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
maxYMiser FM v1.67 Nowa wersja trackera.
Echa Forevera 23 Wyniki konkursów dla platformy Atari.
Atari Font Maker V1.16.14.4 Narzędzie do projektowania zestawów znaków dla Atari właśnie otrzymało aktualizację
Ruszyła strona Silly Venture 2k25SE Party place pozostaje bez zmian.
Zmarł mOdmate Zmarł mOdmate
atari.area forum » Posty przez _tzok_
a czy 74HCU04 _może_ być użyty do wszystkich płyt...?
Tak.
Brakuje sygnału LM1 (drugiego najmniej znaczącego bitu luminancji), prawdopodobnie uszkodzony CD4050.
Żaden tam "profesjonalny komputer" - w 1982 Atari po prostu chciało szybko wejść na rynek francuski
To cytat z podlinkowanej strony i zdecydowanie jest ironią, choć niewątpliwie Atari broniło się przed pokazywaniem ich komputerów jako konsol do gier. W początkowym okresie celowali w rynek profesjonalny i edukacyjny.
W Twoim linku wszystko jest wyjaśnione. Atari nie miało wersji CTIA dla standardu SECAM, a chcieli wejść na francuski rynek i zastosowali taką protezę. Uznali, że to jest profesjonalny komputer, a nie konsola do gier i wystarczy 8 kolorów. Wydali też odpowiednio zmodyfikowane programy dla wersji PERITEL.
Dlaczego tylko 8 kolorów? Bo CTIA ma 4-ro bitowe wyjście luminancji, co w oryginalnym komputerze odpowiada za 16 poziomów jasności punktu. Te wyjścia są cyfrowe, wyjście chrominancji jest analogowe. Sygnał luminancji był "składany" z tych 4 bitów przy pomocy prymitywnego przetwornika cyfrowo-analogowego, pod postacią "drabinki" rezystorów. Wyłuskanie sygnału RGB z sygnału chrominancji byłoby skomplikowane i kosztowne, dlatego zdecydowano się użyć cyfrowych wyjść luminancji, do sterowania sygnałami RGB monitora TV. Żeby układ uprościć, zdecydowano się użyć jedynie 3 bitów, czyli każda składowa RGB może być albo włączona, albo wyłączona. Mamy więc 3 sygnały, z których każdy ma 2 stany, co daje 8 kombinacji: 000 (czarny), 001 (niebieski), 010 (zielony), 100 (czerwony), 011 (morski), 101 (różowy), 110 (żółty), 111 (biały). W celu uzyskania niebieskiego tła edytora BASIC zamieniono składową czerwoną z niebieską, przez co na czarno-białym monitorze kolejne kolory nie mają kolejnych jasności, ale to już detal.
Tak się prezentuje mapowania poziomów jasności na kolory RGB (rzeczywisty kolor punktu nie ma wpływu na kolor wyświetlany na monitorze RGB):
GTIA już występowało w wersji SECAM i komputery wyposażone w GTIA nie miały już wyjścia RGB.
Ten link (podany przez @Sikor) jest bardzo ciekawy i w zasadzie rozwiązuje zagadkę:
http://www.atari800xl.eu/hardware/compu … i-800.html
Na podstawie zdjęć można powiedzieć, że "fabryczna" płyta CAO61034 to praktycznie ten sam układ co schemat przesłany przez @alex.
Układ daje cyfrowe (1-bit) RGB, gdzie kolory odpowiadają jasności punktów. Zatem to wyjście może wyświetlić zaledwie 8 kolorów (właściwie to 6 + biel i czerń). Można by zrobić RGBI, dodając 4-bit jasności. Nie zmienia to faktu, że uzyskiwane w ten sposób kolory są różne od oryginalnych. Jakość obrazu powinna natomiast być doskonała.
To bufor sygnałów luminancji z CTIA/GTIA... no właśnie - ale to przecież są sygnały luminancji, podawane na prosty DAC z rezystorów, a nie RGB.
Z tego co udało mi się znaleźć, to Atari 800 w wersji SECAM fabrycznie miało wyjście RGB, ale nie mogę znaleźć schematów.
Tak, ale chyba to lepszy zamiennik, niż te chipy Artery. Najbardziej zgodne są CKS, ale akurat tej wersji nie robią.
To powinno być wystarczająco zgodne:
https://www.aliexpress.com/item/1005001271663121.html
Tak, w STe trzeba ciąż ścieżki (lub nóżki układu), żeby podłączyć przełącznik. Jeśli się boisz, a nie masz dużej kolekcji dyskietek, wstaw Goteka do środka - nic nie trzeba przerabiać i w każdej chwili można wrócić do "oryginału".
HxC również obsługuje już MCU Artery. Plus dla HxC jest taki, że jako napęd wewnętrzny obsługuje OSB, bez konieczności używania dodatkowego MCU.
Skąd jesteś?
Jest OSD do ST, ale trzeba wybrać czy ST HIGH, czy ST LOW/MED.
Ja tam wolę loader... wyświetlacz jest dobry, ale w zewnętrznej stacji.
Sam wsad bez zainicjowania EEPROMu nic nie da.
Rozumiem , ale co dalej z tego wynika ? brak właściwego sterownika do obsługi dotyku , wada sprzętowa czy jeszcze coś innego ?
Albo uszkodzony wyświetlacz, albo nieobsługiwana przez bibliotekę konfiguracja dotyku.
Wersja 1.2 ma dodany "headless mode", czyli właśnie tryb bez wyświetlacza. Skoro miałeś "not detected", to znaczy, że nie znalazł digitizera i wszedł w ten tryb. Wcześniejsze wersje go nie miały i bez digitizera nie dało się przejść dalej.
Używasz tej wersji - https://github.com/kbr-net/sdrive-max/r … ax-v12.zip ?
Przede wszystkim trzeba ustalić, czy dotyk w ogóle jest sprawny, bo ja mam już chyba 2 wyświetlacze, w których dotyk po prostu nie działa.
Do testowania tych wyświetlaczy można użyć tej biblioteki i przykładów do niej dołączonych:
https://github.com/prenticedavid/MCUFRI … tag/v2.9.9
Alt+kursory porusza kursorem myszy co 5(?) pikseli, a Alt+Shift+kursory co 1 piksel.
Czyli przypadki przedstawione jak na załączonym obrazku są prawidłowo wykonanym połączeniem czy powinno się jeszcze dodać rezystor?
Uznałbym je za wystarczające, jeśli obawiasz się przebicia diody na zwarcie, to możesz dać rezystor, ale moim zdaniem nie jest on tam do niczego potrzebny.
Tak jak napisał Candle można zminimalizować ewentualne kłopoty włączając np. szeregowo rezystancję ograniczającą prąd płynący w linii.
Nie ma takiej potrzeby, o ile jest dioda, tranzystor albo zwieramy tę linię wyjściem OC/OD. Jedyne, do czego nie można dopuścić, to zewnętrzne wymuszenie stanu wysokiego na tej linii. ANTICowi jest wszystko jedno czy niski stan na linii wymusza tranzystor w jego strukturze, czy na zewnątrz. Stopień wyjściowy układów NMOS zawsze jest asymetryczny i de facto jest wyjściem otwarty kolektor, tylko ze zintegrowanym "rezystorem" podciągającym.
Czy opary z kalafonii maja jakis szkodliwy wplyw na uklad nerwowy? Bo wyglada na to ze wielu elektroników jest bardzo rozdrażniona i nerwowa.
Raczej elektronicy są świadomi zagrożeń, a reszta wybiera "błogą nieświadomość". Denerwują się raczej Ci drudzy, kiedy elektronicy próbują ich wyrwać z tej nieświadomości.
Prąd wyjściowy ANTICa w stanie wysokim to pewnie ok. 1 mA, współczesne układy CMOS, w stanie niskim mogą wymusić prąd 20 mA, więc bez trudu "spacyfikują" obwody wyjściowe ANTICa i wymuszą taki stan na linii, jaki chcą. To może budzić pewne obawy nieco młodszych elektroników, gdyż w elektronice obowiązuje ogólna zasada, że wyjść przeciwsobnych się ze sobą nie łączy.
Natomiast łączyć można wyjścia typu otwarty kolektor (otwarty dren). ANTIC jest układem wykonanym w... antycznej ;) technologii NMOS, a wyjścia układów NMOS zawsze są wyjściami typu otwarty dren (tyle, że mają zintegrowany rezystor podciągający). Stan wysoki jest wymuszany przez rezystancję i nawet w normalnych warunkach, "dolny" tranzystor zwiera tę rezystancję do masy, by wymusić stan niski. Ten "rezystor" podciągający w układach NMOS jest tranzystorem (ale nie sterowanym, ma bramkę połączoną z drenem). Zatem w mojej ocenie wymuszanie stanu niskiego, przez zwieranie wyjścia układu NMOS do masy jest całkowicie bezpieczne, ale tylko do masy. Zatem warunkiem bezpieczeństwa jest, aby wyjście nowego układu używane do zwierania linii \REF, było wyjściem typu otwarty kolektor.
Synchronicznie, ale opóźnienia występują i niestety mogą być różne, a pamięci MT czasem padają od patrzenia na nie ;)
Zegar tylko "mówi" kiedy CPU ma odczytać magistralę. Układy muszą wystawić dane odpowiednio wcześniej (po to w Atari jest tyle tych zegarów, przesuniętych w fazie) i one sobie tam "siedzą" i czekają, aż CPU je odczyta na kolejnym zboczu sygnału zegarowego.
Masz rację i nie masz zarazem ;) problemy mogą wyniknąć jeśli jeden "zestaw" pamięci wystawi dane na magistralę szybciej niż drugi, przez ten moment będzie na magistrali konflikt na niektórych bitach. Niby nie tragedia, ale będzie to generować zakłócenia, no i np. pamięci Microna mogą tego nie wytrzymać na dłuższą metę.
W schematach 130XE dostępnych na forum brakuje złącza ECI, więc myślę, że to może rzucić trochę światła na problem.
atari.area forum » Posty przez _tzok_
Wygenerowano w 0.051 sekund, wykonano 25 zapytań