W Twoim linku wszystko jest wyjaśnione. Atari nie miało wersji CTIA dla standardu SECAM, a chcieli wejść na francuski rynek i zastosowali taką protezę. Uznali, że to jest profesjonalny komputer, a nie konsola do gier i wystarczy 8 kolorów. Wydali też odpowiednio zmodyfikowane programy dla wersji PERITEL.
Dlaczego tylko 8 kolorów? Bo CTIA ma 4-ro bitowe wyjście luminancji, co w oryginalnym komputerze odpowiada za 16 poziomów jasności punktu. Te wyjścia są cyfrowe, wyjście chrominancji jest analogowe. Sygnał luminancji był "składany" z tych 4 bitów przy pomocy prymitywnego przetwornika cyfrowo-analogowego, pod postacią "drabinki" rezystorów. Wyłuskanie sygnału RGB z sygnału chrominancji byłoby skomplikowane i kosztowne, dlatego zdecydowano się użyć cyfrowych wyjść luminancji, do sterowania sygnałami RGB monitora TV. Żeby układ uprościć, zdecydowano się użyć jedynie 3 bitów, czyli każda składowa RGB może być albo włączona, albo wyłączona. Mamy więc 3 sygnały, z których każdy ma 2 stany, co daje 8 kombinacji: 000 (czarny), 001 (niebieski), 010 (zielony), 100 (czerwony), 011 (morski), 101 (różowy), 110 (żółty), 111 (biały). W celu uzyskania niebieskiego tła edytora BASIC zamieniono składową czerwoną z niebieską, przez co na czarno-białym monitorze kolejne kolory nie mają kolejnych jasności, ale to już detal.
Tak się prezentuje mapowania poziomów jasności na kolory RGB (rzeczywisty kolor punktu nie ma wpływu na kolor wyświetlany na monitorze RGB):
GTIA już występowało w wersji SECAM i komputery wyposażone w GTIA nie miały już wyjścia RGB.