Ja zamawiam 65 XE - jeżeli wszystko wypali, to odbiorę w Głuchołazach :)

427

(40 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jadę w sobotę ~10:00 z Dąbrowy. Mogę zabrać kogoś z okolic...

428

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

jellonek: Tak, ale nie wiem jak za pomocą cl65 dołączyć plik .o z asmowymi procedurami. Pewnie to idiotyczny problem, ale nie wpadłem dotąd na inne rozwiązanie - odzwyczaiłem się od kompilatorów przez tych parę ostatnich lat ;)

seban: Wiem, wiem że to dziwacznie wygląda, ale mam alergię na *nixowe źródła "zrób to sam" - pisałem już o tym kiedyś w wątku o atari800. cc65 oczywiście się nie chciał skompilować, mimo że mam wszystkie potrzebne biblioteki.. Doprawdy, nie wiem czy jestem takim nieukiem czy mam po prostu pecha ;)

429

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Witam
Mam pytanie do Kolegów cc65'owców :) Mianowicie, jaki jest najprostszy sposób dołączania (dłuższych) wstawek assemblerowych, np. procedur? Czy kompilator cl65 ma opcję dołączania dodatkowych plików .o, czy trzeba to robić po kolei, assemblując i linkując wszystko?
A może istnieje możliwość włączania kodu asma bezpośrednio do programu? (nie mam tu oczywiście na myśli polecenia __asm__)
Będę wdzięczny za wszelkie rady, najlepiej z krótkim wyjaśnieniem.
Pozdrawiam

PS. Ha, ręka szybsza niż głowa :D Napisałem sobie taki skrypcik, może komuś się przyda:

#!/bin/bash
export CC65_INC=C:\\CC65\\INCLUDE
export CC65_LIB=C:\\CC65\\LIB
wine ../bin/ca65.exe -t atari $2.asm
wine ../bin/cc65.exe -t atari $1.c
wine ../bin/ca65.exe -t atari $1.s
wine ../bin/ld65.exe -t atari atari.o $1.o $2.o atari.lib -o $3

Jeżeli ktoś korzysta z windowsowego cc65 pod wine, to ten skrypt elegancko połączy kod w C z kodem w asmie i wrzuci do pliku wynikowego. Wywołanie: link <plik_c_bez_rozszerzenia> <plik_asm_bez_rozszerzenia> <plik_wynikowy>

430

(40 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Na to wygląda, że pojadę na zlot. Po drodze z Dąbrowy mogę kogoś zabrać - tyle że nie jestem jeszcze pewny dnia "wylotu".

431

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No właśnie :) Bodajże w pecetowym trybie tekstowym 8x16 działało to podobnie.

432

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A gdyby co 8 linię wyświetlać dwa razy (wyprowadzać na ekran 2 piksele, tylko raz pobierając wartość)? W ten sposób działa skalowanie w prostszych programach graficznych - może efekt nie będzie rewelacyjny, ale na pewno "ciągły" :)

433

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Faktycznie, działa bez problemów. Jeszcze raz dziękuję.
Chyba generalnie na Atari lepiej nie używać dynamicznych tablic. Ech, przyzwyczaił się człowiek do wygodnego programowania... ;)

434

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dzięki, Fox. Jeżeli (char) bp obetnie starszy bajt i uniknie się śmiecenia w tej tablicy, to to chyba będzie najlepsze rozwiązanie (maszynowo to chyba będzie operacja na jednym bajcie). Przed dodaniem tego modulo na końcu tablicy miałem jeden albo dwa bajty śmieci.
bp % 255 to oczywiście pomyłka, miało być % 256 ;)

435

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Fox: a czy (bp & 255) będzie bardziej optymalne?
PS. Nie wiedziałem, że Brainfuck dopuszcza zagnieżdżanie. Zrobi się :) Wystarczy jedna tablica jako "stos".

436

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie wiem czy to będzie zgodne z konwencją Brainfucka ;) Na przykład program PRINTER.BF nie będzie działał prawidłowo. Pomyślałem, że można by zrobić funkcję getkey(), która domyślnie by pobierała znak z K:, a w razie np. przenoszenia kodu można by ją łatwo podmienić.
W każdym razie wielkie dzięki epi za radę.
PS. Można by też zrobić to za pomocą PEEK'a, odczytującego kod naciśniętego klawisza. Chyba najbardziej optymalne rozwiązanie.

437

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Racja, też można. Tylko wtedy pobierane znaki będą się wyświetlały na ekranie :( No chyba że masz na myśli coś innego niż getchar()
Na pewno czytanie z stdin pozwoliłoby łatwiej przenieść program na inną platformę.

438

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Moja pierwsza wprawka w CC65 - interpreter języka Brainfuck. Ciekawe, że nikt dotąd nie przeniósł tego niezwykłego języka na Atari ;)

Interpreter z kilkoma przykładami (.atr)

A tutaj źródła programu. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelką konstruktywną krytykę, bo w C na razie mocno raczkuję.
Pozdrowienia

// uaktualnienie: 10.07.2008
* zagnieżdżanie pętli
// uaktualnienie: 13.07.2008
* "case-insensitivity" przy pobieraniu nazwy pliku

439

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

maw napisał/a:

Czy gra aktora stanowi o odbiorze filmu jako żenującego, czy też jego akcja, a więc reżyseria ze scenariuszem ?

Mnóstwo rzeczy wpływa na odbiór filmu. Może go spaprać tragiczne wykonanie (vide: "Wiedźmin"), obsada, kijowy scenariusz itd. W zasadzie, podobnie jak w przypadku pisania programów, znacznie trudniej jest zrobić dobry film niż zły film ;)
IMHO, dobra fabuła może od biedy zatuszować kiepską grę aktorską, ale odwrotnie raczej nie.

440

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

maw napisał/a:

mówisz o "Titatnicu", "Aviatorze", "Romeo i Julia" czy o "Człowieku w żelaznej masce", "Niebiańskiej Plaży", "Gangi Nowego Jorku" czy też o "Złap mnie, jeśli potrafisz" ?

Akurat w tym ostatnim filmie di Caprio dał pokaz prawdziwie mistrzowskiej gry. Zresztą, film również niewąski, podobnie jak książka :)
A Kaz pewnie miał na myśli "Co gryzie Gilberta Grape'a". Czy tam Leonardo jest "boski", tak jak w "Titanicu"? ;)

441

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeżeli interfejs będzie współpracował z Linuchem, a cena nie będzie wygórowana, to chętnie bym toto nabył. Najlepiej ze złączem mini-USB.
Zamiast SIO2USB2PC można go nazwać SIUP (SIO2USB2PC) :D
Pozdrawiam

442

(14 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

jest chuba sprawna, kontrolka zasilania się świeci.

Chodziło oczywiście o hubę.

Raczej to te czasy... teraz wszystko wygląda inaczej. Ale szybko się przestawisz w tryb 8-bitowy :D

444

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Archiell: ja zaproponowałem rozwiązanie najprostsze, do zaimplementowania nawet w SDX. Przechowywanie STDOUT w plikach dyskowych mija się trochę z celem, no chyba że wykorzystać do tego ramdysk/SD/hdd.

445

(108 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Archiell, co do "rurki" (pipeline), to nie trzeba tego robić za pomocą komunikacji międzyprocesowej a'la Unix. Wystarczy to zrobić tak jak kiedyś było rozwiązane w MS-DOS: proces zwraca wartość (treść STDOUT albo chociaż kod powrotu), a DOS uruchamia następny proces z podanym parametrem na wejściu.
W ten sposób jest do rozwiązania tylko kwestia tego bufora, za pomocą którego procesy będą przekazywać sobie dane.

446

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

sqward: Bardziej po ludzku, ale bez tego uroku :) Na pewno do dużych projektów cross-compiler jest lepszy, ale im lepsze narzędzia, tym bardziej swobodne kodowanie zamienia się w inżynierię oprogramowania ;)

ilr: Kopia tej dokumentacji (domyślam się że taką masz ;) ) jest na tej stronie. Nie polecam natomiast książki "Języki programowania Atari cz. 2". Masa błędów, które mniej obeznanym z C osobom pozwolą spędzić niejedną godzinę na szukaniu dziury w programie.
Program w DBC jest kompilowany za pomocą CC.COM, a potem "linkowany" za pomocą CLINK.COM. Może to nawet parę minut zająć, ale za to jak ćwiczy cierpliwość :D

447

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Witam!
Od wczoraj katuję kompilator Deep Blue C. Wbrew temu, czego się obawiałem, implementacja nie jest _aż tak_ okrojona, żeby się nie dało pracować, a różnice w stosunku do oryginału (te nieszczęsne nawiasy) do przełknięcia. Biedna jest tylko dokumentacja; z Sieci nie udało mi się niczego ciekawego wygrzebać, a w załączonych demkach nie wszystkie konstrukcje są użyte.
Tak na pierwszy rzut oka, bardzo ciekawy język do najrozmaitszych zastosowań. W odróżnieniu od Basic-a pozwala na wygodne umieszczanie kodu maszynowego w treści programu, bez potrzeby przerzucania go np. na szóstą stronę. Gdyby jeszcze tylko w łańcuchach tekstowych można było używać kodów szesnastkowych...
Ciekawi mnie, dlaczego jest to język praktycznie zapomniany. Lepsze "branie" ma już Action!, nie mówiąc o takich językach jak Forth. Jakoś trudno mi uwierzyć, że nikt z kolegów nie pracuje w konwencji C, bo przecież teraz trudno znaleźć język do "poważnych" zastosowań, oparty na innej konwencji.
Czy ktoś z Was programował/-uje w DBC? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie komentarze na temat tego języka.
Pozdrowienia

448

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Skoro temat odkopany, to i ja coś dorzucę ;)
Było kiedyś takie demko z digitalizowaną muzyczką "your body, my body" (czy coś podobnego, prawdopodobnie jakiś standardzik disco ;) ). A do tego muzyczka z gry Burg Zarka (też standard, ale już nie pamiętam dokładnie co to było).

449

(20 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Kaz: Jeszcze 10 lat temu, w epoce "przedneostradowej", Netykieta - mimo że nieformalna - była powszechnie przestrzegana, a osoby które ją łamały były wyrzucane na margines internetowej społeczności. Dużo łatwiej o to było, bo Internet nie był taki anonimowy jak teraz - a to kusi, żeby bezkarnie powieśniaczyć. Ech, łezka się w oku kręci.

Najwyraźniej pod względem wulgaryzmów moderatorzy A.A są dość tolerancyjni. Tak czy inaczej, bardziej dokuczliwe niż "alternatywne środki ekspresji" jest niepotrzebne czepialstwo jellonka, niewiele wnoszące do tematów, w których się wypowiada. Jellonek, jeżeli moja obecność na forum Cię denerwuje, postaraj się mnie po prostu ignorować.

To tyle z mojej strony, przepraszam za offtopa ;)

450

(20 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

ilr: Faktycznie, nazwa mnie zmyliła ;) Tak czy inaczej, Stella Koledze chodzi.

jellonek: Pod względem "dojebywania" to ja przy Tobie jestem liga trampkarzy...
PS. A do poduszki polecam lekturę Netykiety.