Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Tydzień na oddanie głosu w FUJICUP! Głosowanie potrwa tylko do 22 lutego 2025...
TURGEN 9.3.1 Najnowsza wersja oprogramowania TURGEN wprowadza kilka istotnych ulepszeń.
FujiCup 2024 - głosowanie Wystartowało głosowanie w tegorocznej edycji konkursu FujiCup.
IX. Basque Tournament of Atari 2600 31 stycznia Euskal Retro Association zorganizowało IX. Baskijski Turniej Atari 2600.
Rogul 1.0f Poprawki i nowe funkcje
Opcje wyszukiwania (Strona 18 z 129)
dely napisał/a:Wysyp rdzeni gwarantowany. Vide VBXE.
Heh, ja bym sie cieszyl z takiego wysypu :P Bo to by znaczylo ze pomysl chwycil i ludzie wzieli sie za nauke asm PIC'a.
Jesli pojawią sie rozne wersje rdzenia to zrobi sie repozytorium na stronie z dokladnymi opisami rozkazow i juz. Programista Atari bedzie mial wiekszy wybor.
Myslalem tez nad pewnym konceptem na przyszlosc: emulator 6502 na PIC'u :) Chodzilo mi o to zeby osoby nie znające asm PIC'a mogly z marszu tworzyc wlasne procedury obslugi rozkazow dla PIC'a (tak jakby w cartridgu siedzial szybki wirtualny 6502). Specjalny kompilator tlumaczylby kod asm 6502 na asm PIC'a i taka procke podpinaloby sie pod obsluge konkretnego rozkazu.
Ale nie wiem czy to ma sens... Z jednej strony pozwoliloby developowac firmware osobom bez specjalnego drogiego (150zl) devkita czy programatora Microchipa (i koniecznego MPLAB IDE). Ale z drugiej strony - byloby to malo wydajne.
Atari moze przesunac bitowo bajt o 1 bit, a PIC w ma rozkaz do przesuwania 16-bitowego slowa o dowolną ilosc bitow w jednym takcie. Atari ma 3 8-bitowe rejestry A,X,Y, a PIC 16 rejestrow roboczych 16-bitowych przy adresowaniu indexowym obejmujace całą pamięć RAM. Jak sie przeczyta liste takich rozkazow PIC'a to wystarcza zeby nabrac checi do ich uzywania :)
Oczywiscie, moznaby rozszerzyc ten asm Atari o nowe pseudorozkazy wykorzystujące mozliwosci PIC'a, czy nawet "pseudorejestry" (X0, X1, X2 ... X15), ale przeciez wtedy szybko doszlibysmy do... asemblera PIC'a :)
Na razie przestalem o tym myslec.
gorgh napisał/a:nie wiem czy to jest realne, ale przyszło mi na myśl- kart, ktory migiem dokonywalby asemblacji kodu pisanego na atari.wreszcie moznaby wygodnie kodowac na atarce.
Dziwaczny pomysl w dzisiejszych czasach :) Ale takimi samymi wydają mi sie edytor tekstow na male Atari (chocby najlepszy) czy nawet uzywanie slawetnej Sparty. Bo mimo zamilowania do Atari ciezko mi przychodzi uwierzenie ze ktos na tym sprzecie rzeczywiscie _pracuje_ ;)
Co do rozjezdzania firmware: wklad dla PIC'a zajmuje pare KB. Gra i tak bedzie ladowac grafike do flasha PIC'a. Sprobujcie wiec pomyslec o firmware jako o binarnym dodatku do gry takim samym jak grafika. Gra odpalona z dyskietki sprawdza czy identyfikator wsadu w carcie sie zgadza sie z jej i jesli nie, laduje wlasny plik binarny.
A jesli wsadzicie tego samego carta do Atari bez dyskietki to gra zapisana w EPROM'ie zrobi taka sama akcje i nawet nie zauwazycie ze cos zostalo przeladowane bo potrwa to 1-2 sekundy.
Da sie to zrobic, przynajmniej teraz nie widze przeciwwskazan.
W najblizszym czasie musze sie zaangazowac czasowo w przygotowania do PGA w Poznaniu, na ktorym robimy stoisko retro-gier z wieloma atrakcjami. Ale prace nad Tomkiem trwają.
Dwa dni temu otrzymalem od Sebana schemat w ktorym uzupelnił mój pierwotny prototyp o konieczne poprawki, min dodal EPROM/FLASH na gre Atari (choc moze go nie byc).
Wymyslilem, ze sterowanie bankami tego epromu nie bedzie wymagalo zadnych komorek ze strony $D5. Atari bedzie to robic wydając rozkaz PIC'owi, ktory steruje kilkoma nogami adresowymi pamieci.
Dokladnie tak: firmware zajmuje pare-parenascie KB, wiec spokojnie gra moze go sobie ladowac, tak jak bedzie ladowac do carta dane graficzne.
Nie wiem czy to sie dokladnie tak uda zrobic, ale pewnie tak.
O wersji "ogolnej" z mocniejszym i wyposazonym w wieksza ilosc pamieci procekiem na razie nie mysle. To musi poczekac min. kwartal az wersja obecna zostanie wyprodukowana i sprawdzi sie w boju.
Mimo ze moim celem jest idea wydawania na tym carcie pojedynczych gier, to chce to tak zaprojektowac, ze jesli kupisz jedną grę na cartridgu to kolejne gry bedziesz mogl odpalic z dyskietki wykorzystujac "infrastrukture" posiadanego carta jako dopalke.
Te koncepcje są wlasnie dyskutowane, za moment będą testowane. Zobaczymy co wyjdzie...
Mam kilka pomyslow na gry, dla ktorych Tomek jest wprost stworzony i latwo bedzie je teraz zrobic, a ktorych dotąd nie bylo na Atari :)
Ale sam wszystkiego nie pociagnę. Dlatego teraz skupiam sie nie na grach, ale na sprzecie i silniku, zeby jak najszybciej udostepnic finalnego carta developereom z mozliwoscia flashowania wsadu z poziomu Atari.
Na szczescie są już osoby, ktore zadeklarowaly pomoc i sprzetową i programową, wiec patrze pozytywnie w przyszlosc.
Czy ktos zna spoosb jak bezinwazyjnie zrobic dumpa z cartridga Atrax (legalnie wydawane skladanki gier Avalonu)?
Tego wsadu nie ma nigdzie w sieci, nie znam tez bankowania cartridga. \
Posiadam qmega, jesli to cos pomoze. Potrzebuje dosc lopatologiczną instrukcje.
thx
Sprawdzam procedury graficzne...
http://youtu.be/kfnsgPS6vdg
Cos w tym jest :) Ja nie mialem pojecia co to dubstep az trafilem na Skrillexa i ten kawalek mnie zauroczyl:
http://www.youtube.com/watch?v=2cXDgFwE13g
szczegolnie w partiach, ktore najbardziej przypominaja odglosy XC-12 :)
flashjazzcat napisał/a:gorgh napisał/a:może to się przyda, Vega zmajstrował:
Superb: exactly what I was looking for! :)
Kurcze, tak z ciekawosci jak Wam to dziala? Bo na czym bym nie probowal to w trybie kolorowym dostaje wylacznie 85...
No jezeli na poprawe nastroju to jeszcze koniecznie "Mały Nicky" - moja ulubiona niepolska komedia.
@ajcek - wielkie dzieki! Bardzo ulatwiles mi robote.
Slusznie sie domyslacie - obrazki potrzebuje konwertowac do eksperymentow z Tomkiem.
W wewnetrznej pamieci ekranu zamienilem bajty po to zeby wykorzystywac efektywnie 16-bitowe operacje przesuwania bitowego, bo na tym mi najbardziej zalezy czasowo (np rysowanie obiektow z precyzja pixelową). Procedura podająca dane dla Antica zamienia je potem w locie spowrotem.
Poniewaz docelowo bede musial napisac torche narzedzi na PC dla Tomka (np przygotowanie wsadu z wskazanych obiektow do zaprogramowania pamieci FLASH), postanowilem nauczyc sie Ruby i w tym pisac.
Ale jesli ajcek jestes tak mily i zaczales pomagac, to mam jeszcze jedną ostatnią (mam nadzieje) prosbe na szybko, ktora ulatwi mi zycie w testach:
kiedy zapisujesz plik docelowy o nazwie WYNIK w trybie kolorowym ($0E), to tworz automatycznie jeszcze jeden plik: WYNIK_MASKA. Zasady: jesli w pliku WYNIK dany pixel ma kolor 00 to w pliku WYNIK_MASKA ma miec 11, jesli jakikolwiek inny kolor to w masce ma byc 00.
dzieki
@ajcek - to jest to czego potrzebowalem, wielkie dzieki!
Dziala mi wersja pod .net 2.0
Trzy pytania:
1. Skad program wie ktory z 4 kolorow ma byc 00,01,10,11?
2. Po co wyrownanie do 4KB?
3. Czy sam go pisales? Jesli tak, to czy moglbys dodac jeszcze jedną opcję: zamiane kolejnych bajtow w linii. Chodzi mi o ustawienie ich w nastepującej kolejnosci 1,0,3,2,5,4... Oczywiscie liczba bajtow w linii zawsze bedzie parzysta.
Bardzo dziekuje.
Jell, tez dzieki ale z instalowaniem pytona na razie sie wstrzymam skoro mam juz cos co mi dziala.
dzieki jell, wyprobuje wieczorem, bo polityka bezpieczenstwa mojej firmy blokuje mi wejscie na te strone ;)
ajcek napisał/a: Do pracy potrzebuje dotNet framework 4.0
dzieki, choc z tym gorzej - za chiny nie udalo mi sie zainstalowac tego dotNet :/ ale powalcze
grzeniu napisał/a:SprzedaFca dobrze wiedział jak naciągnąć potencjalnego "kolekcjonera" ;P
A czemu kolekcjonera w cudzyslowie? Jakbys zobaczyl ceny tej stacji na ebay w stanie nowym to bys przysiadl :P
I mysle ze bylo akurat odwrotnie i ze gosc zrobi wielkie oczy i autentycznie popuka sie w czolo jak szczesliwy nabywca zazada od niego zwrotu polowy ceny za brak pudelka stacji.
Dla "normalnego" czlowieka to zadna roznica styropian czy pudelko dla urzadzenia sprzed 25 lat.
Ja kiedys na gieldzie samochodzowej znalazlem Commodore 710 (http://www.starekompy.pl/710.html) na straganie z gratami z Niemiec. Kiedy zaczalem nerwowo wypytywac sprzedawce gdzie jest klawiatura, to powiedzial "byla jakas ale nie wzialem, bo mam tam cale pudlo, niech se pan wybierze". Jak pewnie zgadujecie, nie bylo to pudlo klawiatur do C-710 :P
jellonek napisał/a:te do napisania... wczytujesz pierwsze 14 bajtow, z czego ostatnie 4 daja offset wzgledem poczatku pliku, od ktorego zaczynaja sie dane. seekujesz sie do tego offsetu, czytasz wszystko jak leci, zapisujac to do nowego pliku. proste?
Jell, dla Ciebie wszystko jest proste, a potem sie okazuje ze wlasnie nie bałdzo :P
Jak pisalem np przy szerokosci 16 pixeli (tryb 2-kolorowy) danych jest 2x za duzo. Zobacz zalaczony plik 16x16. Po odrzuceniu 62 bajtow naglowka powinienem dostac 32 bajty - po 2 dla kazdej linii. A jest 64 bajty: po 4 dla kazdej linii :P
Do tego w .bmp dane linii idą od dołu.
Ale sciagne dokladna specyfikacje .BMP i "se napisze" :)
gorgh napisał/a:moze to byc troche upierdliwe, ale zawsze jest opcja zapisu do pliku .bin stanu pamieci w emulatorze
Heh, no moj poprzedni konwerter zrobilem sobie na Atari wlasnie w taki sposob: do pliku asm dolaczam bitmape, asembluje, urychamiam w emulatorze, program mi konwertuje bitmape, F8 i zgrywam zawartosc pamieci :)
Ale to upierdliwe no i okazalo sie ze nie do konca chwytam format BMP. Np dla obrazka o szerokosci 16 pixeli pojawily sie jakies dodatkowe bajty...
Nie chcialem byc upierdliwy, po prostu myslalem ze takie potrzebne narzedzie na 99% jest dostepne i znane, tylko ja sie wczesniej tym nie zajmowalem. A tu sie okazuje ze marnie jest :/
Jesli napisze cos pod PC to sie podziele.
tebe napisał/a:w G2F można wyłączyć wiersze (z prawej strony ekranu ustawić wartości na 0) wtedy zostanie zapisany krótszy MIC
Ale nie wezszy niestety ;)
Jasne ze moge napisac sobie jakis konwerter, ale wolalem zapytac tutaj, bo pomyslalem ze przeciez masa ludzi przede mną musiala z czegos korzystac projektujac obiekty do gier...
gorgh napisał/a:może to się przyda, Vega zmajstrował:
Dzieki, na pewno sie przyda! Choc nie calkiem o to mi chodzilo, bo wolalbym zapis do pliku binarnego.
BTW. Ten program dziala mi poprawnie dla plikow mono. Ale jak wybralem bitmape 4-kolorową, to mimo ze prawidlowo rozpoznal rozdzielczosc i liczbe kolorow to z zwrocil jedynie ciąg linii z rzędem liczb 85.
Tzn wszedzie tylko 85 i nic wiecej...
stryker napisał/a:To juz znalazłem jakiś czas temu ;p
Tyle ze nie znałem jakości tych kaset :)
nie no, mozna nie lubic marki Sony, ale jeszcze nie slyszalem zeby ktos narzekal ze programy sie z nich kiepsko wczytuja :)
Proszę o podpowiedz. Chcialbym przekonwertowac plik .BMP w 4 kolorach na format Atari. W G2F moge to zrobic zapisujac obraz jako .MIC (dodaje tylko na koncu 4 bajty kolorow). Problem w tym ze zawsze zapisywany jest caly ekran a ja chcialbym zapisac obiekt o dowolnej wielkosci np 32x64 punkty.
Jakim programem na PC moge to przekonwertowac?
Znalazles moze cos?
Ja na allegro widzialem za min kilkanascie zl, a szukam wlasnie w cenie kilku.
Czy ktos slyszal jak przerobic mate do tanczenia od PC albo PS3 zeby dzialala z Atari (emulowala zwykly joystick). Wystarcza 4 kierunki, bez skosow i fire.
Chodzi np o taka mate: http://allegro.pl/mata-do-tanczenia-tan … 46229.html
ale moze byc dowolna inna.
Potrzebuje pilnie konkretnego, sprawdzonego rozwiazania.
thx
O! tu sie ladnie osypuje ale jak piasek. Prawdziwy snieg ma jeszcze lepkosc i ciezar :) Mowilem ze sprawa nie jest banalna...
Czekam na konwertery napiecia z TME (nie mieli na stanie) zeby zlozyc 2-3 prototypy w postaci cartridgy i sprawdzic min czy uklady zasilania z Atari i resetu dzialaja ok.
Jednoczesnie pracuje (wlasnie teraz bo w w tygodniu nie mialem czasu) nad procedurami obslugi i rysowania duszkow. Staram sie na bierzaco tworzyc dokumentacje rozkazow.
Na razie nie ma o czym mowic. Przez pare tygodni bedzie cisza, choc pewnie pokaze jeszcze jedno demo za jakis czas :)
Znalezione posty [ 426 do 450 z 3,203 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.103 sekund, wykonano 17 zapytań