401

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak już tam jest VBXE, to właściwie po co? Byłby z tym tylko problem mechaniczny, bo płytka zasłania ANTIC, ale innych przeszkód nie ma. Płytka w wykonaniu seryjnym mogłaby być inna i nie przeszkadzać w montażu VBXE, jeśli to miałoby jakiś sens, tzn. znalazłoby się wiele osób, chcących mieć oba urządzenia w jednym komputerze.

402

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wszystkie kolory są stabilne i powtarzalne, bo generowane cyfrowo. Są jednakowoż możliwe korekty, jeśli w testach okaże się to konieczne. Niewykluczone też, że wynikowym sygnałem zamiast RGB będzie komponent (YPbPr).

403

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

@simius: Skoro to wyjście RGB to:
0. Działa z NTSC?
1. Nie ma artefaktów NTSC?
2. Nie ma PAL blendingu?
Czy mógłbyś poza tym powiedzieć coś więcej o kolorze F - czy to dokładnie średnia między 1 i E w RGB?

0. Działa
1-2. Nie ma dekodowania PAL ani NTSC, więc nie ma efektów ubocznych dekodowania.
Kolor F nie jest dokładnie średnią pomiędzy 1 a E. Mieści się pomiędzy i to wszystko

404

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tryb interlaced, jeśli będzie potrzeba, to się zrobi. Nie ma przeszkód. Z wyjściem VGA jest większy problem, bo w obecnym układzie nie ma już dostatecznie dużo zasobów, a i trochę szybkiej pamięci SRAM potrzeba, więc pewnie trzeba by użyć MAX10.

405

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Montezuma
Takie rozwiązania mają sens tylko o tyle, o ile ktoś nie ma w swoim LCD wejścia SCART z RGB, a tylko i wyłącznie HDMI. W przeciwnym przypadku co za różnica, czy przetwarzanie sygnału analogowego w obraz cyfrowy zostanie przeprowadzone w LCD czy w urządzeniu zewnętrznym? Sens HDMI jest w wyrzuceniu toru analogowego w ogóle.

406

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

laborant napisał/a:

Mało się orientuję w systemach video, więc chciałem się dopytać, czy to rozszerzenie pozwoli podłączyć atari do tv przez scart z osobno wyprowadzonymi składowymi obrazu, jak w amstradzie

Dokładnie tak.

@Montezuma
Myślę o HDMI, ale są problemy, bo np. co z tego, że kupię gdzieś układy, skoro dokumentacja jest niejawna i dostępna dopiero po podpisaniu NDA? Tak, jakby to były czipy do kart bankowych.

407

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kolory są zrobione tak, żeby zachować jakie takie podobieństwo do oryginalnych, ze zmienionym kolorem F, który jest  pośredni pomiędzy E i 1, więc czerwień też jest trochę kulawa. Można zrobić soczystą, ale wtedy: "czy to będzie jeszcze Atari"? ;)

@mpolak
Antonia i GTIARGB nie wpływają na siebie nawzajem.

408

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie spodziewałem się znaczącego zainteresowania, więc nad ceną specjalnie się nie zastanawiałem. W sumie nie ma wielkiego pola manewru bo z jednej strony koszty (zwłaszcza małoseryjne), a z drugiej - cena VBXE, od której trzeba zachować wyraźny dystans. Przy setce chętnych może dałoby się zmieścić w 200zł.

409

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Powiedziałbym nawet, że nie tylko można, ale trzeba, bo innego nie ma.

410

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Po VBXE to już i chwalić się nie bardzo jest czym, ale niedosyt po połowicznym sukcesie cyfrowego dekodowania PAL trochę mnie męczył i w wolnej chwili wymodelowałem sobie GTIA w CPLD. A co. Projekt jest w zasadzie gotowy, na moje oko działa prawidłowo, choć nie będę zaskoczony, jeśli jeszcze jakieś niedoróbki się w nim z czasem odkryje. Projekt ma już swoje imię, ale na ujawnienie jeszcze za wcześnie, bo urodzi się dopiero pod koniec listopada. ;) Tymczasem nosi nazwę roboczą GTIARGB.
Nie jest to 100% model, bo machnąłem ręką na wykrywanie kolizji i pozostawiłem to oryginalnemu układowi, którego nie było potrzeby całkiem się pozbywać. Poza doskonałą jakością, generowany obraz różni się od oryginału paroma szczegółami:
- 4 bity luminancji (czyli 16 odcieni każdego koloru) dostępne są w każdym z trybów graficznych, a nie tylko w trybach GTIA.
- grafika hi-res ma 2 kolory, a nie tylko 2 jasności.
- kolorów (pomijając jasności) jest 16 a nie 15.
I to by było na tyle.

411

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sygnał HALT nie działa tak, jak myślisz. CPU nie odpina się od magistral w tym cyklu, kiedy HALT przychodzi, tylko w następnym. Stan linii HALT jest sprawdzany na końcu cyklu (na opadającym zboczu PHI2). Jeśli HALT jest 0, CPU się zatrzymuje i odłącza od magistral. Ot i cała tajemnica.

Nie frajera, tylko najmniej stu frajerów, bo pojedynczy frajer nie załatwi Ci rozrzutu, a tylko jedną próbkę.  :)

413

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Statyczność prążków na obrazie wskazuje, że nie mogą być wynikiem zakłóceń zewnętrznych (np. z zasilacza), tylko zakłóceń powodowanych przez procesy występujące synchronicznie z obrazem. A jakie procesy w systemie są synchroniczne z obrazem? Odp.: 1. odświeżanie pamięci dynamicznych (9 cykli w każdej linii obrazu)  - odpowiada za stałe i niezmienne prążki na lewej połowie ekranu, w odstępie dwóch znaków w trybie 0 (8 "cykli koloru" czyli 16 pikseli Hi-Res) 2: pobieranie danych obrazu przez ANTIC -  reszta prążków, zależnych od trybu graficznego a pewnie w jakimś stopniu także od treści obrazu.

414

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wygląda na to, że sprawa współpracy z SIDE2 jest już załatwiona.
Przełączanie rodzaju rozszerzenia pamięci RAM nie musi koniecznie wiązać się z zimnym startem systemu. Pamięć podstawowa jest zawsze w tym samym miejscu, więc jeśli program przełączający nie znajduje się akurat w pamięci bankowanej, przełączanie odbywa się gładko. Na wypadek, gdyby trzeba było zlokalizować dane po przełączeniu, dostępna jest szczegółowa mapa przydziału pamięci fizycznej.

415

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na oko zła współpraca z monitorem. Spróbuj podłączyć do innego.

416

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na AtariAge też był sygnalizowany taki problem z SIDE2. SIDE1 podobno działa. Nie mam SIDE w żadnej wersji, nie mam jak sprawdzić.

417

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tebe napisał/a:

Simius, testowałeś najnowsze IDE z tym

http://atariage.com/forums/topic/232856 … ead/page-1

Edit:
Nie testowałem.

418

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O ile pamiętam, Pin miał usunięty scalak.

@Pajero
Przeróbka pokazana na zdjęciu nie wygląda pięknie. Jeśli nie działa, spróbuj jednak metody z usunięciem HCT245.

419

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

IDE+ rev.C w wersji oryginalnej, bez żadnych przeróbek.

420

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Już tak.

Ja bym radził jednak przede wszystkim zmienić dysk, bo tak całkiem sprawny to on nie jest. Test, co prawda, udało mu się przejść, ale czas inicjalizacji i towarzyszące temu odgłosy były bardzo podejrzane.

https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM- … EC-x1/5801
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM- … RP-x1/3258

423

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To będzie coś takiego. Ma toto trzy tryby pracy: standardowy, z synchronicznymi sygnałami zegara (14.1876) i podnośnej PAL i dwa asynchroniczne (14.25MHz i 14,2272MHz). Podnośna PAL zestrojona na +/-10ppm. Mikser powinien łapać bez problemów.

424

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

1. Tak
2. Nie. 816 jest zamiast 6502
3. Tak
4. Nie
5. Evie, Stereo, Covox - nie spodziewam się; VBXE - nie wiem; Rapidus - raczej tak. W tych konfiguracjach nie było testów.

425

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Stara nazwa rozszerzenia, ze względu na inne rozwiązanie konstrukcyjne, zdezaktualizowała się, wiec trzeba było wymyślić coś innego. A że ostatnio modne są nazwy pochodzące od imion progenitury, to trzymając się tej nowej, świeckiej tradycji, nazwałem rozszerzenie 4MB RAM imieniem Antonia.
Zgłoszenia ze starego topiku mogły w międzyczasie, ze względu na Rapidusa, stracić nieco na aktualności, więc najlepiej będzie odświeżyć listę tutaj. Chętnych proszę przy okazji o określenie typu maszyny, do jakiej chcieliby zamontować rozszerzenie. Cena 200zł.