4,101

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Draco, ale osso chodzi z tym ejektorem? ;)

ejektor
"techn." rodzaj strumienicy, urządzenie wysysające ciecz, gaz lub ciała sypkie z przestrzeni o ciśnieniu niższym od atmosferycznego do przestrzeni o ciśnieniu atmosferycznym, używane w aparaturze chemicznej, chłodniczej itp.

Skąd ci się wzięła ta definicja?  8O Ejektor (wymawiany przez niektórych "eżektor") to nie może być urządzenie do wysysania, tylko do wyrzucania, bo wyraz pochodzi od łacińskiego czasownika znaczącego "wyrzucać". Jest to więc "wyrzutnik".

W broni myśliwskiej (gładkolufowej) jest mechanizm służący do automatycznego wyrzucania pustych łusek z komór nabojowych. Działa w ten sposób, że w momencie złamania broni zwalniana jest sprężyna, która wypycha na zewnątrz - o jakiś centymetr, ale jest to ruch dość gwałtowny - tak zwany "pazur wyciągu". Tenże zahaczony jest o kryzę, którą z jednej strony - tej gdzie jest spłonka - obrębiona jest łuska. Efekt jest taki, że po złamaniu dubeltówki łuski po wystrzelonych nabojach automatycznie wylatują na zieloną trawkę.

Ten mechanizm nazywa się "ejektor". Efekt jego działania odnośnie łusek jest taki sam, jak efekt działania mechanizmu tkwiącego w stacji dysków, a służącego do wyrzucania dyskietki za pociśnięciem przycisku - w wyniku zwolnienia sprężyny dyskietka wylatuje ze stacji (w mojej pierwszej stacji 1050 sprężyna była na tyle mocna, że dyskietka czasem lądowała na podłodze). Dlatego pozwoliłem sobie klawisz, który wyrzuca dyskietkę z napędu, nazwać "przyciskiem ejektora".

Czy to objaśnienie jest wyczerpujące?  :lol:

4,102

(156 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Potwierdzam, też jest tak pod emulatorem - czysta Sparta (4.20 i 4.22) bez nakładek wywala system po kilku X CLEANUP-ach.

Nie tylko po kilku X CLEANUP-ach, ale w ogóle po kilku X-cobądziach ;) Wniosek z tego, że "bad guy" nazywa się X.COM.

Co do tego nadpisywania pamięci, to przepełnienie stosu właśnie tym skutkuje. I nie mam na myśli stosu 6502, ale tę strukturę, dzięki której funkcje SDX można wywoływać rekursywnie - do 5-6 zagnieżdżeń właśnie.

A pytałem o CDROM.SYS, bo są tacy co pytają czy będzie w SDX 4.30 :D

O sterowniku do CD-ROM-u więcej chyba wie eru i Casper. A tak na marginesie, to chętnie bym ten sterownik obejrzał  ;)

trub: wykryłem jeszcze coś, trudno to nazwać błędem, no w każdym razie jest różnica ... normalnie wpisanie w wierszu poleceń samej gwiazdki powoduje odpalenie pierwszego programu *.COM, który się znajduje na ścieżce poszukiwań. Zazwyczaj, ponieważ CAR: jest pierwsze na ścieżce, ten program to jest CAR:MENU.COM; przez tyle lat, co mam Spartę X, przyzwyczaiłem się, że gwiazdka to jest taki skrócik na MENU...

No i jak się załaduje COM430.COM zamiast COMMAND.COM, to gwiazdka nie wczytuje MENU, w ogóle nic nie robi. Wiesz coś o tym?

Co najlepsze, gwiazdka nie działa w ten sposób tylko wtedy, kiedy jest wpisana jako pierwszy znak linii poleceń. Jak dasz [spacja]* wtedy działa jak dawniej. Wykrzyknik z kolei odwrotnie, działa tylko jako pierwszy znak, to znaczy wpisanie:

D3:>!TB.COM

działa, natomiast:

D3:>      !TB.COM

już nie bardzo.

[ Dodano: 04.02.2005 01:43:22 ]
Jeszcze jedno: w COM430.COM nie działa COLD /N. Bad parameter, powiada.

4,103

(190 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Aha, rozumiem. Ale jednak nazwanie tego kalendarzem to chyba lekka przesada. Kalendarz oblicza ci dzień tygodnia, a jeśli toto ma zapisany rok na dwóch bitach, to nie ma takiej siły, jaką mogłoby dzień tygodnia samo obliczyć (bo tu jest cykl jedenastoletni, o ile się nie mylę).

Czy nie lepiej jednak zastosować zegarek Motoroli - taki jaki jest w Falconie albo nowszy - który od razu bez żadnych kombinacji podaje kompletną datę i godzinę? To znaczy chodzi mi o to, jakie zalety ma ten PCF nad układem trzymającym czas nie na dwóch bitach, tylko na 14 bajtach, i do tego dysponującym pamięcią podtrzymywaną bateryjnie.

4,104

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Bo IBM żadnego OS-u do tych komputerów nie dodawał przecież. Jedyny soft, który ten komputer zawierał, to był BIOS. A kod BIOS-u był zastrzeżony, IBM go nigdy nie udostępnił. Ale to nie robiło większej różnicy, bo BIOS IBM PC był jednak bardzo prosty  ;)

Co do Atari, to o ile mnie pamięć nie myli, te pecety to lata 1986-1988 czy coś koło. Potem to zarzucili w cholerę. Ta firma w ogóle miała problemy z konsekwentnym trzymaniem się tego, co raz wymyśliła - co projekt, to spędzali nad nim 5 lat, po to tylko, żeby w finale wyrzucić wszystko do kosza.

4,105

(156 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

CDROM.SYS: podobno istnieje, ale ja nie widziałem tego na oczy  8O

Co do wariowania, wygląda to jednak na błąd w SpartaDOS X 4.20, a ściślej w X.COM. Jak na czystym DOS-ie (bez żadnych nakładek) zrobię X CLEANUP F: pięć razy z rzędu, to za szóstym razem następuje zwis. Ale z drugiej strony te piękne raporty ("Disk error #0 reading sector $FF20, directory length is incorrect, OK to rewrite?") występują tylko w obecności RUNEXT.SYS.

Muszę parę dni podziałać na DOS-ie z twoim rozszerzeniem, to się zobaczy, czy jest gorzej, czy tak samo. Na razie wygląda to tak, że uruchomienie 6 razy pod rząd TEGO SAMEGO programu (?) wiesza system.

Upgrade do SpartaDOS X 4.30 zrobiłbym bardzo chętnie, ale nie wiem jak. Mam "oryginał", co to go Karen montował, czyli zawartość epromu jest pokiełbaszona i nie bardzo się da to zaprogramować prostym zrzutem danych tak jak je widać w pamięci.

4,106

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki!

PS. SoftSyntha w końcu wziąłeś?

4,107

(190 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

trub: też myślałem o tym, że dobrze by było, gdyby menu jakoś zapamiętywało ostatnio wybrany dysk. Ale do tego trzeba mieć albo to, o czym pisze Casper, albo zrobić, żeby OS zapisywał preferencje na twardym dysku. Inaczej się chyba nie da.

Żeby upchnąć menu i poprawki do SIO w starym OS-ie, coś trzeba z niego wyrzucić. W OS-ie dla 65c816 menu siedzi na ROM-ie od Self Testu.

[ Dodano: 03.02.2005 19:47:44 ]
Casper: co to jest "czteroletni kalendarz"? Kalendarz, który dobrze działa przez cztery lata?  :D Nie za mało?

[ Dodano: 03.02.2005 19:51:59 ]
PS. Mogę spróbować zrobić coś takiego, że system "domyślnie" startuje nie z D1:, ale z pierwszego dostępnego napędu. Wtedy jak się ma na D1: flopa, a na D2: twardziel, to wystarczy włączyć stację, żeby system z niej chciał startować., a jak się ją wyłączy, to pójdzie z twardziela.

To jest proste do zrobienia, ale nie wiem, czy nie będzie więcej szkody jak pożytku ...

4,108

(156 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak, tak to działa.

Ale odkryłem, że coś jest jednak nie tak. Zainstalowałem to wszystko (łącznie z com430.com) na SpartaDOS X 4.20. Żeby nie wklepywać długich nazw programów, już od dawna mam porobione bacze, które mi uruchamiają najczęściej używane programy. Np. -[Return] odpala mi MAE, -U UmonXL, -tb Turbo BASIC XL, -cl CleanUp, -dr DiskRX i tak dalej.

Teraz przerobiłem kilka z nich na "nowy" system (tj. np. plik ".bat" zawiera nie "x b:>mae>mae", ale "b:>mae>mae.exe" itd.).

Otóż po kilku - pięciu-sześciu - uruchomienach programów w ten sposób, w systemie robi się kaszana. Objawy są różne, od zwykłego zwisu, do sieki na ekranie albo pokazania tamże filmu dokumentalnego pt. "Niemy Murzyn w ciemnej piwnicy"  ;) Albo np. CleanUp wyświetla komunikat, że wystąpił disk error numer 0 (słownie: zero) przy odczycie sektora numer $FF20, wielkość katalogu jest nieprawidłowa i czy nadpisać  8O  Słowem, wszystko wariuje.

Mgliście pamiętam, że SpartaDOS ma coś w rodzaju wewnętrznego stosu używanego do przechowywania parametrów niektórych funkcji czy coś takiego, i jak kiedyś doprowadziłem do przepełnienia tego, to efekty były zbliżone.

4,109

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Miałem kiedyś - przed padem dysku - program, który przetwarzał binaria na kod źródłowy w asemblerze, i zapisywał ten kod do pliku. Zwało się to sourcer.bas (program był w BASIC-u), czy jakoś podobnie. Czy ktoś to ma, albo wie, gdzie leży? Jeśli tak, to byłbym wdzięczny za podesłanie. Dzięki.

4,110

(156 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na razie to, co testowałem, działa. Bardzo fajne.

Ale jest jeden problem. Mianowicie, zdefiniowany w cfg loader do określonego typu plików sam jest traktowany jak COM i nie można tego zmienić. Przykład: program si.rel ładowany jest przez exec.com. W efekcie ładowany jest bez "pośrednictwa" X.COM, ale w razie gdyby tego potrzebował, to przemianowanie loadera na exec.exe i zmiana w pliku cfg nie pomaga, rozszerzenie *.exe w loaderze jest ignorowane (traktowane jak *.com).

Chyba, że coś przeoczyłem?

4,111

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

no i niezwiazany z tematem artykol KK :) :
http://gdansk-orunia.eu.org/atari/stacja_dyskow_kk.gif

Ano, pamiętam jak dziś, przyczepił się do mnie potem jeden na kolegium redakcyjnym, że przy artykUle nie ma tabelki z "parametrami" stacji ... przy czym nie bardzo było wiadomo, o co mu idzie. A swoją drogą, to nie zdawałem sobie sprawy, że to już tyle lat: data 12/92, strasznie dawno (zważywszy cykl wydawniczy "Bajtka", jeszcze dawniej).

4,112

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

drac a kiedy zrobisz wersje fajlowa nowego OS'a dla 65816 ?

Jak uruchomisz MADS-a na Atari 65XE, to pomyślę ...  :rolleyes:

4,113

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A gdzie masz "Ć"?

4,114

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Co do jego czasu, to już się zacząłem zastanawiać, czy prędzej doczekam się poprawek do MAE, czy napiszę własny kompilator. Jak dotąd ja wygrywam, bo o poprawkach od Harrisa ani słychu  8)  No ale dajmy mu parę tygodni ...

Co do makr: nie próbowałem, ale zdaje się, że to są właśnie wspomniane "nesting problems". Lizard będzie coś wiedział więcej na ten temat.

4,115

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

A CVS ma sens bez TCP/IP?

4,116

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Odwrotnie: wielkość buforka wymusza oszczędzanie spacji.

Poza tym chciałem zauważyć, że w MAE taby są ustawione by default, więc jednak kiedy się odwróci (= kiedy nie przestawi tego na spacje).

4,117

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Jeszcze co do wyszukiwania: jak nie chce znaleźć podanego ciągu ze spacją (albo spacjami) w środku, to warto spróbować podać zamiast spacji tabulatory. Albowiem edytor niestety samowolnie dokonuje konwersji spacji na taby, kiedy się człowiek odwróci ...

4,118

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Co do dwóch ostatnich błędów to nie zauważyłem u siebie, chociaż ctrl/z uzywam bardzo często. Lizard też coś wspominał o tym, że edytor działa źle, może macie to samo rozszerzenie pamięci, i jakieś błędy się ujawniają. Ja mam 256k TOMS-ów, pamięć ekranu zmapowaną do pamięci głównej i edytor się nie krzaczy. Prócz tego ctrl/f cośmy na ircu mówili.

Zmiany w 1.3 opisał tak:

String parameters were not handled correctly in macros.

There are some nesting problems with macros that are only partially fixed.

Source files now have a default file extension of ".MAE". (It's added to
the file if not specified). This may have been added in 1.2, I'm not sure.
It wasn;t listed in the history.doc file anyway.

4,119

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

eee tam MADS nie ma bledow, ma wszystkie zalety w/w i znacznie wiecej  8)

Tyle, że MADS nie działa na Atari, co dla mnie dyskwalifikuje go kompletnie. Do programowania na pececie mam gcc :P

4,120

(36 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Widocznie spece z PC World ST od XL nie odróżniają  :lol:

4,121

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

1.

TAKASOBIEETYKIETA = 1

czyli etykieta powyżej 16 znaków z przypisaną wartością jak wyżej - zwis przy kompilacji. Co ciekawe, gdy taka sama etykieta ma wartość nadaną nie przez '=', ale oznacza miejsce gdzieś wewnątrz kodu, to nic złego się nie dzieje.

2.

lda ($2134),y

jest akceptowane bez słowa, mimo że nie ma takiego trybu adresowania. Efekt jest taki, jak przy lda ($34),y.

3.

lda #$<2134

przyjmuje bez protestów, mimo że to błąd składni, a kod potem wygląda jak po lda #$01.

4.

AA = BB
BB = CC
CC = 1
          lda AA

jest akceptowane bez słowa, mimo że etykieta AA w trakcie drugiego przejścia pozostaje niezdefiniowana. Kompilator powinien zaprotestować, nie robi tego tymczasem, a kod jest lda 32768.

Jeśli chodzi o solidność kompilatora, to MAC/65 nie ma żadnej konkurencji. Ale niestety MAC nie zna rozkazów 65c816.

4,122

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Co do błędów, to MAE ma błędy raczej w kompilatorze (znam cztery), w edytorze natomiast nie zauważyłem. Aczkolwiek pamiętam, że kiedyś była taka trafiona wersja, że jak się dało Ctrl/F albo Ctrl/L to wyskakiwały krzaki, ale to jest dawno poprawione.

Obecna wersja MAE to 1.3, ale pewnie niedługo będzie 1.4 (jak autor poprawi wspomniane przeze mnie cztery błędy).

4,123

(36 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dla równowagi oddałem głos na Meritum. :P

Uważaj, połapią się. Z tego co mi wiadomo, przeglądarki chodzące na Meritum nie obsługują ciastek  ;)

[ Dodano: 01.02.2005 00:06:59 ]
PS. Swoją droga ciekawe, skąd im ten Meritum do łba strzelił. Przecież tego prawie nikt nigdy na oczy nie widział, a juz na pewno nie miał w domu. A MSX? A Sam Coupe? A Elwro 800 Junior chociażby?

4,124

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Ja tam wolę pisać programy na atarynce. Edytor MAE jest bardzo wygodny (zwłaszcza kombinacja Ctrl/J i Ctrl/H jest niezastąpiona), 64 kolumny tekstu mi wystarczą, a kolorowania nie potrzebuję.

4,125

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jak sobie życzysz  ;)