4,051

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Z tego opisu widać, że gość miał więcej szczęścia niż rozumu. Napis "GEM" tam widoczny to nie nazwa systemu operacyjnego, ale typ partycji. Takowa ma o ile mnie pamięć nie myli do 32 MB, więc cięcie pliku na kawałki po 64 MB miało głęboki sens. Uwagi o tym, że SCSI adresuje się liniowo są lekko nie na miejscu, bo IDE na poziomie tablicy partycji - przynajmniej w Atari - także adresowane jest liniowo (kwestia czy CHS czy LBA rozgrywa się dużo później). No i gdzie on widział FAT12 na twardym dysku?  :D

4,052

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Z poziomu programu nic nie musisz robić: to jest zmartwienie tego, kto program odpala, żeby uruchomić "przez X", co "odpina" kartridż. Albo, jeśli ktoś ma truba runext.sys, nazwij plik wykonywalny *.EXE a nie *.COM, to się samo będzie robić.

4,053

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Właśnie, czy ktoś mógłby sprawdzić, z jaką praktyczną szybkością (ilość znaków możliwa do przesłania/wyświetlenia na sekundę) działa XEP? Myślę, że program zbliżony do tego:

10 A=TIME
20 FOR C=1 to 10
30 FOR Y=0 TO 24:POSITION 0,Y:? "T U  J A K I S  T E K S T  O  W I E L K O S C I  7 9  Z N A K O W":NEXT Y
40 NEXT C
50 B=TIME
60 T=(B-A)/50:S=19750/T:? S

zapuszczony pod Turbo BASIC-em XL powinien być miarodajny (zakładam, że XEP wyświetla 80x25, jeśli nie, to trzeba poprawić).

4,054

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Aha, ze Spectrum nie polecam ;)

Nie polecasz? To chyba z litości  ;)

4,055

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Masz rację, ale chodziło mi raczej o to, żeby (jak już dojdzie w ogóle do montowania) próbować -t msdos zamiast -t FAT. U mnie przynajmniej takiego typu jak "FAT" podać nie można (bo nie ma czegoś takiego, jak /sbin/mount_FAT).

[ Dodano: 15.02.2005 13:51:26 ]
PS. A partycje ext2 minta powinien łyknąć jako -t ext2fs - ale jeśli partycji wcale nie widać, to pewnie jest problem ze swapowaniem bajtów, jak ludzie mówią. Rafał, przejrzyj dmesg, może są jakieś komunikaty na ten temat, które wywala kernel przy starcie.

4,056

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Najwyraźniejsze ograniczenie jest jedno: z twardego dysku (i z Karinki też, i z Blackboxa, i z MIO) nie wczytasz bezpośrednio nic w obszar $D800-$DFFF, bo tam się pojawia ROM urządzenia, a PORTB na to nie ma wpływu. Jeśli jest konieczny zapis w tamto miejsce, trzeba zrobić gdzieś bufor, wczytać do tego bufora, a po wczytaniu przekopiować tam gdzie trzeba.

Poza tym chyba żadnych ograniczeń nie ma, sterownik korzysta minimalnie ze strony zerowej, ale to są miejsca, które i tak normalnie wykorzystuje SIO.

4,057

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

a mount -t msdos /dev... itd. próbowałeś?

4,058

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Przede wszystkim zalezalo mi na oszczednosci miejsca na bufor dla directory (w przypadku tej motody wystarczy strona pamieci i kazdorazowe odczytywanie wskazanego sektora directory).

Przy odczycie katalogu przez CIO możesz wcale nie użwać żadnego bufora, albo - dla odczytu rekordami - zastosować bufor o rozmiarze np. 20 bajtów.

Zastosowanie do programu, ktory z zaloznia wspolpracowac mial z gora 63 plikami (moze to dziwne, ale pewne ograniczenia przyjalem juz w programie - zastosowane bufory dla danych). Istotny stal sie tez dostep do niektorych innych bajtow wpisu w directory poza sama nazwa pliku, celem obliczenia, moze dosc problematyczny pomysl, "sum kontrolnych", tak aby miec pewna kontrole nad zmianami w directory dysku.

W ten sposób będziesz miał pełną kontrolę nad zmianami w katalogu niepełnym (bo bez uwzględnienia podkatalogów) albo w ogóle poza katalogiem. Przyznaj się, co to za program, może da się to rozwiązać lepiej.

4,059

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

a po co ludzie wspinaja sie na góry ? bo są  8)

Ale nikt normalny nie pcha się w góry, zanim nie nauczy się łazić po płaskim.

Marok:

1) po pierwsze primo, nie ma gwarancji, że katalog znajduje się (albo zaczyna się) w sektorze $169. W szczególności pod SpartaDOS katalog może być gdziebądź; pod MyDOS-em od sektora $169 zaczyna się katalog główny, ale podkatalog może być gdziebądź. Że już o egzotyce (AtariDOS 3.0, AtariDOS 4.0) nie ma co wspominać.

2) po drugie secundo, nie ma gwarancji, że katalog wygląda tak, jak pod DOS-em 2.5. Znowu, pod SpartaDOS katalog jest w zupełnie innym formacie.

3) po trzecie tertio, nie ma gwarancji, że katalog zajmuje 8 kolejnych sektorów - znowu, pod SpartaDOS katalog jest plikiem, który może zajmować bardzo dużą liczbę sektorów rozrzuconych dowolnie po dysku.

4) po czwarte quarto, nawet jeśli katalog zaczyna się od sektora $169 i zajmuje osiem kolejnych sektorów, nie ma gwarancji, że sektory są równo wypełnione danymi katalogu: np. MyDOS używa tylko pierwszych 128 bajtów każdego sektora katalogu (nawet w podwójnej gęstości), a BiboDOS - przeciwnie, zawsze całych sektorów.

To są wszystko rzeczy, o które ma się martwić DOS. Przeto, jeśli naprawdę z jakiegoś powodu nie musisz tego robić w sposób skomplikowany i zawodny, to lepiej jest, wedle sentencji wypowiadającego się tu również tebe, ułatwić sobie życie i skorzystać z funkcji odczytu sformatowanego katalogu, jaką oferuje każdy DOS (via CIO, $E456).

[ Dodano: 15.02.2005 02:37:00 ]
PS. O ile mnie pamięć nie myli, bit 5 pierwszego bajtu statusu oznacza "gęstość MFM", a nie "podwójną gęstość". Nie możesz na tej podstawie wyciągać wniosków o wielkości sektora, bo gęstościami MFM są zarówno gęstość podwójna jak i średnia. Innymi słowy bit ten oznacza owszem "double density", ale w kategoriach scalaka kontrolera WD 1772 (czy kompatybilnego), a nie w terminologii wymyślonej przez Atari.

Poza tym dobrze jest sprawdzać kody błędów, jeśli coś nie działa.

4,060

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Przepraszam za sformułowanie, ale - gorzej ci? Nie możesz odczytać katalogu po ludzku, to znaczy przez CIO ($E456)?

4,061

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Owszem, ale ta konwersja chyba nie będzie idealna. W Composite Video masz sygnał wizji i synchronizacji puszczony po jednym drucie, rozdzielanie tego daje zwykle kiepskie efekty - to znaczy dużo gorsze niż gdyby na ten sam monitor puścić sygnały wizji i synchronizacji oddzielnie i nawet po konwersji. Całkiem możliwe, że ten konwerter jest jakości odpowiedniej dla systemu monitoringu, gdzie trzeba odróżnić, czy na ekranie jest złodziej, czy go nie ma, i czy jest grubym brunetem, czy chudym blondynem. Ale obawiam się, że w przypadku konwersji obrazu z Atari odróżnienie LOAD od SAVE może nastręczać trudności ...  ;)

4,062

(190 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No cóż, na takie rzeczy to ja niestety nic nie poradzę.

4,063

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

To nie grzech ułatwiać sobie życie, zgadza się. Ale gierka Blinky Scary School, mimo że może powstawała na ST, nie wymaga jednak od ciebie, żebyś podpinał ST do malucha, kiedy sobie chcesz pograć.

Niemniej, nie o to mi chodzi. Po prostu skutek ułatwiania sobie życia przez kodera akurat w ten sposób jest wyjątkowo łatwy do przewidzenia.

4,064

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

takie rozwiazanie stworzyloby "mega koprocesor" ktorego szybkosc uzalezniona jest od szybkosci przesylu danych

przeslane pliki obrabia PC i zwraca wynik, rownie dobrze moznaby przeslac wierzcholki jakies sceny 3d, PC liczy i zwraca wynik, ogolnie jedynym ograniczeniem takiego rozwiazania bylaby wyobraznia uzytkownika

Oczywiście można to nazywać "mega koprocesorem", ale w rzeczywistości atarynka staje się trwale do peceta uwiązana, jako terminal, bez którego nie jest w stanie wykonywac programów. Oczywiście nie wątpię, że tego typu zabawka mogłaby być fajna, ale to już nie jest, by to tak nazwać, "Atari computing", ale bardziej "PC computing", zwłaszcza, jeśli wszystko wokół programu mającego działać na Atari robi się na pececie, to znaczy na pececie się go pisze, na pececie kompiluje, z peceta wysyła do atarynki celem uruchomienia; a teraz jeszcze to pecet ma wykonywać 3/4 tego programu.

Po prostu nie wiem, po co przy tym całym pececie ci jeszcze potrzebne Atari.

4,065

(47 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

i bedzie mozna pracowac na true Atari, a wykorzystywac szybkosc PC :)

Tak jakby. Ale zważ, że do tego ostatniego wcale w sumie nie jest potrzebne żadne Atari.

4,066

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

wartosc ladowana do akumulatora to $3A00, a wiec to ze najmlodszy bit jest zerem nie jest przypadkiem

W rzeczy samej. Niemniej "dwa kolejne" bajty, które LDA wciąga do procesora to $003A. Interpretując mojego maila literalnie można by jeszcze na podobnej zasadzie powiedzieć, że LDA niczego nie zmniejsza ani tym mniej cokolwiek wysuwa. Jakoś dzisiejsze popołudnie nie było dla mnie dobrym czasem jeśli chodzi o klarowność wywodu :?

koncze z programowaniem i zajme sie ogrodnictwem ;)

Wyhoduj pomidora dojrzewającego w osiem cykli atarynkowego zegara, zarobisz tyle szmalu, że Gates to będzie przy tobie mały pikuś.  ;)

Pin: oczywiście, że zawiera drugi generator znaków. Musiałby wyjść ukaz państwowy o zakazie mania dwóch generatorów znaków, żebym go wyrzucił. Myślałem nawet o tym, żeby ten drugi generator trochę ulepszyć, np. zamienić znaki ASCII 125 i 127 w nawiasy klamrowe.

PS. A co do tego skracania o 40% - dobrze by było  :rolleyes: Ale gdyby ktoś przyszedł i skrócił 16 kB kodu tego ROM-u o 40%, wtedy chyba ja bym się musiał zająć ogrodnictwem.  ;)

4,067

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bez żadnych zakłóceń? STATUS normalnie, DRQ, brak błędów itd.?

Bo ja widzę na dyskach, że na czas, kiedy dysk coś robi w środku, wszystkie rejestry ustawiają się tak, jak rejestr statusu. A $BC w rejestrze statusu oznacza BUSY, więc żadnych danych nie powinno się wtedy otrzymać, najwyżej timeout.

4,068

(9 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Mi się ta strona nie chce otwierać, tylko pisze, że:

The website for Andrew Whittaker is being
reworked and will be back shortly

Thank you for your patience.

I tak od wczoraj ...

4,069

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No - na Atari Museum jest nawet napisane, dlaczego większość istniejących egzemplarzy 1400XL i 1450XLD nie ma na wierzchu plakietki z nazwą producenta i modelu kompa (czyli napisu "ATARI 1450XLD" na przykład). Te bez etykiet pochodzą właśnie z tego śmietnika.

4,070

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wersja Laoo działa, a to w ten sposób:

- w trybie emulacji REP #$20 nic nie robi, więc LDA # ładuje $00 do akumulatora, zmniejsza je o 1 otrzymując $FF, po czym wysuwa najmłodszy bit akumulatora do C. C=1 - tryb emulacji.

- w trybie natywnym REP #$20 przełącza akumulator na 16 bitów, więc LDA # ładuje do akumulatora DWA kolejne bajty, czyli $003A, przeskakując tym samym rozkaz DEC. Potem wysuwa najmłodszy bit akumulatora do C. C=0 tryb natywny.

Jak mówię, koncept wcale dowcipny.

4,071

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Um, też nie uruchamiałem, ale na oko powinno działać. Proste i genialne  ;)

4,072

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, to wygląda dziwnie ale miałem takie przypadki.

A w command/status co się wtedy pojawia? Też $EC?

4,073

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pytanie wejściowe brzmi, jak program ma rozpoznać, czy został uruchomiony w trybie natywnym, czy w emulacji. Niby jest bit E rejestru znaczników, więc można tak:

sec
xce

Po tym po bicie C poznajemy, czy tryb był emulacji (C=1) czy natywny. Ale przy okazji robi się przełączenie trybów: z emulacji w natywny, co grozi zwisem, jeśli działamy na XL OS-ie, albo z natywnego w emulację, co z kolei grozi pokasowaniem zawartości rejestrów i zrujnowaniem stosu.

A więc: jak sprawdzić, w jakim trybie jest procesor, bez przełączenia? Wymyśliłem takie coś:

.ab
php
sep #$20
lda #$01
xba
lda #$00
rep #$20
dec
xba
plp
lsr

Po tym, jak C=1, to jest emulacja, a jak C=0 to natywny. Ale to jest trochę długie (14 bajtów, 27 cykli), może ktoś ma pomysł na coś krótszego?

4,074

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pewnie, że dobrze, że zakopali, ale razem z kartridżani powinni jeszcze zakopać - oczywiście po uprzednim zmieleniu - gościa, który podjął decyzję o wyprodukowaniu takiej ilości tego guana. Może zapobiegłoby to spadkowi akcji na giełdzie  ;)

W 1984 roku wyrzucono na śmietnik prototypy 1400XL, 1450XLD oraz osprzęt do nich. A Commodore zadołowała kilkaset tysięcy sztuk C-116, C-16 i C+4, bo nikt ich nie chciał kupić nawet po przecenie do 10 dolarów za egzemplarz. Słowem, takie akcje się zdarzają.

4,075

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Khm, dziwne to jakieś: po podaniu $EC na COMMAND/STATUS dysk zwraca $EC na porcie danych? Przecież to są dwa różne rejestry?