Pin 1 w 4164 jest niepodłączony, w płytach 800XL były połączone razem i podciągnięte do Vcc, ale w późniejszych możliwe, że nie.
Sprawdzałeś, czy A0 do A7 są połączone np. z podstawką pod OS ROM?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
FujiNET firmware v1.5.0 Nowa wersja firmware, która wprowadza szereg ulepszeń i poprawek.
Prima Aprilis Compo 2025 Wystartowała nowa edycja Prima Aprilis Compo, w której obowiązuje jedno wyzwanie - piszemy wyłącznie w Atari BASIC.
maxYMiser FM v1.67 Nowa wersja trackera.
Echa Forevera 23 Wyniki konkursów dla platformy Atari.
Atari Font Maker V1.16.14.4 Narzędzie do projektowania zestawów znaków dla Atari właśnie otrzymało aktualizację
atari.area forum » Posty przez _tzok_
Pin 1 w 4164 jest niepodłączony, w płytach 800XL były połączone razem i podciągnięte do Vcc, ale w późniejszych możliwe, że nie.
Sprawdzałeś, czy A0 do A7 są połączone np. z podstawką pod OS ROM?
Masz multimetr? Do sprawdzenia połączeń użyj funkcji testera ciągłości obwodu (buzzer)... te same piny linii adresowej wszystkich kości RAM powinny być połączone ze sobą, w zasadzie to wszystkie piny wszystkich kości DRAM poza Di i Do (2, 14) powinny być połączone 1:1. Nie wiem jak to czytelniej napisać - pin 3 pierwszej kości powinien być połączony z pinem 3 każdej innej kości DRAM. Z kolei piny Di i Do powinny być połączone w ramach każdej kości ze sobą (2 z 14) i z odpowiednimi liniami magistrali danych. Ciągłość linii danych można weryfikować np. z podstawką ROMu, linie adresowe RAMu (RA7..RA0) to piny 25..32 FREDDIEgo.
Przy okazji oglądając płytę zastanawiam się nad wymianą gniazda zasilania i "monitora", to standardowe elementy czy jakieś wynalazki specjalnie dla Atari ?
Standardowe złącza DIN.
Masz "legendarne" pamięci Micron Technology (MT)... daruj sobie szukanie uszkodzonych kości i od razu wymień wszystkie. Te, do których podałeś link, będą dobre. Dokup sobie jeszcze podstawki DIL-16.
To do Atari urządzenie peryferyjne "musisz" mieć (które współcześnie jest podstawą raczej), a programator flashy na PC ma każdy?
Nie ma i dlatego o tym napisałem - jeśli SIC! miałby być jedyny urządzeniem peryferyjnym do Atari, to musisz mieć programator na PC i nie sposób temu zaprzeczyć. Jak kupisz AVG-CART, to nie potrzebujesz nic więcej - możesz odpalać binarki, obrazy kartridży, a nawet obrazy dyskietek. Wszystko sobie kulturalnie ściągasz na PC, nagrywasz na kartę pamięci i przekładasz ją do kartridża.
Ja uważam programowanie jakichkolwiek cartów, aktualizacje SDX, SIDE, itp. z poziomu Atari za bardzo wygodne, nie widzę w tym nic karkołomnego, za to otwieranie carta, wyjmowanie, przekładanie i ponowne wkładanie flasha już bardziej ;-)
Jak widać to kwestia indywidualna ;)
SIC-a programujesz z poziomu Atari.
Jak ktoś się uprze to można i tak, ale to bardzo karkołomne przedsięwzięcie, raczej opcja dla desperatów. Na PC to parę kliknięć, przekładasz Flash do progamatora i w 30 sekund masz gotowe. Jak chcesz programować na Atari to musisz wtedy mieć SIDE, albo przynajmniej emulator stacji dysków, bo tak czy inaczej, musisz jakoś dostarczyć do Atari binarki, które chcesz umieścić na kartridżu. Raz tylko go programowałem na Atari, bo Sparta jest dostarczana w takiej formie, że inaczej się nie da (tzn. da się - przez Altirrę). IMO opcja programowania z poziomu Atari jest mało przydatna i bardzo niewygodna.
SIC! jest tani i chwała jego twórcom za to, że jest, ale dla przeciętnego użytkownika, o wiele lepszą opcją jest AVG-CART albo UnoCart.
Na tym forum "preferowany" jest SIO2SD, ale ja wolę SDriveMAX, do tego jakiś OS ROM ze wsparciem dla High Speed SIO (QMEG albo fabryczny z patchem Hias'a). Wolę go dlatego, że pozwala na emulację magnetofonu. Mam też kartridż SIC!, ale do niego jest wskazane posiadanie programatora EPROMów/Flashy. No i jakieś rozszerzenie RAMu, najlepiej zgodne z Compy Shop i optymalnie 320 kB.
Ja tam użyłem kilku przycisków i generatora funkcyjnego oraz oscyloskopu. Nagrywałem prostokąt 1 kHz na jedną ścieżkę, i potem stroiłem na max. amplitudy - analogowo.
To stacja Mitsumi D357.
...a będziesz w stanie poprawnie ją ustawić? Dysponujesz odpowiednim sprzętem do tego? Raz coś takiego robiłem i bez specjalnie spreparowanej dyskietki kalibracyjnej i oscyloskopu, nie bardzo mogę sobie to wyobrazić.
GTIA doszła i działa bezbłędnie. Włożyłem też na próbę to GTIA z wadą typu drugiego do ITX'a i wada się na nim objawia, ale dopiero po rozgrzaniu.
Niestety Laura nadal ma "skaszanioną" pierwszą grafikę w intro, a Numen się wysypuje (czarny ekran) na pierwszym efekcie. Jeszcze jakiś "chochlik" się tam czai.
W płycie ITX siedzi właśnie Sally UMC z 44 tyg. 1990 roku.
Ja z kolei mam GTIA, które na płycie 800XL działa dobrze, a na 130XE/800XE ujawnia wadę typu II.
W międzyczasie uzupełniłem poprzedni post.
Robiłem próby z 65C816 i na płytach 800XL działają w miarę stabilnie, ale już ani na XE, ani na tej ITX - nawet nie wstają.
Podmiana FREDDIEgo nie zmienia zachowania "felernego" ANTICa i GTIA na płycie ITX.
Włożyłem tego niby ubitego Antica do płyty z SIMM Exp i tam też działał poprawnie, czyli wcale taki ubity nie jest. Ale na tej konkretnej płycie z pamięcią większą niż 64 kB działać nie chce.
Dlaczego niektóre rozszerzenia MUXują sygnałem RAS, a inne O2? Tak, prawdę mówiąc, nie do końca rozumiem tę koncepcję z multipleksowaniem tych linii, ale O2 to już mi tam zupełnie nie pasuje.
Ok, wziąłem oscyloskop i zrozumiałem: RAS i O2 to ten sam sygnał, tylko odwrócony w fazie... i nieznacznie opóźniony.
Żółty - O2, Niebieski - RAS.
Z tym, że u mnie problem występuje tylko na jednej parze chipów GTIA i ANTIC...
Z tego co widzę, na schematach, to RAMBO 320 kB, powinno mieć buforowany/opóźniony sygnał CAS. W tym rozszerzeniu tego nie ma.
320 kB do ITX wygląda bardzo podobnie, tylko ma MUXowane PB5 i PB6 i nie ma blokady MAP. PB5 jest odłączone od EMMU (VBE). Zatem jest to standard Rambo. No i w rozszerzeniu dla ITX do MUXowania używany jest sygnał... RAS, a na schemacie Compy Shop 320 kB od Soboli jest O2.
Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia. Po wpięciu rozszerzenia pamięci zaczął się "krzaczyć". Chyba podstawka od EMMU albo RAMu nie łączyła, bo jak lekko docisnąłem płytkę, to raz było ok, a raz krzaczyło... ale to może być tylko gdybanie, on pochodził z płyty 800XE, której ktoś wyciął fragment laminatu z RAMem. Być może ta płyta nie była już wcześniej sprawna. Tak na prawdę to wcześniej dokładnie nie sprawdzałem tego ANTICa, może po prostu dłużej pochodził i zaczął się sypać. A może coś nie łączyło i poszła jakaś dziwna sekwencja sygnałów, które go ubiły? Niby układy NMOS powinny być odporne.
Dzisiaj, włożyłem tego ANTICA do płyty i na razie działa, nawet z tym GTIA (oczywiście oba moje GTIA są z 800XE i oba mają feler)... możliwe, że zaczyna się "kaszanić" jak się zagrzeje.
***
Nawet nie - na innej płycie oba układy działają normalnie, a na tej ITX wygląda na problem z timingami. Może to kwestia tego syntezatora zegara systemowego...
Jak w temacie - potrzebuję GTIA w wersji PAL, najlepiej oczywiście sprawne, ale jak się nie znajdzie to z wadą typu 2 też może być.
Problemy z grafiką w WKC i Bosconian - "umarły" ANTIC i GTIA :( po wymianie grafika jest ok. Pamięć przechodzi wszystkie testy, ale NUMEN dalej wyświetla kolorowe pasy lub czarny ekran i szum/piski na audio.
Wykorzystałem ostatniego "zapasowego" ANTICa, ale GTIA już nie mam i musiałem "pożyczyć" z innej płyty :(
https://www.youtube.com/watch?v=UscfHD1TCDU
Obejrzałem kilka deme, w tym Ilusię i problem był chyba od początku... teraz wygląda zdecydowanie lepiej, mimo że włożone GTIA jest z tego samego okresu produkcyjnego i w testach ujawnia tę samą wadę. W Laurze dalej pierwsza grafika jest "wykrzaczona" ale dalej jest już ok (grafika z Laurą i sama gra). Uszkodzony ANTIC jak jest zimny, to działa, GTIA wręcz odwrotnie.
To rozszerzenie 320 kB to jest RAMBO czy CompyShop? Pytam, bo w VideoBlitz nie widzę dyskietek, a nie bardzo rozumiem co mogłoby "przeszkadzać" w przełączaniu pamięci ANTICa, gdy używane jest oryginalne EMMU. Nie chcę zabić kolejnego ANTICa, bo już więcej ich nie mam.
Także przydałaby się sprawna GTIA lub coś, czym można by ją zastąpić.
***
Ok, to rozszerzenie to jest Rambo, ale wystarczy dodać 74LS00 i do blokowania MAP i do przełączania banków użyć PB7 zamiast PB5. Chyba powinno z tego wyjść CS - czy dobrze myślę?
Właśnie to miałem na myśli - z pierwszych 512 kB używamy tylko 64 kB jako podstawową, a drugą połówkę jako banki po 16 kB. Tak to mam używane 512 kB, a drugie 512 kB po prostu sobie "leży".
_tzok_ a nie masz jakichś kości z Amigi 500? Bo takie właśnie tam pasują.
Czy przylutowałeś brakujący sygnał CAS_BANK ?
Nie mam, ale mam 4 kości TMS44C256-10N (choć to malowanki) od chińczyka i na wszystkich zachowuje się tak samo.
eXtended RAM Test 0.22 nie sprawdza który bank sprawdza...
***
Usterka znaleziona - mój błąd, PB5 nie było podłączone - zamieniony rezystor z kondensatorem. Programy widzą 16 banków i wszystkie testy przechodzą. NUMEN niestety ładuje się do końca i "wykrzacza", Laura odtwarza intro - gra muzyka i idą napisy, ale grafika jest "wykrzaczona" (może to kwestia GTIA?). Działa dyskowy Space Harrier i Bosconian (choć grafika się "krzaczy"), podobnie WKC (ale ono chyba wymaga CompyShop, a nie wiem z czym jest zgodne to 320 kB).
Nieużywanie CPLD/FPGA ma też jednak swoje uroki... tak swoją drogą, dlaczego wszystkie rozszerzenia pamięci do A8 pozostawiają bazowe 64 kB? Nie lepiej było wpakować np. 1 MB i z niego zrobić 64 kB podstawy + 512 kB w bankach?
P.S.
Albo ja coś sknociłem albo chińczyk przysłał mi uszkodzone kości, bo coś te 320 kB nie chcą mi działać :/ XRAM widzi 15 banków i niby twierdzi, że są ok, ale inne testy tego nie potwierdzają.
Mam te twoje dwie płytki, dostałem od Mq razem z płytą główną. Tylko nie mam do nich żadnej dokumentacji. Chyba bardziej skłaniam się ku wersji 320kB. Mam już zamówione pamięci u Chińczyka. W tej chwili mam 130XE, z oryginalnym EMMU. Z drugiej strony leży mi też zmontowany SimmExp.
Generalnie sprzęt jest ogarnięty, AKI działa (wsad AtariITX AKI.hex).
Mapowanie klawiszy funkcyjnych wygląda tak:
F5 START
F6 SELECT
F7 OPTION
F8 RESET
F10 HELP
F11 INVERS
F12 BREAK
Pozostało chyba tylko zrobić jakieś rozszerzenie pamięci.
Wystarczy zwarcie do masy pinu 10 (T2) GTIA.
Ale wciąż pozostaje problem startu i pierwszego cyklu.
Reset chyba raczej nie jest taki prosty. Reset powinien być na zmianie stanu K5 z 1 na 0 i zasadniczo, do momentu pierwszego resetu, układ nie powinien nic wysyłać, bo wewnętrzny licznik nie jest zsynchronizowany z licznikiem POKEYa.
Żeby to zrobić bez kombinowania potrzeba 12 linii GPIO, PIC16F84A ma ich 13, ale potrzebuje jeszcze 2, żeby czytać klawiaturę PS/2, stąd te kombinacje. Zapomniałem o Start, Select, Option i Reset...
atari.area forum » Posty przez _tzok_
Wygenerowano w 0.055 sekund, wykonano 27 zapytań