376

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sam produkujesz energię elektryczną ?
...popieram. Bardzo ładnie.
Oby więcej takich inicjatyw w naszym społeczeństwie.
(no i żeby te panele też były u nas produkowane ;-)

...a tak na marginesie to polecam tą książkę (okazja):
http://allegro.pl/wojna-o-pieniadz-song … 34385.html

377

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bart napisał/a:

@RTG23

Porównanie z Czechami i Węgrami - zdecydowanie na plus, o ile weźmiesz pod uwagę punkt startowy w 1989 r.

..no, moim zdaniem zdecydowanie na minus

Jeżeli chodzi o poziom życia - wybacz, ale to nie może być żaden argument. Nie chcesz chyba, abym przypominał historię "naszej" części Europy...

Zniszczona i zacofana Japonia po II Wojnie Światowej potrzebowała ok. 25 lat żeby stać się jednym z najbogatszych krajów na świecie i to w czasach kiedy fabrykę budowano 5 lat a nie tak jak teraz 1 rok.

Twoje rozumowanie "porównawcze", to tak jakby......  .... mieszkaniec Etiopii oburzał się na rządzących przez ostatnie lata, że nie żyje mu się tak jak w Szwajcarii...

startowaliśmy z innego poziomu niż etiopia i to nie kilka lat temu tylko 25 lat temu. Nie mamy afrykańskiej suszy a do Szwajcarii jest "rzut beretem".

Odnośnie przyczyn kryzysu - jedni mówią, że brak nadzoru, inni - że zbytni interwencjonizm państwa na rynku kredytów subprime (czyli dla mniej zarabiających obywateli, poręczanych/amortyzowanych przez fundusze państwowe) - to ich znaczny wzrost miał spowodować wzrost ryzyka i  pojawienie się toksycznych papierów wartościowych...

nie znam się na makroekonomii ale jeżeli państwo poręczało kredyty w USA to dlaczego ich nie spłaciło za obywateli?

Kredyt jest kredytem - nie ma znaczenia, czy pozyskane środki idą na inwestycje, czy na wydatki bieżące... Obie formy stymulują wzrost popytu wewnętrznego... W znacznym stopniu to nas ocaliło przed recesją w ostatnich latach - oczywiście dyskusyjna może być celowość wydatkowania środków, ale co do zasady tak to działa...

zdaje się, że od kryzysu ocaliło nas to, że nie byliśmy w strefie euro....

Odnośnie 500 złotych - dla konkretnej rodziny mogą to nie być znaczące środki..... natomiast w skali budżetu państwa są to ogromne, i co więcej konsumpcyjne i sztywne wydatki. W mojej ocenie jeden z najgorszych sposobów na wydatkowanie publicznych pieniędzy (oczywiście nie biorę pod uwagę patologii, typu korupcja, ordynarna kradzież itp).

to oznacza, że Francja, GB, Niemcy itd. ze swoim "socjalem" nie potrafią wydawać pieniędzy

378

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zdjąłem plombę, podpiąłem inną klawiaturę i wszystkie klawisze działają.
Problem był więc jednak po stronie klawiatury a nie płyty tak jak podejrzewałem.
Teraz trzeba będzie zlokalizować usterkę w klawiaturze.

379

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

celebryci/aktorzy jak Piotr Adamczyk czy Marek Konrad zachęcają w reklamach to lud im wierzy i bierze te "kredyty"
...chociaż przecież to nie kredyt tylko wypożyczka (nie bierzesz kredytu tylko wypożyczasz pieniądze).
Faktycznie, robią z ludzi idiotów

380

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"socjal" w Polsce na dzieci w porównaniu z socjalem np. w Wielkiej Brytanii  jest faktycznie śmieszny

381

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

nie chcę krytykować wszystkiego ale jak porównamy się z Czechami i Węgrami to wychodzimy raczej gorzej.
Poza tym chodziło o porównanie poziomu życia między Polską a zachodem a nie jaką politykę BĘDZIE prowadził wybrany rząd przez najbliższe 4 lata. To czy można połączyć 500+ i niski wiek emerytalny z dynamiczną gospodarką okaże się dopiero za kilka lat. Sama komisja europejska zwróciła w raporcie uwagę, że firmy, które działają w Polsce nie płacą podatku CIT na kwotę ponad 40 miliardów zł rocznie.
A wracając do makroekonomii to ja się na tym nie znam ale zdaje się, że te wszystkie podręczniki wielbiły liberalną gospodarkę wolnorynkową a chyba to właśnie ona (czyli brak nadzoru nad bankami) doprowadziły do ostatniego kryzysu.
Jeżeli trzeba stymulować gospodarkę przez kredyt to trzeba by ustalić czy konieczne było aż tak duże zadłużanie Polski (o ile dobrze pamiętam to przez 8 ostatnich lat z poziomu 380 mld do prawie 1 bln zł). Ja mam wrażenie, że chodziło o zwykłe wydatki "na bieżąco".

382

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

nie no, rozumiem, że w Polsce nie tylko oni mają w jakimś stopniu stabilną sytuację i że grupa takich ludzi jest większa. Pisząc "tylko" użyłem skrótu myślowego ale trzeba pamiętać, że w Polsce żyje 35 mln ludzi. Z mojej wiedzy o otoczeniu to jak ktoś dostanie prace 1500 netto (375 euro) na rękę to się cieszy a jak ma umowę o pracę to jest wniebowzięty.
Z tego co wiem w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie nigdy nie było problemów z pracą ale co z Rzeszowem, Lublinem, Łodzią Białymstokiem i tysiącami małych miejscowości? Czy tam też jest tak słodko ?
Moim zdaniem żeby ocenić sytuację w Polsce trzeba określić czy porównujemy się z Białorusią, Ukrainą i Afryką czy z Niemcami, Francją,GB, Japonią, USA. Jeżeli z Europą zachodnią to może niech się wypowiedzą o tamtejszych zarobkach i poziomie życia ci którzy tam spędzili kilka lat. Skro u nas jest tak super to dlaczego wyjechało kilka milionów Polaków? A może prównamy rozwój Korei Południowej (LG, Samsung, KIA, Hyundai) i Polski po '89 ?

383

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bart napisał/a:

@RTG23 z Twojego wywodu wynika, że 100 tys urzędników to osoby partycypujące w systemie... a może 99% z nich to zwykli ludzie, z którymi spotykasz się codziennie na ulicy, w autobusie itp., którzy po prostu szukali stabilnej pracy pozwalającej na w miarę godne życie, chcieli zapewnić jakąś przyszłość swoim dzieciom, spłacać kredyt na mieszkanie itp...? Czy jesteś w stanie zrozumieć, że owi ludzie mogą obawiać się o przyszłość swoją i swoich rodzin... Bo jak domniemam - gdybyś Ty był obecnie przy władzy, to tych 100 tys urzędników partycypujących w systemie od Tuska od razu byś zwolnił?

Jakie to k... proste.


..to, że są to zwykli ludzie, którzy chcą zapewnić sobie i swoim dzieciom stabilną przyszłość to ja nie mam wątpliwości.
Tylko dlaczego tylko oni mają mieć stabilną przyszłość. Rozejrzyj się i zobacz jak wygląda lęk ludzi o pracę i przyszłość po ostatnich latach rządó  ...i jak to się ma do walki z biurokracją jaka była 8 lat temu zapowiadana.
A proste to było zadłużenie Polski przez 8 lat na kilkaset miliardów złotych. Na kredyt to to każdy głupi potrafiłby rządzić. Kilka pokoleń tego długu nie spłaci. Za to nowocześni  i ich banki będą miały tłuste profity przez kilkadziesiąt lat.

384

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

....

385

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

nie twierdzę, że zaraz wszyscy urzędnicy i ich rodziny będą protestować ale kiedy o tym przeczytałem to mimo wszystko dało mi to do myślenia.

386

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Patrząc na te demonstracje trzeba pamiętać, że Tuski przez 8 lat zatrudnili ponad 100 tys. urzędników. Ci ludzie razem z ich rodzinami stanowią pokaźną armię ludzi, którzy partycypowali w całym tym systemie i na pewno będą go bronić. Jakby do tego dodać nagranie Schetyny, że będą zwozić ludzi (członków PO) na demonstracje to i tak się dziwię, że jest ich w sumie na tych protestach tak niewielu.

387

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

e tam, dobry młotek i przecinak powinny wystarczyć
...i niech się intel od nas uczy.

388

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ciekawe wideo do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=inA4ZG2SxBI

389

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Faktycznie, chyba się nie da tego naprawić bez rozkręcenia ....ale straszny żal zdejmować plombę.
Chociaż jeżeli chodzi o klawisze to one się nie zacinają. Pracują lekko i wciskane pojedynczo normalnie działają.

390

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wydaje się, że to chyba jednak nie folia. Wygląda to tak jakby wciśnięte Control lub Shift "blokowały" niektóre klawisze (ale tylko niektóre).
Ale co ciekawe, wciskając wielokrotnie, szybko np. Control+J udaje się raz na kilka/kilkanaście razy uzyskać na ekranie znak graficzny z tego klawisza.
Komputer ma plombe więc nie był grzebany. Szkoda mi by było go rozkręcać.

391

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam.
Mam problem z klawiaturą w Atari 130XE.
Nie działają kombinacje klawiszy: Control+J,K,L,N,M,[,],? oraz brak reakcji komputera na wciśnięcie Shift+Z,X,C,V,B,N,M,[,],? (czyli Shift z całym dolnym rzędem). Wszystkie klawisze wciskane samodzielnie (czyli bez Control lub Shift) działają bez problemu.
Najprawdopodobniej przyczyną jest pewnie układ POKEY ale może ktoś miał już taki przypadek i może jednak przyczyna leży jednak gdzieś indziej?

392

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wymieniłem scalaka.
Był SN74LS244N XX 8739 XMBEX (z logo motoroli), teraz jest SN74LS244N Portugal 8749CR (kupiony nowy w sklepie).
Niestety jest jeszcze gorzej.
O ile poprzednio stacja startowała normalnie i "tylko" nie czytała dyskietek o tyle teraz po włączeniu nic się nie dzieje. Jedynie na wyświetlaczu pokazuje się H3 (?) i w momencie kiedy wyłączam stacje na sekundę uruchamia się silnik napędu.

393

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

no tak, wydaje się, że to to.
...trzeba będzie wymienić :-|
Dzięki.

394

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam.
Wpadła w moje ręce kolejna nie działająca stacja LDW (aukcja allegro typu: stacja kompletna ale sprzęt nie sprawdzony z powodu braku komputera).
Stacja po włączeniu zachowuje się normalnie: najpierw ustawia się na 00, potem na 39.
Problem polega na tym, że po uruchomieniu komputera stacja powinna przejść ponownie na 00 i zacząć ładować DOS'a z dyskietki, natomiat zamiast tego na sekundę zapala się dioda "BUSY" a głowica stoi w miejscu - 39. Silnik obracający dyskietką wydaje pracować się normalnie - porównałem rozruch z inną stacją LDW. Kabel, dyskietka, komputer były także sprawdzone z inną stacją więc te elementy ok.
Sprawdziłem stabilizatory - nie są pęknięte i dają właściwe napięcie. Prowadnice przesmarowane.
Na kompie READY, brak komunikatu błędu na wyświetlaczu stacji.
Ma ktoś jakiś pomysł co szwankuje ?

395

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

OK. Wielkie dzięki za pomoc.

396

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...mam jeszcze jedno pytanie:
stabilizatory w stacji maja oznaczenia UA7805UC PHIL F8736 oraz UA7812UC PHIL F8737.
Gdybym chciał je wymienić to muszę kupić dokładnie tak oznaczone czy wystarczą takie ogólno-dostęne 7805 i 7812 ?

397

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wyjąłem całkowicie płytkę zasilania i obejrzałem dokładnie stabilizator. Trzecia nóżka była pęknięta.
(...a jer wcześniej pisał żeby dokładnie je obejrzeć)

Zlutowałem i silnik już działa  :)
Stacja czyta dyskietki.
Dzięki wszystkim za pomoc.

398

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co widzę na druku to trzecia nóżka jest połączona z szarym i brązowym kablem na złączu.
Druga nóżka z zielonym czyli masą (G).
Przejście jest ...jest sygnał na mierniku.
Natomiast zauważyłem coś dziwnego przy ponownym mierzeniu napięcia.
Wczoraj jak zmierzyłem było zero na szarym i brązowym + masa.
Dzisiaj jak zacząłem mierzyć na szarym i brązowym na początku było 4,4V i co jakieś 5 sek. spadało napięcie o 0,1V.
Złącze od płyty stacji mam cały czas odłączone.
..i jeszcze jedno: jak mierze 2 i 3 nóżkę  stabilizatora pod płytą zasilania to jest 12V. Jak mierze z góry,na lucie to jest 0V.

399

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

między 2 i 3 nóżką  stabilizatora przy odłączonym złączu od płyty stacji jest 12V

400

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odłączyłem złącze od płyty i zmierzyłem napięcia jeszcze raz. Tam gdzie powinno być 5V (czerwony, żółty) było 5V, natomiast tam gdzie powinno być 12V (szary, brązowy) było 0V.

Jeżeli chodzi o stabilizator i jego mierzenie to faktycznie ustawiłem zakres na 20V i dlatego nic nie pokazało na 1 i 2 nóżce. Zmierzyłem jeszcze raz i jest 25V.