Licytacja do poniedziałku 20.03 godz. 21:00:00 czasu forumowego. Cena wywoławcza 165zł. Paczkomat 19zł (podnieśli ceny :-/) Odbiór osobisty mile widziany.
Nowego domu szuka laptop IBM ThinkPad A30, sprawny. Model 2652-3WG.
---=== Z D J Ę C I A: https://drive.google.com/drive/folders/ … share_link ===---
Seria "A" oznaczała w tamtym czasie All-in-one, czyli "wszystkomający", posiada więc porty: LPT (Centronics), RS232 (Serial), modem (RJ11), kartę sieciową Ethernet (RJ45), 2 porty USB, wyjścia video VGA i s-video, we/wy audio (słuchawki, mikrofon i osobne wejście line-in którego w nowych laptopach zwykle już nie ma)
Jest też rzadko spotykany wewnętrzny napęd napęd FDD, oraz napęd optyczny w zatokach UltraBay. Napędy FDD i optyczny (CD/DVD/Combo) mogą być (i tu są) zainstalowane i pracować razem, nie wymiennie jak w niektórych modelach z tego samego okresu.
- Matryca 15" z rozdzielczością 1400x1050 (SXGA+)
- Procesor Intel Mobile Pentium III 1.00 GHz (Tualatin)
- Pamięć RAM 1 GB (2x 512MB - jednakowe)
- Dysk twardy w formacie 2.5" IDE (ATA) 44pin.
- Nad ekranem lampka LED do oświetlania klawiatury w ciemności :)
- Kartę wi-fi można zainstalować w jednym z dwóch gniazd PCMCIA (używałem LinkSys i EdiMax)
Co do dokładnego wyposażenia i stanu oferowanego egzemplarza, to:
- W komplecie oryginalny zasilacz, lub darmowa wysyłka bez zasilacza (np. jeżeli już takowy posiadasz - 16V, 4.5A)
- Bateria trzyma ok. 8-10 minut. Na portalach aukcyjnych można wciąż kupić baterie do tego modelu za niewielkie pieniądze. Są też firmy wykonujące reganerację baterii (wymiana ogniw na nowe). Ja pracowałem po prostu na zasilaczu.
- W jednym z dwóch portów USB brakuje kawałka plastiku na którym normalnie oparte są styki. Port jednak działa poprawnie. Należy tylko wtyczkę USB podłączać ostrożnie. Drugi jest kompletny, a ja w sumie rzadko potrzebowałem dwóch jednocześnie. Można też dla pewności podłączyć na stałe hub USB, a urządzenia typu pendrive czy mysz podłączać przez huba.
- Zainstalowany jest napęd Combo CD-RW DVD ROM
- Na powłoce wyświetlacza jest kilka rys/zadrapań. Przy pracy są mało widoczne, nic tragicznego. Trudno znaleźć laptop w tym wieku bez takich czy innych wad. Na allerg0 / ebay można trafić matryce na wymianę, gdyby komuś zależało.
Na zdjęciu w prawym-dolnym rogu widać smugę, ale po przetarciu pianką do LCD, już jej nie ma.
- Zainstalowany jest dysk 128GB SSD mSATA w adapterze na 44-pin
- Na dysku są obecnie zainstalowane trzy systemy operacyjne: Free DOS, Windows XP (jest naklejka licencyjna) oraz linux Lubuntu LTE. W DOSie i w Windows XP są zainstalowane programy do robienia obrazów dyskietek (lub odwrotnie - nagrywania obrazów na fizyczne dyskietki) w formatach Atari ST (Makedisk 1.5, FloImg, itp.) i w wielu innych formatach (kombajn OmniFlop). Lubuntu jest świeżo zainstalowany i ma uaktualnione pakiety.
Nie należy się spodziewać że jest to rakieta w porównaniu ze współczesnymi komputerami, ale XP działa przyzwoicie. Laptop używałem głównie do dumpowania dyskietek, często w DOSie, bo lubię Makedisk 1.5 ponieważ wykrywa wirusy ST w bootsektorze, potrafi je odfiltrować i zapisać czysty plik .ST.
Z DOSa nie ma jak przenieść większej ilości danych (obrazów zgranych dyskietek) na inny komputer, więc do tego służył mi, po restarcie, Windows XP lub Linux. Ten drugi dodatkowo ma parę narzędzi do manipulowania obrazami, ekstrahowania z nich plików, itp - np. fatcat, mdir, itp. Generalnie narzędzia w każdym z systemów się uzupełniają i wygodnie je mieć na jednym, przenośnym, zajmującym niewiele miejsca komputerze, z mnogością portów. Na Centronics są np. interfejsy i oprogramowanie do podłączania stacji Commodore 1541 i zgrywania dyskietek C64. Podobnie chyba z dyskietkami z Amstrada CPC.
Poskładałem sobie niedawno stacjonarny PC midi-tower z FDD i podobnymi OS-ami, ale w sumie stoi on w kącie, a dyskietki nadal zgrywam/nagrywam na podobnym ThinkaPad-zie z DOS/XP/Linux.
Laptopa sprzedaję, bo mam jeszcze takie dwa :) a dojrzałem do decyzji że wystarczy mi jeden zapasowy :-) Potrzebuję też zwolnić miejsce w mieszkaniu.
Gdyby ktoś wolał bez obecnego dysku mSATA SSD (bo być może woli zainstalować własny 2.5") to -60zł od końcowej kwoty.
Więcej danych w sieci:
https://www.thinkwiki.org/wiki/Category:A30
http://tim.id.au/laptops/lenovo/thinkpa … 20a31p.pdf (w .pdf-ie szukać po kodzie modelu: 2652 i podmodelu: 3WG)
P.S. #1
Klawiatury QWERTY też bywają na aukcjach, a do wymiany wystarczy odkręcić dwie śrubki, nie trzeba rozbierać połowy laptopa.
P.S. #2
Razem z laptopem mogę wysłać dyskietki z ogłoszenia: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 Za pomocą tego laptopa i zainstalowanych narzędzi, można na nie nagrywać obrazy dyskietek z sieci.