376

(42 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Jeśli z SDX, to jest szansa, że ustawiłeś złe banki rozszerzonej pamięci i sapemu maże po banku używanym przez SDX. Niestety nie spotkałem się z łatwą metodą sprawdzenia, który to bank, więc pozostaje eksperymentować. Może kiedyś spróbuję dorobić automatyczne wykrywanie, który to bank.

Jeśli pod Altirrą (ale z innym DOSem) jest ten sam problem, to mogą to rzeczywiście być "nieuprzejme" SAPy. Podeślij, się zobaczy.

377

(42 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Nie wydaje mi się, żeby napisanie playera do absolutnie wszystkich SAPów na Atari było wykonalne przy skończonej ilości zasobów, głównie ze względu na to, że pliki SAP zawierają kod, któremu wolno absolutnie wszystko. Rozwiązanie widzę bardziej w tworzeniu "uprzejmych" SAPów, bo chyba ekstremalnie rzadko zdarza się tak, że potrzebne jest całe 62 kB RAMu i pełna kontrola nad sprzętem.Doświadczenie podpowiada mi, że lepiej wyjdziemy na poprawianiu SAPów w ASMA, żeby grały na niedoskonałym playerze, niż na próbie zrobienia playera doskonałego.

378

(99 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

BartoszP: Tak tak, oczywiście, to co napisał draco nie oddawało istoty problemu. Rzecz tylko w tym, że zacząłeś go poprawiać wyjeżdżając od razu z linią długą i długościami kabli, a mijając się z podstawową ideą - dwa druty obok siebie, przeciwne napięcia, podobne oddziaływanie z zewnątrz, (sygnał+zakłócenie)-(-sygnał+zakłócenie) = 2*sygnał+0*zakłócenie.
Dobrze, że sam wiesz o co chodzi, ale tłumacząc to innym, staraj się robić to jasno i trafiać w sedno. :)

BartoszP napisał/a:
epi napisał/a:

nota bene SIO jest ograniczone w tej kwestii bardziej niż PBI ze względu na filtry RC między gniazdem a POKEYem

I to właśnie miałem na myśli pisząc o TURBO w SIO...założenia sobie..czyli magnetofon w 600bodów lub stacja w 19200 bodów....a rzeczywistość sobie czyli uzyskiwane prędkości powyżej 70Kb na tym samym sprzęcie.

Ale przecież ja napisałem o czymś zupełnie innym. Magistrala równoległa (i wyprowadzone z niej PBI) chodzi na 1.77 MHz, a wspomniane filtry na SIO zaczynają powodować kłopoty przy HSINDEX = 0 (127 kb/s). Niemniej da się uzyskać stabilną transmisję i w tych warunkach, a to i tak limit POKEYa dla transmisji asynchronicznej (żeby było szybciej, trzeba próbować z transmisją synchroniczną z zegarem z zewnątrz).

Uzyskiwanie prędkości powyżej 70kb to nie żadna magia, a sprzęt nie jest ten sam. Prędkości dla magnetofonu są ograniczone przez sposób zapisu na taśmie, a nie przez transmisję do komputera. Prędkość dla stacji dysków była kiedyś ograniczona zapewne transmisją realizowaną programowo na niezbyt żwawym 6507. "Założenia", o których mówisz, w 1979 musiały być zapewne dostosowane do tego, ile klient może wydać na stację dysków, oraz do realnego czasu puszczenia produktu na rynek. Na pecetach czy współczesnych mikrokontrolerach zrobienie transmisji w protokole łykanym przez POKEYa w 127kb/s jest trywialne.

Okej, to ja już nie oftopikuję. Ewentualne konsekwencje dotychczasowych postów poniosę z godnością. ;)

379

(99 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Chciałbym chociażby zobaczyć te nowe, magiczne nadajniki, które to piekielnie przyspieszają SIO.
Proponuję też poczytać o tym, jakie jest główne założenie transmisji różnicowej (eliminacja zakłóceń zewnętrznych) oraz jakie inne techniki zastosowano w nowszych protokołach, jak SATA, USB czy PCIe, celem osiągnięcia wyższych szybkości transmisji (a jest o czym czytać).
Porównywanie sytuacji przy częstotliwościach rzędu pojedynczych MHz (nota bene SIO jest ograniczone w tej kwestii bardziej niż PBI ze względu na filtry RC między gniazdem a POKEYem) i prymitywnych protokołach do różnicy między ATA i SATA jest co najmniej... zabawne.

380

(99 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie ma to jak posłuchać wybitnych ekspertów. Ubaw po pachy, panowie, nie przestawajcie.

381

(320 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Pinokio: O ile mnie pamięć nie myli, Sweet16 to jednak nie jest to co masz w komputerze.

382

(111 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli dobrze zrozumiałem, to Grzybson właśnie udowodnił empirycznie, źe xxl trwoni swój czas na budowanie utrudnień, które zawężają krąg użytkowników jego produkcji, a nie dają nic, czego bez nich nie można uzyskać.
W rzeczy samej, brawo, Grzybson!

383

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiedzieć czemu skojarzyło mi się z "Generatorem Promieniowania VGA". :D

384

(320 odpowiedzi, napisanych Zloty)

To ja piszę generator. :)

385

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

1 POKEY i to najlepiej programowany wyłącznie w BASICu! :)

386

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"Dobra" płyta? Żartujesz sobie, ty stary, wulgarny zbuku! To majstersztyk! ;)

387

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mam te same problemy. Ale można pogóglać, już w pierwszej dziesiątce wyników dostałem sensowną podpowiedź: http://news.elektroda.pl/kynar-i-zdejmo … t8609.html

388

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeśli nie chcesz programować na pececie to obczaj MAE.

389

(103 odpowiedzi, napisanych Zloty)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9764
Nie zrozum mnie źle, nie chowam urazy! Po prostu dwa dni przed party może być za późno, żeby znaleźć alternatywę.

390

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

nosty: śmiały wniosek? To "oczywista oczywistość"! To co nazywacie "Linuxem" składa się z jądra (jądro to też program!), czyli "Linuxa właściwego" ;), które (poza niektórymi zamkniętymi driverami) jest na GPL v2, oraz bibliotek i programów narzędziowych, a wśród nich najczęściej m.in. glibc i GNU coreutils (LGPL/GPL), zatem prawie na pewno również ich używacie. Nieważne zatem, co, od kogo, na jakiej licencji i za ile kupisz - uruchomisz to przy pomocy kodu na (L)GPLu, a kiedy będzie już działać, również ten sam proces będzie wykonywał kod na (L)GPLu.

Oczywiście można sprzedawać programy na GPLu i udzialać gwarancji/wsparcia (OIDW prawo UE nie zezwala na _sprzedaż_ oprogramowania bez gwarancji), ale w domach raczej nie macie RHEL czy SUSE (choć nosty w firmie może ma).

391

(103 odpowiedzi, napisanych Zloty)

0xF: mam na myśli umawianie się z Małym. ;)

392

(103 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Na wszelki wypadek zarezerwujcie sobie zapasowy transport! ;)

393

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Poprzewracało wam się w tej Warszawie w głowach od luksusu i tej całej łunii. Chleb markowy i to z angielskimi napisami! ;)

394

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Super ankieta! Przypomniały mi się ostatnie dni w Krakowie i autobusy linii 292: dokąd można polecieć z "Portu Lotniczego AIRPORT"?

395

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To w ogóle masz problem. Skoro piszesz, że potrzebny Ci "sprzęt działający pod Linuxem", to znaczy, że i tak będziesz go używać z oprogramowaniem na GPLu, która to licencja jawnie odmawia udzielenia jakiejkolwiek gwarancji.

396

(15 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Trochę jakby nie ta pora, nie ta lokalizacja. :)

397

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

U mnie lagi były we wszystkich odtwarzarkach z wyjątkiem xawtv (przetestowany z sukcesem w River Raid). Adam szuka zgrywarki do VHSów, więc domyślam się, że opóźnienia nie będą problemem.

398

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Ok, a jak wygląda jakość tego typu sprzętu?

Zastrzeżenie: to co piszę poniżej to tylko subiektywne obserwacje z niezbyt intensywnego używania produktu AVerMedia E500.
Nie zrobi ci nagle z VHSa FullHD 3D w 48-bitowej głębi, ale nie zauważyłem wyraźnych strat. :) Przydają się jednak dobre kable, bo każdy problem z umasieniem czy impedancją wychodzi od razu w postaci rozmycia i przebarwień na wizji. To jeśli chodzi o Composite i S-Video. Tunera nie sprawdzałem.
W przypadku obrazu z Atari trzeba było trochę popracować nad ustawieniami deinterlacera, a i mimo tego skrole nie wyglądają tak dobrze jak na starym dobrym CRT. To już jednak, jak mniemam, kwestia oprogramowania. Drivery producenta są tylko dla Windows, więc nie miałem okazji sprawdzić, jak sobie z tym radzą. Linuxowe (2.6.38) działają, ale czasami mają problemy ze stabilnością.
Dźwięk jest 32kHz/16bit/stereo i brzmi OK, za to trzeba było się trochę popieścić z ALSĄ i PulseAudio, żeby cokolwiek usłyszeć.

399

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja grabbera na CardBusie kupiłem za 35 pln na alledrogo. Za dwa dni był u mnie.

400

(9 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 16/32bit)

To jest żart, prawda?