Amiga 1200 060 od czego zacząć
Sprzedać :)
sorry ale nie mogłem się powstrzymać :) :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Posty przez Cyprian
Amiga 1200 060 od czego zacząć
Sprzedać :)
sorry ale nie mogłem się powstrzymać :) :)
jury masz rację, na pierwszy rzut oka Mega ST/STE to ST/STE po liftingu.
Jednak z punkty widzenia Pro, jest to inny komputer - obudowa desktop, slot na karty graficzne . Za osobną klawiaturę, większą rozdzielczość na dużymo monitorze czyli za wygodę przy pracy warto zapłacić więcek $
Nie, jeśli dobrze pamiętam, to rynek gier też miał być zdobyty profesjonalnie :) Im się nawet przecież po czterech latach nie udało poprawić swoich żartów przy projektowaniu Amiga Killera ;) a to przecież była maszyna stricte projektowana pod rynek gier.
spójrzmy troszkę szerzej. Atari w międzyczasie wypuścilo aż trzy modele dla profesjonalistów - Mega ST, Mega STE i TT i tylko jeden dla graczy STE czyli stare STfm po lekkim liftingu. Jeśli faktycznie rynek gier byłby targetem to raczej zrobili by odwrotnie i mieli byśmy trzy nowe modele dla graczy i jeden Pro.
jurex, ja nie twierdzę że ST był w 100% kierowany do profesjonalistów. Na pewno Atari chciało zahaczyć też o rynek gier bo tam też były pieniądze, ale raczej chodziło im jednak o rynek Pro.
Chodzi mi o to że do ST wprowadzono parę cech które go targetowały inaczej niż Amigę. Te cechy to tryb ekranu wysokiej rozdzielczości, złącze twardego dysku (dość drogiego) czy złącze midi. Dla gracza to o kant dupy potłuc. za to pożądane przez profesjonalistów. Jak dla mnie to one właśnie są esencją ST.
a czasoprzestrzeń naginam :)
Co do Amigi to nie miała targetu, bo z jednej strony była to konsola do gier do której ktoś przypadkowo dokleił klawiaturę. Potem dowalił niby zawodowy system ale bez ochrony pamięci. A potem przypieczętował obowiązkowym ładowanym z dyskietki systemem.
prawdziwy Frankenstein
pominę ulubione "Guru Meditation" :)
jurex, dasz popatrzec na ctpci?
jeśli to jest faktycznie twisted ide, to twisted cable powinien pomoc to odtwistować.
sqward, na stronie ktorą podałem jest zarówno sterownik jak i przerobiony tos 2.06 który można sobie wypalić w epromie
sqward, w twisted ide nie tylko dane ale też instrukcje są zasłapowane więc trzeba mieć specjalny sterownik:
http://atari.8bitchip.info/astams.php
dynamike2010, technologia idzie szybko do przodu, to co teraz razi kiedyś było akceptowalne.
teraz zawodowa praca na jednym monitorze jest upierdliwa, a kiedyś 12 calowy sm124 z ramką wydawał się szczytem komfortu.
z praktyki powiem Ci że oko szybko przyzwyczaja się do tej ramki, raczej nie przypominam sobie żeby ktoś ze znajomych muzyków się na to skarżył.
sprzętowy overscan był produkowany już w latach 80tych ale tak jak wspomniałem, jeśli ktoś potrzebował większej rozdzielczości to kupował kartę graficzną, albo TT (oczywiście tu mam na myśli zawodowców a nie graczy).
Atari ST z założenia miał inny target niż Amiga. Miał być komputerem do pracy, a nie do zabawy. Momputerem dla profesjonalistów a nie dla dzieci. Atari celowało w rynek zajęty przez Apple, no i Atari miał być tańszą i szybszą wersją Mackintosha.
O ile w grach overscan, samplowany dzwięk czy sprzętowe duszki mają zastosowanie to w profesjonalnej pracy już nie.
Calamusie, Cubase czy Cad 3d.
Jeśli ktoś potrzebował lepszej rozdzielczości do pracy to mógł kupić Mega ST (później Mega STE i TT) oraz dedykowaną kartę graficzną.
Amiga miała overscan na TV ale to Atari najlepszy tryb gaficzny - 640x400 w 72hz na monitorze whitepaper
xxl, w praktyce nie potrzebne jest to przesunięcie.
zobacz jak działa doublest/doubleste na STe. tryb 640 x 400 interlace daje wizualnie taki sam wynik jak ST High na TV na Falconie
"With a possible total amount of 832 x 288 pixel (576 interlaced) the CPC was the 8 bit homecomputer with the highest screen resolution ever. " & "32KB video memory" z cpcwiki
Nie wiem na ile to pierwsze prawdziwe, ale wychodzi z tego, że ST < CPC6128... aż boli...
Widziałem na CPC demko "crysis.bin" - taki troche photochrome z ST :) tyle ze 576 linii interlace.
Swoją drogą czemu na ST zrobili mono a nie choćby "duo chrome" jak później w TT?
dzięki doublest / doubleste masz 640x400 na telewizorze. aplikacje gemowe działają pod tym prawidłowo (Cubase, Calamus) ale wierz mi nie jest to fajny tryb, obraz mryga jak stara amiga 500.
416 x 276 czy 416 x 552 też działają na ST (stosowane są w demach)
832x 552 pewnie też dało by się osiągnąć na telewizorze, ale po co taki mrygający tryb skoro ST ma piękny i stabilny 640x400 w 71Hz
1 sztukę tak za 20 zeta to bym dziabnął
no i jeszcze przydała by się siakaś instrukcja jak to zmontować
w mojej MSTE mam SatanDisk i UltraSatan - polecam ze względu na łatwość wymiany danych z PC i to żę pracuje to ciszej od zwykłego twardziela i
screeny wyglądają cacy
Siemasz Adam,
był to sprzęt zarezerwowany dla Cypriana ale termin umówiony minął więc może komuś posłuży .
no niestety, życie zweryfikowało plany zagospodarowania moje wolnego czasu no i pomimo tej jakże atrakcynej nagrody nie udało mi się skrobnąć tego dema na TT. W każdym bądź razie wielkie dzięki za tamtą propozycję i przetrzymanie sprzętu do ustalonego deadline.
Hmm, zrobilem orginal stad, http://piters.tripod.com/atari/astide.htm , podlaczylem toto do mojego 1040 i kicha, Atarka startuje, ale zanim wyswietli logo Atari wylacza sie, stacja nie dziala, czarny ekran. Gdy odlacze linie DTACK Atarka wstaje, ale wyswietla mi 4 bomby i nie botuje z flopa. Ukladzik sprawdzony ze schematem, podlaczenia tak samo. Jedyne co jeszcze podejrzewam to wsad do gala, bo interfejs z galem i bez niego zachowwywuje sie tak samo.
Zaxon, może zapytaj autora - Pery Putnika. Tutaj jest jego aktualna wersja strony: http://www.8bitchip.info/atari/astide.php
Tak z ciekawości, podłączyłeś ten interface do pinu 10 portu ACSI? Ten pin generuje ważne przerwanie z którego korzysta flop.
na brata 486dx 100 mp3 działało ale w słabej jakości i nieźle muliło kompa
Adam, ST Book ma TOS 2.06 i ma IDE
jeśli nostalgia to zdecydowanie hatari :0
właściwie to Pera Putnik http://8bitchip.info/atari/ , PPera to jego stary nick z http://atari-forum.com
Tutaj znajdziesz link do strony z przeróbkami gier na HDD http://8bitchip.info/atari/plafh.html
Generalnie to MagiC jest dedykowany do pracy z aplikacjami, wiesz multitasking z wywłaszczeniem. Do gier to raczej czysty TOS z orginalnym desktopem - zostaje więcej wolnej pamięci. Zresztąna stronie Pery znajdziesz tam info co i jak odpalać.
Co do Jinee to powinien zadziałać z TOSem
Co do wskazowek, to pod WebOSem jest juz polowa sukcesu, bo zdaje sie ze SDL jest jego czescia, a Hatari opiera sie wlasnie o SDLa. Jesli tylko pod WebOSem jest standarowe libc, to juz prawie jestes w domu.
Najwiekszym problemem przy przekompilowaniu pod Androida jest zupelnie niekompatybilny z unixowymi/linuxowymi build system. Pod standardowym linuxem masz wszystkie automake'i, autoconf'y, configure'y, make'y itd. Pod Androidem makefile (+ sporo define'ow w sysconfig/config.h) trzeba sobie bylo popisac recznie. Prawda jest taka, ze zrobilem najpierw build pod Linuxa, a pozniej czesc flag ustawionych przez configure script linuksowy przekopiowalem pod Androida. Tak samo z generowanie kodu UAE (emulacja m68k). Ten kod emulujacy CPU niestety nie jest czescia zrodel Hatari, ale jest w trakcie buildu generowany przez pare 'exekow', ktorych zrodla sa czescia Hatari. I tu znowu potencjalny problem, bo NDK androidowe generuje kod pod ARM'a, wiec binarka generujaca kod UAE nie moze byc odpalona pod Windowsem (lub innym OSem na ktorym mamy dostepne Android NDK). Wiec skopiowalem kod wygenerowany pod Linuxem :).
no tak, CPU UAE generuje execa, a czy oprócz tego coś nie może być kroskompilować w całości na ndk na pc?
Co mnie poki co troche niepokoi, to ze emulacja z TOSem 4.x (Falcon) jest straaaaaasznie wolna. Nie mam jeszcze podpietej obslugi F12, wiec nie wiem czy by default nie wlacza mi sie DSP, bede sprawdzal. Z drugiej strony Basilisk II jest w stanie calkiem niezle emulowac 68040 (i MacOS 7.5, mozna odpalic spokojnie Photoshopa 4 i Bryce'a), wiec moze to tylko kwestia dobrych ustawien samego emulatora.
Hatari jest to cycle-emulator (synchronizacja co do ~cyklu: CPU, DSP, Video, Audio Crossbar, YM itp trochę zamula) i przez to działa wolniej niż Bazilisk czy Aranym (który też ma emulację DSP ;) ).
Ten DroidMAC wygląda całkiem nieźle, a może w następnym rzucie byś też Aranym przeportował? :)
Emulacja Atari ST (TOS 2.x) wyglada na dosc szybko. Nie wie jeszcze czy GEMDOS i dysk na lokajnej karcie SD zadziala od strzala, ale z tego co mialem doczynienia z dostepem do karty w innych portach (http://droiddos.blogspot.com i http://droidmac.blogspot.com), mysle ze bedzie dobrze :)
Jesli chodzi o GUI, to mialem juz stworzona (przy okazji pracy na innymi portami emulatorow) 'klatke' na androida, z obsluga klawiatury, myszy, ustawien ekranu, przeskalowywania obrazu, panningu obrazu itd :). Ale to jest kod Android specific, i pewnie pod WebOSem i tak sie nie przyda.
Jakbys mial problemy - wal na priva, moze uda mi sie pomoc.
ok, już piszę:)
Artik-wroc, a wogóle to co w tych tosach przerabiasz i jakim softem?
Stryker,
w TOSie jest zapisany domyślny destop.inf / newdesk.inf, można go więc zmodyfikować.
Poszukaj jakimś hexeditorem ciągu znaków "*.APP@"
Stryker, masz tutaj plik z ustawieniami desktopu 1.02 i 1.04 ze zmienionymi nazwami.
Jest to plik tekstowy, wiec latwo te nazwy zmienic
atari.area forum » Posty przez Cyprian
Wygenerowano w 0.119 sekund, wykonano 12 zapytań