Czy "CP-2084" ten dysk ma napisane na obudowie, czy też tak się zgłasza (bo to dwie różne rzeczy)?

3,777

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przecież istnieją te nieszczęsne kable COM2USB - SIO2USB to nic innego jak SIO2PC podpięte do COM2USB. Trzeba tylko mieć baczenie, by taki kabelek działał, nie to co taki jak ja mam :/

BARDZO pilnie poszukuję dysku Conner CP-2088 (wg oznaczenia na obudowie - w ID zgłasza się trochę inaczej, jako CP-2080 czy coś podobnego). Jest to dysk 2,5 calowy o pojemności 80 MB, ten typ, co to były montowane fabrycznie w Falconach.

Poszukuję sprawnego egzemplarza takiego dysku, ewentualnie egzemplarza zdupconego pod względem napędu (np. zatarte łożyska, zdarte głowice, potłuczone talerze, spalone silniki) ale za to ze sprawnym kontrolerem.

Z góry dziękuję.

3,779

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Heh, góra 14000 licząc razem z C-Labami. Cienkawo. Ciekawe, ile z tej liczby jest do tej pory w użyciu, pewnie kilkaset.

3,780

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Innymi słowy, jeśli cokolwiek to może sygnalizować ustrojstwu podpiętemu do SIO, to jedynie, że komputer jest włączony (względnie wyłączony). Dzięki.

3,781

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy stan linii 10 gniazda SIO (+5V/Ready) się jakoś zmienia, kiedy przyciska się RESET?

3,782

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

BUGS++: instrukcja XIO nie daje się wpisać (kukułka w tablicy kontroli składni).

3,783

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jak wiadomo, kiedy Winston Smith był dzieckiem, uczono w szkołach, że Partia wynalazła śmigłowiec, natomiast w roku 1984 już powszechnie było wiadome, iż Partia wynalazła również samolot. ;) Trafiłem właśnie na wzmiankę, że Atari wynalazło USB, a ściślej, że USB jest niejako następcą protokołu SIO:

http://www.atarihq.com/jeo/jeo_0302.htm

Konkretnie ten kawałek:

"One thing to note, back in the 1980s everyone made fun of the Atari SIO
port saying how stupid it was, interesting how the USB port is basically
the same concept on a faster scale (just a little note to add on: One of
the designers and patent holders of the USB port is also the architect for
the Atari SIO port, Joe Decuir)."

3,784

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Winda widzi port jako COM7, ale SIO2PC i tak z nim nie chce współpracować. OS X nie posiadam, poza tym chyba na pececie nie chodzi (ale może się mylę). Problem rozwiązałem przez przeniesienie się na komputer, który ma zwykły port RS-232 i napisanie kawałka programu do obsługi SIO2PC. Obecnie działa.

3,785

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek napisał/a:

68000 nazywac 32bit-owym? 68020 to sie zgodze

Powiedzmy, że 68000 to jest procesor o wewnętrznej organizacji 32-bitowej, ale szynę danych ma 16-bitową. W m68k przy przejściu z "szesnastobitowej" 68000 na "32-bitową" 68020 nie ma aż takiej różnicy, żeby np. jak w Intelach można było dzielić kod na 16-bitowy i 32-bitowy.

3,786

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bitman: które z tej listy to Z80?

A co do Atari, Pecuś się odgrażał kiedyś, że zrobi wszystkie custom chipy Atari na FPGA. Jak tam postępy?

3,787

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jellonek napisał/a:

taki spec, a takie modne slowa uzywa :D

A bo co? :P

3,788

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Modne czy nie, przekład z angielskiego "support". Jak byś to powiedział inaczej? "Czy umie generować kod 65c816" jest cokolwiek dłuższe.

3,789

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No tak, ale w końcu zrezygnowali, bo tylko co poniektóry egzemplarz dawał się tak przetaktować (nawet do 80 MHz). Co co PPC, nie ma co żałować, to i tak ślepy zaułek. Ale zamiast bujać się z 68030 mogliby od razu zaoferować kartę z 68060. Tyle, że pewnie byli bardzo przywiązani do kompatybilności - a wiadomo, że nie wszystkie programy z 030 pójdą na 060. W ogóle jak patrzę na to, co się w linii m68k działo, to mi gorzej ...

3,790

(18 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Mam też chińskie sztychy.

3,791

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek napisał/a:

wiadomo ze przy ladniej wygladajacym 4GHz jakis smieszny ukladzik do notebookow pędzący góra 2.6GHz po przetaktowaniu na 100% gorzej sie bedzie sprzedawal...

Jeśli Pentium II był wydajniejszy od Pentium, a Pentium III jest wydajniejszy od Pentium II, to każdy odruchowo przyjmuje, że Pentium IV jest wydajniejszy od Pentium III. No i tak jest w istocie - sam autor cytowanego przez Pecusia artykułu przyznaje, że Pentium III nie da się pogonić z taką częstotliwością, jak Pentium IV.

To pewnie miło mieć P3 866 MHz ze świadomością, że to jest lepsza architektura i każdy to rozumie. Ale nie zmienia to faktu, że P4 4 GHz będzie szybszy i to sporo, mimo że to jest gorsza architektura i osiąga temperatury powyżej 37 stopni.

Tak samo wszyscy wiemy, że Motorola 68060 jest "lepsza" (jest to procesor bardziej elegancki jeśli chodzi o model, rozkazy, tryby adresowania, tryby pracy), ale te procesory można pociągnąć góra na 120 MHz (i to specjalne wersje, tzw. "wojskowe", aczkolwiek nie wiem, czy mają rzeczywiście z wojskiem cokolwiek wspólnego). Pentium III jest może i "gorszy", ale komputer zbudowany na P3 jest wydajniejszy od tego zbudowanego na motce 60. No i kropka.

Moim zdaniem najbardziej eleganckim procesorem 32-bitowym, jaki do tej pory widziałem, jest Motorola 68030. Co z tego, skoro jest wolna jak nieszczęście i nawet potaktować się za bardzo nie da (najszybsze wersje chodzą chyba na 50 MHz).

3,792

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jellonek napisał/a:

mozecie sobie pisac co chcecie a i tak najpotezniejszym assemblerem dla malego atari
pozostaje ca65 z pakietu cc65

A ma wsparcie dla 65c816 i chodzi pod SpartaDOS X?

3,793

(18 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Szybki połów ;) Tylko kto kogo łowi :P

3,794

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To, że gdzieś jest granica, wszyscy wiedzą. Kiedyś to miało być 100 MHz dla CPU i 66 MHz dla płyt. Ale jakoś to przeskoczono. Co do tego prawa o 18 miesiącach, to założę się, że nikt go nigdy nie traktował dosłownie, raczej "wydajność procesorów średnio co mniej więcej 18 miesięcy się biorąc z grubsza podwaja". Nic w każdym razie, z czego można byłoby zrobić wzór matematyczny.

Ogólnie opinie ekspertów zatrudnianych przez media przypominają mi opinie ekspertów od rynku walutowego. Jak złoty idzie w górę, to eksperci jednym chórem twierdzą, że już będzie drożał ciągle i niebawem euro będzie po 2,50. Jak kurs osiąga apogeum i zaczyna spadać, eksperci zaczynają takim samym chórkiem twierdzić, że teraz złoty już będzie tylko taniał, i zaraz euro będzie po 4,99.

Tak samo jest z procesorami. Jak następuje spowolnienie rozwoju, to zaczyna się gromadne biadanie, że to koniec i trzeba wejść w inną technologię, która będzie przełomowa. Jak trudności zostają pokonane, to zaraz wybucha gromadny entuzjazm, dziennikarze ("eksperci") wypisują banialuki na temat przyszłej wydajności, a pan z IBM z dumą prezentuje plaster, który jakoby działa na 10 GHz. Jak dzieci normalnie :)

3,795

(18 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

kerun napisał/a:

ok regulamin przeczytalam
mimo to nadal nie wiem gdzie pasuje ten watek - moze mr mm mi podpowietym bardzie ze kilka watkow nizej jest ten sam problem i nikt z admin go nie wykasowal - ciekawe dlaczego

Może dlatego, cytat z regulaminu: "Tematy z nic nie mówiącym tytułem i napisane capsem (np. BŁAGAM! tudzież POMOŻCIE!!!, Szukam!!! względnie POMOCY!!!) będą kasowane".

Objaśnienie: temat twojego wątku ma właśnie "nic nie mówiący" tytuł.

Poza tym, jeśli wiesz, że na ten temat już był wątek, to dlaczego zakładasz nowy o tym samym?

3,796

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

bori napisał/a:

Ilosc etykiet zgoda, 6 znakow na nazwe czasem moze byc problemem ale zazwyczaj latwo rozwiazywalnym

Tylko, jak już napisał Pecuś, lepiej leczyć przyczyny niż skutki; poza tym zauważ, że "dorosłe" asemblery (np. MAC/65 albo MAE) mają coś takiego jak etykiety lokalne, dzięki czemu nie trzeba wymyślać oddzielnej nazwy etykiety dla każdej głupiej pętli. Rzecz jasna, można i ten problem "rozwiązać" dając BNE *-8 zamiast BNE ETYKIETA. Ale przecież nie po to jest kompilator, żeby programista musiał sam obliczać adresy skoków :P

3,797

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jellonek napisał/a:

do vim-a nie musisz miec unix-a

Ale ja w zasadzie używam tylko unixa.

jedyne co do niego potrzeba to odrobina pomocy od kogos kto juz go uzywa

No widzisz - a do MAE wystarczy przeczytać README :P

3,798

(60 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To w zasadzie nie jest cały program, tylko coś poklejone na szybko, żeby działało. Miałem potrzebę uruchomienia połączenia Atari z pecetem przez SIO2PC pod FreeBSD; a okazało się, że nie ma żadnego oprogramowania. Wobec tego napisałem własny, bardzo prosty programik, który obsługuje transmisję. Program robi to, co od niego chcę, i nie będę już nad nim dalej pracował, ale może ktoś inny będzie chciał się pobawić, tak więc udostępniam niniejszym kod źrodłowy:

http://drac030.krap.pl/sio2bsd.tar.gz

Programiszcze kompiluje się i działa pod FreeBSD (sprawdzone pod 5.4) oraz, dzięki mikeyowi, pod Linuxem. Nie ma żadnego interfejsu sterującego ani plików konfiguracyjnych. Ścieżka dostępu do portu szeregowego jest zapisana na twardo w pliku sio2bsd.h (trzeba zmienić definicję stałej SERIAL). Poza tym do pracy w szybkiej transmisji niezbędne jest odpowiednie wykalibrowanie pętli opóźniającej; opis, jak to zrobić, jest w pliku sio2bsd.c, w komentarzach. Program jak widać jest niezbyt user-friendly.

Program działa z linii komend:

#./sio2bsd disk1.atr disk2.atr disk3.atr ... disk16.atr

Jeśli żaden parametr nie jest podany, program próbuje otworzyć plik 'test.atr' i przypisać go do D1.

Program działa w standardzie 19200, oraz ma 4 tryby turbo, z których można wybrać jeden w czasie kompilacji. Można też nie wybierać żadnego. Służą do tego flagi, które się wpisuje do Makefile:

1) bez flag - tylko standard 19200
2) -DXF551 - tryb XF551, 38400 bps. Ten tryb działa bardzo niestabilnie, w zasadzie tylko odczyt.
3) -DULTRA38400 - tryb UltraSpeed, 38400 bps. Działa dobrze (zapis/odczyt) pod SpartaDOS 3.2, moim OS-em dla 65c816, oraz QMEG-iem (jak twierdzi mikey).
4) -DULTRA57600 - tryb UltraSpeed, 57600 bps. Działa dobrze j/w oprócz SpartaDOS 3.2. Nie wiem w sumie, dlaczego pod SD 3.2 nie chodzi, ale nie chciało mi się w tym grzebać.

Pod SpartaDOS X jest oczywiście ten problem, że SIO tego DOS-u, mimo że pracuje w trybie Ultra, to ustawia zawsze na sztywno 52 kbps zamiast zapytać się stacji. Powiedziałbym, że jest to jedna z największych wad tego DOS-u. W takim układzie oczywiście Ultra nie będzie chodzić. Posiadacze QMEG-a oraz DracOS-a oraz SpartaDOS X 4.22 mogą oczywiście załadować sterownik SIO, który korzysta z SIO systemu operacyjnego. Wtedy powinno pójść gładko.

3,799

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jellonek napisał/a:

polecam pod vim-em :help key-mapping

Ok, obejrzę, jak będę miał następnym razem potrzebę napisania czegoś pod unixem. Dzięki. 'vi' jest w sumie na tyle odstręczający, że nigdy nie przyszło mi do głowy się wgłębiać, ani w 'vi', ani w 'vim'.

btw. co rozumiesz przez uruchamianie funkcji vi?

No chyba rozumiesz, co to są funkcje (edycyjne) w edytorze tekstowym? :)

3,800

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A od kiedy funkcje vi uruchamia się przez kombinacje klawisza z controlem?