Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
FujiNET firmware v1.5.0 Nowa wersja firmware, która wprowadza szereg ulepszeń i poprawek.
Prima Aprilis Compo 2025 Wystartowała nowa edycja Prima Aprilis Compo, w której obowiązuje jedno wyzwanie - piszemy wyłącznie w Atari BASIC.
maxYMiser FM v1.67 Nowa wersja trackera.
Echa Forevera 23 Wyniki konkursów dla platformy Atari.
Atari Font Maker V1.16.14.4 Narzędzie do projektowania zestawów znaków dla Atari właśnie otrzymało aktualizację
Opcje wyszukiwania (Strona 15 z 60)
Prążki mogą się przenosić z GTIA, także i jego zasilaniem warto się "zaopiekować".
Odezwałem się, ale tego nie da się ogarnąć, za dużo drutowania :( obiecał poszukać poprawioną płytkę.
perinoid napisał/a:Spróbuj eXtended RAM Test w najnowszej wersji.
Próbowałem eXtended RAM Test 0.22 i w pętli Extended Memory Tester A. Salamon'a.
Chciałem złożyć SimExp, bo on wyeliminowałby EMMU. Testy pamięci chodziły chyba z kilka godzin w pętli i żadnego błędu. Niestety ta płytka SimExp dla ITX, którą od Ciebie dostałem, miała "wielbłąda" i nie da rady tego naprawić — podstawki adapterów DRAMów są odwrócone o 180°.
Wróciłem do konfiguracji "stock" 130XE i to, co na tym działa, to działa prawidłowo.
Rozszerzenie to minimalistyczne RAMBO 320k, czyli oryginalne EMMU ze 130XE + 74LS157. Mam jeszcze płytkę pod SimEXP, spróbuję ją zmontować i zobaczę czy to coś zmieni :/
Sprawdziłem, nie ma zwarć, są poprawne przejścia między PIA i MMU/EMMU.
W tej chwili Far Away wysypuje się stabilnie po 2:15. Nie ważne czy pierwsze uruchomienie, czy po godzinie pracy.
Wymieniałem wszystkie główne układy poza POKEYem i EMMU i w zasadzie bez zmian. Zacząłem też sprawdzać inne dema wymagające więcej niż 64 kB i problem ewidentnie jest. C-Drug generalnie działa, ale już Far Away się wysypuje i to w różnych momentach, chyba zależnie od temperatury. Wymiana kości DRAM w rozszerzeniu na 44C256-80 sprawia, że w ogóle przestaje się uruchamiać — zwis pod koniec ładowania. Do sprawdzenia pozostaje mi jeszcze EMMU, problem w tym, że nie mam drugiego na podmianę (muszę "zrobić" GALa i dołożyć 74LS95).
Far Away jest o tyle ciekawe, że czasem wysypuje się na "locie kosmicznym" (1:45), czasem na tunelu (2:00), a raz doszło do "rotorów"/"promieni" (2:30), ale w promieniach był widoczny czarny prostokąt w jednym miejscu ekranu. Pod koniec testów wysypywał się regularnie na 2:15.
Testy pamięci przechodzą zawsze bezbłędnie.
Jakby ktoś się nie załapał i zadowolił się używanymi, ale przetestowanymi i sformatowanymi dyskietkami DD 5,25" (czyli z dodatkowym pierścieniem), to niech się odezwie. Dyskietki były składowane w dobrych warunkach i w większości były to raz nagrane kopie zapasowe.
Raczej chodziło mi o to, że dla dwóch różnych kombinacji bitów wybierających, efektywnie wybierany jest ten sam bank.
Mi to bardziej wygląda jakby był wybierany niewłaściwy bank, a nie wiem czy jakiś test pamięci dostępny na Atari jest w stanie wykryć np. przesłonięte banki pamięci.
Testowałem kilka różnych zestawów pamięci, z różnymi timingami (80 i 100 ns)...
Śmieci z 2 pierwszych grafik intra w Laurze nie przypominają właściwych grafik, na pewno są to jakieś grafiki (nie jakieś kompletne śmieci), ale nie te właściwe. Są powtarzalne, scrolują się też jak najbardziej prawidłowo.
Aha — rozszerzenie to RAMBO 320 kB dedykowane do tej płyty.
Wróciłem do ITX, dostał rezonator 14,157 MHz i działa stabilnie i bezproblemowo, poza 2 wyjątkami:
* Laura — dwie pierwsze grafiki intra (Lura z dziadkiem i Kartka notatnika) wyglądają tak:
Trzecia (szkielety i biegnąca Laura) wygląda już ok, sama gra też działa normalnie.
* Numen — sama kostka działa ok, pełny Numen zostaje na czarnym ekranie na koniec ładowania, ew. losowa sieczka na ekranie.
Te same obrazy z tego samego SDriveMAX na innym Atari działają prawidłowo.
atarixegs napisał/a:Na rewizji bez ECI na pionowe pasy nic nie pomaga, noise jest tak silny, że tylko wyniesienie toru video poza atarynkę daje czysty obraz.
Dodałeś ten kawałek przewodu między pinem 8/9 CD4050 a masą modulatora?
tOri napisał/a:Powinienem mieć niskie tht. Sprawdzę i dam znać
Dzięki, ale przesyłka od @Santyago jest już w drodze ;)
Czy ktoś zamówił może większą ilość tych kwarców 14,187576 MHz w obudowie THT u Microsa i mógłby odsprzedać ze 2 sztuki? Tam da się założyć tylko konto firmowe, a ja niestety nie prowadzę działalności i nie mam jak złożyć zamówienia.
Ja zrobiłem w 800XE i obraz po S-Video na TV LCD jest praktycznie jak z emulatora. Modyfikacja zwiększa rozpiętość tonalną palety kolorów, biały wreszcie jest biały, choć zamiast 820 Ohm, dałem 680 Ohm, bo nic bliższego nie miałem, ale poziom Chromy wyszedł mi ok. 300 mV, więc jest nieźle tylko minimalnie ciemniej niż by mogło być. Według mnie na filmie na YT z rezystorem 820 Ohm, amplituda jest za mała (sygnał jest mocno zaszumiony, a kursor jest ustawiony na górnej obwiedni szumu, nie na granicy właściwego sygnału).
Nie znalazłem tu wzmianki o modyfikacji toru Video Atari XE zaproponowanej przez #TheRetroChannel. Modyfikacja jest bardzo prosta i daje świetne rezultaty.
1. Zamienić R204 na rezystor 68 ohm 1/4 W.
2. Zamienić R205 na rezystor 820 ohm 1/4 W.
3. Zmostkować/zewrzeć R116.
4. Wykonać połączenie pinu 8 lub 9 układu 4050 (U20) do punktu masy w pobliżu modulatora RF przy użyciu możliwie krótkiego kawałka przewodu 24AWG lub grubszego.
Punkty 1 - 3 mają na celu doprowadzenie do właściwych poziomów napięć sygnały luma i chroma (ten sygnał ma 1 Vp-p zgodnie ze specyfikacją ówczesnych monitorów np. Commodore 1702, podczas gdy współczesny standard S-Video przewiduje 286 mVp-p), a punkt 4 wyeliminowanie zakłóceń przenoszonych przez wspólną masę CPU, GTIA, ANTICa i bufora luminancji.
https://www.youtube.com/watch?v=NmrNJHNLSSY
6502 jest bardzo wdzięcznym procesorem do nauczania podstaw architektury komputerów, moim zdaniem lepszy niż 8080, na którym zwykle robi się kurs AK. Na studiach, zwłaszcza magisterskich, nie chodzi o naukę zawodu, od tego są technika i zawodówki, tylko naukę pewnych koncepcji, budowy narzędzi, którymi się posługujemy. Nie wyobrażam sobie tłumaczenia koncepcji działania CPU, na jakimś współczesnym 32 lub 64 bitowym procesorze.
mike100 napisał/a:Kabel monitor - euro jest taki sam dla C64 i atari 65XE ?
Tak, choć to kabel composite video.
Magistrala danych jest wspólna dla całej płyty, specjalnie sensu dalej iść nie ma, jak nic tam dalej nie grzebałeś. Wcześniej wspominałem o przejściu na piny kości ROM (BASIC/OS).
Tu masz potrzebne schematy:
1. Wyjmij kości RAMu i sprawdź połączenia pinów 2/11 z rezystorami R138..145 oraz czy nie ma połączeń pomiędzy pinami 2/11 rożnych podstawek U9..16.
2. Sprawdź, czy nie ma zwarć w podstawkach między liniami A0..A7, /RAS, /CAS, /WE oraz czy łączą się ze sobą we wszystkich podstawkach i z właściwymi pinami układu FREDDIE.
mike100 napisał/a:co masz na myśli - mam podstawowy sprzęt tzn stary multimetr.
Po włączeniu zasilania przez chwilę powinno tam być 0 V, a po chwili powinno się zmienić na 5 V i tak już zostać.
Jak nic nie robi się ciepłe, to sprawdź, czy masz w ogóle zasilanie na scalakach... jak będzie zasilanie, to sprawdź co się dzieje z sygnałem /RESET (np. na CPU - pin 40) po włączeniu komputera.
Tak, kość basica też może być, chodziło mi o D0..D7, magistrala danych jest wspólna, adresowa nie, źle napisałem. RA0..RA7 DRAMów mają mieć połączenie z FREDDIE.
Znalezione posty [ 351 do 375 z 1,484 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.056 sekund, wykonano 26 zapytań