351

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ad.1 Przecież na Twoje pytanie odpowiedź jest zawarta w cytacie... Jeszcze tego nie testowałem inaczej niż uruchamiając Manipulator z poziomu Konfiguratara czyli nie tylko rozszerzenie, ale i nazwę pliku zmieniłem... Z D1: sprawdzę jak podłączę Atari. Ale myślę, że będzie tak samo bo Manipulator przełącza tryb Konfiguratora SIO2SD na zwykły z D1: i tam szuka DOS-a, więc Basic był uruchomiony już mając dostęp do oryginalnego atr Manipulatora zamontowanego w D1: i z nim się zawiesił.

Jeżeli u Ciebie się nie zawiesza, to albo uruchomiony z D1: się nie wiesza, albo robimy coś inaczej, dlatego muszę to sprawdzić w obu trybach,  żeby odtworzyć sytuację którą opisałem i sprawdzić czy będzie tak samo po uruchomieniu oryginalnego atr-a z D1:.

ad.3 Tylko, że Twój program właśnie coś robi co przełącza SIO2SD w zwykły tryb - czyli robisz to celowo, żeby się nie dało zapisywać na dyskietce podpiętej jako Konfigurator?

Program jednak na szczęście działa, tylko korzystając z opcji wymagających DOS-u trzeba się liczyć z tym, że wymagana jest obecność konkretnej dyskietki w D1: (z DOS-em gdy chcemy wyjść do DOS-a, lub innej do zapisu / odczytu mappingu - i wtedy również ta dyskietka znajdzie się na zapisanej liście).

Edit: DLiterka.

352

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak jak napisałem - w "innych warunkach" nie sprawdzałem, ale nie sądzę żeby to miało znaczenie. Sprawdzę podmontowując pod D1: i dam znać, a u Ciebie spod D1: Basic działa poprawnie?

Ja myślę, że nic nadzwyczajnego się w trybie Konfiguratora nie dzieje - dyskietka podobnie jak xex jest mapowana do wirtualnego D1:, działa to jak normalne D1:, które na ten czas jest nieaktywne, jednak w jakiś sposób następuje przełączenie na podmontowane D1:, czego nie robi DOS. Być może jakieś odwołanie do SIO2SD coś takiego powoduje, a być może sposób w jaki odwołujesz się do D1:. Co mnie jeszcze zastanawia to, to, że powrót do DOS-a generuje długi dźwięk boot (też sprawdzę z D1:). Napisałem m.in. w tej sprawie do Kuby, może coś się wyjaśni. Zastanawia mnie jeszcze to co znalazłem u Lotharka (powyżej).

Edit:

Sprawdzałem też wpisywanie nazw plików i parametrów. No i jeszcze raz napiszę, że przydałaby się możliwość wyjścia z wpisywania, również połączona z akceptacją dotychczasowej nazwy / parametru - aby przy pustym wpisie RETURN przechodził do kolejnego parametru (gdy taki istnieje). Próbowałem wyjść przy użyciu ESC i Break-a - ten drugi przy wpisywaniu nazw naciśnięty raz lub dwa razy (zależnie od wybranej opcji) powoduje, że wpisywana nazwa jest zamieniana na ciąg znaków zerowych (serduszka), dzieje się tak prawdopodobnie przy wszystkich opcjach gdzie wpisujemy nazwy plików - w niektórych opcjach to widać, a w niektórych nie, ale efekt jest taki jak po wpisaniu nieistniejącej nazwy.

Przy H 2x Break - zera, przy F, S, N, E i 1 - 8 - Break - nie znajduje pliku lub widać "zera". Przy C nie da się wyjść. (mam nadzieję, że nie pomyliłem / pominąłem bo piszę z pamięci :))

353

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chyba nie chodzi o klawiaturę produkowaną przez Lego, tylko taką z możliwością "przyczepienia" Lego?
Jak szukałem LAO Bricks to znalazłem tę klawiaturę, o której pisałem na początku.
Znalazłem jeszcze taką: https://www.youtube.com/watch?v=SEEzQKJfNE0
Też bardzo fajna i do tego zbudowana całkiem z klocków (oprócz gumek i oczywiście elektroniki).

Edit1&2: Z wierzchu bardzo podobna do tej pierwszej - wygląda na to, że zrobiona przez tego samego gostka - warto zobaczyć też inne filmiki (ja już wcześniej kilka z nich widziałem!)!

Edit3: Jak się okazuje link do opisu jest na stronie którą linkowałem, a wersja z Technic-a jest dużo starsza. Zastanawiam się czy to jest Polak, bo pod tym filmikiem jest polski opis?

Niedawno natknąłem się na klocki LOZ Bricks - na pierwszy rzut oka identyczne jak Lego, jednak różnią się skalą :) (no i mini-minifigurki mają zginane kolana). Z takich małych elementów można by było zrobić mniejszy mechanizm klawiatury (choć póki co Technic-a w mini wersji nie widziałem). Szkoda, że to nie Lego.

Edit 4: Tej klawiatury z filmu który poleciłeś nie udało mi się odnaleźć.

354

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Dely

Basic się zawieszał po wyjściu "do DOS" bez Option - wpisanie czegokolwiek w Basicu (np. "DOS") zawieszało Atari. Nie sprawdzałem, czy zawiesza się też przy uruchomieniu z D1:, ale sądzę, że tak. Opisałem to powyżej, jeżeli nie uda Ci się tego powtórzyć sprawdzę jeszcze raz z D1: i "z SHIFT-em" dla porównania.

Jak to nie ma dokumentacji? Przecież dałem linka i wskazałem oficjalny plik z opisem, tu zawartość tego pliku:

Sio2SD Boot Loader Cfg Tools
ATR jako loader samouruchamialny (BOOTowalny)
...czyli szybka wybieraczka exe'ów do uruchomienia
Jeśli zamienimy ATR'owi nazwę na SIO2SD.XEX
i tak nagramy na kartę SD do katalogu Root,
to gdy Sio2SD jest w CFG MODE i wykonamy zimny start
zostanie ten ATR wczytany do Atarki.
Można dogrywać soft (polecam plugin pod TC),
aż do wyzerowania FREE SECTORS
Sterowanie:
- klawisze kursorów góra/dół = wybór
- RETURN = wczytanie i uruchomienie programu
- SPACE = ponowne odczytanie katalogu
- ESC = zimny start
Na podstawie O.OBJ by TeBe/MadTeam
Modyfikacja Pajero/MadTeam

Nawet ktoś się pytał o co chodzi z tym wybieraniem konfiguratorów, więc z tego wynika, że ktoś to tak na SD wgrywał od razu z SIO2SD. A jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Co do pliku mappingu to ja bym przynajmniej sprawdzał czy wielkość pliku się zgadza - czyli odczytał spodziewaną ilość danych do pamięci i jeszcze 1 Bajt, jeżeli dokładnie przy nadmiarowym Bajcie będzie błąd to OK. Przynajmniej tyle. A jak ktoś wyedytuje ten plik to robi to na własne ryzyko.

Dzięki za wyjaśnienie - tak myślałem. Raczej nie ma sensu się tym przejmować - najwyżej jak się przeniesie takie pliki na nową kartę to nie będą działały i trzeba będzie przygotować sobie nowe.

Edit: Co do wielkości binarki, to możesz zrobić zestaw narzędzi zamiast jednego ;)

@Atarixegs

Napisałem, że "Na razie tego nie sprawdzę bo odłączyłem Atari - ale możesz to sprawdzić sam.". Co znaczy, tylko tyle, że dobrze by było, żeby oprócz mnie też Dely sprawdził o czym piszę. W tak ciasnym pokoju muszę odłączyć jeden sprzęt żeby podłączyć drugi... póki co mam jeszcze co opisywać z poprzedniego testu... a sprawdzić to mam zamiar, bo mnie to ciekawi :)

Edit2: No chyba, że chodzi Ci o dokumentację jak to oprogramować? Ale skoro inne rzeczy ustaliłeś metodą prób i błędów...

355

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pomyślałem, że to działające C64, a "padłem" jak zobaczyłem 3 render :) Ten C64 ma sporo głosów, może będzie produkowany jako zestaw? Klawisze wyglądają jednak ponuro. Klawiatura, którą podlinkowałem faktycznie działa i jest dużo fajniejsza - zobacz filmik. Jak zrobisz Atari tylko w formie obudowy to jako zestaw tego nie widzę, ale możesz zrobić kompletne Atari, które po usunięciu fake elektroniki, będzie można użyć jako obudowy :) Takie Atari - obudowa jako zestaw to byłoby coś!

356

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeżeli będzie zapis na karcie SD to umieszczenie ATR Manipulatora jako Konfiguratora (pod SHIFT) będzie umożliwiać zapis mappingu bez podmontowywania Manipulatora pod D1, więc bez zapisu na liście "dyskietki" z Manipulatorem, odpadnie też problem zapisu na przypadkowej dyskietce [a potem przy odczycie wyszukiwania i podmontowywania dyskietki z zapisem, która po odczycie może zostać podmieniona / usunięta na liście]. Jeżeli wyjście do DOS-a będzie zawieszało Basic i nie wyjdzie "na dysk" z którego został uruchomiony Manipulator to opcja ta będzie bezużyteczna. Jak będę pisał w sprawie SIO2SD do Kuby Husaka, to zapytam i o to, nie sądzę, ale może dowiem się jak to jest z tą wirtualną stacją D1:. Mógłbyś jednak sam sprawdzić co w Twoim programie przełącza na podmontowaną D1: i ewentualnie to zmienić.

Przy zapisie na SD przyda się opcja wylistowania plików mapowania - nie wiem może powinny mieć swój katalog / pod-katalog?

Co do plików zapisywanych opcją "S" to wylistowałem (używając copy) taki plik na ekran i nie widzę żeby miał nagłówek, czy inny identyfikator, chyba nie ma też sumy kontrolnej? Nie odważę się tego sprawdzić, ale obawiam się, że przy pomocy opcji "E" możliwe jest wczytanie dowolnego pliku, co prawdopodobnie może mieć fatalne skutki?

Edit: Uzupełnienie w pierwszym akapicie.

Edit2: Tak się zastanawiam, czy pliki z zapisanym mappingiem są kompatybilne w przypadku przeniesienia na inną kartę z identyczną strukturą plików? Kiedyś przyglądałem się formatowi pliku konfiguracji i nie ma tam zapisanych ścieżek: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=4592 Oczywiście to żaden problem, ale warto wiedzieć, czy pliki mappingu można przenosić między kartami SD, czy nie?

357

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pamiętam jak się zastanawiałem jak zrobić "kratkę" - ustawiając płaskie 1xX pod kątem i po skosie, co do klawiszy to byłoby ciężko. Dziś jest więcej elementów i o ile identycznych chyba się nie uda zrobić (są płaskie elementy ścięte po skosie, ale chyba nie ma odpowiedników w innych elementach) to przynajmniej częściowo ścięte powinno się udać :)

Jeżeli chodzi o działającą klawiaturę to fajny pomysł jest pod linkiem który wrzuciłem - specjale drukowane w 3D podstawki pod klawisze Lego (które mają tam bardzo pomysłowo i z humorem wykorzystane oznaczenia). Pewnie ktoś mógłby powiedzieć, że to nie Lego, ale przecież klawiatura też nie jest Lego, więc moim zdaniem takie łączniki między nie Lego, a Lego są dopuszczalne, a można by przecież zrobić takie podstawki przerabiając klocki 2x2, są też takie z technic-sowym "bolcem" od spodu - może by się nadawały?

Twój projekt wygląda na prawie gotowy. Ale wiadomo trzeba to wszystko sprawdzić i dopasować. Fajnie wyglądają te części tworzące ząbki na krawędziach :) Co do otworów to może jeszcze jakoś bardziej się je da dopracować? Np. używając ściętych elementów 1x1 mocowanych dookoła - tak, żeby tworzyły "zaokrąglenie"?

358

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przeniosłem kolejny edit z poprzedniej wypowiedzi:

Problem z zapisywaniem na dyskietce D1: ("virtualnej z SHIT-em" / podmontowanej pod D1:) i koniecznością obecności DOS-u (choć jak pokazałem to akurat nie jest problemem) można by też rozwiązać zapisem bezpośrednio na karcie SD - czyli trzeba by było skorzystać z SIO2SD jak z "DOS-u" dla karty SD, co patrząc na screen nieopublikowanego narzędzia Pajero - link powyżej - mam wrażenie, że jest możliwe, podobnie jak tworzenie pliku ATR w Manipulatorze. Jednak tak czy inaczej dobrze by było gdyby Manipulator wychodził do DOS-u z dyskietki z której został uruchomiony (czyli SIO2SD.XEX albo podmontowanej pod D1:; teraz pozornie jest wybór, gdyż opcja Q - przechodzi do podmontowanej D1:).

Edit1&3:

Przecież "takie zachowanie" jest jak najbardziej prawidłowe i przewidziane - przeczytaj plik dołączony do oprogramowania SIO2SD - link dawałem powyżej. Do tego bardzo byłoby to wygodne gdyby móc używać Manipulatora wraz z Configuratorem, bez konieczności podmontowywania go pod D1:, nie byłoby też problemu z zapisem mappingu, gdyż nie zapisywałby na liście dyskietki z Manipulatorem, ani jej nie podmieniał po wczytaniu mappingu i nie zapisywałby na dyskietce, która by się znalazła w D1 po odczytaniu mappingu, lub ustawionej przypadkowo.

Edit2:
Skoro to nic dziwnego, że DOS widzi "tymczasowe D1:", to dlaczego Manipulator nie widzi, a przełącza się na podmontowany D1:?

Edit4:
Zajrzałem do Lotharka i tam jest taki punkt: "device id (number of device for SIO2SD.XEX - available from version 2.2) values from 0 to 3". Czy to ma coś wspólnego z tym co widzi DOS uruchomiony spod "SHIFT-a"?
Jest też napisane: "Can be configured using ATARI (it's possible to load configuration tool directly from MCU flash memory, so no SD card is needed)" Ale to chyba się tyczyło starszej wersji firmware?

[BTW: Na pierwszym zdjęciu na dole strony jest nowa wersja płytki na 2020r.]

359

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Opcje mam ustawione domyślnie. "Wczytany z Turbo" - mam na myśli to kiedy pojawia się komunikat i wciśniemy [Option+] Start lub Select, a bez Turbo to gdy [Option+] Reset lub gdy to menu się nie pojawia - wtedy trzeba przytrzymać Option (aby wyłączyć Basic) - tak się dzieje co drugi reset (przy włączonym zasilaniu SIO2SD; po wyłączeniu i włączeniu zasilania SIO2SD "menu" Turbo się na początku pojawia, potem co drugi reset). Najprościej można to zobaczyć naciskając Reset podczas ładowania - za każdym naciśnięciem menu się przełącza - jest to cecha software-u SIO2SD).

Edit: znaki przestankowe powyżej.

Edit2:

Dodane opcje OPTION+SELECT i OPTION+START do turbo-loadera (nowe loklizacje przerwania turbo - $700 i $500)

Ja rozumiem, że chodzi o pamięć RAM Atari - chociażby z tego względu, że jest wybór i że nieprawidłowy wybór może powodować nieprawidłowe działanie wczytywanego programu. Czyli powinno się jednak dać sprawdzić czy Turbo jest aktywne, czy nie - w RAM Atari. Doświadczalnie można też to sprawdzić odłączając SIO2SD przy aktywnym Turbo (i przy nieaktywnym) i sprawdzić czy po ponownym włączeniu SIO2SD Turbo będzie nadal aktywne (lub nie) - obstawiam, że stan Turbo się nie zmieni, mimo przełączenia statusu pojawienia się menu Turbo w SIO2SD.

Edit3:
Jeżeli jest to procedura w RAM Atari to można ją też umieścić w programie i uaktywnić, można by wtedy dodać więcej adresów do wyboru - jeżeli ma to sens, ale chyba ma, bo niektóre programy nie działają z Turbo wcale.

360

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mam wrażenie, że się nie rozumiemy - sprawdzam jak zachowuje się Manipulator podmontowany "pod SHIFT" w SIO2SD to znaczy plik ATR (ten który udostępniłeś) z zamienioną nazwą na SIO2SD.XEX (ATR musi mieć rozszerzenie XEX i dokładnie taką nazwę) i umieszczony w głównym katalogu karty SD i uruchomiony przy starcie Atari poprzez przytrzymanie SHIFT w SIO2SD. Sprawdzałem też jak się zachowuje Manipulator dograny do dyskietki udostępnionej z SIO2SD - wg instrukcji dołączonej do SIO2SD - link powyżej).

Dyskietka cały czas jest! To Manipulator przestaje ją widzieć - tak jak pisałem DOS ją widzi bo można z jego poziomu uruchomić Manipulatora, czy inny program. Zastanawia mnie jeszcze to, czy DOS widzi w tym trybie pozostałe stacje od D2? Na razie tego nie sprawdzę bo odłączyłem Atari - ale możesz to sprawdzić sam.

Teraz robiłem testy opcji S i E i postaram się to opisać.

Co do opcji "B" to aby uruchomić podmontowany program bez Basic-a to trzeba nacisnąć "Option + B", ale też jest to niejednoznaczne, bo w zależności czy Manipulator został wczytany z Turbo, czy nie, to pojawi się menu Turbo i wybór opcji, lub od razu nastąpi boot - wtedy Option jest konieczny.

Aby było wiadomo o jakich opcjach mowa umieszczam komendy dostępne w menu:

D - Current SD Card directory name
H - Change SD Card directory
U - SD Card parent directory
F - List files in current directory
L - List mounted ATR files
N - Create new ATR file
P - Print device configuration
C - Edit device configuration
S - Save drive mappings to file
E - Enter drive mappings from file
1-8 - Mount ATR file
SHIFT+1-8 - unmount drive
Q - Exit to DOS
B - Cold start

Edit:

Dyskietka jest jako SIO2SD.XEX i DOS widzi ją jako D1: (virtualnie), ale w D1: nie musi być podmontowany żaden dysk. Manipulator po jego uruchomieniu przełącza się na D1: zamontowane w SIO2SD i już nie widzi dyskietki SIO2SD.XEX tylko tę zamontowaną w D1: (lub jej brak).

Z tego co testowałem wychodzi, że Configurator nie przełącza virtualnej D1 na D1 i po wyjściu uruchamia Boot Loader z tej "virtualnej" dyskietki (miał jednak problem z DOS-em), a dopiero Boot Loader się przełącza i odczytuje zawartość podmontowanej D1. Manipulator przełącza się na podmontowaną D1: po uruchomieniu, o czym można się przekonać używając opcji S i E - działają one wtedy bo DOS jest załadowany, ale zapisują i odczytują na/z podmontowanej D1 i tam też Manipulator szuka DOS-a przy wyjściu. Jest to o tyle niefortunne, że mapping zostaje zapisany na przypadkowej dyskietce znajdującej się w D1, lub gdy uruchomimy Manipulatora z D1 (tylko "wersja" ATR) to zawsze w zapisanym mappingu będziemy mieć "dyskietkę" na której zostaje zapisany mapping.

361

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przed laty chciałem zrobić Atari 65XE z Lego, ale klocków mi nie starczyło :)
Niedawno zrobiłem obudowę do SIO2SD, ale wydawała mi się zbyt duża i rozebrałem, zresztą zginanych elementów mi na zrobienie klawiszy nie starczyło...

A teraz natknąłem się na taki projekt: http://jkbrickworks.com/mechanical-lego-keyboard/ ;)

[Autoreklama: Od czasu do czasu robię sobie wyzwanie i buduję coś z wybranych klocków z pick-a-brick :) Więc moje budowle są dość specyficzne: http://qtz.toshiba-3.com/lego/ (rendery / fotki w podkatalogach "s"). Techniki budowania podglądam w różnych moc-ach i oryginalnych instrukcjach, a także nietypowe zastosowania różnych elementów wymyślam sam, dawniej inspiracją były Idea Booki Lego - polecam.]
Edit: Polecam też magazyn: https://www.hispabrickmagazine.com/downloads/

Ciekaw jestem jak to Atari Ci wyjdzie :)

362

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W MyDos 4.53 aby uruchomił się TN.AR1 musi istnieć TN.AR0. Czyli sam TN.AR1 się nie uruchomi. Aby pliki uruchamiały się po kolei musi istnieć ciągłość numeracji od AR0.

363

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Można wtedy więcej narzędzi umieścić pod SHIFT-em. Tak to było pomyślane oryginalnie, żeby móc zrobić uniwersalną kartę SD z różnymi wersjami Configuratora dla różnych wersji firmware. Oryginalny plik jest w komplecie z Configuratorem: http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Files?actio … tor_35.zip - patrzcie plik Sio2SDBootLoaderCfgTools.pdf a uruchamia się tak jak pisałem Shift w SIO2SD, a potem Option + Reset (bez Basica i bez Turbo). Jak napisał Kuba Husak - "Konfigurator Konfiguratorów" ;)

Edit: Oczywiście przewidziane jest, że można dogrywać inne programy tak jak ja dograłem Manipulator.

Edit2: Sprawdziłem. Dograłem Configurator do dyskietki Manipulatora - niestety obydwa programy nie wychodzą do DOS-a - (przy pustej "D1:") dość długo słychać dźwięk boot-owania, a potem włącza się dioda D4 i tak zostaje. Co ciekawe z włączonym Basic-em uruchamia się Basic (nacisnąłem Break), skąd można przejść do DOS-a i stamtąd można uruchomić dowolny plik - odwoływałem się do "D:". Jednak obydwa programy wychodzą nieco inaczej o czym świadczy poprzedni test - gdzie Configurator uruchamiał Boot Loader-a.

Sprawdzę jeszcze co będzie z dyskietką w "D1:".

Edit3: [Właśnie się natknąłem na post z 2017 roku - obietnicę, że Pajero dopracuje i opublikuje developerskie narzędzie do SIO2SD - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14529 (post 11) - pewnie widzieliście, a jak ktoś nie widział warto zerknąć na screena http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview .]

Edit4: Można też się odwoływać do "D1:". Jeszcze pomyślałem, że ciekawe czy gdyby coś zapisać z poziomu DOS-u czy Basic-a na "D:" / "D1:", czy zostałby zmodyfikowany plik SIO2SD.XEX ;) Już sprawdzam :)

Edit5: Testowy plik z Basic-a został zapisany do SIO2SD.XEX - działa odwołanie do "D:" i "D1:".

Edit6: Po zamontowaniu dyskietki (użyłem niemodyfikowanej dyskietki Manipulatora) do "D1:" program Manipulator wychodzi do DOS-a na "D1:" i już korzystamy z zamontowanej dyskietki w "D1:", po naciśnięciu Reset pojawia się Basic, ale próba wejścia do DOS-a zawiesza Atari. Sam Basic się również wiesza (wystarczy coś wpisać).

Analogicznie postępując z Configuratorem - wychodzi do Basica, Basic się nie wiesza można wejść do DOS-a i jesteśmy na podmontowanej dyskietce z "D1:".

Edit7: Z dyskietką Configuratorów w "D1:" obydwa programy uruchomione spod MyDos-a sobie nie radzą - próbują coś czytać w nieskończoność (czyli pewnie spodziewają się DOS-a z którego zostały uruchomione).

Jeszcze do opcji Cold Start "B" - niby wiadomo, że jak Cold Start to z Option, ale może jednak warto to zaznaczyć, bo ja sam o tym zapominam, a przeważnie ludzie kojarzą, że Option to przy starcie komputera, a z tego co widziałem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przy już włączonym Atari też przy zimnym starcie trzeba trzymać Option żeby nie włączyć Basic-a.

364

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do tego byłoby wygodnie mieć obydwa (Twój i wersje od Pajero) lub więcej innych programów dostępnych po naciśnięciu SHIFT w SIO2SD. Tak jak to jest przy Configuratorze, ale jak pisałem tam Boot Loader jest niestety trochę kulawy i przydałaby się poprawiona wersja (lub nowy zamiennik).

Edit:

@Perinoid Ja mówię o sytuacji kiedy ATR jest użyty jako Konfigurator SIO2SD wywoływany poprzez SHIFT w SIO2SD, więc w D1 może być cokolwiek (lub nic). ATR-a trzeba nazwać SIO2SD.XEX i umieścić w root karty SD.

365

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Porównuję, bo jeżeli w Configuratorze się da to i w Manipulatorze też.

366

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W tej chwili tego nie sprawdzę, ale wydaje mi się, że Configurator ma opcję która niezależnie od stanu Turbo używa Turbo na swoje potrzeby.

DOS jest w ATR który przygotowałeś - jeżeli podmontujesz ATR-a jako XEX konfiguratora (sio2sdman08rc2.atr  -> SIO2SD.XEX).

W oryginalnym pliku ATR (do którego dograłem Manipulator [załączony powyżej] jest Boot Loader i do niego Configurator wychodzi, dzieje się to jednak chyba w jakiś niestandardowy sposób - bo jest tak jakby boot (sprawdź gdy D1: jest pusta) - i startuje Boot Loader - jak pisałem - z zawartością dyskietki w D1:)

Tak jak pisałem - Prinoid +1 ;)

Napiszę do Kuby Husaka, być może uda się skontaktować z Autorem. Jednak może to potrwać, bo kompa z pocztą mam teraz odłączonego...

Edit1&2: Możesz jeszcze spróbować umieścić na swoim ATR (z DOS) Configurator jako autorun i sprawdzić czy uruchomiony jako Konfigurator (SIO2SD.XEX) wyjdzie do DOS (Control + X) gdy D1: będzie pusta.

367

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co do SIO2SD nigdy nie miałem innej wersji urządzenia ani firmware-u, więc to nie kwestia starszego configu zapisywanego na SD. Zresztą jak pisałem wygląda na to, że to wartość zapisywana w RAM SIO2SD. Więc może wewnętrznie firmware trafia w coś innego co się przełącza, ale co to mogłoby być? Po co Turbo miałoby sprawdzać coś w pamięci przed wyświetleniem? Powinno czytać config zapisany we flashu - chyba, że po uruchomieniu tworzy kopię w RAM SIO2SD i tam czyta nie to co trzeba? Ja miałem takie podejrzenie, że o Turbo SIO2SD miało pytać raz na początku, a potem już nie, ale wygląda na to że to działa nieprawidłowo. Lepiej gdyby pytało zawsze, ale skoro jest jak jest to Manipulator mógłby wymuszać wyświetlenie Turbo przy pierwszym zimnym starcie "B". (Obecnej wersji Manipulatora jeszcze nie sprawdziłem). Co do zmian w SIO2SD to nawet nie liczyłem na to, że coś zmienisz. Nie sądzę też żeby Jakub cokolwiek jeszcze zmienił, rozmawiałem o tym kiedyś z Kubą Husakiem i podobno nie ma już miejsca na "dopiski". Napisałem o tym żeby zobrazować problem, który być może da się obejść dla pierwszego restartu z poziomu Manipulatora. Jeżeli masz dostęp do pamięci RAM SIO2SD to mógłbyś zrobić tak, żeby Manipulator w przypadku gdy Turbo jest aktywne wymuszał jego "wyświetlenie".

Ustawienia można wyświetlić, ale przy wpisywaniu ich nie widzimy. A jak chcę zmienić jeden parametr to muszę wpisywać wszystkie wartości. Poza tym nie ma wszystkich ustawień, o czym pisał Perinoid.

Co do SIO2SD to może napiszę jeszcze raz w tej sprawie do Kuby Husaka, ale blado to widzę, a gdyby nawet wyszła poprawka to trzeba będzie jeszcze przekonać wszystkich żeby zrobili update...

Edit:

Sprawdziłem. Chyba nic o czym pisałem się nie zmieniło, a nawet nr wersji został ten sam ;) A przydałoby się chociaż pomijanie wpisywania danego parametru / nazwy poprzez RETURN (i użycie dotychczasowego / dotychczasowej nazwy). Tym razem wybrałem wersję w ATR - zapisałem plik jako SIO2SD.XEX (rozszerzenie XEX jak dla "Konfiguratora Konfiguratorów" - do autostartu z SHIFT-em SIO2SD). Teraz opcja "Q" nie wyświetla ponownie menu (restart? - co było użyteczne - np. do sprawdzenia wersji), ale również nie wychodzi do DOS-u z tego ATR-a - program próbuje boot-ować D1:, gdzie akurat nie miałem niczego podmontowanego (z xex-em też nie działa) i tak w pętli. Nie pamiętam jak to jest z "konfiguratorem konfiguratorów" - czy da się wyjść do DOS-u na tamtej dyskietce i uruchomić inny program czy nie (sprawdzę). Jednak gdyby do Manipulatora również był dołączony selektor można by było dograć razem z nim Configurator by Pajero (nawet kilka wersji, czy inne narzędzia) i wybierać który program ma się uruchomić (dyskietka z konfiguratorami wymaga niestety wyłączonego Basic-a, więc fajne by było nowe narzędzie pozbawione tej wady lub poprawiona wersja Boot Loader-a by TEBE).

Edit2:
Po wyjściu z Configuratora do DOS-a (Control+X) pojawił się Boot Loader by TEBE z dyskietki Konfiguratora, ale z zawartością dyskietki podmontowanej pod D1:! Czyli da się wyjść do DOS-a na dyskietce podmontowanej jako Konfigurator, ale jak widać narzędzia też powinny się do niej odwoływać, a nie do D1:.

Co jeszcze zauważyłem to to, że gdy się wczyta Manipulator z Turbo to również po użyciu opcji Q transmisja pozostaje w Turbo, a jeżeli bez Turbo to opcja Q też działa bez Turbo.

W załączniku dyskietka z Boot Laderem by TEBE, programami Pajero (Sio2SDBootLoaderCfgTools.atr), poprawioną wersją Configuratora i Manipulatorem 0.8rc.

Edit3:
Ta dyskietka uruchamia się tylko z wyłączonym Basic-iem i bez Turbo, czyli przy standardowych ustawieniach SIO2SD - włączamy Atari z wciśniętym Shift-em w SIO2SD, a następnie (przy komunikacie Turbo) przytrzymując Option naciskamy Reset.

368

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jedną sprawą jest Basic, drugą turbo, ale ponieważ przy turbo jest komunikat o Option, a turbo uruchamia się co drugi reset, to jest to mylące i wiele osób to dezorientuje. Jest to cecha urządzenia. Jeżeli masz możliwość odczytania wewnętrznej pamięci SIO2SD to możesz odnaleźć gdzie to się zapisuje (status czy pojawi się zapytanie o turbo czy nie). Być może jest to nieudokumentowane, ale przypuszczam, że łatwo można to znaleźć. Potestuję i sprawdzę "7bit turbo speed".

Edit:

Uruchomiłem.

Tak jak przypuszczałem Turbo się przełącza. To znaczy jak włączamy Manipulator z Turbo to po naciśnięciu B nie ma Turbo (wraz z B trzeba trzymać Option dla uruchamianego programu), a jak uruchomimy Manipulator bez Turbo to po naciśnięciu B jest Turbo :) (przy Manipulatorze w wersji xex Option [Basic] nie ma znaczenia, atr-a jeszcze nie testowałem).

Ten komunikat "wbudowany" w firmware SIO2SD jak pisałem jest nieco mylący:
"SIO2SD TURBO [OPTION+] START OR SELECT"
czyli trzeba trzymając OPTION (jak potrzeba wyłączyć Basic) nacisnąć START lub SELECT aby włączyć Turbo, ale można też trzymając OPTION wcisnąć RESET - wtedy jest BEZ TURBO.
Więc brakuje opisu: "SIO2SD NORMAL SPEED [OPTION+] RESET".

Myląca jest też szczególnie sytuacja gdy już coś wczytamy Z TURBO i naciśniemy RESET który spowoduje RESTART (zimny start), wtedy nie pojawi się ten komunikat, czyli nie możemy włączyć Turbo, ale nie mamy też przypomnienia o ewentualnej konieczności przytrzymania OPTION. Tak się dzieje co drugi reset.

(Zauważyłem też, że w SIO2SD dzieje się tak tylko wtedy gdy podmontowany jest plik (D1:) do uruchomienia. Gdy nie ma dyskietki nigdy nie ma pytania o Turbo.)

Czyli jeżeli włączając manipulator naciśniemy START lub SELECT (Turbo) to program wczyta się szybciej (działa chyba z taką samą prędkością?), ale po wybraniu B nie pojawi się "menu" turbo, a podmontowany program (atr) uruchomi się z BASIC-iem.

Czyli Manipulator na swoje potrzeby chyba włącza Turbo, ale nie przełącza pojawienia się menu Turbo dla użytkownika, nie ma też opcji ustawienia Turbo (i Basic-a) przed wybraniem opcji B.

Także przy B powinien być opis typu "[OPTION+] B". Lub powinno być wymuszone pojawienie się menu Turbo - czyli przełączony znacznik który przełącza SIO2SD.

Edit2: Tylko gdy jest włączone Turbo w SIO2SD, w przeciwnym razie "[OPTION+] B".

Prawdopodobnie znacznik wyświetlenia menu Turbo jest zapisywany w pamięci RAM SIO2SD - odłączałem SIO2SD w czasie działania Atari i po ponownym podłączeniu zawsze pojawia się menu Turbo.

Co do samego Manipulatora to jest dość niewygodny - mam nadzieję to się jeszcze zmieni :) Pierwsze co bym zmienił to wyświetlanie bieżącego ustawienia przy wprowadzanych zmianach.
Mogłoby to wyglądać np tak, że domyślne ustawienie (bieżące) byłoby wyświetlane w nawiasie kwadratowym np.: "[$6]" a nazwa pliku w osobnej linii też z "[]" lub bez (dla zaoszczędzenia miejsca).
Po naciśnięciu RETURN bez wpisywania nowej wartości zaakceptowanie dotychczasowego ustawienia bez zmian.

Brak możliwości wyjścia z trybu wpisywania opcji lub nazwy pliku - program szuka nazwy pliku składającej się ze znaków 0 ("serduszek").

369

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeszcze nie testowałem tego programu, więc nie wiem czy ustawienie Basic-a i Turbo jest dostępne z jego poziomu, czy występuje to samo "zjawisko" o którym pisałem tu: www.atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=2289&page=1#Item_40 (i powyżej - post 38) - co drugi reset jest Turbo i za każdym resetem trzeba trzymać Option (lub nie)? Jeżeli ten program sam ustawia Turbo i ew. Basic to świetnie, a jeżeli nie to byłoby super gdyby jakoś to obsługiwał - umożliwiał ustawienie, pokazywał status lub chociaż wyświetlał jasny komunikat. (Tak wiem można Turbo wyłączyć i pewnie nie będzie się przełączało.) Przepraszam jeżeli już jest to zaimplementowane.

370

(75 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest jeszcze taki interface Turbo K.S.O. do dowolnego urządzenia audio - podłączany przez drugie złącze joystick-a. Informacje można znaleźć w magazynie Serious - jeden z artków: http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S14/A14.html - do tego schematy i opisy są na dyskietkach w tym i jeszcze jednym numerze. Pisałem o tym na AOL w tym wątku: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=1060 (m.in. schemat i opis z IKS-a).

371

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zmarł 10 grudnia, a właśnie sobie uświadomiłem, że nie słyszałem nic o pogrzebie. Poszukałem i okazuje się, że jeszcze nie został pochowany.

Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia na warszawskich Starych Powązkach.

372

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzień przed jego śmiercią czytałem że właśnie obchodził urodziny. Następnego dnia przeczytałem o jego śmierci. Szkoda, że takich ludzi jest coraz mniej. Szkoda, że nie ma już takich programów. Bardzo lubiłem te programy i sam majsterkowałem zainspirowany pomysłami które pokazywał. Lubiłem też Pomysłowego Dobromira. Do dziś mam książki Zrób Sam i inne książki o majsterkowaniu (niekoniecznie Adama Słodowego), które były jednym z najlepszych i najbardziej wyczekiwanym prezentem na święta. Rozkręcałem każdą zabawkę i różne sprzęty w domu, nie lubiłem jak się coś psuło, jednak zawsze było to okazją do poznania jak dane urządzenie działa i jak jest zbudowane, sporo udawało mi się samodzielnie naprawić, czym jako chłopiec wzbudzałem podziw rodziny i sąsiadów, koledzy też tworzyli własne urządzenia. Na plastyce też były podobne projekty. Kiedyś mieliśmy zrobić coś z pokrywki od kremu, czy innego wieczka, silniczka i płaskiej baterii, chyba miała to być elektryczna temperówka, kolega jak już nasze prace zostały ocenione wymienił końcówkę na połówki żyletki, solidnie przymocowane grubym plastrem i testował to urządzenie na wszystkich roślinach jakie były w sali. Później każdy miał takie urządzonko, cud że nic się nikomu nie stało, była to bardzo niebezpieczna zabawa, nie tylko można sobie było pociąć palce, ale było ryzyko, że taki wiatraczek się urwie i poleci w nieokreślonym kierunku. Pamiętam też, że mieliśmy zadanie zbudować latarkę. W tym celu trzeba było przynieść podobny zestaw, tylko zamiast silniczka żarówkę. Oczywiście miałem standardowy zestaw i taką latarkę zrobiłem, ale oprócz tego wylutowałem malusieńką żarówkę z zegarka i wmontowałem w obudowę po uszkodzonej słuchawce, którą dostałem od kolegi - była to pierwsza taka latarka i z tego co pamiętam to zrobiłem taką drugą, choć mniej udaną, bo z innych części, oprócz mnie jeszcze ktoś próbował taką latarkę zrobić. Tę pierwszą mam do dziś. Mam też Misia Yogi i czarownicę, nie pamiętam na podstawie czego ich zrobiłem. A Adam Słodowy chyba około 2000 roku pojawił się jeszcze w reklamach, jednak z tego co wtedy pisali poza tym nie chciał już występować publicznie. Dziękuję i Spoczywaj w spokoju.

Miś Yogi 1
(Na gwoździu powinien być korek, niestety nie miałem więcej korka i tak zostało do dziś)

Miś Yogi 2

373

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wygląda na to, że pancio.net mnie wyprzedził :)

Na stronie tego projektu jest też tutorial KiCad-a: https://ezcontents.org/designing-pcb-kicad

374

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@ZuluGula Projekt o który pytałeś na AOL - https://ezcontents.org/atari-800xl-pcb-remake - Atari 800XL remake - jak się okazuje jest zrobiony w KiCad 5.1.

Obecnie używamy
Turgen http://turgen.sourceforge.net/index.html
XEX2CAS http://turgen.sourceforge.net/utils.html
(https://sourceforge.net/projects/turgen/files/).