351

(6,152 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Za sam sterownik delikwent życzy sobie 99zł. Wystawił go luzem. Wiem bo pytałem.

352

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, wiem, że jest inny. Podpięcie klawiatury nic nie zmienia, nadal mam czarny ekran oraz ten sam zgłoszony błąd na tym samym adresie co na fotce wyżej.

Mam na biurku XEGS-a. To jest w zasadzie mój pierwszy kontakt z tym konsolo/komputerem dlatego nie do końca umiem sobie z nim poradzić. Komputer nie bootuje, daje czarny ekran (synchro jest, zegarki działają jak powinny).

Zacząłem od standardowej sprawy (patrząc na filmy) - czyli RAM. Wymieniłem (kości po weryfikacji w płycie XE okazały się rzeczywiście uszkodzone) na nowe, sprawdzone i działające - bez zmian.

Włożyłem cart diagnostyczny dla kompów XE - odpalił. To daje nadzieje, że CPU jest sprawny, podobnie GTIA+Antic (inaczej miałbym problem z obrazem). Freddie - raczej też. Uruchomiłem test RAM - i wywrotka. Mam zgłoszony błąd bitu 3 (liczone od 1) czyli na linii D2. Ale nie od razu bo adres, który mam zgłoszony to C000 - czyli tam, gdzie siedzi ROM. Ciekawe...
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11125

Sam ROM przechodzi test. Wylutowałem go z płyty, włożyłem w płytę XE - komputer odpalił. Czyli ROM wydaje się być OK. Dla testu włożyłem w płytę XEGS OS z XE/XL (kilka różnych) - efekt podobny tylko zgłąszane błędne bity inne.

Może MMU, pomyślałem sobie. MMU w XEGS jest inny niż w XE/XL więc nie mogłem go sobie tak po prostu podmienić - ale dostałem wsad JED do GAL-a, wysmażyłem, podmieniłem... Be zmian. Czyli to nie MMU.

I w zasadzie jestem w kropce. Zakładając, że z tego co działa można wywnioskować, że Sally, Freddy, GTIA, Antic, OS i MMU są sprawne, to zostały mi chyba tylko PIA i Pokey. Ale nie chcę wylutowywać w ciemno. Może ktoś miał styczność z kompem z podobnymi objawami?

354

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak. Daj to komuś, kto ci to zdiagnozuje i naprawi bez dalszego męczenia płyty.

Zrobione.

356

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja używam co prawda linuksowego toolchaina ale mam w nim encaudio60 a nie encaudio50. I wszystko poprawnie się koduje i działa. Z binarek DOS/WIN mam tylko encvideo50n.exe+encaudio60.exe

357

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A co zrobileś, że obraz zniknął? Może być jak piszesz, 4050 może paść.

Cyprian napisał/a:

druga sprawa że musi zmieścić się pod klawiaturą

Jeśli tylko dałoby się ogarnąć właściwy pinout to by się zmieściło.

Mi chodzi o zastepnik na ytce za 12 zł. Np. takiej jak do PicoCarta (tej różowej, bo ona ma dużo pinów GPIO i daje radę działać na 5V, jak pokazuje doświadczenie z tym cartm).

Pewnie kulą w płot ale... Nie dałoby się tego spróbować na RPi Pico czy czymś podobnym? Są różne wersje, czasami że sporą liczbą pinów do wykorzystania.

Medusa :-D Spełnia wszystkie wymagania, które wymieniłeś.

362

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To wygląda na jakiś problem ze sprzętem, nie z software. Coś źle polutowane albo wręcz Arduino w wersji, która nie działa w tym configu jak należy... Bo wygląda jakby soft był wgrany, menu wygląda poprawnie itp.

363

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli za każdym razem robiłeś jak na filmie to czemu mu nie dasz skończyć flashować tylko resetujesz zaraz po wgraniu do pamięci i zweryfikowaniu FW? Przerywasz w trakcie wgrywania FW do pamięci flash.

364

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, o tę co idzie na pin 11 gniazda SIO.

365

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawdź, jak (i czy) masz podpięty przewód SIO audio.

366

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Duracel napisał/a:

Dźwięk wgrywania jest generowany przez Atari, ale jednak w przypadku XC12 słychać w tle faktyczny dźwięk audio z kasety. Dzięki temu łatwo np. zidentyfikować początek wgrywanego programu za pośrednictwem charakterystycznego, jednolitego pisku. W przypadku XC11 nie słyszę go podłączając do tego samego Atari. Stąd też zastanawiam się dlaczego występuje taka różnica pomiędzy XC12 a XC11.

To oznacza, że nie masz odsłuchu kanału drugiego. To może się zdarzyć nawet w przypadku poprawnie działającego magnetofonu jeśli na taśmie jest nagrany wyłącznie jeden kanał, a głowica jest ustawiona idealnie tak, że nie masz przesłuchu między kanałami. Aczkolwiek słusznie prawi @Sikor, w XC11 kanały są wymieszane na SIO audio (co swoją drogą tłumaczy mi pewną zagadkę, o której właśnie sobie przypomniałem).
Druga opcja - magnetofon jest przerobiony. Mam tak w XC11 z zainstalowanym turbo - wygląda to tak, jakby ta żyła od SIO audio została odczepiona od standardowego miejsca użyta na potrzeby turbo, żeby nie ciągnąć osobnego przewodu. I też nic nie słychać.

367

(63 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@Krollu,czy dobrze rozumiem, że to ma być taka alternatywa dla xboot?

368

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W XC12 też nie ma otworu dla dostępu od głowicy. Magnetofon Atari zakładały, że głowicą się nie kręci - dlatego taki dostęp był zbędny. Turbo, gdzie ustawienie głowicy jest istotniejsze, nie było czymś pospolity (ba, to była nisza) i projektanci o tym nawet nie myśleli. Dlatego twoje zdziwienie i niezadowolenie jest... dziwne. W związku z powyższym nie ma też testera.

A dźwięk wczytywania jest generowanych przez komputer i on brzmi tak samo głośno bez względu na źródło - o ile dane są poprawnie dostarczane. Do tego może być słychać drugi kanał, który nie wpływa na odczyt - tub może być ciszej ale to są te cichsze szelest i pisk pilota.

369

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chwilę zajmuje nim się odpali, to prawda. Dlatego ja np. wolę wersję z osobnym zasilaniem. Wersja mini za to startuje na tyle szybko że nie ma problemu.
Można zabootować komp do Basica, wklepać BYE, ustawić sdrive i wtedy zrobić reset. Ale mam wrażenie, że to nie jest ten problem.

370

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dodam, że tasiemka jest przylutowana na sztywno do PCB z ekranem.
A co do gumek to chodzi o przekazywanie sygnałów z PCB na sam ekran - często służą do tego gumki przewodzące. Przyznam, że nie pamiętam jak to jest w PoFo, chwilowo nie mam żadnego w zasięgu, żeby rozebrać.

371

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No i super! O takie rozwiązanie nic nie robiłem. Ale bardzo mi się podoba :-D

372

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wolno zapomnieć, że partycja FAT32 nie może być większa niż 32GB. Jeśli karta jest większa, trzeba ją spartycjonować. I trzeba to zrobić w starym stylu a nie z tablicą partycji GPT.

373

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Można polutować ale to trochę barbarzyństwo bo trzeba lutować z obu stron i potem nie daje się tego rozdzielić. Zamiast taśmy IDE (przy okazji, musi być 80ka bo 40-ka ma za duży raster - aczkolwiek 80-ka za mały ale lepiej tak niz w drugą stronę) mamy teraz dostępne taśmy FFC/FPC. Bez problemu można kupić taką pasującą od strony płyty głównej. Problemem jest druga strona bo o ile płyta główna ma raster 1mm to PCB ekranu ma raster 1.25. Także tasiemkę trzeba polutować do PCB ekranu (tu potrzeba już precyzyjnej roboty bo bez kynaru się nie obejdzie). Ale ja osobiście nie mam umiejętności lutowania tasiemek, wiecznie coś topię albo przepalam. Ale to ja, osoba bardziej obeznana z lutowaniem taśm nie powinna mieć z tym problemu.

Kombinowaliśmy z gniazdami do takich taśm. Teoretycznie da się takie przykleić do obudowy i przylutować do PCB kynarem a potem spiąć to wszystko tasiemką. Trzeba tylko dobrać optymalną taśmę i gniazdko. Jakby ktoś chciał to może próbować.

374

(348 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

It looks like sorted. By name.

375

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

I think, they are all here: http://atari8.eu/pliki/ as linked in the article you quoted.