Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Bubble Bobble dla Atari 8-bit Wersja ta bazuje na edycji BBC Micro, jednak została napisana niemal od podstaw, by maksymalnie wykorzystać możliwości Atari.
Silly Venture 2024WE - wyniki Ponad sto prac wzięło udział w compo SV2024WE
Trwa Silly Venture 2024 w Gdańsku! Party się rozpoczęło, zajrzyj po link do streamów.
Flop 68 Po dwuletniej przerwie wraca Flop!
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
Opcje wyszukiwania (Strona 15 z 23)
Zoba s. 30 w Tajemnicach Atari 8/91.
Pin napisał/a:Trak-Ball - to urządzenie, które działa albo jak mysz do ST
Nieprawda, mysz od ST nadaje nieco inny sygnał. Część programów napisanych po Trak-Balla działa z myszą ST, ale to przez przypadek.
Zrób WAVa, my już sobie poradzimy.
Dziękuję. Atari800 został poprawiony zgodnie z Twoimi odpowiedziami.
Konkretnie to już pisałem, pokaż mi jak przestawić PROCEED albo INTERRUPT na wyjście.
A zajrzyj jeszcze raz do datasheetu.
Nie zrozumiałeś. Pokaż mi jak zmienić kierunek tych dwóch linii.
A PROCEED i INTERRUPT zamierzasz zaprogramować na wyjście jak konkretnie?
xxl napisał/a:mamy 3 linie wejscia/wyjscie PIA jedna z nich to COMMAND
A te dwie pozostałe to które są?
Z komentowaniem reszty się na razie wstrzymam, bo może się okaże że nie warto.
No a wyobraź sobie, że w tym samym momencie oba komputery przełączają COMMAND na wyjście. W tym momencie żaden z nich nie może już odebrać przerwania po COMMAND, i oba zaczynają transmisję.
xxl napisał/a:dwa komputery, jedna stacja, wszystko podlaczone STANDARDOWYM kablem SIO, atarki nie moga wymieniac sie danymi (tylko pozostalymi dwoma liniami PIA, ktore oznaczaja zajecie sieci) ale moga korzystac ze wspolnej stacji dyskow. jedna zmiana - obydwie atarki maja ustawione COMMAND na wejscie, przelaczenie ktorejkolwiek na wyjscie a co za tym idzie zajecie sieci i uzycie stacji zglasza liniami PIA, zeby druga atarka nie mogla przelaczyc command na wyjscie.
ogolnie to ciekawi mnie dlaczego atari8bitowe nie mialo zadnej namiastki sieci - a moze mialo?
Toż Ci tłumaczyłem, że nie zadziała, bo jest race condition.
Jasne, tylko daj znać jak nauczysz swój "emulator stacji" odbierać dane po DATA OUT i wysyłać po DATA IN.
xxl napisał/a:moze to tak dzialac?
Race condition jak diabli.
EDIT: nie no ja oczywiście wierzę, że można sobie wyimaginować urządzenie wykorzystujące linię COMMAND do sobie znanych celów. Ale tak czy siak będzie to niezgodne z protokołem i z istniejącymi urządzeniami SIO, więc autorzy OSa mieli pełne prawo olać taki przypadek użycia.
xxl napisał/a:@Krótki: nie wydaje mi sie, jesli masz 4 stacje podlaczone jednoczesnie to taka sytuacja wystepuje caly czas i nic zlego sie nie dzieje. zeby uruchomic jakas akcje musi byc wspolpraca PIA i POKEYA po stronie atari.
Podczas współpracy komputera z 4 stacjami dysków wszystko się dzieje zgodnie z protokołem SIO, więc stwierdzenie "taka sytuacja występuje cały czas" wygląda na oderwane zarówno od rzeczywistości jak i od tej dyskusji.
xxl napisał/a:ale pobujajmy troszke: zalozmy, ze napiszemy sobie bios dla stacji np.2001 w ktorym damy mozliwosc stacji dyskow samodzielnego nawiazywania kontaktu z inna stacja w systemie? dzieki bitowi PBCTL moglibysmy wykryc takie urzadzenie w lancuszku SIO ;-)
A w jaki sposób taka stacja miałaby decydować, kiedy jest dobry moment na zwarcie linii COMMAND?
A co jeśli w danym momencie trwa transmisja między komputerem a inną stacją? W takiej sytuacji wszystkie urządzenia w systemie zaczynają oczekiwać ramki komend od komputera. No ale komputer jest właśnie w trakcie transmisji. Powiedzmy że przypadkiem akurat zaczął wysyłać 5 bajtów wyglądających jak prawidłowa ramka komendy jednego z urządzeń. Mam kontynuować?
Celowo w protokole SIO wyłącznie jednostka centralna ma prawo zewrzeć linię COMMAND.
xxl napisał/a:no ale racja, skoro mozna zastapic systemowa procedure rozpoznania przerwania wlasna to w tym sensie OS atari nie ma bledow i jest przemyslany (raczej system w sensie sprzetu)
Można też spojrzeć z innej strony. Wysłanie sygnału na linię COMMAND przez urządzenie zewnętrzne (bo do tego się to sprowadza) jest zabronione w protokole i spowodowałoby spory rejwach wśród urządzeń wpiętch w łańcuch SIO. Zatem można uznać decyzję o braku obsługi bitu 6 PBCTL za celową, bo taka sytuacja zajdzie wyłącznie w systemach z nieprawidłowo działającymi peryferiami.
Ad1. Acha, czyli jeśli dobrze rozumiem, to mogę sobie przełączać banki w karcie zewnętrznym nawet gdy został on odłączony przez zapis po D5EC. Zgadza się?
Ad.2. OK, rozumiem. Czyli fakt dostępu do D5E0-D5EF nie jest nijak maskowany przez kartridż SDX i dociera do kartridża zewnętrznego.
Dziękuję. Mam jeszcze dwie wątpliwości:
4. Taki np. Bounty Bob przełącza banki przy dostępie pod 8FF6-8FF9/9FF6-9FF9. Czy w sytuacji gdy mam Bounty Boba wetkniętego w Spartę, operacje na ww. adresach będą powodować przełączanie banków kartridża nawet gdy jest on odłączony przez zapis do D5EC?
5. A co jeśli nie mam kartridża wpiętego w Spartę i zrobię zapis do D5E8? Co się wtedy pojawi w przestrzeni adresowej karta? RAM, śmieci, "coś innego"?
Debuguję sobie Atari800 i chciałbym zweryfikować poprawność kodu emulującego SDX z wpiętym kartridżem zewnętrznym, a konkretnie z takim który też obsługuje przełączanie banków. Akurat ani dokumentacja ani Atariki tego nie wyjaśnia:
1. Kartridż SDX reaguje na operacje na adresach D5E0-D5EF (ew. D5E0-D5FF). Czy kartridż zawnętrzny reaguje na operacje na stronie D5 poza tym zakresem? Czy zależy to od włączenia/wyłączenia kartridża zewnętrznego i/lub SpartaDOSa?
2. Czy kartridż zawnętrzny reaguje na operacje na zakresie D5E0-D5EF (D5E0-D5FF)? Czy zależy to od włączenia/wyłączenia kartridża zewnętrznego i/lub SpartaDOSa?
3. Czy kartridż SDX w jakikolwiek nieudokumentowany sposób reaguje na operacje na stronie D5 poza zakresem D5E0-D5EF (D5E0-D5FF)?
No ale w 400/800 możesz np. podpiąć swoje urządzenie zewnętrzne bezpośrednio do nóżki IRQ procesora. Autorzy po prostu wiedzieli co to znaczy future-proofing i zabezpieczyli prockę przed najdzikszymi rozszerzeniami jakie użytkownikom mogą przyjść do głowy.
W źródłach do OS rev. B przy tym RTI jest komentarz
;UNIDENTIFIED INTERRUPT, JUST RETURN
Wygląda na to, że po prostu chuchali na zimne.
Białe tło? Wygląda mi na brak zainstalowanych sterowników karty graficznej - Altirra wymaga Direct3D.
Przerób sobie tutorial do Atari800WinPLus - co prawda ten emulator pliki CAS obsługuje nieco gorzej, ale za to otrzaskasz się z paroma pojęciami potrzebnymi przy obsłudze wszystkich emulatorów.
I bardzo dobrze, warto mieć zróżnicowane zainteresowania.
Bezrobotny miał nosa, w Atariki rzeczywiście był błąd.
Pajero, B i C odpada bo Atara twierdzi że "piosenka" wgrywa się poprawnie. Pozostaje A. Atara, czy możesz nam powiedzieć, jak Twoje nagranie brzmi - czy bardziej jak normalny program czy bardziej jak program w turbo?
(Przydałoby się takie fragmenciki wrzucić do Atariki, umie ktoś?)
Trochę to niejasno przedstawiłaś, czy miałaś na myśli 2 różne przypadki? (gra i "piosenka")? Niby robisz wszystko dobrze. Ale może ta gra ładuje się nie przez Start+Option, tylko w inny sposób? Do FAQ zajrzałaś (odnośnik jest na tej stronie)? Co to za gra?
A z tą "piosenką" to o co chodzi? Opisujesz coś co wygląda jak proces ładowania programu z dyskietki za pomocą DOS-a, więc nie wiem jaki to ma związek z magnetofonem CA12 i "kasetkami" w ogóle. Odłącz stację dysków na czas ładowania programu z magnetofonu, czasem pomaga.
I jeszcze, sprawdź w Wikipedii co to jest magnetowid i dlaczego klikać można myszką a nie klawiaturą czy magnetofonem, bo się ludzie zaczną chichrać.
A wystarczyło znaleźć cracka, który działa.
Nb. Ten crack Snookera zapewne wywodzi się z amerykańskiego wydania Pool/Snooker/Billiards - wszystkie 3 gry na dysku są tak zabezpieczone.
Znalezione posty [ 351 do 375 z 574 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.035 sekund, wykonano 39 zapytań