351

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

No właśnie jeszcze nie mam takiej możliwości. Muszę zbudować napędzany silnikami krokowymi albo DC stolik krzyżowy i sterowany z  np. Arduino, który będzie także sterował migawką aparatu podłączonego do mikroskopu. Trzeba wykonać setki zdjęć, które potem się skleja przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Jest z tym związanych sporo innych problemów, np. ostrość obrazu z różnych warstw. To bardzo złożony i precyzyjny projekt, więc zajmie mi trochę czasu. Kiedyś to zrobię ;-) Mam ogarniętą koncepcję i z grubsza projekt oraz sporą część elementów składowych. Jednak obecnie buduję i oprogramowuję maszynę do wytwarzania bardzo ostrych i wytrzymałych igieł wolframowych do wykonywania różnych mikrozadań.

tOri

edit: literówki

352

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Dziękuję za słowa uznania :)

Generalnie mam problem taki, że to wszystko robię bardzo "chałupniczo". Sprzęt, którym dysponuję nie jest wysokich lotów, ale do ogarniania starszych technologii się nadaje. Mam też dostęp do mikroskopu SEM, ale i to nie poprawia sytuacji. Przydałoby się stanowisko mikrosond, ale to taki hajs, że nie biorę tego poważnie. Chyba, że sam to zrobię ;-)
-x-x-x-x-x-
W tym przypadku (HD63701VOP) sytuacja jest dosyć skomplikowana. Za każdym razem, gdy trafiam na nieznany układ - muszę go opracować od zera, czyli - określić położenie kryształu, po otwarciu obudowy rozpoznać mniej więcej struktury blokowe i znaleźć sposób ominięcia, np. security, albo - jak tutaj - po prostu sprawdzić czy układ się wykasuje pod standardową lampą UVC. Przeważnie jedna, dwie sztuki ulegają na początku zniszczeniu (tak jak w tym przypadku). Taki urok prowadzenia badań inwazyjnych. Dokupiłem jeszcze kilka układów - jak przyjdą czyste i sprawne to po prostu wypróbuję ich zapisanie softem IKBD.

Dam znać...

tOri

353

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

    No i mimo tego, że jest zimno - wypaliłem dziurę otwór w obudowie scalaka i spróbowałem czy działa kasowanie. Kasowanie zadziałało i komórki zostały wyczyszczone :) - to plus. niestety - okazuje się, że konstrukcja jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego podejścia, ponieważ w trakcie obróbki uległa zniszczeniu część metalizowanych padów i ogólnie rzecz biorąc - procesor stał się niezdatny do dalszych prac :-( (nie działa programowanie. Popatrzyłem sobie pod mikroskopem co tam jest i następnym razem (mam drugą sztukę) odsłonię tylko obszar kryształu z EPROM nie ruszając pól wyprowadzeń żeby ocalały...Taka technologia. Jest tu kilka ciekawostek, ale nie mają one znaczenia w ogólnym zakresie prac.

Za jakiś czas spróbuję ponownie podejść do rozwiązania "problemu"

tOri

procesor

Na zdjęciu dosyć wyraźnie widać gdzie jest EPROM tego procesora ;) <hint: prawo-góra>

edit: literówkli

354

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Tak proszę pana :) da się... Należy najpierw wykonać LIVE dekapsulację ukłądu - inaczej mówiąc - odsłonić kryształ spod tej czarnej żywicy epoksydowej poprzez wypalenie dziury otworu tak, żeby jeszcze chip działał. Potem normalnie, jak w układach z okienkiem odpala się kasowarkę EPROM UV i powinno być OK. W zasadzie prawie dowolny układ OTP dam radę tak ogarnąć. Wyjątkiem są takie, gdzie wykonano prewencyjne tarcze metaliczne nad wrażliwymi sekcjami kryształu. Na to raczej nie ma dobrego sposobu. Zobaczę co da się zrobić gdy będzie trochę cieplej.

tOri

355

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Haha, no tak. Nie mam tam pieca i robię wszystko przy otwartych drzwiach na oścież :P

tOri

Cześć,

Ciąg dalszy wątku http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 60&p=2

Przyszły do mnie dwa zakupione układy HD63701V0P. Niestety - jest problem :/ Wygląda na to, że obydwa sa albo uszkodzone, albo mają coś wprogramowane. Zbudowałem adapter do programatora dokładnie według opisu w datasheet i co się okazało - podczas odczytu (jako EPROM intel 27C256) pierwsze 4kB są zerami (same zera a powinny być $FF w czystym układzie), a reszta 28kB jest prawidłowo czytana jako same $FF. Oczywiście wszelkie próby zapisu do takiego układu zgłaszają błąd - "układ nie jest czysty". Obecnie jest bardzo zła pogoda i jako, że wszelkie moje "operacje" przeprowadzam w nieogrzewanym budynku gospodarczym - trzeba będzie poczekać na trochę cieplejszy okres. Otworzę układ, spróbuję wykasować jego EPROM i jeżeli jest to kwestia tylko tego, że chip był błędnie czymś zaprogramowany - to na pewno go ogarnę. Trzymam rękę na pulsie i poinformuje za jakiś czas jakie osiągnąłem efekty.

edit:
Układy były niezbyt drogie u Chińczyka, wyglądają na bardzo oryginalne i miały ślady na nóżkach od podstawki ;-) - samo życie... (dodane zdjęcie adaptera z chipem). Jeżeli cała akcja się uda, wtedy będę próbował poważnych negocjacji cenowych ze sprzedawcą.

adapter


tOri

357

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

G R A T U L A C J E !!!

No to teraz będzie rozwój i sequele :D

tOri

358

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Acha - właśnie śledzę jakieś nowe dla mnie wyszukiwania. Drogie jak diabli :( i mało niestety. Po kilka sztuk w różnych miejscach świata.

Gdyby tego było więcej, to mógłbym ewentualnie wziąć się za Crazy Dots 2 jakbym ją w ręce dostał :)

Pozdrawiam

359

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@artik-wroc - ja pisałem o takim generatorze w związku z kartą Crazy Dots w wątku - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19382 tyle, że nie mogłem znaleźć chipa z dokładnie takim oznaczeniem ROM jaki jest potrzebny do CrazyDots2. GALe na tej karcie i reszta to nie problem - podstawowa sprawa to ten generator...

@dely - są do kupienia - nie jest to tanie ale można na wschodzie wynegocjować ceny w większym zakupie. Miałem kontakt z jakimś dalekowschodnim dostawcą, który ma chipy :)

Pozdrawiam
tOri

360

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej!

Kibicuję jak cholera :D Znajdziesz babola. Na pewno!

tOri

361

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Pin - muszę Cię zmartwić - jesteś drugi w kolejce. Ostatecznie - jeśli zbuduję klona - może okazać się dostępne drugie urządzenie - jednakże bez obudowy. To jest obecnie tzw. śpiewka przyszłości.

tOri

362

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Przełączanie jest programowe bądź "z palca" - na zdjęciu widać tact-switch - niebieski - to jest manual. Gdy zrobię klona (taka mam nadzieję) - mogę odsprzedać sprzęt. Nie jestem zbieraczem, więc może znaleźć lepsze miejsce, np. u muzykanta :)

tOri

363

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

183,50zł

364

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Rzutem na taśmę (o 2,5 zł) wylicytowałem ostatnio ten sprzęt rzecz jasna z myślą o reverse-engineering :) Wygląda na to, że jest to możliwe mimo, że został w nim zastosowany układ CPLD Altera EP600 (oczywiście zabezpieczony przed odczytem konfiguracji). Za jakiś czas (zima w toku...) powinienem opublikować dokumentację, ale najpierw klon. Poza tym jeszcze nie wiem czy sprzęt jest sprawny i to trzeba będzie oczywiście wcześniej sprawdzić.

Ciekawostką jest to, że na PCB jest napis C-LAB KEYBOX - widocznie wcześniej miała być taka nazwa tego urządzenia.

tOri

combiner1
combiner2
combiner3

365

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest komplet :) Sprzęt sprawdzony i niestety prawdopodobnie XilinX coś zaniemógł.

Hej,

Ostatecznie kupiłem dwie sztuki HD63701VOP (20zł/szt) na ali i teraz trzeba niestety poczekać (podejrzewam styczeń dopiero). Dam znać w nowym wątku w sekcji 16bit :) W zasadzie wszystko pozostałe do tej akcji mam.

Pozdrawiam
tOri

Przy okazji wrzucę tu zajawkę. Sprzęt dosyć stary. Ma w sobie technologię AMD Freesync. Wejście VGA i HDMI i synchronizuje jak prawdziwy Multisync :) Wsysa wszystkie rozdzielczości Atari ST z tym, że nie ma wejścia niestety CVBS albo S-video i tak czy siak trzeba konwerter. Chociaż zawsze można zrobić (kupić) CVBS do RGB+sync i zasuwać na czymś takim.

Dell SE2722H 27" Full HD

Jeszcze tego nie próbowałem - czekam na części do ubeswitch - na AA jest cały wątek o tym sprzęcie z Freesync:

https://forums.atariage.com/topic/32938 … works-100/

@_tzok_ dzięki - tego już nie doczytałem. Skupiłem się na początkowym spisie features. To oznacza, że de facto procek jest na 1 MHz. Noo i super. Teraz poczekam na sztukę z Chin. 20 zł to byłaby dobra cena za ten chip o ile zadziała jak oryginał (powinien) Jeżeli się to wszystko powiedzie - będzie źródło procków klawiatury Atari...

tOri

edit: nawet z zaprogramowanymi OTP poradzę w razie czego ;)

edit2: trochę poszukałem i znalazłem w końcu binarkę (zrzut ROM) HD6301.

edit3: na alibaba.com jest tego dużo ale wtedy najlepiej zrobić import przez firmę

@Candle - ale który procek?

I.  EPROM  ON  PACKAGE  HD63POIM1

The  HD63P01M1  is  an  8-bit  CMOS  single-chip  microcomputer  unit,  which
can  use  4k  bytes  or  8k  bytes  of  EPROM  on  the  package  instead  of
internal  ROM.  The  HD63P01M1  can  be  used  to  debug  or  emulate  the
HD6301V1  for  software  development.  And  also  it  can  be  used  in
low-volume  production.

To powyżej to taki śmieszny scalak z miejscem na piggyback EPROM raczej do developerki niż do użytku.


HD63701VOP - wersja z EPROM 4KB - o dziwo znalazłem to coś na Aliexpress w wersji OTP bo bez okienka??

Na Ebay też zresztą są. Trzeba by to rozkminić. Programator, itp. Zrobić zrzutkę forumową na sample i do przodu! Pytanie czy przy tych cenach skórka jest warta wyprawki?

tOri

edit: doczytałem sobie i ten procesor można zaprogramować tak jak EPROM 27C256. Trzeba tylko odpowiednio poustawiać trochę pinów. Soft z oryginalnego IKBD jest. Można próbować...

edi2: Bestelectronics ma te procesory po 17.50$+przesyłka. Na ebay są w podobnej cenie puste. Na Ali znalazłem takie po ok 20 zł sztuka - można próbować albo i nie...

edit3: kupiłem sztukę na Ali - za jakiś czas spróbuję z tym coś zrobić.

edit4: na schemacie klawiatury HD6301V1P jest taktowany (chyba?) 4MHz co wydaje się niemożliwe bo te procki miały max 2 MHz. Może to jest 1 MHz a nie 4MHz? Na schematach słabo to widać.

@Candle - temat kodu jest od dawna załatwiony - po prostu nie wiedziałem :)

@lopez - no i tu jest pies pogrzebany. Aby była odpowiednia ilość wyprowadzeń do obsługi klawiatury - nie da się użyć zewnętrznego ROMu i pętla się zacisnęła :/ Trzeba by użyć zupełnie innego procesora z adapterem. Przeportować znany kod i może się uda. Nie jestem programistą żeby coś takiego zrobić. Jednak uważam że jest to możliwe :)

tOri

371

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@ccwrc - dzięki za podpowiedź. Kiedyś tak próbowałem ale nie zadziałało. Teraz może zadziała w razie czego?

tOri

372

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

Ktoś wystawił moduł na licytację. Biorę w niej udział pod kątem możliwości odtworzenia kolejnego urządzenia dla Atari. Nie wiem nawet ile to jest warte - nie będę przeginał. Jak się uda mi go kupić za rozsądne pieniądze - to go odtworzę. Oczywiście wewnątrz ma zabezpieczone przed odczytem CPLD, ale to już nie jest problem ;-> Jeżeli ktoś was mnie przelicytuje to bardzo proszę o podzielenie się sprzętem do badań...

tOri

373

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@prz - i vice versa...

374

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

.

375

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@BartoszP - to nie jest naskakiwanie. Po prostu może ludzie nie widzą, że jest takie badanie określające poziom d-dimer. Ja to wiem i po prostu przekazuję jako info.  że dzieje się to w takiej atmosferze to już nie moja wina. To nie ja wyjeżdżam tu z reptilianami i nie mam do nikogo pretensji, że się zaszczepił. Po prostu niewiedza może czasami doprowadzić na krawędź a nawet i zabić. Wiele z tego co tu napisałem spotkało się ze zwykłą nienaukową szyderą ludzi, którym się nie chciało nawet rzucić okiem na to co się w prawdziwym świecie dzieje.

A żebym nie myślał inaczej niż ty to napisałeś - po prostu - pisz wyraźnie i prosto. Tak żeby nie było niedomówień.

@electron - swoje komunistyczne zapędy realizuj w swoim domu. To nie jest psucie państwa. To odbieranie wolności. Amen

edit: acha - książę Lichtenstein  - Konstantyn - zm. lat. 51. - zaszczepiony potrójnie - tak dla uściślenia.