3,701

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Parser to jest żaden problem.

3,702

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapewne ;)

3,703

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rozchodzi się zapewne o to, że nikt nie chce 1010 za 24 złote, a za to XC-12 prosto ze sklepu znalazł chętnego za 15: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61434575

3,704

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Inty się w innych basicach chyba oznacza przez % (np. WYNIK = 0 to real, a WYNIK% = 0 to int). W Acornie BBC taki int to liczba 32-bitowa ze znakiem. Jak proponujesz deklarować inty o różnej wielkości, albo np. ze znakiem i bez?

Ktoś wie, jak to jest zrobione w GFA?

3,705

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może coś dokładniej?

3,706

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Badów nie bada :) Sprawdza tylko, czy się pierwszy sektor dysku czyta i zapisuje. Jak nie, to mówi, że dysk jest do bani.

Skanowanie całości dysku na okoliczność badów mogę dodać.

3,707

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Epij kończy manager partycji - właśnie dostałem info o spartycjonowaniu 10GB dysku - w jednym kawałku. LOL

To chyba nie na standardowym BIOS-ie, bo w standardzie nie może być więcej jak 8 GB w jednym kawałku (24-bitowe adresowanie).

3,708

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

FDISK II będzie miał support dla sektorów 128 (BIOS v. >= 1.8), 256 i 512 bajtów. Większe rozmiary sektora zależą od tego, jak będzie w końcu wyglądał BIOS v.2.0. Support dla dwóch dysków już jest, dysk do partycjonowania wybiera się z menu ukazującego się na początku. Menu główne podaje rozmiary partycji w sektorach fizycznych (po 512 B) i logicznych (tak jak widzi SIO), rozmiar sektora logicznego itp. Będzie można zarezerwować więcej niż jeden sektor na MBR. No i postaram się, żeby ta wersja FDISK-a chodziła na XEP-ie.

dely: z tego co mi wiadomo, do desktopu Pinka potrzebny jest szybki twardziel, bo ten program w kółko coś czyta z dysku. Jak masz twardysk i odczyt 50 kilo na sekundę, to się tego nie widzi :)

3,709

(9 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

We Falconie mam 53c80, a w TT jest 5380. Nie wiem, czy to robi ...

3,710

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

http://drac030.krap.pl/KMKJZ-diag.zip

Program do diagnostyki interfejsu oraz zdupconych dysków. Plik jest w formacie ATR. Prośba: gdyby ktoś mógł wyciągnąć plik *.COM z tego atra i przesłać na adres e-mailowy (znajdujący się na http://drac030.krap.pl na samym dole), to byłbym wdzięczny.

3,711

(9 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

W ST nie ma tego scalaka, o który chodzi w pierwszym poście, a poza tym napisano, że ktoś "poniszczył ścieżki". Mniemam przeto ;) że sprawnego scalaka nie da się tam włożyć właśnie ze względu na uszkodzenie płyty.

3,712

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

No, po pierwsze, mają SIO2IDE. Na AtariAge widać, że już ktoś tam to sobie złożył. A co do interfejsu z transmisją równoległą, ci "mieszkający poza Polską i Niemcami" nie mają alternatywy, bo - tak mi wygląda - najwyraźniej niczego lepszego opracować nie umieją.

Wystarczy zresztą rzucić okiem na tematy poruszane na comp.sys.atari.8bit, oraz większą część wątków na AtariAge, żeby się przekonać, iż mimo że komputer ma blisko 30 lat, jego posiadacze i "miłośnicy" w przeważającej części nie mają o jego konstrukcji bladego pojęcia; po MyIDE sądząc, autor myśli, że jest to coś w rodzaju ZX Spectrum, gdzie podobne rozwiązania są na porządku dziennym, jak to było widać na Foreverze.

Narzekacie, że KMK/JŻ IDE jest "drogie", chociaż, jak mówię, niejeden za stację dysków zapłacił dwa razy tyle. Ale tego typu rozwiązanie - to znaczy "nowe urządzenie" zapewniające dodatkowo 16-bitowy odczyt i zapis - jest rozwiązaniem jedynie przyzwoitym. Jeśli ktoś zrobi to samo np. dwa razy taniej, jeśli chodzi o koszty tzw. własne, osobiście postawię mu ramkę "Zywca" i pochylę czoła w uznaniu zasług.

Nic natomiast nie skłoni mnie do uznania, że szałas związany sznurkiem jest równie wspaniały co porządna chałupa, bo szałas ma przygniatającą przewagę w cenie. Kto mieszkał w szałasie i w porządnej chałupie, ten wie, że to bzdury.

I tak to wygląda z mojej perspektywy :)

3,713

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

alp napisał/a:

i twardo stawal po stronie myide :-)

Bo, jak sam przyznaleś dwa posty wyżej, a co ci już napisałem na początku, nie znając się na tego typu urządzeniach nie masz pojęcia, jakie to jest badziewie.

3,714

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

BlackBoxa w Polsce chyba nie ma nikt (ale może się mylę). Z ludzi widywanych na tym forum ma to o ile się nie mylę TXG, a Nir Dary to na pewno. Poza tym BB ma to samo, co KMK/JZ IDE, mianowicie albo potrzebne jest 130XE, albo ręczne strojenie. No i nie jest taki szybki, a dyski SCSI są trudniej dostępne niż IDE.

3,715

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

ile interface-ow kmk/jz znajduje sie w polsce? ile poza nia?

Tego nie wiem, ale sam znam jakichś dwunastu użytkowników (z tego dwóch ma po dwa interfejsy). Z tego ani jednego Niemca, a Dudi głownie w Niemczech tym handluje, więc interfejsów w obiegu może być nadpodziewanie duża liczba.

jellonek napisał/a:

myide pozostaje nadal tylko proteza

No właśnie o to idzie, że jest to tania chała. A jak się przyjrzeć, to może nawet nie taka tania. Ale jednak chała. Jak ktoś ma życzenie mieć coś takiego, to proszę bardzo, byleby wiedział, w co się pakuje.

teraz w sumie tez, ale wierz mi ze nie tylko...takie juz bywa zycie - w roznych momentach moze zmuszac nas do nie zabardzo komfortowych rozwiazan.

Jellonek, nie zawracaj głowy, interfejs - kompletny, bez hintów - kosztuje chyba ze 180 złotych, czyli połowę tego, co się na Allegro płaci za dobrą stację dysków, a ty tu rozpaczasz, jakby kosztował 1800 funtów angielskich w złocie. :P

PS.

ten b. glupi argument

Co do głupich argumentów, MyIDE "zżera połowę", bo tylko co drugi bajt na dysku jest dostępny dla komputera, prawda? No to oświeć mnie, jak mając MyIDE można na Atari obliczyć pojemność podpiętego dysku, skoro do tego obliczenia potrzebna jest liczba cylindrów, a tę dysk podaje na dwóch sąsiednich bajtach ID, z których MyIDE może odczytac tylko jeden i to młodszy?

3,716

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

dely napisał/a:

A co ciekawego piszeta Konradzie? :)

Rozszerzenie sterownika SPARTA.SYS oraz filesystemu Sparty pozwalające na pracę z sektorami 512-bajtowymi. To już jakiś czas trwa, może do wersji 4.30 (czy ile tam trub nada) jeszcze nie wejdzie, ale do 5.0 na pewno ;) Na razie nie chce mi działać nowy sterownik interfejsu i nie wiem czemu, ale się pewnie wkrótce dowiem ;)

3,717

(41 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

cena - NIE DO POBICIA - MyIDE

Zgadza się, ale co to za argument? Cena dwudziestoletniego Fiata 125p jest niższa niż nowego Mercedesa, i nawet, póki jeździsz Fiatem, może ci się wydawać, że Mercedes to jest to samo, tylko dużo droższe. No ale niestety.

Sam zresztą napisałeś, że soft do tego to, cytuję, "c***", a ja moge do tego dodać, że tym szlachetnym mianem można określić całe MyIDE, bo to jest sklejone byle jak przez gościa, który się nie zna ani na atarowskim systemie (stąd konieczność wymiany ROM-u i patchowania DOS-ów), ani na sofcie (stąd "c***" sterowane joystickiem), a co do hardware'u, stać go tylko na sklejenie dekodera adresów. Cóż, rzecz gustu. Mnie by było wstyd takie "rozwiązanie" nawet ujawnić.

A co do "tracenia połowy", to pogadamy, jak skończą się prace nad upgradem do SpartaDOS X :P

3,718

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No tak, ale najszybsze to to nie jest.

3,719

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie, tablica miała być jedna. Ale jak masz lepszy pomysł na uniknięcie kopiowania rekordów w sytuacji, kiedy potrzebujesz dostawić jeden w środku, to zamieniam się w słuch. Moim zdaniem inaczej niż za pomocą wskaźników tego się zrobić nie da. Można oczywiście rozłożyć je po całym pliku, tj. żeby każdy rekord miał nagłówek złożony ze wskaźnika do poprzedniego rekordu, wskaźnika do następnego rekordu, ilości danych no i bajtu statusu oczywiście. Tyle, że to zajmuje więcej miejsca i komplikuje trochę poprawianie łańcucha indeksów w przypadku dostawienia czegoś. Ale można i tak, rzecz jasna - wszystko zależy od potrzeb.

3,720

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Draco - masz jakiś pomysł na obejście problemu w MltBasic ??

Raczej nie, interpreter tego za ciebie nie zrobi. Jeśli chcesz dostawiać wiersze tekstu w środek pliku, to trudno darmo, musisz kopiować. Ewentualnie możesz to jakoś załatwić znacznikami, to znaczy na początku pliku rezerwujesz miejsce na wskaźniki do poszczególnych wierszy (np. 256 wskaźników), i jak chcesz dopisać coś w środek, to dopisujesz fizycznie na końcu i tylko poprawiasz tablicę wskaźników tak, żeby przy sekwencyjnym czytaniu ta dopisana linia wypadała tam gdzie powinna. Oczywiście po jakimś czasie przy czytaniu takiego pliku "sekwencyjnie" głowica dysku będzie fruwać w tę i we wtę po całości, ale z twardzielem to nie taki znowu problem ;)

3,721

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

xx - nowy kod operacji: dopisz do pliku

Ten parametr funkcji OPEN decyduje tylko o kierunku przepływu danych, nie ma natomiast nic wspólnego z zagadnieniem, w którym miejscu pliku będziemy dopisywać (no, prawie - niektóre DOSy mają chyba tryb 9 - dopisywanie na końcu).

Oczywiście, składnia open z numerem xx przyjmuje, że pierwsze put (jeśli nie chcemy tworzć dodatkowych instrukcji) mówi nam o kolejnym bajcie (lub linii - trza by ustalić) w pliku.

Wymyśliłeś właśnie funkcję seek(). W Atari nazywa się ona POINT i pod SpartaDOS-em działa właśnie tak, że po otwarciu pliku przesuwasz "znacznik" wewnątrz pliku, od którego zacznie się następna operacja zapisu albo odczytu. Dzieje się to bez przesyłania danych. Poza tym definiowanie jakiegoś specjalnego PUT wprowadzałoby tylko bałagan - że nie wspomnę już o takim detalu, że argumentem PUT może być liczba z zakresu 0-255, średnio się ta funkcja więc nadaje do ustalania pozycji w pliku, bo pliki, jak wiadomo, mogą być dłuższe.

Aha, w tym momencie nadal pozostaje nam open z parametrem 12 na nadpisywanie bez przerzucania...
Hmm, jeszcze jedno mi wpadło do głowy - Draco, nie da rady zrobić skróconej wersji open, np w postaci:

o.#1,xx

Dałoby to możliwość do operacji na pliku już otwartym, ale ze zmianą parametru? (np. otwieramy plik do zapisu, zapisuje się coś, trza zmodyfikować, więc zamiast ,8 dajemy ,12 i po sprawie)? xx oznacza tutaj standardowe kody open:
4 - otwarcie do odczytu
8 - do zapisu
12 - zmiana wewnątrz pliku...

Wszystko się da, ale obawiam się, że zmianę atrybutu dostępu do pliku już otwartego źle może znieść DOS. Poza tym nie można przeprowadzić OPEN na otwartym pliku, to wymagałoby zbyt dużych zmian w ROM-ie i chyba nie jest potrzebne. Ostatecznie, jeśli przewidujesz, że plik będzie i czytany i zapisywany, to od razu możesz go otworzyć w trybie 12, bez kombinacji.

3,722

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Draco - a oto i przykładzik nieprawidłowego działania nadpisywania danych w pliku:

Nie widzę tu żadnego błędu, program zachowuje się dokładnie tak, jak mu kazałeś. Najpierw generujesz 15 "wierszy" tekstu (for b=1 to 15:? #1;b:next b), gdzie każdy wiersz zaczyna się od liczby zapisanej cyframi ASCII, a kończy się znakiem RETURN - bo tak działa instrukcja PRINT. Daje to plik tekstowy o długości 36 bajtów (9*2 + 6*3 = 36).

Następnie otwierasz tenże plik do wymiany danych, wczytujesz przez INPUT siedem pierwszych wierszy pliku. A więc w tym momencie znacznik odczytu i zapisu wskazuje na początek wiersza ósmego, tego zaczynającego się od cyfry "8". Dalej każesz zapisać trzy ciągi tekstowe "$0001", "$0002", "$0003". Ponieważ zapisujesz je instrukcją PRINT, więc każdy z nich kończy się przez znak RETURN, i ma nie pięć, tylko sześć znaków długości. Przeto ciąg binarny:

$38,EOL,$39,EOL,$31,$30,EOL,$31,$31,EOL,$31,$32,EOL,$31,$33,EOL,$31,$34,EOL,$31,$35,EOL

nadpisywany jest przez:

$24,$30,$30,$30,$31,EOL,$24,$30,$30,$30,$32,EOL,$24,$30,$30,$30,$33,EOL,EOL,$31,$35,EOL

Ostatni wiersz (ten zaczynający się od "15") wcale się nie przesuwa ani nie ma żadnych dodatkowych linii, ani nic niczego nie "wpi*". Po prostu koniec ostatniego ciągu hex (jego EOL) wypada w miejscu, gdzie poprzednio była cyfra "4" (ze stringu "14"). Dlatego masz ten odstęp. Ale nie ma tu żadnego błędu, wszystko jest OK, i nie ma czego paczować - moim zdaniem.

Jeśli chcesz uniknąć wpisywania przez system dodatkowych znaków EOL, to nie posługuj się trybem tekstowym (czyli instrukcją PRINT), lecz binarnym (czyli instrukcją PUT i BPUT).

3,723

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale nie dwa lata. Prasa kłamie :P

3,724

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Prasa kłamie. Ja tak nie wyglądam, a laptopa mam czarnego :P

3,725

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Artykuł ma ze sceną małego Atari wspólne to, że "Gazeta Wyborcza" za Chiny Ludowe takiego artykułu o tej scenie nie opublikuje :P