326

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Finalnie pozostanę przy rozdzielczości 1536x960. Istotną zaletą jest to, że na monitorze z aspect ratio 16:10 obraz ma kwadratowy piksel, a kółko wygląda jak kółko, niezależnie od systemu (PAL/NTSC). Niestety, w systemie PAL nie będzie współpracować ze wszystkimi monitorami, a tylko z tymi, które potrafią obsłużyć odświeżanie 50Hz. Chyba najczęściej taki zakres występuje w monitorach HP, ale bywają też przypadki, kiedy w specyfikacji widnieje zakres od 56Hz, a monitor pięknie działa, więc sztywnej reguły nie ma.
W tej chwili dostępnych jest 8 sztuk. W komplecie płytka z gniazdem DVI, montowana na szpilkach w otworach po usuniętym modulatorze, jak widać na przykładowym zdjęciu w 600XL. Komplet 260zł + wysyłka 10zł. Zgłoszenia proszę na PM. Jeśli ktoś koniecznie chce odtworzenia fabrycznego błędu dot. przesunięcia GR.10 o cykl koloru w prawo, niech o tym wspomni. Z nieukrywanym wstrętem postaram się uwzględnić.

327

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

drac030 napisał/a:

ci co na zapowiadaną od dwóch lat katastrofę czekają z zapartym tchem, pewnie mają już pierwsze objawy niedotlenienia ...

Zdanie godne mównicy sejmowej. :)

328

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC

329

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Cukrownie w polsce zostały pozamykane bo były zbyt mało wydajne. Dziś wszystkie pozostałe cukrownie w polsce przetwarzają wielokrotnie więcej buraków cukrowych niż kiedykolwiek w PRLu. Cód?
[...]
To ciekawe co dzieje się z burakami cukrowymi, których produkcja od czasu PRLu wzrosła kilkukrotnie. Pewnie hobbyści hodują :P
Zamiast wyciągać przykłady anegdotyczne, zajrzyj sobie do roczników statystycznych i poziomów produkcji.

Odsyłasz do roczników w nadziei, że nikt nie zajrzy? Bo jak zajrzy, to zobaczy, że o ile średnia roczna produkcja buraków cukrowych w latach 1961-1989 wynosiła 13,8 miliona ton, to w latach 2011-2015 wynosi już tylko 9,4 miliona. I tym sposobem cód się zesrał. :)

330

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Podrzuć tę grę w jakiejś strawnej formie (plik, atr). A na Rapidusie pamięci liniowej nie da się wyłączyć.

http://atarionline.pl/arch/H/HAR%27em/H … 8FW%29.xex

Też jestem ciekaw, o co chodzi, ale sam na razie nie jestem w stanie tego sprawdzić.

331

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Mówimy o Sądach ... instytucjach pełnych prawników, którzy takie rzeczy powinni przewidzieć zamawiając oprogramowanie.

Tak jest. Mówimy o sądach, czyli instytucjach pełnych prawników, którzy nie widzą niczego podejrzanego w pełnomocnictwach wystawionych wczoraj przez urodzonych jeszcze w XIX w. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, ostatni raz widzianych 75 lat temu na Umschlagplatz.

PS. Nie wiem, co tu ma do rzeczy "mowa nienawiści", ale domyślam się, że to jakiś obowiązkowy rytuał współczesnej obrzędowości świeckiej i musiałeś o tym wspomnieć.

332

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP ... to jest forum dyskusyjne, a nie serwis informacyjny. Dobre obyczaje nakazują, jeśli wklejasz jakąś informację, odnieść się do niej własnym komentarzem.

Ad rem:
Nie pierwszy to i z pewnością nie ostatni przypadek wywłaszczenia na cele publiczne. Jest prawie dokładnie tak, jak piszesz - kupujesz sobie parcelę, budujesz dom i urządzasz ogródek, a tu przychodzi urzędnik i mówi, że od jutra wchodzi na Twój teren ekipa budowlana i będzie budować drogę ekspresową. A ponieważ porozumienie z tobą napotyka przeszkody, to po prostu wywłaszcza Cię na podstawie Ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741 z późn. zm.).

Prawo autorskie to nie jest niezbywalne prawo do życia. I moim zdaniem w takiej sytuacji, tzn. oprogramowania tworzonego na potrzeby organów władzy lub instytucji publicznych zasadą powinno być obligatoryjne przenoszenie własności wszelkich praw do programu na rzecz zamawiającego. Urzędy państwowe nie mogą zależeć od niczyjej łaski - czy to firmy programistycznej czy jakiegoś prywatnego programisty, któremu np. nie spodoba się minister Ziobro i zażąda zaprzestania wykorzystywania jego programu, do którego nadal posiada prawa autorskie. Albo np. sprzeda ten program wywiadowi obcego państwa. Za przeniesienie praw trzeba autorowi zapłacić i sprawa załatwiona.

333

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Właśnie kończy się domykanie ponizszego:

I co w związku z tym?

334

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Produkowane obecnie matryce LCD mają na ogół interfejs LVDS, podobny, ale odmienny niż TMDS, jak w DVI/HDMI. Wymagałoby to kolejnej wersji płytki, z innym transmiterem. Nie jest to całkiem wykluczone, choć nie zaraz i pewnie pod jedną, często spotykaną rozdzielczość matrycy (np. 1280x1024). Niekoniecznie jeden typ, bo różne matryce, o różnej wielkości, ale o tej samej rozdzielczości, miewają identyczne sterowanie.

@Elwood
Jedno z drugim nie musi mieć nic wspólnego.

335

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest efekt przerzutów (overshoot) na stromych zboczach sygnału video. Przyczyny - niedopasowanie falowe i/lub nieprawidłowa charakterystyka częstotliwościowa. W praktyce w mniejszym lub większym stopniu zawsze występuje, bo po s-video (a tym bardziej composite) nie oczekuje się jakiejś super ekstra jakości. Regulacją ostrości, jeśli jest, można to zjawisko zmniejszyć, ale kosztem rozmycia krawędzi. Jedynym radykalnym sposobem likwidacji zjawiska jest przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

336

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Czy jest na sali lekarz?

337

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Właściwie nic szczególnego. Trochę sobie eksperymentuję z różnymi rozdzielczościami, do 1536x1024 pikseli włącznie. Generalnie dobrze sobie z tym radzą prawie wszystkie testowane przeze mnie monitory z wejściami DVI/HDMI, tzn.:

Dell U2412M - OK
Dell U2913WM - OK
Dell U2713HM - NIE
Dell U3014 - OK
LG 24MP47HQ - OK
LG E2242T - OK
LG E2441V - OK
HP LP2465 - OK
Przy czym tylko ostatni testowałem z ANTIC PAL i NTSC, pozostałe tylko z NTSC.

Z telewizorami przez HDMI jest, niestety, kicha. Z posiadanych przeze mnie tylko badziewiasty Medion 22" HD Ready, z natywną rozdzielczością 1680x1050 bez problemu wyświetla wszystko, co do niego wyślę. Reszta - parę Samsungów i Sony - wyświetlają tylko komunikaty w rodzaju "tryb niedostępny".
Wygląda na to, że kryteria zgodności z normą są w TV dość wyśrubowane. Wygenerowałem sobie na przykład, ściśle według wymagań VESA, obraz kontrolny w rozdzielczości 1280x1024/60Hz. TV Sony KDL-47W805 wyświetlał go bez problemu, ale tylko wtedy, kiedy częstotliwość piksela mieściła się w granicach +/- 2% w stosunku do wymaganych 108MHz.  Dla odmiany Samsung PS63A756 w ogóle nic nie pokazał, choć w manualu ten tryb był wymieniony na liście obsługiwanych.
Wniosek stąd taki, że żeby zapewnić wyświetlanie przez HDMI na LCD TV, trzeba byłoby dostosować się dość dokładnie do standardów SMPTE, a to duży kłopot ze względu na niespójność częstotliwości systemu Atari ze znormalizowanymi częstotliwościami piksela (27MHz lub 74.25MHz). Raczej wypadnie zostać przy monitorach z DVI.

338

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

No to się nie przyłożyli, powinny być jeszcze dławiki i jakieś małe kondy, jak przy portach joysticka.
Ale zaraz zaraz, klawiatura nie jest podłączona do Pokeya, tylko do dwóch układów CMOS.

To niewiele zmienia, bo te układy CMOS to przełączniki analogowe, w stanie włączonym przezroczyste dla przepięć. Same zresztą też są wrażliwe na ESD.

339

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bo to nie są rezystory podwieszające (POKEY ich nie potrzebuje), tylko chroniące przed ESD.

340

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Core 1.3 z poprawką dot. resetowania przerzutnika hi-res przy ustawianiu trybu GTIA - za chwilę.
Tymczasem inny problem. Doszedłem do punktu, w którym trzeba by ustalić format obrazu w wersji cyfrowej. W tej chwili obraz o standardowej szerokości 160 cykli koloru, czyli 320 pikseli hi-res i maksymalnej możliwej wysokości 240 linii jest przeskalowany do rozdzielczości, w zależności od wersji core, 640x480 lub 1280x960 pikseli. To daje standardową proporcję rozmiarów obrazu 4:3, ale maskuje wszystko, co ewentualnie mogłoby być wyświetlone po bokach, w trybie szerokim. Gdyby uwzględnić całe dostępne pole w trybie szerokim, obraz miałby rozdzielczość 1536x960 pikseli (lub 768x480) i proporcje 16:10. Ale przy okazji objąłby wszystkie ewentualne śmieci, pojawiające się w wielu programach, a normalnie nie wyświetlane przez żaden szanujący się TV. W Atari800Win przyjęty został format 336x240 co po przeskalowaniu 4:1 daje 1344x960 pikseli i proporcje 14:10. Czy to wystarczy, czy jednak warto byłoby zostawić więcej - 352x240, 360x240? A może jednak całe 384x240?

341

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I tak płacisz w obie strony, więc podałem, ile Cię to będzie w sumie kosztowało. :)

342

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dopóki Poczta Polska ponownie nie "zaktualizuje" cennika, nadal obowiązuje 25zł. To jest koszt wysyłki w obie strony. Decyzja, czy czekać na rev.C należy do Ciebie.

343

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W zasadzie już możesz.

344

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I na koniec docelowa (mam nadzieję) Sophia Rev.C z wyjściem cyfrowym DVI. Dystorsja koszmarna, bo obiektyw super zoom zupełnie się do takich zdjęć nie nadaje.

345

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Elwood napisał/a:

Ładnie to wygląda ;)
1. Czy następna partia będzie wyprodukowana dopiero po dopracowaniu połączenia z LCD?
2. Czy będą 2 wersje, czyli scart-rgb oraz osobna do LCD, czy wszystko w jednym?
3. Czy wersja LCD będzie miała podłączenie przez VGA zamiast SCART?
Pozdrawiam!

1. Niekoniecznie.
2. Na pewno nie będzie wersji uniwersalnej.
3. Nie.

346

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To jest akurat dość kiepska pod względem czasu reakcji matryca. 20ms od 10% do 90% jasności. Rozdzielczość 640x480, przekątna 10.4" Obraz przeskalowany do rozdzielczości natywnej. Większe matryce prawdopodobnie także udałoby się w podobny sposób przystosować, ale niekoniecznie każdą.

347

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sophia "D" z bezpośrednim sterowaniem wyświetlacza TFT. Wymaga jeszcze niewielkiego dopracowania, ale ogólnie działająca:

http://atariage.com/forums/uploads/monthly_05_2017/post-26134-0-53408300-1494789716.jpg

348

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wyjścia monitorowego nie ma, ale miejsce na gniazdo na płycie jest. Wystarczy wlutować i wywiercić otwór w obudowie.

349

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja bym poczekał. Mario130XE wykrył błędy w odtwarzaniu grafiki tworzonej przez RastaConverter. Poprawki są już w zasadzie zrobione, ale jeszcze chwilę się pobawię. Dla hecy zamówiłem też 10 płytek do komputerów w wersji SECAM. Dwie osoby na AtariAge swego czasu wyrażały zainteresowanie, a i ja mam parę takich komputerów. Jakby ktoś reflektował na pozostałe egzemplarze, niech da znać.

350

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

BIOS nie może blokować flashowania samego siebie, bo jeśli się wysypie w stanie zablokowanym, to już tak zostanie. Ewentualnie mógłby programowo blokować flaszowanie SDX, ale wielkiego sensu w tym nie widzę, a właściwie żadnego. Ogólnie - nie ma w IDE+ mechanizmu pozwalającego na poziomie sprzętowym zablokować zapisu do FLASHA. Jedyne zabezpieczenie to protokół programowania pamięci.