glowas11: Brałeś pod uwagę to, że poczta polska daje ciała?
[edit]: polska jako polska w sumie też ;)...
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
zeST 20250627 - Atari ST w FPGA z turbo! Nowa wersja zeST z trybem turbo 50 MHz i poprawkami Shiftera i MFP
UltraSatan - firmware 1.30 Nowa wersja firmware dla UltraSatana wspiera nowoczesne karty SDHC i SDXC
53 lata marki Atari 53 lata od założenia Atari - firmy, która odmieniła świat gier i komputerów.
Odtwarzanie układów z Atari Falcon Trwa zbiórka na odtworzenie chipów Videl, Combel i SDMA z Atari Falcon
onEscape extEnded and reWorked Poison prezentuje rozszerzoną i poprawioną ścieżkę dźwiękową z gry onEscape.
atari.area forum » Posty przez saulot
glowas11: Brałeś pod uwagę to, że poczta polska daje ciała?
[edit]: polska jako polska w sumie też ;)...
z ciekawych tytułów, doczekaliśmy się stardusta i heimdalla na hd :) ...
Panowie, chyba znaleźliśmy brakujące ogniwo w ewolucji procesorów m68k ;))) btw, ale offtop się zrobił :)
MM: no troszkę. :P
dla np kingstonów CF:
Żywotność: 300,000 cykli na sektor logiczny (pewnie chodzi o jakiś zapis/odczyt)
Czas podtrzymania danych: 10 lat
gwarancja jest chyba na 5 lat?
Czyli pewnie było zmęczenie materiału i do widzenia...
trochę długo się ładuje, ale potem to sama przyjemność ;>
Ja też piszę na Atari, ale pod KDevelopem, buildsystem mam na SConsie, ale CMake też można użyć.
to się kompiluje pod wszystko, cygwin, linux, tos/freemint. potrzebny jest tylko make i kompilator c. informacje są na stronie.
Aloha!
Wyszła nowa wersja vasm'a: http://sun.hasenbraten.de/vasm/ z update'ami do m68k i poprawki trybu kompatybilności z devpackiem (głównie sprawy związane z kompilacją warunkową w zależności od docelowego cpu) .
pzdr,
Saulot
wydaje mi się, że miało. Wystarczy zajrzeć do np takiego "The Concise Atari ST 68000 Programmers Reference Guide", jest info o blitterze, ale zero wzmianki o ste. (w 86 tego modelu nie było, pojawił się w 89r)
Po drugie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_ST
Blitter był wprowadzony w medze 2 i medze 4.
Więcej info tutaj:
to na bank nie wina tos'u. Mam mega ste i zwykłe ste i nie mam takich problemów. coś innego musi być nie tak, sprawdź pamięć i nowo wstawiony tos.
albo mi się wydaje albo widziałem tam 'goto' :D o dżizas...
adamk: to nie może być tak samo, skoro w gcc 2.95 binarki jeszcze były akceptowalnej wielkości.
to właściwie dotyczy ogólnie wszystkich modeli Atari, na ST skutki są najbardziej bolesne (bo ma mało pamięci(np. 512kb) i fajnie by było programy odpalać z dyskietki DD ;>).
I to nie chodzi o samo tylko crt0 zlinkowane statycznie, tylko ,że rozmiar crt0 (porównajcie sobie je z wersją dla Pure C) w gcc jest spory i doklejane są jeszcze rzeczy z kosmosu i to "z partyzanta" czy ich potrzebujesz czy nie. Linkowanie statyczne bibliotek dodatkowych pomijam.
- crt0 to standardowy kod który jest potrzebny do wystartowania programu. Każdy kompilator to ma. Jak piszesz program w asmie to też jest rutynowy startup (mshrink() i inne cuda). Wikipedia mówi to: http://en.wikipedia.org/wiki/Crt0
- mintlib to biblioteka standardowa FreeMinta, która ma funkcje/interfejsy podobne do unixowych i dzięki temu można robić porty różnych narzędzi i w ogóle używać unixowych programów na FreeMiNcie (przynajmniej ja to tak rozumiem). To jest teżtaki pośrednik między użytkownikiem, a systemem operacyjnym. Tam są też wszystkie nagłówki i dzięki temu jest dostęp do funkcji systemowych Atari (BIOS/XBIOS etc.)
- to przez samo gcc (to nie jest kwestia platformy docelowej tj. binarki są tak duże, że odpalanie ich na ST pożera dosyć sporo zasobów pamięciowych, na falconach z 14mb albo tt ramem ten problem jest nie istotny), w starszych wersjach np. gcc 2.95 ten problem nie występował, w nowszych wersjach sprawa się pogorszyła (nie jestem ekspertem, więc nie wiem dokładnie dlaczego tak się stało). Ale to nie jest problem tylko na naszej platformie. Tak na pierwszy rzut oka wygląda na to, że zawsze dołączana jest standardowa biblioteka i masa różnych symboli, wbudowanych funkcji itp. (gazylion rzeczy) i binarka nawet z głupim 'Helloł world' dużo waży. Jak zajrzysz do przykładów i zobaczysz mapę symboli to się przekonasz o czym mowa.
GCC w tej chwili jako jeden z niewielu obsługuje standard C C99, który wg mnie jest wygodniejszy niż ten stary skostniały ANSI C i z tego co wiem żaden z natywnych kompilatorów (no może z wyjątkiem VBCC, AHCC trudno mi powiedzieć, bo się nie zagłębiałem) go nie obsługuje. To głównie dlatego go używam.
sqward: bez przesadyzmu ;) stosunek sygnału do szumu jest wysoki to prawda i jest kilku nawet niezłych spammerów ;)
A na poważnie, to znajdziesz tam na pewno kilku sensownych ludzi, a to że nie ma wyznaczonego kierunku i jest bezwład to inna sprawa.
Ok, każdy może skorzystać, bo są źródła. Ja nie mogę się tym zająć (nie jest mi to po drodze), Sqward pewnie też nie (mamy swoje projekty).
Jako uzupełnienie mogę jeszcze dodać, że na atari forum(chyba Nyh), ktoś przepisał wszystkie podstawowe funkcje C (lub ich większość) w assemblerze.
Można to wykorzystać.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale D-BUG do świąt będzie wypuszczał codziennie nowe poprawione wersje gier na ST(spatchowane pod twardy dysk i modele ST/TT/F030).
Jak do tej pory wyszły trzy tytuły. Więcej na stronie dbug.atari.org
nie jest mi to jakoś specjalnie do szczęścia potrzebne..
co to znaczy być kompatybilnym z argv? chodzi o przyjmowanie zmiennej liczby parametrów? nie wiem, ale możesz sprawdzić. jak nie działa to trzeba zrobić. Mi to do szczęścia nie było potrzebne, a Sqward chciał tylko demo odpalić ;).
okiej,
rzecz o mikrostartupie i odchudzaniu binarek w nowym gcc 4.3.x jest tutaj:
http://bus-error.nokturnal.pl/tiki-read … ticleId=12
Są dwie wersje dla C i C++.
i wydaje mi się jeszcze, że c-lab "opudełkowany" miał zrobiony wewnętrzny dysk scsi(możliwe, że w tych zwykłych też tak było), więc musieli je podłączać jakoś (wewnętrzna karta scsi/konwerter na dysk 2,5"?).
ale wyłączając ochronę pamięci wraca się z powrotem do ciemnego średniowiecza, co wybierasz? :)))
Jak mi się to podoba, łatwiej jest powiedzieć 'ochrona pamięci nie jest Ci potrzebna' niż przyznać 'trzeba poprawić qed' i/lub 'kernel FreeMiNT'a' .. :)))
kroll: proponuję zgłosić ten problem na mintlistę, a ktoś na pewno wytłumaczy dlaczego qed nie działa z ochroną pamięci. Zaleta wyłączonej ochrony jest taka, że źle napisany program wywala Ci w powietrze system operacyjny. Jak jest włączona ochrona pamięci to źle napisany program zabija się sam i niekoniecznie wykańcza system operacyjny (w przypadku FreeMinTa).
albo masz pecha i wadliwą płytę albo źle zrobionego clock patcha (było x wersji tej modyfikacji, więcej informacji pewnie by się znalazło w kompilacji Chips 'n Chips i dokumentacji hddrivera) albo coś z ramem.
Miałem/mam też rev. J i działała przez jakiś czas, później się coś zwaliło i miałem problemy z dyskami/dźwiękiem i np. ide mi w ogóle nie chciało działać.
Różne partie, różne wykonanie, różne komponenty, różnej jakości.
ta lista jest lewa i ma lewe opisy. Mam rewizję D/C i co niby z tego ma wynikać? Wersja oficjalna, poprawiona, ale nie do końca? :)
atari.area forum » Posty przez saulot
Wygenerowano w 0.033 sekund, wykonano 31 zapytań