A, myslalem ze chodzi o ST
Tak w dziale "Software, Gry 8-bit" na pewno chodzi o ST. :P
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
7th Annual Atari Homebrew Awards Oczywiście nie zabrakło polskich akcentów.
Wyniki FujiCup 2024 Sprawdź, czy były niespodzianki!
Mad Pascal 1.7.2 Optymalizacje, poprawki błędów oraz nowe funkcjonalności.
Tydzień na oddanie głosu w FUJICUP! Głosowanie potrwa tylko do 22 lutego 2025...
TURGEN 9.3.1 Najnowsza wersja oprogramowania TURGEN wprowadza kilka istotnych ulepszeń.
atari.area forum » Posty przez drac030
A, myslalem ze chodzi o ST
Tak w dziale "Software, Gry 8-bit" na pewno chodzi o ST. :P
Poniekąd Święty pisząc playera do SID-ów zrekompensował brak sprzętowego SID-a. W sumie jak ktoś chce, to niech sobie SID-a montuje, jednak ja uważam, że to ma status ciekawostki a nie jakiegoś trendu, który należy określić mianem standardu.
No. A na dopałce Pasia będize mógł powstać Nowy Wspaniały SID-Player, bo czasu CPU do zagospodarowania będzie kilka razy więcej.
QMEG prawdopodobnie z niemieckim polotem, wyobraźnią i dokładnością, wzorem stron $D0, $D2, $D3 i $D4, wyzerowuje również adresy od $D500 do $D5FF, i to jest przyczyna, dla której SpartaDOS X tam nie wstaje sam z siebie.
IDE BIOS v.1.10:
http://drac030.krap.pl/hdb110.arc
Soft (m.in. FDISK II v.2.3):
http://drac030.krap.pl/utilities-disk.tar.gz
Manual (po angielsku):
http://drac030.krap.pl/KMKJZ-manual.pdf
BIOS ma dwie dość istotne poprawki, a poza tym występuje w dwóch wersjach:
- HDB110.ROM: wersja "normalna", obsługuje wszystkie typy dysków (z Caviarem włącznie)
- HDB110NC.ROM: wersja "non-Caviar" ;), nie obsługuje Caviarów, ale za to robi zimnego reboota po naciśnięciu SELECT+RESET.
Dzięki za objaśnienie. Myślę, że po prostu źle zapamiętałem informację, której sedno było gdzie indziej - że przerwania generowane przez układ wizji to IRQ.
Że "nie ma" to był z mojej strony skrót myślowy - bo wiadomo, że nawet jeśli byłyby nieużywane kompletnie, to obiektywnie "są", bo procesor w dalszym ciągu ma stosowną nóżkę i wektor pod $FFFA.
Jak wyżej - wydawało mi się, że gdzieś czytałem (w C&A może? bo to było najczęściej czytywana przez mnie rzecz o C-64), że w C-64 przerwania NMI nie są używane.
Wierzę, wolałbym jednak, żeby wypowiedział się ktoś kompetentny w temacie - czyli: koder działający na C-64.
BTW. tablica skoków nie robi pozytywnego wrażenia - zwłaszcza w porównaniu z atarowską, gdzie dwoma adresami - JSR JSIOINT i JSR JCIOMAIN - da się opędzić w zasadzie wszystko oprócz przerwań.
Ja też się nie znam, ale pamiętam, że coś takiego o C-64 czytałem. Może źle pamiętam, wobec tego.
Czy AKI ma swój mikroprocesor? Jeśli tak, to nie widzę problemu: jeden procesor w klawiaturze, a drugi w AKI. Konec końców może się okazać, że koniecza jest tylko wymiana oprogramowania (w AKI).
blokować przerwania w trakcie używania BCD (oczywiście nie działa z NMI)
W C-64 nie ma NMI, z tego co mi wiadomo.
No, tak, tylko że, nawiązując do poprzednich treści wątku, na C-64 wyraźnie taka potrzeba nie zachodzi.
Poza tym na Atari we własnych handlerach IRQ też nie ma potrzeby stosowania CLD, bo ten rozkaz wykonuje system. Oczywiście, jeśli podmieniasz cąły handler systemowy, to owszem, ale wtedy też raczej zadbasz, żeby CLD nie było potrzebne.
Dlatego na początku IRQ robi się bez ogródek CLD.
... jeśli zachodzi taka potrzeba.
Ciekawe. Może loader QMEG-a nie łapie formatu MyDOS-a.
W każdym razie na partycji można założyć loader a potem zbootować z niej komputer. Tylko że na chwilę obecną trzeba użyć starego FDISK-a (v.1.40) do aktywowania bootera - gdyż FDISK II zakłada na dysku booter, który nie działa :> Update już jest gotowy w zasadzie, tylko czekam na sygnał od beta-testera, że wszystko działa ...
No pewnie, bez QMEG-a też.
Ale czytam ten watek i mam pytanie - moze problemy stwarzaja hdd nie trzymajace specyfikacji standartu a nie sam interferjs i jego podlaczenie do atarki ?
Raczej tak nie jest - to znaczy, przynajmniej od strony softu. Interfejs testowany był z różnymi dziwnymi dyskami, przy czym 10 lat temu akurat większość dostępnych dysków była dziwna. Trafiały się różne cuda, ale po jakimś czasie soft "się uodpornił" na te numery.
Wszystkie klawiatury od ST/STE działają tak samo: np. Falcon ma klawiaturę w środku Falcona, ale przez proste przylutowanie odpowiedniego wtyku na kabelkach można dopasować klawiaturę od Megi STE czy TT.
Poza tym klawiatura od STE ma tę przewagę nad pecetową, że ma gniazdo na myszkę i to też obsługuje procesor klawiatury ;)
Szkoda, że nie pięć milionów.
Co do klawiatury, to Atari ST ma klawiaturę PC/XT, przynajmniej jeśli chodzi o jej zachowanie widoczne w systemie oraz przyjęty system skankodów. Elektrycznie natomiast nie mam pojęcia, czy do siebie pasują.
Wiesz, ja myślę, że jad świetnie wie, do czego jest flaga D.
Poza tym CLI nie blokuje przerwań, tylko je odblokowuje.
Poza tym zastanów się trochę nad tym, co piszesz: gdzie niby jest powiedziane, że ten kod ma cokolwiek wspólnego z transmisją przez joysticki? Znalazłeś kawałek listingu w asemblerze i przyjąłeś, że to jest na Atari i służy do transmitowania danych. No więc, w pierwszym przypadku się mylisz, to jest kod na C-64; ponieważ jad stwierdził, że to wygląda jak obsługa przerwania rastra (którego odpowiednikiem w Atari jest DLI), więc *zapewne* - jak również napisał jad - kod ten z żadną transmisją nie ma nic wspólnego.
poza tym, draco. taki doswiadczony programista... pomysl... kiedy sie przelacza 6502 w tryb dziesietny...
Przecież mówię, na C-64 nie wiem, czy i kiedy się to robi, dlatego napisałem, że CLD w procedurze obsługi przerwania może nie być potrzebne. Na Atari natomiast w trybie dziesiętnym działają procedury obliczeń zmiennoprzecinkowych, dlatego systemowe handlery przerwań zaczynają się od CLD.
dely: bad sektory na dysku dają inny objaw - tj. error 144.
No tak ten dysk 4Gb pod TT-ką jest widoczny w całości niezależnie ile jest partycji (czy 2 po 2G, 4 po 1G albo całe 4G).
Hmm, jakim cudem widzisz na TT czterogigową partycję? TOS 3.06 umie tylko do 1 GB obsługiwać, z tego co mi wiadomo (to znaczy, FAT16 tak może, 32767 klastrów po 32768 bajtów).
CLD jest potrzebne na Atari "normalnie", to znaczy jeśli poza takim handlerem jeszcze ma działać cały system (z pakietem matematycznym na czele). Być może kod powyższy zakłada, że procesor nigdy nie jest w trybie dziesiętnym, i na C-64 to może być nawet i prawda. Bo to jest kod z Commodora - nie, jad? ;)
Kawałek ROMu systemowego nie jest to z całą pewnością. Kod wygląda, tak ogólnie, jak program na C-64, które pod adresem $C000 ma RAM.
No włąsnie z tego co ja czytałem, CP/M Plus się tym różnił od CP/M-a zwykłego (2.2), że miał hierarchiczne katalogi. Od CP/M do GEMDOS-u nie może być zresztą daleko, bo autorem obydwu jest ta sama Digital Research Ltd.
Co do ATR 8000, którejś nocy siedząc sobie z krapem na IRC-u o mało co byśmy takiego urządzenia na ebayu nie kupili. Ale niestety, znalazł się jeden bardziej zdeterminowany. A szkoda, ładna sztuka to była.
Co do CP/M, to o ile mi wiadomo, CP/M 68k = CP/M Plus, CP/M Plus = DR DOS, a DR DOS = GEMDOS. Czyli Atari ST ma CP/M Plus w ROM-ie, tylko pod inną nazwą. Ale może to tylko plotki, osobiście CP/M-u (zwykłego, 2.2 ani Plusa) nigdy na oczy nie widziałem.
Co do Atariki: każdy artykuł na na górze zakładkę "History" i tam jest wyszczególnione kto, co i kiedy.
atari.area forum » Posty przez drac030
Wygenerowano w 0.127 sekund, wykonano 13 zapytań