Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 138 z 149)
Super. No to teraz czekamy na nowy firmware.
I to jest bardzo dobre pytanie...
jer napisał/a:Żeby 7812 działał prawidłowo należy stację zasilić 16V DC, co na 7805 spowoduje wydzielenie mocy ok 10W i gorączka gotowa.
OK. A co jeśli zmienię 7812 i 7805 na przetwornice (TSR2-24120 i TSR2-2450)? Zamieniłem w LDW2000 i stacja jest teraz w trakcie pracy zimna. To samo chciałem spróbować w 1050. Może to dodatkowo wspomoże stację przy zasilaniu stałym prądem?
@Duddie: Jak ty się zaopatruje na prostą podmianę firmowego zasilacza na jakiś od laptopa? Ewentualnie na jakie napięcie? 13.5V? 15?
pancio.net napisał/a:Podjąłem taką próbę z moją 1050-tką i podałem mu zasilanie ok 15V DC. stacja niby działała... Rozruch poszedł (zgrzyt serwa) i po chwili dioda zgasła pozostawiając stację w gotowości. Nie miałem na ten czas pod ręką dyskietki, więc testy nie do końca miarodajne. Było jednak coś co mnie zaniepokoiło... stacja ruszała tylko wtedy gdy włączona była moja 800-tka. Tak jakby Atari determinowało włączenie się stacji. Dziwne co nie? Tym bardziej, że bez podłączonego kabla SIO stacja ruszała na DC.
Nie znam się na tym, ale obstawiam, że jakiś problem z masą. Mam SN-360, którą podłączam do komputera przez lothatkowy SIO Splitter (bo stacja nie ma gniazda na przedłużenie magistrali, a chcę jeszcze podpinać SIO2SD). Jak stacja jest podłączona ale nie włączona do prądu, to SIO2SD nie działa, a SIO Splitter raportuje zajętość zarówno kanału IN, jak i OUT. Natomiast po włączeniu zasilania lub odpięciu stacji od szyny SIO wszystko wraca do normy. Możliwe, że przy zasilaczu DC też coś świruje i stąd problem.
pancio.net napisał/a:Nabyłem natomiast taki dość fajny trafok 9V 3,3A ( TSZZ 30/003M/5) w cenie 41zł. Moc wydaje się wystarczająca ale nie miałem czasu jeszcze go podłączyć...
A wiesz, że właśnie taki sam trafak kupiłem? Może jakaś wymiana doświadczeń w temacie podłączenia go pod jednostkę? Jaki bezpiecznik wstawić na wejściu? Jakieś kondensatory dołożyć? Czy - wzorem oryginalnego zasilacza - tylko bezpiecznik a same kable to na krótko do złączy trafaka?
Jak wiadomo, stare sprzęty Atari miały zasilanie 9VAC. O ile kupienie samej stacji 1050 czy 810 nie jest takie trudne, to znalezienie oryginalnego zasilacza już tak. U mnie zrobiło się to do tego stopnia kłopotliwe, że mam w sumie 4 urządzenia (2x1050, 2x810) i tylko jeden zasilacz, do tego nieoryginalny, bo do efektów gitarowych i o - nominalnie - zbyt małej mocy (oryginalny ma bodajże 24VA, mój ma niecałe 20VA Na szczęście stacja działa).
Czy zastanawiał się ktoś nad użyciem prądu stałego, ale bezpośrednio podanego do stacji w miejsce standardowego zasilacza? Znaczy, zamiast podpinać trafak 9VAC, podpiąć np. 13.5VDC? Znajomy elektronik po pobieżnym zerknięciu na schemat stacji stwierdził, że to powinno działać. Zasilacze tego typu jako pozostałości po starych laptopach są dość łatwo dostępne i to za ułamek ceny zasilacza dającego 9VAC (efektowy o odpowiedniej mocy to cena 100zł w górę). Kupiłem co prawda trafaka o odpowiednich parametrach i w końcu zrobię z niego zasilacz (widziałem bebechy atarowskiego zasilacza do 1050 - jeden transformator, jeden bezpiecznik i to wszystko), ale nadal będzie mi brakowało 2 sztuk. Stąd pytanie o możliwość użycia prądu stałego zamiast zmiennego.
Noszę się też z myślą o zmianie w 1050 regulatorów 7812 i 7805 na przetwornice Tracopower (już zakupiłem). Zrobiłem tak w LDW 2000 i dało to bardzo dobry efekt bo stacja przestała się zupełnie grzać. W tym przypadku liczę również na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd, bo przetwornica ma lepszą wydajność (nominalnie).
Potrzebuję wymienić potencjometr jasności podświetlenia w moim Lynksie. Mój wykazuje oporność maksymalnie 8R, czyli mocno mało. Kupię takowy, jeśli ktoś ma na zbyciu. Ewentualnie jeśli jest jakiś zamiennik pasujący zamiast oryginału, to poproszę o namiar.
Dzięki.
Do kopiowania tych 3 sektorów próbowałem użyć HDSC. I nawet się udało skopiować. Tylko potem okazało się, że sekwencje bajtów były inne (teraz powinno się udać). Do edycji użyłem Disk Wizzarda II. A potem wyszło, że dyskietka na której eksperymentowałem, jest walnięta i mam przez to problem z załadowaniem dema.
Czy toto ma na pokładzie modulator? Może ktoś wylutował?
Dzięki. Wersja oficjalna jest podzielona na kawałki.
x_angel napisał/a:Nie znam się na DOS-ach i innych, ale mam Numen.xex i xbios.com oraz HxD Edytor.
Skąd wziąłeś Numen w postiaci XEX'a? Podrzucisz link?
Jest to zrozumiałe. I jeszcze tak spróbuję. Chwilowo jestem w trakcie pakowania SIO2SD w pudełko własnej roboty. Na chwilę obecną brakuje mi popychaczy przycisków i dopiero jak je dorobię to będę bawił się dalej.
Rzeczywiście, tak jest szybciej. Przy okazji - próbowałem najpierw zrobić według instrukcji XXL i początkowa zawartość bajtów była inna niż sugerowana. Ale już nie wnikam, "problem" rozwiązany. Teraz muszę przytargać więcej dyskietek bo te (dwie) co miałem w domu okazały się problematyczne.
Dzięki.
xxl napisał/a:stworz odpowiedniego atr, nagraj tam numena i zalacz do posta.
Plik, który stworzyłem w z użyciem XBIOS jest tutaj.
Obraz został utworzony tak, ze wziąłem plik obrazu w formacie DS/DD, sformatowałem pod SDX na właściwą wielkość (przy DS dostępny był tylko tryb Sparta), potem nagrałem na niego XBIOS.COM, zrobiłem BOOT XBIOS.COM, przegrałem pliki Numena i tyle. Niestety, jak widać po starcie zamiast listy plików jest śmietnik.
Chcę zrobić sobie dyskietkę DD/DS (na stacji SN-360) z demem Numen (... wsumie "a bo tak", bo mam stację dwustronną i chcę się nią pobawić). Chcę, żeby się automatycznie bootowało. Z infa dla Numena wynika, że musi być startowany z DOS-u. Czyli muszę mieć DOS, który obsługuje dyskietki dwustronne. Próbowałem XDIR dla SDX, ale niestety, jest za słaby, wczytuje się tylko loader dema, potem jest błąd. MyPicoDOS niestety nie udało mi się poprawnie zainstalować (może dlatego, że instalowałem go spod DOS II+, który nie widzi mi poprawnie dyskietek dwustronnych). XBIOS też mi się nie sprawdził.
Czy macie jakieś propozycje?
piotrasbdg napisał/a:Tak mam normalną stację w dwóch PC z XP i win 98. To , że format ST który zajmuje więcej niż 800 KB to normalnie nagrywam programem ale np gry które właśnie są "wypakowane"(pliki luzem z http://atari.8bitchip.info/fromhd2.php) jak nagrać. Przykład gra Prehistorik zajmuje ponad 1.5 MB gdzie jeden plik waży 800 KB a chciałbym ją właśnie przenieść na dysk Atari (formatu ST tej gry nigdzie nie ma jet STX).
A nie możesz spakować czymś tego pliku? Może się zmieści na dyskietce?
Z mojego doświadczenia wynika, że śmieci na ekranie mogą wynikać z połączenia (a właściwie braku) na taśmie łączącej komputerek z ekranem. Również reset może z tego wynikać. Te taśmy są bardzo nietrwałe niestety.
PS. Gdzie zamawiałeś płytki do podłączenia CF?
Jeszcze jedna korekta, odnośnie punktu 2: SDX czyta ale tylko katalog główny takiego obrazu (obraz w formacie MyDOS jak napisałeś). Zrobiłem podkatalog (w MakeATR) i do takiego podkatalogu z poziomu SDX już wejść nie mogę. I nie mogę też utworzyć podkatalogu na takim obrazie. Nie wiem, czy to ma znaczenie czy nie - obstawiam, że nie.
xxl napisał/a:no to teraz wystarczy sprawdzic dwie rzeczy:
1. uruchom jakis program ktory pozwoli ci zaladowac konkretny numer sektora - disk doktor czy disk wizard ? - sprawdz jaki jest pierwszy bajt sektora $168 (gdy zamontowany jest xex w sio2sd)
Sprawdziłem Disk Wizzardem II. Pierwszy bajt ma wartość $00. Było tak w przypadku dwóch XEX-ów, które sprawdziłem. Na 3-cim był błąd odczytu (to było akurat ant.exe do obsługi Antonii).
xxl napisał/a:2. stworz 8 megowego atr formatu mydos z sektorem wielkosci 128 (65535 sektorow) (np. makeatr) i sprawdz czy sparta przeczyta zawartosc katalogu takiego obrazu
To działa bez problemu.
xxl napisał/a:co wyswietla jakikolwiek dos2 np. DOS II+, MyDos itd. konkretnie chodzi o informacje o wolnych sektorach.
Na firmware 3.1 w SIO2SD, DOS II+/D wyświetla u mnie takie coś:
D1:DIR
SIO2SD XEX 045
0000 Free 01 Fil-s
(przepisałem znak po znaku, bez literówek).
Natomiast HDSC.EXE (przy próbie kopiowania na dyskietkę) twierdzi, że taki dysk ma sektor wielkości 128B (co trochę ogranicza możliwości przy kopiowaniu jako cały dysk bo pozwala skopiować wyłącznie rzeczy, które mieszczą się na dyskietce ED) i jego długość jest zależna od wielkości pliku, który mapujemy. Dlatego fajnie by było móc taki plik skopiować jako plik.
Pin napisał/a:faktycznie, zresztą to jest logiczne. Sektory 1-3 zawierają SIO2SD XEX Loader.
Jak się czyta taki emulowany dysk po całości (kopierem dyskowym), to kopiuje się również SIO2SD loader (co jest całkiem fajne, bo potem taki obraz się sam bootuje również z dyskietki już bez SIO2SD). To przetestowałem organoleptycznie. Nie sądziłem, że to będzie w czymś przeszkadzać dalej. No, ale ja się nie znam. Szkoda, że SDX jest tu bardziej restrykcyjny od DOS II+. Z drugiej strony nie ma co się dziwić trzymaniu się specyfikacji.
dely napisał/a:DEVICE ATARIDOS występuje w CONFIG.SYS?
Oczywiście, że jest. Przy okazji - mowa o SDX 4.49c, jakby co.
dely napisał/a:Być może ten ATR, którego sobie tworzy w locie SIO2SD wyjątkowo luźno traktuje standard filesystemu :)
A to inna bajka. Może tak być. Z moich "testów" wynika, że jest tak samo na firmware 2.5, jak i 3.1 dla SIO2SD (mam dwa różne urządzenia z takimi wersjami). Jak już, to ciekawe, że DOS II+ daje radę, a SDX - nie.
Pin napisał/a:I na D1: nie masz przed montowanie przez atrm niczego?
Nie. Nic pusto. Sprawdzałem, restartowałem kompa - nici. W przypadku ATRMNT.COM problemem jest brak BIOSu PBI - to wiem od autora. Obstawiam, że w przypadku ATRM.COM jest dokładnie tak samo (IDE+ - zdaje się - taki na pokładzie posiada, aczkolwiek IDE+ nie mam i tu mogę się mylić).
Jeśli na SIO2SD jako dysk podmontuję XEX-a (czy jakikolwiek plik niebędący obrazem), to pod DOS II+ widzę ten plik i mogę go odczytać/skopiować, a SDX się pluje, że nie zna takiego systemu plików. SIO2SD emuluje obraz dysku z umieszczonym na nim jednym plikiem, taki dysk można nawet skopiować na fizyczny nośnik (albo zrobić sobie tak ATR-a), ale samo SDX nie umie się do tego obrazu dobrać. Czy da się jakoś zmusić SDX do poprawnego zobaczenia takiego pliku tak jak bez problemu robi to DOS II+?
perinoid napisał/a:Natomiast nie wiem, czy ATRM.COM to załatwi - odpalam maszynę i sprawdzam.
No to najwyraźniej nie chodzi o ATRM.COM:
D5:ATRM NUMEN.ATR D1:
File: E:NUMEN.ATR
Type: common, block size 256
139 Device NAK
Obstawiam, że to dlatego, że nie mam ani BIOS-u PBI z U1MB, ani z IDE+ - po prostu zwykły BIOS tylko SDX odpalony z Side2.
Szukamy dalej.
Znalezione posty [ 3,426 do 3,450 z 3,710 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.094 sekund, wykonano 13 zapytań