3,326

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kondensatorów nie ma i nie było (od kiedy mam ten komputer). Winny był Pokey. Podmieniłem z drugiej maszyny i wszystko stało się jasne. Teraz muszę zdobyć drugą, w 100% sprawną kość. Ta, na szczęście, gra bardzo poprawnie co znaczy, że nadaje się na drugą kość do stereo. Jak tylko lotharek skończy grzebać w moim złomie i mi go odeśle (kiedyś to nastąpi, mam nadzieję ;-) ) to będę miał dawcę.

3,327

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, o F.

3,328

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari-User napisał/a:

Widzę zę nie tylko ja mam taką przypadłość w Atarce.
Sprawdziłem dzisiaj te LS,
Są 3 LS, no chyba że doliczymy dodatkowy  74LS95.
jest
74LS138P
74LS08P
74HCTLS74

Chodziło mi o wymianę 74LS08 na 74N08 (tu jest wytłumaczenie). Nie daję gwarancji czy pomoże, ale nie zaszkodzi.

3,329

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A nie jest jakoś tak, że bywa problem z jedną kością (LS..(cośtam)..), która przepuszcza za mały prąd? Nie pamiętam dokładnie gdzie to było opisane, ale wiem, że w moim 65XE wymieniłem tą kość na analogiczną ale nie niskonapięciową i komputer przestał wybrzydzać na carty. Niestety, teraz nie mam możliwości sprawdzić co to było konkretnie, bo maszyna nie wróciła do mnie jeszcze od Lotharka.

3,330

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kabel do HDD sobie możesz sam zlutować, wystarczy taśma IDE I dwie wtyczki (jak będą ciut większe niż 19-pin to przytniesz). W dysku są 2 gniazda bo jest on przelotowy. Wtyczkę do flopa też można kupić, chociaż lutowanie akurat tego to już koszmarna sprawa. Ale się da.

3,331

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dwie opcje - stacja jest rzeczywiście rzadka ale ma głowicę o na tyle małej mocy, że nie chce "ugryźć" gęstych dyskietek, albo stacja jest przerobiona z gęstej ale ma niewymontowany czujnik gęstości dyskietki. Jeśli to pierwsze to nic nie poradzisz, używaj dyskietek DD. Żeby sprawdzić czy to nie druga opcja, możesz wziąć dyskietkę HD, zakleić jej otwór podwyższonej gęstości (ten po drugiej stronie w stosunku do blokady zapisu) i tak spróbować.

3,332

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

(link powyższy nie działa, chyba źle został wklejony)

3,333

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Albo Pitfall II na 2600.

3,334

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zwróć uwagę, żeby to było "uczciwe" FDD na kontrolerze z płyty a nie po USB. Mi się po USB nie udało nagrać dyskietki, którą ST by skutecznie czytało. Owszem, mogłem sformatować itp. Ale ST jej nie rozpoznawał.

3,335

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Myszka nie jest amigowa? Przy okazji, możesz sterować klawiszami - Alt+strzałki przesuwają mysz, Alt+Ins to lewy klawisz, Alt+Clr to prawy.

3,336

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ktoś pisał o nagraniu SysInfo na dyskietkę (ja) i to zadziała ;-)
A za laski z lat 80/90 musisz ekstra dopłacić :-D

3,337

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki. Ale wnioskuję, że jeśli działało i przestało na tym kompie a nadal działa na innym oraz dotyczy to wszystkich trzech sztuk SIO2SD, które sprawdzałem, to nie jest to kwestia diody w SIO2SD a raczej uszkodzeniu uległo coś w komputerze. Mam racje? Bo dzieje się tak bez względu na to, czy podłączam SIO2SD bezpośrednio jako jedyne urządzenie, czy wpinam je w magistralę.
Chyba będę musiał wylutować Pokey i sprawdzić, czy jego wymiana nie poprawi sytuacji (jak radził rj1307).

3,338

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Najwyraźniej głupi jestem, bo czytam, widzę, ale nie rozumiem, jak konkretnie tę diodę należy wlutować. Hasło "Dioda na linii SIO3" nic mi nie mówi :-(

3,339

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki. Tylko nie ma tam info, gdzie tą diodę należy wlutować.

3,340

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Magnetofon działa poprawnie. Niestety, nie mam pokeya na podmianę bo w drugiej jednostce jest wlutowany w płytę (w tej też jest) :-/
Diodę mogę przylutować. Mogę poprosić o jakiś namiar? Natomiast dziwne jest to, że działało i przestało. Czyli raczej coś siadło (POKEY?) niż potrzebna jest łata. Nie powiem, żeby mnie to cieszyło :-/

3,341

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Do monochroma nie potrzebujesz 15kHz tylko 31kHz, a to zniesie w zasadzie każdy sensowny monitor VGA.
Nie tnij kabla. Wtyczkę DIN13 można po prostu kupić i polutować. Albo zamów sobie odpowiedni kabelek (chłopaki tutaj robią).

3,342

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawa jest dość dziwna jak dla mnie i jej zupełnie nie rozumiem, dlatego wybaczcie może miejscami chaotyczny opis.

Mam 130XE. Do ubiegłego tygodnia sprawowało się bez zarzutu. Aż do czasu, gdy zaczęło się foszyć na SIO2SD. Po prostu ich nie widzi. I to obowiązuje w obie strony. Bardzo ważną rzeczą na pewno to, że komputer bez problemu pracuje ze standardowymi stacjami dyskietek (LDW2000 i 1050, również w trybie turbo - Toms w LDW). Same SIO2SD (w liczbie 3, różne modele) nadal działają poprawnie i bez żadnego zgrzytu w innych Atarkach (przypomnę, że jeszcze niedawno działały również na tym kompie).

Jeśli chodzi o kierunek komputer->SIO2SD, to po prostu ani nie można zabootować z tego urządzenia, wgrać konfiguratora czy inne tego typu podobne. Również jeśli wgram sam konfigurator inaczej niż ze SIO2SD (z Uno Carta), to konfigurator raportuje brak urządzenia na szynie SIO. W przypadku jego poprawnej pracy można było normalnie wybierać pliki.

Jeśli chodzi o kierunek SIO2SD->komputer, to podczas normalnej pracy, nawet jeśli nie używam dysku SIO2SD (np. D0: jest wyłączony a jego rolę pełni fizyczna stacja), na jego ekranie wyświetlane są informacje o numerze używanego urządzenia i numerze wczytywanego sektora (np. jeśli czytam ze stacji dyskietek). W tym przypadku SIO2SD zachowuje się tak, jakby jedynie miało prąd, a nie widzi żadnych danych przesyłanych po szynie - głuche i ślepe.

Komputer ma usunięte wszystkie kondensatory wokół gniazda SIO (miał tak już jak go nabyłem).

Czy ktoś spotkał się może z takim zachowaniem? Jakby wcale nie działało to bym rozumiał. Ale skoro stacja dyskietek nie ma problemów to o co chodzi? Może któryś z forumowych magików dysponujący SIO2SD podjąłby się próby diagnozy i naprawy? Szkoda, żeby komputer leżał w szafie (bo tam trafił w tej chwili).

3,343

(78 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jeśli cena będzie osiągalna, to mam zapotrzebowanie na 1-2 sztuki.

3,344

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

410 to nowsza wersja, z klawiszem Pause.
Wiem, że na Atari nie kręci się głowicą. Ale tutaj to wyglądało, jakby ktoś wcześniej to robił i rozregulował. Teraz pozostaje kwestia powrotu do "ustawień fabrycznych".
Magnetofon odczytał taśmę, którą sam nagrał. Dlatego obstawiam problem z regulacją.
Na innym Atari jeszcze sprawdzę.

3,345

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam kaseciaka 410. Magnetofon ten zachowuje się... dziwnie. To znaczy:
- Na początku nie byłem w stanie wczytać nawet pierwszego bloku z kaset od Duddiego bo odczyt wywracał się zaraz potem.
- Magnetofon wylądował u Jera na przeglądzie i u niego wczytał programy z dwóch oryginalnych kaset "z epoki". Jer zalecił wymianę pasków, co uczyniłem.
- Po tym procesie magnetofon bez problemu nagrał a potem poprawnie wczytał dane (za pomocą Boot Casette Maker nagrałem sobie bodajże Dan Strikes Back i to się poprawnie wczytało).
- Niestety, nadal nie jestem w stanie poprawnie wczytać kaset oryginalnych starych (mam 3: Ninja, Ghostbusters, Spellbound) jak i kaset od Duddiego (mam ich 6). Błędy występują różnie, czasami już po pierwszym bloku, czasami gdzieś dalej. Fragmentarycznie potrafią się wczytać poprawnie (np. ładuje się loader, a siada gdzieś dalej). Wszystkie te taśmy wczytują się na magnetofonie 1010, który posiadam.

Mam wrażenie, że magnetofon wymaga regulacji ustawienia głowicy (jak pobawiłem się w podejście Commodorowskie to udało mi się poprawić prawdopodobieństwo wczytania większej liczby bloków, ale nadal jest to dalekie od tego co powinno być) a być może i prędkości przesuwu taśmy. Ale nie mam bladego pojęcia, jak to ustawić. Może ktoś mógłby się podzielić skuteczną metodą regulacji tego sprzętu?

Czy może być tak, że problemy z wczytaniem czegokolwiek wynikają z innego poziomu czułości tego magnetofonu, w porównaniu do 1010? Najwięcej problemów sprawiają taśmy od Duddiego, a mam wrażenie, że są nagrane o wiele głośniej niż te 3 stare taśmy, które posiadam. Oczywiście to nie musi mieć związku.

3,346

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Straszne ceny tych emulatorów :-( Jeśli dysku nie uda się uratować to niestety, trafi na półkę bo nie stać mnie na aż taki wydatek. Zwłaszcza, że nie mam ku temu odpowiedniej motywacji. Trudno. Trzeba będzie spróbować ze smarem :-)

3,347

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mogę w sumie spróbować z tym olejem maszynowym. Mam w szafie jakiś dysk MFM, ale on jest chyba trochę za wysoki.

3,348

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam dysk SH205. Urządzenie niestety jest mocno kapryśne. A konkretnie, kapryśny jest dysk MFM w środku. Ma mianowicie problem z rozkręceniem się. Po włączeniu zasilania startuje wiatrak, natomiast samo HDD się nie rozkręca. Ale nie zawsze, bo czasami dysk startuje i wtedy pracuje poprawnie, czyta dane, komputer się z niego odpala itd. Można go też na chwilę wyłączyć, bo po krótkiej chwili startuje poprawnie.

Czy jest jakiś patent na opanowanie tego? Wiem, że dysk ma swoje lata i ma prawo się najnormalniej popsuć. Aczkolwiek ten jeszcze wykazuje ślady życia.

Druga opcja - jeśli tego dysku nie ma co ratować (aczkolwiek trochę szkoda mi danych na nim, które "odziedziczyłem" po poprzednim właścicielu), to czym nowocześniejsze można go zastąpić? Jakiś interface do SD/CF? MFM to nie IDE.

3,349

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można wymienić ten filc (nie umiem, od razu powiem).

3,350

(2 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie kręci wcale (zaraz po włączeniu prądu również), czy w momencie próby dostępu?