301

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jak szukasz miejsca, to pewną opcją może być popsucie paru znaków w miedzynarodowym generatorze. I tak nikt z niego nie korzysta.

AS, Ty to jednak trochę dziwak jesteś. Najpierw szukasz ludzi do wspólnego zakupu, a gdy takowi się znajdą, to obwieszcza w środku nocy że kupiłeś jakąś super ofertę i nawet nie piszesz co i jak. Ja już się przyzwyczaiłem do Twoich LOLków na forach, ale to już było trochę... niegrzeczne.

303

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pewnie jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie i pies jest pogrzebany pod słowem "whatever" z drugiego akapitu. Założę się, że Windows i Linux mają inne algorytmy mierzenia obciążenia CPU, zresztą, mówiąc o linuksie to co można mieć na myśli? To co drukuje TOP? Tak na chłopski rozum, to ja bym strzelał w 100%, bo "typowy" algorytm wyobrażam sobie jako samplujący w określonych odstępach co robi każdy z rdzeni, Jeżeli rdzeń nie jest w idlu to znaczy że jest używany, a w opisanej przez Ciebie sytuacji raczej do idla nie przejdzie.

No niech się specjaliści wypowiedzą co do alternatyw, ale w rzeczy samej chodzi mi o to co napisałeś. To chyba najprostsze co można zrobić i poza zamrożeniem trochę gotówki nic na tym nie tracisz, a przy dzisiejszej inflacji to nawet inwestycja i za parę miesięcy sprzedasz drożej.

Podejrzewam, że większość woli qwerty, bo ümlauty kolą oczy, ale niestety podaż jest niewielka. Nie myślałeś o transplantacji? Na OLX wiszą teraz dwie angielskie atarki.

306

(2 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

kup, zamień, sprzedaj.

307

(32 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

No, czegoś takiego to się nie spodziewałem. Taki trochę steampunkowy klimat.

308

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

@saulot Fajny link, nie znałem, a przyda się. Demo planuję na STe z UltraSatanem, więc na pewno nie chcę zepsuć sobie sterownika i możliwości powrotu do systemu.

309

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

@Cyprian: Dzięki, z TOSem nie będzie problemu, bo sam mam 2.06, poza tym jestem na liście oczekujących na UltraTOS. Więc jest do ogarnięcia cache i 16 MHz. Blitter trochę mnie niepokoi żeby się coś nie rozjechało. No i do sprawdzenia ten _memtop.

310

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

saulot napisał/a:

No i warto rozważyć, żeby demo działo na nowszych sprzętach

Jakbym pisał użytek, to jasne, ale dopóki ktoś mnie nie uświadomi, że się mylę, to dla mnie demo na STe wymaga STe, a nie nowszego sprzętu. TT i Falcon na 100% odpada, muszę jeszcze poczytać czym się różni Mega STe.

saulot napisał/a:

W moich STe mam dostępne 4mb+8mb, w mega STe 4mb+6Mb (przestrzeń adresowa jest zajęta przez vme). Istnieje też możliwość ładowania os'a do fast ramu.

Mam zatem rozumieć, że jeżeli w ciemno będę używał adresów od punktu załadowania programu aż do $3fffff, to taki kod rozwali Ci coś w systemie i już będzie wymagany reboot?

311

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

perinoid napisał/a:

Myślisz zbyt "szablonowo" - język wejściowy to jedno, kod generowany to drugie.

To, że kompilatory istnieją, to jedno, a jaki generują kod, to drugie.  Problem jest wielowarstwowy, ale chyba kwintesencją mogłoby być to, że języki programowania ewoluowały razem z procesorami w swoistym sprzężeniu zwrotnym i współczesny kod w C, taki jak się robi go zgodnie ze sztuką nijak ma się do możliwości 6502, za to świetnie współgra z możliwościami współczesnych procesorów. Ja jestem pod wielkim wrażeniem jakie cuda potrafi wygenerować Clang na x64, arm, czy riscv, ale podejrzewam, że backend na 6502 mógłby nie być już taki spektakularny, gdyż 6502 może nie spełniać minimalnych wymagań maszyny na jaką Clang jest w stanie cokolwiek sensownego wygenerować. Jako konkretne problemy można wymienić chociażby kwestie zarządzania pamięcią na tymczasowe zmienne lokalne (naturalny jest stos, który na 6502 trzeba emulować, bo sprzętowy jest mały i trudno dostępny), popularne wzorce adresowania pamięci (które nie mają wsparcia w 6502 przez jego dość specyficzne tryby adresowania), czy rozmiar operandów (dla 6502 nawet 16-bitów jest trudne i pisząc w asemblerze unika się tego sztuczkami, na które niekoniecznie możne sobie pozwolić kompilator nie znający kontekstu i tego co programista miał na myśli).

@mormon
Oczywiście da się zrobić tak jak zaproponowałeś. Tak się nie robi tylko dlatego, że programując w asemblerze nie używa się do tego stosu, a programując w języku wysokiego poziomu nie używa się do tego stosu sprzętowego, bo jest niebezpiecznie mały.

312

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Parę minut się pobawiłem i faktycznie, nie dość, że d... nie urywa, to nawet kod wynikowy wygląda na gorszy niż cc65. Ciekawostką jest, że jak przypadkiem zrobiłem błąd w kodzie źródłowym, to zamiast dostać komunikat, to dostałem crash kompilatora :)
6502 w istocie nie jest przyjazdy dla języków wysokiego poziomu z ich tradycyjnymi konstrukcjami (stos, struktury), ale wierzę, że przy odpowiednim wysiłku dałoby się zrobić to dobrze. Tylko nikt, kto potrafi nie ma czasu, a kto ma czas, to nie potrafi :)

313

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Warunkiem de facto koniecznym do stosowania 6502 w takich nietrywialnych miejscach jest istnienie dobrego kompilatora C, tak jak wspomniał Seban. Ja żadnego nie znam. Wiem o istnieniu komercyjnych kompilatorów C, ale nie mam zielonego pojęcia jakiej one są jakości, bo na oczy żadnego nie widziałem. Nawet WDC ma swój kompilator

O... jak pisałem tego posta, to odkryłem, że narzędzia programistyczne od WDC są dostępne za free: https://wdc65xx.com/WDCTools

314

(22 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

A ja to odebrałem jako żart językowy, jakich mamy wiele na scenie. Np. (nie)sławny "frasunek".

315

(162 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Co do wymiany TOSu, to może lepiej poczekać na te cudo?  http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17277

"Przełączanie" TOSów będzie w nim programowe, więc odpada problem z przełącznikami.

316

(47 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

OK. Czekam na następny plot twist :D

317

(47 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To by wiele tłumaczyło.
@ZuluGula - nie mogę znaleźć tego wpisu, to cytat, czy parafraza?

318

(47 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hmm... Co jak co, ale porównanie wg mnie nietrafione, bo stary filtr oleju to jednak część eksploatacyjna i coś innego niż wymontowana i sprawna część (nawiasem u mechaników, u których bywam, to standardem jest, że pokazują części jakie wymontowali i mogę sobie zabrać jak chcę). Nawet jakby część była niesprawna, to jednak czyjaś własność.

319

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pewnie różni ludzie mają różne potrzeby, które także zmieniają się z czasem. Wydaje mi się, że dla człowieka, który się nie zna i nie wie co będzie mu potrzebne cena HDDrivera jest zaporowa, szczególnie, że tak naprawdę nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co takiego on zapewnia i zawsze kończy się na ogólnikowych stwierdzeniach, że jest lepszy.
Ja np. w tej chwili nie pracuję na ST w sensie korzystania z programów na platformie. Pewnie ludzie dłubiący w jakichś Calamusach mają większe potrzeby, ale ja potrzebuję tylko przenosić dane z PC na ST i je tam uruchamiać. Podejrzewam, że potrzeby większości użytkowników na tym się kończą i nie rozumiem tego namawiania na sterownik za 200 zł (bez podawania konkretów, co się w zamian dostaje) jeśli ktoś chce po prostu przenieść plik i go odpalić. Ja np. nawet nie potrzebowałbym sterowników Putnika, gdyby darmowe ICD pozwalały na przenoszenie danych.

Edit: może to trochę bełkotliwie napisałem, ale nie krytykuję HDDrivera bo na pewno jest świetny i na pewno jest wart swojej ceny, tylko uważam, że to całkiem naturalne mieć wątpliwości, czy taki wydatek jest uzasadniony, jeśli nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby samemu to ocenić.

320

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A nie lepszym wnioskiem byłoby: rozpocząć produkcję wtyczek? ;)

321

(162 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No cóż. Takich czasów dożyliśmy, że kolekcjonerzy przejmują rynek i dyktują ceny i pewnie włożenie tam goteka obniży wartość tej rzeczy dziesięciokrotnie.

322

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Plugin rozpoznaje obrazy całych dysków, a nie partycji, czyli najpierw sprawdza, czy na samym początku jest root sector z tablicą partycji i sprawdza dalej czy partycje są sensowne i jak nie znajdzie żadnego oczywistego błędu, to wtedy czyta katalogi wszystkich partycji.
Nie wpadłem na to, że mogą istnieć same partycje w oderwaniu od root sectora i tego nie wspieram, bo moim celem było operowanie na obrazach całych dysków.
Stwierdziłem, że jednak najpierw zrobię zapis w pluginie packera zamiast robić plugina filesystemu dla kart SD, bo jak mam coś psuć, to wolę psuć pliki od zawartości karty SD.
Póki co mam to co najłatwiesze, czyli usuwanie. Zostało przenoszenie plików, nadpisywanie istniejących i dodawanie nowych.

323

(162 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Francuzi to nacjonaliści jeśli chodzi język i kulturę. Wg mnie to jednak przesada, bo to o czym mówisz, to nawet nie jest "nasza" klawiatura tylko US, więc de facto międzynarodowa. Nasza, to mniej więcej coś takiego:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2c/KB_Polish_QWERTZ_PN87_commons.svg/1920px-KB_Polish_QWERTZ_PN87_commons.svg.png

I od tego to chyba każdego głowa boli :)

324

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Mam  tam logowanie w tym pluginie. Dopiszę trochę logów i się wyjaśni.

325

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jeśli jesteś pewny, że w tym obrazie są tylko partycje TOS, a nie TOS&DOS i nie jest on po spakowaniu kuriozalnie duży, to chętnie bym na niego zetknął.