Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
Opcje wyszukiwania (Strona 13 z 49)
Budowa komunizmu zawsze i wszędzie kosztowała drogo. Dlaczego tu i teraz miałoby ni stąd, ni zowąd, być inaczej?
Tak sobie myślę, że można by spróbować, bazując na technice PWM i 65C816, w sumie niezbyt skomplikowanymi środkami, odtwarzać 16-bitowe sample. To już 100% HiFi. Oczywiście nie przy użyciu POKEY, tylko jakiegoś dodatkowego rozszerzenia. Razem z Rapidusem dałoby się w ten sposób bez dużego wysiłku sterować 2 kanałami stereo.
Powodem pasów może być zbyt duży pobór prądu, powodujący obniżenie się napięcia w zasilaczu przed stabilizatorem i przenikaniem tętnien na wyjście.
To jest płytka wyjścia RGB do komputerow w wersji SECAM.
Ściśle rzecz ujmując, nie w Antonii, bo tam jest 65C816, tylko w rozszerzeniu wykonanym na Twoje indywidualne zamówienie, na bazie Antonii.
Przygotowanie klawiatury sprężynkowej wymaga wykonania operacji, jak na załączonych zdjęciach. Po obcięciu ramion gumowej zwory, do środka rurki wrzucamy - nazwa wyjątkowo trafna - wkręt dociskowy M3x5. Śrubki są łatwo dostępne i tanie - 62 sztuki do jednej klawiatury to koszt w granicach 3zł. Kupię ich trochę i jeśli ktoś sobie zażyczy, dołączę komplet do wysyłanej folii - tak chyba będzie najprościej.
Wreszcie przyszła pora na finał. Lepiej późno, niż wcale. Folie są gotowe. W porównaniu z prototypem zmieniony został lekko układ ścieżek, to znaczy styk nr 1, do którego w prototypie dołączona była dodatkowa masa, pozostał wolny, ponieważ na płycie do tego styku doprowadzone jest zasilanie. Nadal jednak poprowadzone są dwie osobne ścieżki masy (jedna do klawiszy funkcyjnych, a druga do diody LED) łączące się ze sobą tuż przy złączu. Układ otworów jest uniwersalny - pasujący zarówno do klawiatury gumkowej jak i sprężynkowej. Co więcej - wszystko wskazuje na to, że obejdzie się bez żadnych dodatkowych popychaczy. Wystarczy przycięcie ramion istniejących gumowych zwor tak, aby pozostał tylko środek. Ale jeszcze to trochę potestuję. Potem zrobię w powiększeniu zdjęcia pokazujące sposób wykonania operacji.
Cena 40zł/szt nie będzie, mam nadzieję, zbyt wygórowana.
EDIT: chętnych zapraszam na priv.
Może być niepewne połączenie, może być wina samego TV. Poprawić połączenie, podłączyć do innego TV.
O ile mi wiadomo, FDISK2 jest aplikacją dość wiekową, już nie rozwijaną. KMKDIAG do interfejsów rev. E i F musi być w wersji nie starszej niż 1.46.
Jakieś 5 sztuk nie licząc moich. Sam oczywiście też używam. Jak mam czas. Trudno, żeby było inaczej. Osiągnąłem w końcu to, o czym myślałem od bardzo dawna - idealny jakościowo obraz z Atari.
Rozeszło się już więcej niż 8, ale głównie w USA, a tamtejsze doświadczenia, z racji innego systemu, nie są miarodajne. Większość monitorów z wejściem DVI doskonale sobie radzi z sygnałem z Sophii. 60Hz (NTSC) to normalna częstotliwość ramki wszystkich monitorów. PAL-owskie 50Hz obsługuje tylko część.
Teoretycznie nie ma różnicy między teorią i praktyką, ale praktycznie jest. :)
Przede wszystkim nie można wymagać od monitorów o natywnej rozdzielczości np. 1280x1024, że będą prawidłowo wyświetlać obraz o rozdzielczości 1536x960. Czasem zdarzy się taki, który kosztem zniekształceń geometrycznych obraz wyświetli, ale to raczej wyjątek niż reguła. Generalnie rozdzielczość natywną należy traktować jako maksymalną. Druga sprawa to częstotliwość VSYNC - tylko niektóre monitory potrafią obsłużyć 50Hz. Pod tym względem wyróżniają się monitory HP - wiele z nich obsługuje takie częstotliwości. Uzyskanie obrazu na TV to faktycznie zaskoczenie, widać są rzeczy na świecie, o których się fizjologom nie śniło.
Co można zrobić? Można przeprogramować Sophię do rozdzielczości 1280x1024, ale w ten sposób traci się możliwość wyświetlenia obrazu szerszego niż normalny (320 pikseli hi-res). Można też poszukać monitora o rozdzielczości 1920x1200 albo 1680x1050.
Przyczyny poziomego skakania nie znam. Na moich monitorach Dig Dug jest wyświetlany prawidłowo.
Popychaczy jeszcze nie mam. Ostatecznej ceny w tej chwili jeszcze nie jestem w stanie podać. Chciałbym, żeby nie była wyższa niż 40zł, ale to nie (tylko) ode mnie zależy.
Dziś kurier dostarczył mi próbki folii. Jakość wykonania bez zarzutu. Do klawiatury gumkowej pasuje doskonale. Do sprężynkowej potrzebne będą poprawki.
Niedługo, myślę, że gdzieś w połowie stycznia, spodziewam się otrzymać próbki folii do XE. Projekt jest zrobiony tak, żeby pasował do obu typów klawiatur, przy czym klawiatury sprężynkowe będą wymagały dodatkowego wyposażenia w popychacze, nad którymi muszę jeszcze pomyśleć. Zastanawiam się też nad nowymi gumkami o lepszym profilu, ale to osobna sprawa.
Jeśli próbki okażą się dobre, będzie można pomyśleć o większej ilości. Cena jednostkowa jest doskonała, ale koszty przygotowania narzędzi wysokie. Minimalna wielkość zamówienia, które miałoby sens ekonomiczny, to ok. 200szt. Im więcej, tym wypadkowa cena byłaby niższa. Teoretycznie (przy ilości rzędu 1000 szt) mogłaby spaść nawet poniżej 20zł. Jednak ze względu na już zrealizowane projekty liczę się z tym, że nie uda się zebrać chętnych nawet na ilość minimalną. W takim przypadku próbki zaspokoją moje potrzeby i zapomnimy o sprawie.
Sophia generuje własny sygnał synchronizacji, ale to też nie zawsze załatwia sprawę, ponieważ główny problem stanowi tu ANTIC, generujący parzystą liczbę linii. Część TV/monitorów toleruje tryb z przeplotem o półobrazach niejednakowej długości (312,5+311,5 linii), ale nie wszystkie.
Najpierw popraw połączenie i sprawdź rezultat. I użyj raczej ACT.
To nie jest zwykły inwerter. To jest specjalny inwerter niebuforowany, przeznaczony do oscylatorów kwarcowych.
https://assets.nexperia.com/documents/d … 4HCU04.pdf
https://assets.nexperia.com/documents/d … C1GU04.pdf
Wszystkie układy są sprawdzone, ale przy wysokich częstotliwościach zawsze lepiej sprawdzają się liczniki synchroniczne, bo czasy propagacji przez kolejne przerzutniki się nie sumują. Przebieg wyjściowy jest nominalnie symetryczny. W praktyce, przy takich częstotliwościach, ze względu na różnice między czasem propagacji zboczy narastających i opadających, ta symetria jest nieco zachwiana, ale w granicach przyzwoitości. Układ, który znalazłeś, jest odpowiednikiem tego pierwszego. Zmiana bramek z NAND na NOR jest mało istotna. Podobnie, jak w zwykłym przerzutniku RS - możesz go równie dobrze zrobić na bramkach NAND, jak i NOR.
x_angel napisał/a:Tam są źle podpisane numery nóżek, ale mniejsza o to.[...]
Numery nóżek są w porządku, tylko, że dla obudowy PLCC20. W tym schemacie jest inny błąd - wejście zegarowe ostatniego przerzutnika powinno być połączone nie z wyjściem drugiego, tylko z wyjściem bramki NAND. W tym układzie istotne jest użycie jako oscylatora specjalnej, niebuforowanej bramki HCU, bo ma mniejszy czas propagacji od zwykłych bramek. Jeśli takiej pod ręką nie ma, to trzeba do odwrócenia fazy sygnału taktującego przerzutniki użyć dodatkowego, szybkiego inwertera z serii F, AC lub LVC.
Jest też inny układ dzielący przez 3 z wypełnieniem 50%, z bramką EXOR.
Edit: 2 nieco szybsze wersje, ze zliczaniem synchronicznym.
x_angel napisał/a:W ramach eksperymentu można by sprawdzić, czy stacja pójdzie na jakimś "mniejszym" procku ze 128k pamięci zamiast 256k.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
Program zajmuje 4kb z 8kb w Epromie, więc jest szansa, że może z ramu też korzysta "rozsądnie" :) Trzeba po prostu podstawić inny procek i sprawdzić, na co ja teraz nie będę miał zwyczajnie czasu. No chyba, że ktoś już to sprawdził i ma potwierdzone info.
Nie ma sensu próbować. Pamięć jest wykorzystana do ostatniego bitu. Stacja obsługuje sektory 256-bajtowe i musi je, po odczytaniu z WD, przechować w RAM. ZTCP nawet timer jest wykorzystany w charakterze licznika danych, bo rejestry w RAM zajęte przez odczytywany sektor. Zresztą po co? Procesorów 8050 jest jeszcze na świecie więcej niż jesteś w stanie zagospodarować.
Co Ci nie wyszło z podziałem 25M/3? 8 zamiast 8.333 sam kiedyś próbowałem i pamiętam, że działało, ale nie bez problemów. To już lepiej 8.192. W końcu użyłem 10MHz, przełączając silnik stacji na 360obr/min i wymieniając rezonator w sterowniku na 25% szybszy. W stacjach TEAC to było 640kHz zamiast 512kHz. Oczywiście program stacji trzeba było dostosować, żeby prędkość transmisji była odpowiednia.
x_angel napisał/a:A dlaczego? Przecież te rezystory są na płycie Atari.
Też mi się tak wydawało.
www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=982&preview
Trzeba tam tylko dodać 8 szeregowych rezystorów 33ohm w liniach adresowych pamięci.
Ostatnią wiadomość na PM otrzymałem 2017-10-26 19:25:46. Odpowiedziałem 2017-10-26 20:28:14. Na e-mail nic nie przyszło.
x_angel napisał/a:Simius: czytałem datasheet, nie ma tam flash, ale jest ROM - po co mi taki ROM, którego nie mogę zaprogramować? :)
To czym się różni 8050 od 8040 dla mnie?
Niczym.
A kto powiedział, że w 8050 jest jakiś FLASH? One w ogóle nie są programowalne przez użytkownika. Były mikrokontrolery z tej serii z pamięcią EPROM, ale tylko uboższe wersje - 8748 i 8749. Do 8050 trzeba dołączyć zewnętrzną pamięć programu.
Znalezione posty [ 301 do 325 z 1,202 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.040 sekund, wykonano 22 zapytań