301

(62 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Coś się do przodu posunęło może? (bo w fajnego tetrisa pograć by się chciało...)

302

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

TDC - mówiąc w skrócie zapomnij albo nakręć z kolegami i wyślij do Śmiechu Warte albo joemonster.org . Copywriterzy w agancjach mają po 15 fantastycznych pomysłów na dzień (albo i na godzinę jak się naszprycują), więc mają zapas pomysłów na następne 1300 lat.

Zrobienie reklamy to tak kosztowny i skomplikowany proces (głównie z powodu koszmarnie pogmatwanej komunikacji pomiędzy działami w wielkich korporacjach), że pomysł jest w tym wszystkim najmniej ważny. Dlatego najczęściej po prostu płaci się komuś znanemu, żeby swoją facjatą sprzedał produkt. Ostatnio w najczystszej postaci stosuje tą przebiegłą strategię Radio Zet i ich agencja.

Z mojej (dawnej) działki to np. zapomnij, żeby komukolwiek sprzedać pomysł na grę. Po prostu pomysł jest nic nie wart. Może grubaśny Design Document ze szczegółowym planem wykonania gry, ale po co kupować od kogoś, jak chłopcy z teamu w weekendy wyprodukowali 5 świetnych??? Oczywiście koloryzuję, ale tak to mniej więcej się toczy.

303

(22 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A czy nie daloby sie zmodyfikowac bufora klawiatury (KEY.COM), tak , zeby oprocz buforowania potrafil wyswietlic ostatnia komende, ktora przez niego przeszla?

Nie znam sie na Sparcie, nie bijcie jesli to bez sensu.

304

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sikor! Jedna z meg, które Ci dałem jest przetaktowana na 16 Mhz (nowy procek). Na HDD są programiki do wł/wył tego "turbo".
Różnica w szybkości jest niezauważalna (reszta kompa chodzi normalnie). Jedyne, co mogłoby pomóc to cache (tak jest w MegaSTe - jak wylaczysz cache to różnica w stos. do zwykłego ST jest niewielka).

Dzieki dla Mikera i Pina za uwagi - chyba wszystkie udało się mi uwzględnić w wersji 1.0.
Co do "ROCKET" to chyba tak ma być, jak jest  - to coś w rodzaju dema chyba - nie znalazłem w tym czymś sterowania innego, niż odpalenie rakiety.

Prawdziwym bólem okazało się podmapowanie joysticka, ale jakoś to chodzi. Jakby coś nie pasowało to zapraszam do pliku CHIP8.CFG, gdzie można sobie pozmieniać parametry poszczególnych gier (i ew. proszę przesłać mi poprawiony plik). Może coś się (rzadko) psuć, jak jednocześnie są używane klawisze i joystick, mam pomysł jak to poprawić, ale to spora zmiana, więc na razie zostaje tak, jak jest.

306

(44 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

jellonek napisał/a:

po czym do poszczegolnych funkcji mozna by maciupkie wrappery dopisac...

O o o! O to dokładnie mi chodziło. Gdybym potrafił już bym to robił :]

307

(44 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Floaty to tylko 2 Kb, może warto je podpiąć do CC65, szczególnie te szybkie, o których Drac030 pisał tutaj:
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3772

Co prawda na dzis floatów nie potrzebuje, ale jakby w CC65 była ładna i szybka biblioteka to parę ciekawych pomysłów z przeszłości możnaby wskrzesić...

308

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hello!

Milo Cie znów widzieć!

Sam odczyt directory już poprawiłem (w instrukcji do Sparty, którą mam jest błąd), ale wciąż coś mi zwisa pod SpartąX.

Czy jest tak, że jak się czyta plik z wnętrza programu pod SpartąX to włącza się cart? Jeśli tak, to pomogłoby przesunięcie programu niżej, ale wtedy przestanie działac z MyDosem.

Tak w ogóle to przydałby się uniwersalny fileselector...
---------------------------------------------------
Po poczytaniu instrukcji do Sparty wychodzi mi na to, że problem leży w braku CONFIG.SYS, także biorę się do roboty.
---------------------------------------------------
ANT sie sp...ło, już mi całkiem ładnie działała. Tego fire'a musze oblookać.
Co do mapowania pod joy'a to chyba musiałby być jakiś plik konfiguracyjny, bo każda gierka działa inaczej niestety.

310

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli masz taśme 80-cio żyłową (UDMA), to spróbuj zrobic tak:
ustaw dysk na Cable Select (CS)
wtedy dysk na koncu tasmy to Master a ten na środku to Slave. CD-romki bezzworkowe rozumieją takie ustawienie.

Istnieje też wersja mechanizmu Cable Select dla taśm 40-żyłowych, ale potrzebna jest specjalna taśma.

To wszystko co powyżej napisałem oczywiście może nie zadziałać, jeśli to kontroler jakoś wykrywa i przydziela Master/Slave...

311

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

alex napisał/a:

Jakkolwiek gdyby odpalić oba komputery idealnie jednocześnie to liczby losowe (a właściwie pseudolosowe) byłyby na obu identyczne - wiem bo sprawdzałem.

PC - tak (przy takim samym ziarnie i std procedurach pseudolosowych), atari - nie.

312

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Swego czasu popełniłem z Btronicem 3 konwersje gier z C64 i byla to bardzo ciezka praca - poniewaz na C64 grafa byla z reguły kolorowana atrybutami to w efekcie większość pracy wyglądała tak, że kopiowałem piksel po pikselu z CZ-B monitora podłączonego do C64 na stopklatce z Action Replaya czy innego Black Boxa. Trochę łatwiej było ze sprite'ami, ale pamiętam, że też sporo się ich napikslowałem.

Oczywiście należy też zapomnieć o sprajtach hardware'owych, których jest dużo, dużo mniej na atarce i trzeba się skupić na dobrych procedurach do sprajtów software'owych, może hardware'owymi dodając coś tu i ówdzie (w G'n'G na przykład postać bohatera).

Być może dziś w dobie emulatorów i utili pod Winde konwersja grafiki będzie łatwiejsza, czego wszystkim zainteresowanym życzę.

Wydaje mi się, że G'n'G jest do odtworzenia na atarce, może spowalniac jak zbyt wiele duchów wylezie na raz na ekran, dlatego pewnie to nie będzie 100% oryginału ale coś zbliżonego.

Mnie by ucieszyła konwersja Cybernoida, który dodatkowo wydaje mi się grą łatwiejszą do odtworzenia na atari, bo tło się nie przesuwa, dzięki czemu można użyć nieco szybszych software'owych spritów.

Chyba.

oczywiscie chodzilo mi o ACSI, przepisalem po prostu z postu wyzej (cos mi nie pasowalo...)

kabel ACSCI uzywany w drukarkach laserowych byl 1:1

315

(47 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dwie sprawy:

1. Głęboki ukłon przed Zenonem, bo wielki on jest!

2. Jak rozmawia sie o Ram Carcie to od b. dawna chodzi mi po glowie taki pomysl (ktorego nie zrealizuję z powodu braku mocy przerobowych)-:
Wezmy MyIDE podłączane przez slot carta i CompactFlasha. Poprawmy koszmarne MyIde, żeby normalnie działało z systemem (tzn. trzeba by to zaprojektowac calkiem od nowa, chodzi mi tylko o taką ideę, w której fragment dysku IDE jest widoczny w pamięci kompa). Potrzebny byłby mały epromik na boot, .sys do Sparty, itp.

Zastosowania takiego czegos widze 2:

A. po prostu Ram Cart, ale znacznie większy za w sumie podobną cenę jak te oparte na staticach.

B. platforma do wydawania powalających gier w rodzaju Knight's Lair, Megarace (!!!), American Laser Games (Mad Dog McRee, itp.).
Moze na poczatek cos w rodzaju Solar Crusade (prerenderowane tlo i statki przeciwników, sterujesz kursorem (LightGun!). Trafiony statek przykrywa sie mrugającym spritem (ze niby dymi-tak to bylo zrobione na PC).

256 MB Compact Flash mozna kupic ponizej $9 w ilosciach kilkudziesieciu sztuk.
A bezposrednio w chinskiej hurtowni mozna miec jeszcze taniej (albo 512 za podobna cene).

Co prawda z moich obliczen wynika, ze nie da sie zarobic na takim interesie na pensje, ale spokojnie mozna by sprzedac tyle cartow, zeby nie dolozyc (liczylem za gre $25 - sporo, ale widzialem i wyzsze ceny na nowe releasy ) i cos by zostalo na 65816 :-)

Na potrzeby tego pomyslu wymyslilem takie przymitywne pakowanie stratne grafiki - tak, zeby zawsze ramka zajmowala 2KB. Napisalem programik w javie, ktory tak obrabial grafe, ale przepadl, postaram sie to opisac:


Ramka zawsze zajmuje 1 zestaw znaków i 960 bajtów pamieci ekranu (pozostale bajty w 2KB sa potrzebne na np. pozycje przeciwników). Jak to zrobic?

Logosujemy obrazek. Oczywiscie wychodzi, ze potrzeba znacznie wiecej, niz 128 znakow, załóżmy, że wyjdzie (w najgorszym przypadku) 960 różnych znaków (i tej wersji się trzymajmy). Znajdujemy znaki najbardziej podobne do siebie (tutaj można pewnie różne strategie wymyślać, ja zrobiłem brute force - dla każdego znaku była tablica wielkości 960 intów i w tej tablicy stopien podobienstwa danego znaku do wszystkich innych. 0 jesli identyczne. 1 jesli różni się jeden pixel o jeden odcień, itp. (dokladnie nie pamietam, ale to nie mialo wielkiego znaczenia dla wygladu).
Potem przelatuje te tablice i najpierw zastepuje jednym wszystkie miejsca, gdzie było 0
- sprawdzam, czy juz jest <129 znaków
- przelatuje te tablice i najpierw zastepuje jednym wszystkie miejsca, gdzie było 1
- sprawdzam, czy juz jest <129 znaków
itp.

To, co wychodzi ma dokładnie 1024+960 bajtów, jest pełnoekranowym obrazkiem i wygląda calkiem niezle, szczególnie, jesli to by byl film i pixele sie dosc szybko zmieniaja. Zaleta tej kompresji jest całkowicie sprzetowa dekompresja :-)
Oczywiscie warunek ladnej odgladalnosci jest taki, ze to grafika taka lekko rozmazana - jak to na filmie, czyli w gre wchodzi chyba tylko GR.9.

No i mamy 2kb na klatkę, 16 klatek na sekunde (ew. 25, ale 16 chyba wystarczy) i pięknie odtwarzający się film, który nie kosztuje prawie nic cykli, dzięki czemu można wymyślać jakieś efekty z przesuniętą o pół pixela co drugą linią, fajnym dzwiekiem, itp.

32kB na sekunde, circa 2Mb na minute, w 128Mb zmiesciloby sie az nadto materialu.

To wszystko jest wg. mnie wykonalne juz dzis a rezultat powalalby na kolana. Amerykanie by lezeli i kwiczeli z wrazenia. Zreszta Niemcy tez (uwaga! duzy rynek). Takie cos daloby sie moze portowac na C64 ($$$BIG MONEY$$$)  ;-P

Na pewno gdzies jakis skrot myslowy mi sie przyplatal...

pozdrawiam,

pirxxx

ps. Jak by sie mialo tyle pamieci to moznaby posamplowac widoki z roznych (wszystkich...) miejsc korytarzy i zrobic cos w rodzaju Wolfensteina co ramke (przeciwnicy na sprite'ach - raczej by ich duzo byc nie moglo na raz). Duzo wiecej roboty koncepcyjnej, niz w takiej prostej gierce typu Solar Crusade.

316

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja mam mieszkanko (32m, oddzielna widna kuchnia, umeblowane, pralka, lodówka, itp.) na tzw. Nowej Pradze (ul. Brechta). Aktualne wynajmuje je za 850 zl (w tym czynsz+woda+ogrzewanie ok. 300 zl).

Dziewczyny, ktore tam mieszkaja placa jeszcze ponizej 50 zl miesiecznie za gaz i prad, czyli w sumie calkowity koszt mieszkania to jakies 900 zl. Dla dwóch osób to b. konkurencyjna (w porównaniu do akademików) oferta, dla jednej pewnie trochę drogo. Jesli nie urządzasz imprez co 2 dni to mieszkanie w takim bloku jak mój (lata 50-te - coś jak MDM) jest super, bo przeważnie mieszkają już tam tylko babcie emerytki (wprowadzily sie 50 lat temu), które mają mnóstwo czasu i pilnują dobytku. Ja jak nie zamknąłem samochodu to miałem info po 5-ciu minutach :) Blokersów nie stwierdzono.
W bloku jest szybki net z Astera (trzeba by wykupic).

Tak ogólnie to napisz, dokąd będziesz dojeżdżać to coś ciekawego się podpowie.
Polecam zerkniecie na tablice ogloszeń ("kącik za grosik" na UW - może lepiej będzie wynająć pokój, nie całe mieszkanie).

317

(22 odpowiedzi, napisanych Różne)

brakujący klawisz się odnalazl a wraz z nim przelotka ST --> Scart, niestety lezy to w Toruniu (tak jakos zajechalo za daleko). W kazdym razie jakos to sie ew. zwyciezcy dostarczy z czasem (co sie odwlecze to nie uciecze).

318

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie chcę się wymądrzać, ale moje doświadczenia z konwersją sampli z 16 bit na 8 bit są takie, że nie znalazłem programu na PC, który by wyeliminował szum powstały podczas takowej konwersji. Nie próbowałem najnowszym Sony SoundForge - widzę tam jakieś ciekawie nazywające się pluginy, może by pomogły.
Problem polega na tym, że szumy, których nie słychać w 16 bit są drastycznie wzmacniane przy prostym obcięciu bitów. Myślę, że ten sam problem dotyczy przejścia z 8 na 4 bit (i jest powodem tego, że sample na atarce grają znacznie gorzej, niż by mogły).

Najlepsze rozwiązanie przy przejściu 16 --> 8 jakie znalazłem do tej pory to przepuszczenie sygnału przez analog i powtórne samplowanie w niższej rozdzielczości.

Dlatego uważam, że zrobienie samplera 4 bit ma sens... Podobnej klasy jak wszystko, co się robi na Atari (:

319

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Tak sobie czytam ten wątek i włos mi się na głowie jeży.

Tak sobie czytam ten wątek i włos mi się na głowie jeży. Prosiłem o pomoc, bo sibie z czymś nie mogłem poradzić a usłyszałem jaki to ja jestem ograniczony, bo nie wyczułem intuicyjnie dodatkowych dwóch spacji w napisie < stdio.h >.

Nie rozumiem tego podejścia. Dlatego zresztą BARDZO nieczęsto proszę na forach o jakąkolwiek pomoc, bo zwykle kończy to się odesłaniem do tej czy innej "książki, którą powinienem znać na pamięć". Naprawdę nie wiem, co zrobiłem źle prosząc o pomoc. Nie wiem, nie wiem, nie wiem!

Coś mi się zdaje, że powszechne stosowanie wszelakiej maści okienkowo-myszowych systemów firmy M$ doprowadziło do upadku i ogólengo zdziczenia obyczajów (kopiuj -> wklej i inne takie) :-).

Coś mi się zdaje, że powszechne patrzenie z góry na newbiesów doprowadziło do upadku i ogólnego zdziczenia obyczajów na forach. Okiej, aluzju paniał, prędzej cmoknę się we własny zadek niż poproszę o pomoc na atariarea.

Po co mi to hobby w ogóle? Zamiast próbować zakodować jakiś nikomu nie potrzebny programik spędzę czas z córką, co wyjdzie na lepsze dla niej i dla mnie.

Sayounara

320

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Może zamiast rzucać błotem w tebe, wypadałoby się trochę zastanowić jak działa preprocesor po natrafieniu na #include <plik>?

Kuuurcze!!! Gdzie ja rzucam błotem w TeBe??? Napisałem tylko, że przykłady, które podał się NIE KOMPILUJĄ!!! OK, jak się je poprawi to się kompilują, ale w ten sposób można napisać, że "Być albo nie być" to w zasadzie cały Hamlet, bo wystarczy dopisać parę zdań z przodu i z tyłu i będzie Hamlet.

Jakbym był takim specjalistą, że analizowałbym kod źródłowy CC65 to bym na to forum nie pisał z takim problemem!!!

Praktycznie WSZYSTKIE moje problemy wynikały z tego, że w fajnym poradniczku TeBe jest błąd.

Do FAQ CC65 wchodziłem i mi ono NIC nie pomogło, bo próbowałem skompilować przykład TeBe, który się NIE KOMPILUJE!!!!!!!

Pozdrawiam,

pxir

321

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

TeBe!
Jednakże nie zaprzeczysz, że to, co jest widoczne w Twoim poradniku nie działa! Nie da się przekopiować treści programu ze strony i go skompilować. Rozumiem, że HTML cos psuje, ale w takim razie powinieneś to jakoś zaznaczyć, bo w jaki sposób biedny user (mam na mysli siebie) ma się zorientować, że Twój przykład nie kompiluje się z powodu ewidentnego błędu (feature) w CC65 (a komunikaty wskazują raczej na złą konfigurację).

Mi w końcu zadziałało, bo napisałem sobie programik od zera i odruchowo napisałem <stdio.h> a nie tak, jak jest w Twoim poradniku < stdio.h >.

Myślę, że wartoby zaznaczyć jakoś to na stronie poradnika - przypuszczam, że ktoś już się zdążył zniechęcić do CC65 z powodu tego drobiazgu.

Pozdrawiam,

pirgz

322

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

I dokładnie w < conio.h > był problem! TeBe! Dałeś w swoim poradniku niekompilujące się przykłady!!!

Poza tym mieszajac w zmiennych mialem wciąż coś nie tak a nakłdał się na to problem ze spacją i dlatego straciłem funt kłaków.

piruku

323

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No tez wreszcie poszlo - przenioslem kompilator z
c:ataricc65
do
c:cc65

zmienne mam tak ustawione:

CC65_INC   C:/CC65/INCLUDE
CC65_LIB    C:/CC65/LIB
LD65_CFG   C:/CC65/DOC

Jak dla mnie magia, albo jakis blad. W jednym folderze dziala, w innym nie...

TeBe: oczywiscie powinienem napisac na "moim WinXP", albo "na moim komputerze dzialajacym pod kontrola WinXP", bo winda nie moja...

pozdrawiam,

pryx

324

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

TeBe: tak to jest, jak sie postow nie czyta (na ktore sie odpowiada) - Twoje rady NIE DZIALAJA na WinXP !!! (a poza tym b. dobry poradnik, dzieki za niego).

konkretnie chodzi mi o to:
SET CC65_INC=C:\CC65\INCLUDE
SET CC65_LIB=C:\CC65\LIB
SET LD65_CFG=C:\CC65\DOC

Kiedys mi zadzialalo, jak ustawilem tak:

SET CC65_INC=C:/CC65/INCLUDE
SET CC65_LIB=C:/CC65/LIB
SET LD65_CFG=C:/CC65/DOC

Innym odpowiadam: tak, jest conio.h. Jest tez stdio.h, zlib.h, itp. Jest tez atari.h a w nim np. definicje struktur odpowiadających chipom, które chciałem zassać.

Jak ktos zrobi C++ to moze tez bedzie iostream i namespace std, ale ja na razie chcialem odpalic zwykle CC65, co sie ponoc wielu osobom udaje (i mi tez sie udalo kiedys).

Dziekuje za uwage,

pirxxx

ps. tak, mam na tym kompie pare innych kompilatorow, kuuupe zmiennych systemowych, itp., ale chyba CC65 nie uzywa INCLUDE, tylko tych swoich zmiennych???

325

(50 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

EHLO!

Kurka wodna, kiedys odpalilem CC65 i wszystko smigalo, ale teraz walcze i walcze i zwalczyc nie moge :( Chodzi o to, ze nie chce mi zobaczyc np. #include <conio.h>. Jak nie uzywam bibliotek to sie kompiluje. Nic nie daje nawet podanie calej sciezki...

Na pewno nie dzialaja takie ustawienia, jak sa podane w poradniku TeBe dostępnym ze strony glownej atariarea, kiedys to zrobilem inaczej, ale ten inny sposob nie chce mi zadzialac tym razem. No chyba nie musi wszystko siedziec w C:CC65 ???

Pomozcie, bo nie daje rady :(((( Wiem, zle szukam w googlu i na atariarea, ale juz lepiej nie potrafie...

pierdx