Emulator dla MegaSTe już do mnie wyruszył.

Japijupijej :)

Teraz takie pytanie - jako, że nie mam Atari Mega STe - kto byłby ewentualnie chętny do wykonania testów w razie potrzeby?

tOri

Hej,

Nie uwierzyłbym gdybym tego nie doświadczył osobiście. Otóż skontaktował się ze mną wielce zasłużony dla sceny Atari koder GGN z ofertą podesłania do odtworzenia emulatorów 386sx w wersji dla MSTe oraz DIP, czyli dla większości maszyn.

Za jakiś czas - po tym gdy uruchomię klona C-LAB Combinera - będę odtwarzał te emulatory i mam nadzieję, że uda mi się tego dokonać w rozsądnym czasie i w 100%.

Będę informował, a na razie wątek zasypia. Po prostu musiałem wrzucić takie mocne info na forum - cierpliwość daje wyniki. Szukałem tych emulatorów od dłuższego czasu :)

Pozdrawiam
tOri

P.S. GGN -> https://demozoo.org/sceners/10489/

Na to wygląda. Poczekajmy aż TomekTRV zrobi więcej testów.

TomekTRV - sprawdź jeszcze na STe. Wszystko wskazuje na masę błędów. Te bomby przy próbach uruchomienia programów to najpewniej wynik błędnych danych przesyłanych z dysku. _tzok_ sugeruje pad dysku. To jest bardzo możliwe niestety...

Hej,

Spróbuj sterownik ICD Pro. Ściągnij ode mnie: https://reversing.pl/atari16bit/icd_pro_655a.zip wrzuć na dyskietkę icdboot.prg i wtedy sprawdź. Te AHDI mogą być problematyczne. Możesz spróbować również wersję demo HDDRIVER do ściągnięcia stąd: https://www.hddriver.net/downloads/hddrdemo120.zip Generalnie dysk powinien mieć bootloader. Skoro go nie widać no to go nie ładuje i jest problem.

Mega ST nie ma szyny DMA podciągniętej do VCC. Tutaj na kontroler lutuje się drabinkę rezystorową - fix Exxosa. Pomagał w naprawie problemów z interfejsem ACSI-CF, więc i na długi kabel też powinien pomóc.

No i spróbuj z STe :D

tOri

Na Allegro jeden zawodnik ma kwarce po około 3zł/sztuka 28.375MHz - niskie - do Harlequina128

tOri

Hej,

Może być kilka powodów.

Co do testów dysku i innych operacji - spróbuj Diamond Edge do ściągnięcia stąd: https://sourceforge.net/projects/diamond-edge/ - projekt jest już na licencji GPL, więc jest pełna wersja do brania.

Jednym z powodów może być faktycznie padnięcie dysku, drugim - problemy z zasilaczem dysku (kondensatory?), trzecim - zakłócenia na DMA (być może potrzebny jest FIX z rezystorów) - jaki masz typ Atari?

Kabel raczej nie wydaje się za długi, jednakże tez tu może być "jakiś" problem. Dobrze byłoby ten dysk sprawdzić z inną maszyną i innym kabelkiem sygnałowym ACSI.

tOri

308

(30 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja kupiłem plastikową EasyThreed K1 za 400 złotych. Do pierdulek się nadaje. Ostatnio do A8Pico drukowałem obudowę. Mogę na tym maluchu drukować 9cm x 9cm, więc wtyczki, pudełeczka, kołki, itp. mogę sobie robić. Czegoś większego niestety nie. Albo produkować "puzzle"

^Up

Właśnie odczytałem konfigurację z zabezpieczonego układu Altera EP600 zawierającego logikę sterującą przełącznika. Pozostało mi jeszcze zaprojektowanie PCB według odtworzonego schematu. Zbuduję klona, sprawdzę i wtedy zamieszczę dokumentację na www - jak zawsze - za free :)

Pozdrawiam
tOri

310

(54 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

No i właśnie /AS i /BG temu służą żeby sam procesor śmigał na 16MHz.

Obstawiam procesor. Szybsza wersja powinna załatwić sprawę :)

tOri

edit:

Mq - masz superowy awatar :D No, no, no... To Ci się naprawdę udało.

Hej,

No - faktycznie jest i to bardzo, bardzo niszowy element :) Ceny jak za egzotykę. Szukałem także na Mouserze, ale nie udało mi się tego znaleźć...Ja w to "nie wchodzę" - to są poważne koszty jedynie za same gniazda, ech. Dzięki za info. W rzeczywistości jest to nieosiągalne dla amatora.

Pozdrawiam
tOri

312

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Jak zwykle - świetne opisy świetnych prac. Normalnie podziwiam i gratuluję efektów!

tOri

Nie da się. Bez sensu jest montowanie slotów w rozstawie styków 2,54mm, ponieważ wszystkie carty są w rozstawie 2mm. i tak trzeba by robić jakieś pokrętne adaptery. Bez gniazd 2mm? A mogli zrobić standardowe sloty.

Atari...without neccesary elements and with nonstandard shit onboard.

tOri

edit: slotów 2mm nigdzie nie ma i koniec.

314

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chipquik - taka magia. Tym niskotopliwym można wlutować raczej bezpiecznie :)

tOri

315

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

->madness77 - bez problemów powiadasz? "Ważne, żeby odbyło to się w miarę szybko i nie przegrzać chipa." No i właśnie tego trzeba się nauczyć i złapać doświadczenie. Nie masz podgrzewacza, więc improwizujesz. Gratulacje - tak też się da :) ale nie jest to droga godna polecenia. Niestety - obudowy QFP są niezbyt odporne na błędy i bardzo łatwo jest je przegrzać :/

tOri

316

(54 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

O widzisz - zignorowałem link :)

Popatrzyłem na schemat i jest to bardzo prosty przełącznik. Może trzeba scalaki serii F zastosować - tak napisał również Exxos.

tOri

edit:

w tym układzie jest taki "myk", że gdy sygnały /AS i /BG są w stanie 1, wtedy procesor jest przełączany na 16MHz. W każdym innym momencie pracuje w 8MHz gdy na bramki OR z lewej strony jest podawany stan 0. Stan 1 wymusza na stałe pracę w 16MHz.
Możliwe, że procesor nie wyrabia - zwłaszcza wersja P8. Trzeba spróbować z tymi bramkami oraz rzeczywiście szybszym procesorem.

edit2:

a jak się zachowuje system gdy wymusisz na stałe zegar 16MHz? Wiesza się? Jeśli tak - to problem szybkości procesora. "Miotanie" zegarem przez sygnały /AS i /BG pochodzące z NAND też może być bardzo kłopotliwe dla systemu...

Hahahaha,

Adam Klobukowski napisał/a:

1) AdamK

:D

No - tak to nie zadziała. Nie ma skąd wziąć odpowiednich ilości slotów z rozstawem 2mm dla Atari ST :-( Mam cztery z rozbiórki i to wszystko - na klona wystarczy, a klon obiecany dla Pina...

tOri

Cześć,

Jakiś czas temu udało mi się nabyć ten przełącznik kartridży dla Atari ST. Jak to ze sprzętem bywa - wziąłem się i odtworzyłem schemat interfejsu. Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze odbezpieczyć CPLD Altera EP600 i ściągnąć firmware. Postaram się to zrobić w następnym kroku. Potem - jak zwykle - na podstawie odtworzonego schematu narysuję nową PCB i mam nadzieję, że powstanie działający klon :)

W załączeniu schemat (jeszcze niesprawdzony, ale wrzucam żeby coś dla oka było jak ktoś chciałby popatrzeć). Ostateczne i poprawne w 100% informacje umieszczę jak zwykle na www po udanym klonowaniu.

tOri

Combiner

PCB

319

(54 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

@Mq - masz pod ręką schemat tego turbo?

Co zaś do robienia różnych dodatków - faktycznie - lepiej to przetestować na realnym AtariST zanim się wepnie na stałe w schemat. Więcej czasu to zajmie, jednakże to najlepsza metoda. Tu zawsze się mogą zdarzyć niespodzianki niestety :(

Oczywiście kciuki trzymam za powodzenie projektu!

tOri

320

(61 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra analiza. Wielkie dzięki!

tOri

321

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

1. Sikor - 1 szt
2. tOri - 3 szt
3. Lopez - 1 szt
4. VLX - 2 szt.
5. SuN - 1 szt.
6. saulot - 4 szt
7. ZoltarX - 1 szt.
8. MGor - 1 szt.
9. gop13 - 2 szt.
10. grzegk - 2 szt.

Zaraz skończymy wysyłki. Został mi jeszcze ZoltarX - No i będzie OK :)

322

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

^Up

Wszystkie scalaki zostały zaprogramowane i sprawdzone w klawiaturze i z myszą. Działają w 100%. Rozesłałem info na PW. Czekam na dane i po ich otrzymaniu będę sukcesywnie wysyłał zamówione sztuki.

tOri

323

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Taki w miarę rozsądny sposób to użycie pasty SnPb (takiej jak np. do stawiania kulek BGA bądź lutowania SMD. Smarujesz pastą pad pod układem oraz dajesz na pady pod pinami, ustawiasz chip i grzejesz. Niestety - potrzebujesz podgrzewacz dolny bo nie dasz rady bez zniszczenia chipa tak podgrzać całość aby się wlutowała prawidłowo w pola :( Ja - mimo dużego doświadczenia z lutowaniem różnych elementów - nie podjąłbym się obecnie tego zadania. Za jakiś czas może zbuduję porządną stację BGA IR - wtedy da się radę i takie chipy wlutowywać.

Spróbuj z pastą srebrową. Nie sądzę zresztą, żeby ta FPGA miała się grzać wielce w takim układzie. Podejrzewam, że nawet bez wlutowania tego centralnego pada i tak będzie działać bez problemu i przegrzewania mimo, że taktowanie to 50MHz

tOri

324

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

->JLS - to pad chłodzenia i powinien być połączony z polem na PCB. Jeżeli nie chcesz lutować/nie masz możliwości (trzeba mieć sprzęt do takiego lutowania - podgrzewacz i ewentualnie hot air albo IR) możesz spróbować z srebrową pastą termoprzewodzącą na padzie, jednak wtedy rezystancja cieplna będzie większa.

tOri

325

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

^Up

Procesory dotarły. W weekend postaram się je zaprogramować i sprawdzić wszystkie w klawiaturze. Potem będę się kontaktował na PW w sprawie namiarów na wysyłkę - paczkomat jako podstawowy kanał transferu ;)

Pozdrawiam