Hej,
Zrobiłem szybką wrzutkę na PW. Więcej za jakiś czas.
tOri
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Posty przez tOri
Hej,
Zrobiłem szybką wrzutkę na PW. Więcej za jakiś czas.
tOri
Hej saulot
Jakoś na AF się nie rozpisałem. Patrzę na PCB i się zastanawiam...Port CART jest dosyć głęboko w obudowie, więc MUSISZ wydłużyć tę część ze stykami złącza do jakichś 35 milimetrów. Zmierzyłem szerokość wnęki w MegaST i ma ona tylko 58 milimetrów szerokości i jest niesymetryczna, więc na 100% ta płytka się nie wpasuje (przynajmniej w MegaST bo nie pamiętam jak jest w innych modelach) - spróbuj z płytką wyciętą na wymiar z kartonu. Żebyś wiedział o co chodzi skocz do mojego RAMcarta i zobacz o co chodzi. Musisz pamiętać również o ewentualnej obudowie, tzn. miejsce dla niej. Jeszcze jedna uwaga. Przelotki...Widzę, że przelotki sa umiejscowione bezpośrednio na padach SMD chipów. Tak się nie robi. Przelotka powinna być poza padem, na granicy pada, ale nigdy pośrodku - ja wiem, że się da ale nie w ten sposób :) Generalnie zaś powinieneś użyć wszędzie SMD i dać radę zmniejszyć rozmiary PCB. Użyłeś autoroutera z KiCAD?
Co do samego projektu PCB to trochę zaniepokoiły mnie te cienkie linie (połączenia do których nie ma ścieżek?) - ząłącznik
http://reversing.pl/atari16bit/stramcart/stramcart.html
Na razie trochę mi czasu brakuje żeby poważniej popatrzeć w schemat. Tak btw. gdzie go można znaleźć?
Pozdrawiam
tOri
edit: literówki
->artik-wroc - ATSpeed ma skrócony dostęp do RAM, ale taki AtOnce ma już wszystkie linie adresowe dołączone do systemu Atari. Może być, gdy to ogarnę, że i 386sx też może wystawić adresy na 16MB tak jak Motorola.
Niech najpierw odtworzę schematy tego sprzętu.
tOri
->TomekTRV - jak sobie popatrzyłem na obraz tego Philipsa ro jak dla mnie - jest super. Nie ma prążków od skalera - no wygląda naprawdę dobrze i za te cenę 180zł na a... myślę, że warto brać. Potrzebujesz jeszcze do tego przełącznik kolor/mono i pozamiatane :)
tOri
edit: ten 1084 zanieś do jakiegoś warsztatu RTV niech Ci go zdiagnozują jeśli sam nie możesz odgadnąć co mu dolega. Ewentualnie zakrzyknij na forum czy ktoś, coś...
Sterowniki AT Once 386 mają przykładowy plik ASM x86 z obsługą ACSI, czyli 386 widzi przestrzeń adresową ST i zobaczy karty ISA/VME. Pozostaje sprawa sterowników, jak "20 bitowym" programom przekazać "24 bitowy" adres.
Widzisz - to jest wszyte w "BIOS" AtOnce, czyli sterowniki specyficzne dla 386sx w otoczeniu Atari. Pogadaj na ten temat z czietzem, bo to on dołożył IDE support
tOri
-> Adam - soft dla M68k jest wyłącznie po to aby załadować bitstream do FPGA. Cała reszta to BIOS dla 386sx oraz wszelakie drivery (grafa, flop, hdd, dźwięki, itd) ponieważ po załadowaniu i reset cały komputer staje się po prostu PC. Motorola znika...Nie ma żadnego styku pomiędzy 386sx i M68k w stanie HALT. Tu już się nic nie pokłóci :)
->TomekTRV - cokolwiek pod DOS (ewentualnie Windows bo ten już da się zainstalować i chyba nawet 3.11) będzie chciało skorzystać z FPU to skorzysta. Myślę, że ludzie z Vortex Computersysteme GmbH nie poszli gdzies na skróty z koprockiem (oby!)
tOri
->Adam - podejrzewam, że te emulatory używają tylko szyny pamięci bez obszarów I/O co oznacza, że 386sx jest praktycznie 1:1 podpinany zamiast M64k. Tak sobie oglądam datasheet i nie widzę przeciwskazań żeby procesor Intela widział wszystko to co widzi Motorola. Gdy stworzę schematy wtedy będzie widać jak na dłoni jaką drogą poszli konstruktorzy AtOnce... Nie ma co gdybać na razie.
Oczywiście drivery trzeba by pisać od nowa dla PC bo takie peryferia raczej używają I/O, ale to chyba jest możliwe (? zamiana odwołań do I/O na odwołania do pamięci pod Panther)
tOri
Producent jest ten sam. Tu chodzi o to, czy procesor z maskROM da się przełączyć w tryb programowania (odczyt) tak jak procesor OTP (z pamięcią EPROM). To jest na pewno bardzo podobny procesor ale czy da się tak zrobić - nie wiem, a jeśli nie wiem to obawiam się upalić jakąkolwiek linię i/o. Czasami eksperymenty mogą być zbyt ryzykowne, więc może lepiej poszukać bezpieczniejszej opcji?
tOri
Hej,
Adam :) - ja nie umiem. Kto to zrobi?
Może, gdy pojawią się odnowione emulatory 386sx, wtedy znajdzie się programista który ogarnie temat.
Pozdrawiam
tOri
Hej lukasz7x6
Sytuacja wygląda tak:
Masz działającą CBX, w której jest procesor programowany maską. Druga CBX, w której jest procesor programowany z EPROM - HD6475208BP10 NIE DZIAŁA.
Nie wiem czy dałoby się odczytać pamięć programu tego procesora z działającej CBX, bo może się różnić od HD6475208, więc trzeba by znaleźć kogoś z działającą Yamaha CBX, w której byłby właśnie możliwy do odczytu procesor HD6475208 i wtedy, po zakupieniu czystego - dałoby się zaprogramować nową sztukę.
To w skrócie.
Pozdrawiam
tOri
edit: Popytaj na forum. Może ktoś ma, rozkręci CBX, zobaczy i da znać?
Tak - Christian napisał support i chwała mu za to :) Możliwe, że inne sprzęty też można by dołożyć. O tym trzeba by pogadać z programistami.
tOri
W oficjalnej dokumentacji procesora jest schemat przejściówki z dip64s na dip32 do programatora EPROM. Tak można odczytać i zaprogramować ten chip. Jest problem bo nie wiemy czy w EPROM tego procesora, który nie działa, program jest prawidłowy a nie uszkodzony. Trzeba by znaleźć kogoś z CBX i sprawnym prockiem HD, ściągnąć firmware i zaprogramować nowy albo spróbować przeprogramować Twój o ile wersja wsadu byłaby taka sama. W każdym bądź razie nadzieja na odratowanie jest :)
tOri
Trzeba by więc oprogramować Panther od nowa i tyle. Ja nie umiem :)
To mikrokontroler HITACHI/Renesas
HD6475208BP10 - procesor z serii H8/520 (rodzina H8 core 520)
Programowany maską albo wsadem OTP (EPROM) - ta naklejka na nim raczej wskazuje na zaprogramowanie EPROM nr wsadu XP990B0. Ten wcześniejszy chip ma numer wsadu XQ211A0 i może być programowany maską skoro nie ma oznaczenia typu H8/520. Ciekawe, a bardzo prawdopodobne :)
Nie mam pojęcia jak z niego ściągnąć software i czy ma jakiś zamiennik z EPROM...Szukam sensownego datasheet. No i coś znalazłem...Trzeba by z działającego ściągnąć firmware jakimś programatorem po jego otwarciu (dotarciu do kryształu) i odblokowaniu odczytu, ponieważ podejrzewam, że jest zabezpieczony przed odczytem programu (ten procesor ma niestety security bits).
Jakiejkolwiek gwarancji powodzenia takiej operacji nie ma. Nie mam czym odczytywać takiego procesora. Słowem - czarna rozpacz jak na razie i znikąd pomocy...
tOri
edit: nie mogę nigdzie znaleźć schematu adaptera do programatora, bo tu jest podobnie jak z procesorem IKBD - zwykły programator by prawdopodobnie wystarczył :)
edit2: znalazłem kwity procesora. wiem już wszystko co trzeba...
edit3: ten procesor chyba nie ma security :-O - nie widzę żadnej wzmianki w hardware manualu, co oznacza światełko w tunelu...
edit4: na razie mam sporo na głowie. Zajmiemy się tym za jakiś czas, ok?
Podsumowując: jest możliwe odczytanie z działającego HD6475208 bez ingerencji fizycznej w chip i zaprogramowanie nowego tym samym wsadem. Kwestia zdobycia źródła firmware i czystego procesora HD6475208. Można ewentualnie spróbować odczytu z chipa sygnowanego przez Yamaha (MaskROM)
Dopiero na koniec doczytałem, że to niedziałający egzemplarz jest z prockiem HD6475208. O'lala... nie wiem czy ten programowany maską da się tak odczytać...
edit5: mógł się rozprogramować jak napisał Sikor - flipbit i pozamiatane...
W mojej pisaninie jest sugestia, że nie wszystko jeszcze jest stracone. Co ciekawsze - jeśli to flipbit w firmware to nawet ten niedziałający dałoby się przeprogramować o ile nie jest to kwestia fizycznego uszkodzenia portu i/o. Czysty procesor na eBay to 50$. Nie szukałem w innych miejscach...
Dla Ciebie - zawsze :)
Podeślij etykietę na siebie na mój email tori(maupa)reversing.pl
Pozdrawiam
Mógłby widzieć cokolwiek. Kwestia softu, ponieważ emulator przejmuje całkowicie system Atari. Ładowanie FPGA, restart i mamy PC bez powrotu do Atari bez wyłączenia zasilania ponieważ skonfigurowany chip FPGA nie da się od konfigurować ot tak.
tIn grzebał trochę w sofcie Vortex pod kątem obsługi np NOVA, ale z braku czasu dał sobie spokój.
tOri
TT nie ma możliwości :) tam jest 030, a te emulatory są dla zwykłych 68k...chyba że 386 for Falcon tyle, że architektura zapewne nie pozwoli na taką przekładkę.
tOri
->lukasz7x6 - niestety - jeśli przekładasz pomiędzy urządzeniami (CBX) ten konkretny scalak i sprzęt działa, to masz na 100% winowajcę. Scalak wydaje się być matrycą bramek - nieosiągalny chyba, że masz solidne "wtyki" w Yamaha Corp. (jakuza może?) Gdyby udało się gdzieś zdobyć identycznego chipa, ale kompletnego trupa - mógłbym chociaż podjąć się jakiejś identyfikacji. Trzeba popytać na forach, czy ktoś ma nieżywą CBX (być może z działającym scalakiem, którego Ty już nie masz...)
tOri
edit: a tak w ogóle to wrzuć jakieś fotki ze środka sprzętu. Nigdzie takich nie ma, a ciekawość powinna zostać czymś nakarmiona, haha :)
^Up
No i emulatory dotarły. jednocześnie z Grecji i z Niemiec, hahaha. Niezła synchronizacja. Ilość połączeń jest trochę przerażająca, ale powinno się udać. Będzie sporo zamieszania z konstrukcjami tych sprzętów. Będzie OK. Tak myślę... Najpierw jednak muszę skończyć rozgrzebane sprawy (drobne ale dokuczliwe) oraz C-Lab Combinera, do którego PCB jadą już z Chin..
tOri
edit: Zastosowane FPGA to XC2018 (tak jak w odtworzonym AtOnce Plus)
Hej,
Wpadł mi w ręce taki telewizor (16:9). Musiałem sprawdzić czy da radę z Atari ST (Mega). Podłączyłem poprzez VGA switcher do wejścia VGA i okazało się, że działa SUPER! Oczywiście w kolor i mono. Na początku trzeba sobie raz poustawiać a potem trzyma ustawienia na wejściu VGA. W mono nie ma efektu prążków od skalowania. Nic nie drży, można wybrać formaty 16:9, 4:3, jakiś nieskalowany (wygląda wtedy śmiesznie mały w centrum ekranu oraz pełna szerokość. Nie sprawdzałem jak na złączu Euro poradzi sobie z małym Atari i C64. Może później :) Poza tym ma oczywiście tunerTV oraz wejścia HDMI.
Jakość wynikowa całkiem niezła.
Obecna cena na a... (03.2024) to około 180zł
Pozdrawiam
tOri
edit: mam też telewizor Philips 20HF5234/10 (hotelowy), który także wyświetla prawidłowo na wejściu DVI-I (VGA) wszystkie rozdzielczości Atari ST. Jest jednak problem z nastawami i ich pamiętaniem. Każdorazowo po zsynchronizowaniu z Atari trzeba robić ADJUST żeby skaler wpasował sygnał w możliwości sprzętu. Ale obraz jest naprawdę dobry. Chyba już trudno go dostać gdziekolwiek bo to jest starszy model (mam takie trzy)
Hej,
Mam kilka płyt 386SX z których można by wylutować procesory w razie potrzeby.
Raczej nie będzie potrzebne, a płyty trzymaj. Jeśli są sprawne to tym bardziej
tOri
Hej,
Już kupiłem do testów chipy 80386sx (edit: na szczęście są dostępne choć nie tanie. Kupuję wersję 40MHz nauczony przykrymi doświadczeniami z przemalowywanymi procesorami 286). Czekam na emulatory żeby sprawdzić, czy na pewno są tam FPGA XC2018 jak w AtOnce286.
Przyznam, że jestem tym zadaniem trochę "podjarany" i mam nadzieję, że uda się ogarnąć temat :D
Na stronę www - w sekcji - wrzuciłem info o tych bohaterach, którzy dali swój sprzęt do analiz i odtworzenia. Należą się im wielkie podziękowania z tego tytułu, że nie są obojętni na scenie Atari i robią co mogą aby Atari żyło jak najdłużej...
tOri
->AdamK - poszło info na PW
tOri
edit: zamykamy te historię. Procesory się skończyły. Tzn. są oczywiście do kupienia czyste, ale nie wiem czy w ogóle będę się tym jeszcze zajmował. Cieszę się z faktu, że jest jeszcze dostępny 100% zgodny zamiennik oryginalnego programowanego maską IKBD. Na pewno taki OTP wytrzyma z dwadzieścia lat...
->Cyprian - najpierw odtworzenie :) potem zobaczymy. To już jest dosyć poważne przedsięwzięcie. Chyba najbardziej złożone ze wszystkich. Które robiłem dotychczas.
tOri
Dzięki dely będę potrzebował wtedy się odezwę
tOri
atari.area forum » Posty przez tOri
Wygenerowano w 0.062 sekund, wykonano 16 zapytań