276

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

O to samo o co w poprzednich - pozbierać przedmioty i dojść do wyjścia :) Ale "oryginały" potrafiły być demotywująco trudne, tu da się pograć. Z tym, że w poprzednikach ścieżka była jedna, tu widzę można trochę pokluczyć.

277

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zarąbiste! I o wiele bardziej grywalne od poprzedników. Nie ujmując nic powyższym :)

278

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Nie pamiętam dokładnej ceny, ale można kupić bez RPI jeśli ktoś już jakieś ma. Czy za duży kombajn? Nie sądzę. Kupujesz jedno urządzenie i masz spokój - to też w kwestii ceny - zamiast kupować wielu rozmaitych. Na pewno się opłaca :)

Edit: znalazłem info sprzed roku: "price of a device without Raspberry Pi is 85 Euro (+ postage), price with Raspberry Pi is 115 Euro (+ postage)". Czyli nie jakoś strasznie kosmicznie, biorąc pod uwagę, że funkcjonalnie zastępuje Ci to ultrasatana, nxc, netusbee, eiffela :)

Biorąc pod uwagę że zasilacz jest w środku, a projektanci budy wentylator przewidzieli, to ja bym go jednak wstawił :) Prawie na pewno oryginalnie był. Podobno pasujące rozmiarami są dostępne na TME.

279

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nowego "falcona" tak na serio to robią już od jakiegoś czasu - szkoda tylko, że taki drogi i nie do końca kompatybilny :)

http://firebee.org/fb-bin/index

280

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@draco030: porównanie "lekko" kulawe, bo programy dla Atari odpalam i używam na Atari :) Ale to nie znaczy, że do ich tworzenia mam używać wyłącznie Atari, bo to porównanie byłoby trafne, gdybyś napisał, że do konstrukcji i serwisowania Harleyów używają wyłącznie Harleyów (co nawet brzmi bez sensu) - otóż używają kluczy, wkrętaków i innych narzędzi nie produkowanych przez Harleya :)

PC to po prostu narzędzie. Zresztą - te przykłady dotyczące Rescue on Fractalus czy Eidolon - CAŁA MASA komercyjnego oprogramowania w latach 80-ych była tworzona z użyciem sprzętu, który nie miał nic albo mało wspólnego z komputerem, na którym to ludzie w domach później uruchamiali :) Najczęściej służył do finalnych testów. Jeśli już brał udział jakoś poważniej w procesie tworzenia to był on tak ciężko zmodyfikowany, że rapidus przy tym to mały dodatek :)

Programowali bezpośrednio na swoich komputerkach amatorzy w domu, bo był to jedyny ich komputer najczęściej, a na taki sprzęt jaki używali profesjonaliści nikogo prywatnie stać nie było :)

281

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jaka jest, że tak delikatnie zapytam, różnica pomiędzy programem dla Atari, napisanym za pomocą Atari i tym napisanym na PC z użyciem normalnego edytora, debugera w emulatorze itp? Poza tym, że ten drugi powstanie szybciej :)

282

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja wyposażam w Rapidusa XL :) Najlepsze i najładniejsze 8-bitowe Atari :)

283

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I zaraz się dowiemy , że SYSTEM DECIDED TO SOLVE THE PROBLEM, przyjdzie leśniczy i się skończy :)

284

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A co to za monitory? Może po prostu mają taką opcję w konfiguracji aby pracować w pionie albo z obróconą kamerą?

285

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No ale ja pisałem o rejestrach w ogólności, nie tylko o rejestrach koloru :) Wykorzystanie PMG pozwala zmieniać kolory rzadziej bo jest ich więcej. To jednak nie jest jakaś nieudokumentowana właściwość GTIA, przyzwoita implementacja powinna to umożliwiać i np. na VBXE nawet na rdzeniu FX obrazki z rastaconvertera działają bez problemu.

286

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gdzieś widziałem zdjęcia z modyfikacją klawiatury - foliowa taśma była wymieniona na tęczowy kabel taśmowy z odpowiednimi złączami na obu końcach. Być może to jest najbardziej sensowne rozwiązanie na przyszłość.

287

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No tak, ale w środku raczej nikt nie grzebie i paznokciami nie skrobie :) Na szybie samochodowej to musi być odporne na mycie, wycieranie itp :)

288

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Iron napisał/a:

RastaConverter pokazuje że pomimo iż mamy drugą dekadę XXI wieku to nie do końca znamy ten układ

Akurat Rasta raczej nie wykorzystuje jakichś specjalnych nieznanych właściwości GTIA - tylko moc CPU, to zmian rejestrów w trakcie linii.

289

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Da się i ze stałego zmienne zrobić. Na którymś forum C64 ktoś zapodał schemat zasilacza zrobionego z ATX. 9VAC się generuje jednym scalaczkiem.

290

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ola/Nerve napisał/a:

Mój to vintage 2001 Kross - #dobrybopolski.

Za mało vintage. Na scenę retro musisz taki kupić

http://retro.pewex.pl/uimages/services/pewex/i18n/pl_PL/201504/1429803388_by_Soltys_500.jpg

291

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niedokładnie się wyraziłem - zapisuje się oczywiście cały, ale bez zawracania sobie głowy wartością górnej połówki. Wszystko jest z reguły dobrze gdy są to akurat odcienie szarości, bo pewnie najczęściej jest tam zero (chociaż jak widać - nie zawsze) ale przy innym kolorze mogą już wychodzi kwiatki.

A ja proponuję kompromis, żeby wilk był cały i owca zjedzona - zachować nowy feature, ale na żądanie, np. po wpisaniu jakieś wartości do któregoś z niewykorzystanych portów D000-D800. I skoro już taki fajna poprawka jest to dać wszystkie 16 jasności w każdym trybie - przecież to od GTIA właśnie zależy. Może gdzieś gradienty się poprawią :)

292

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ale VBXE w trybie 8 by default chyba nic nie zmienia, tam się trzeba postarać :) Chodzi o to żeby i przy tle i przy kolorze pisma podawać jednak oprócz jasnośći tę część odpowiedzialną za barwę. Na standardowym GTIA to nie ma znaczenia bo i tak barwa jest brana z jednego.

293

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gdyby gra grzecznie wpisywała cały rejestr, a nie tylko połówkę, to wszystko by grało :)

294

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ola/Nerve napisał/a:

Ja chcę zarówno normalne gniazdo wyjścia, jak i lepsze parametry - chętnie zapłacę za 800x600/1024x768 w sdx .

Mówiąc o parametrach miałem na myśli nie jakość, a to, że nie jest trywialne zbudować z sygnału o częstotliwościach PAL (zwłaszcza hsync bo 50Hz vsync jednak sporo monitorow chwyta) obrazu VGA - trzeba cały obraz w zasadzie próbkować i generować na nowo. Coś takiego załatwi Ci scandoubler, ale sprawdzony z Atari, bo jego sygnał lekko odbiega od normy i nie każdy sobie z nim radzi :)

295

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tu akurat nie samo gniazdo monitora jest problemem, ale parametry generowanego obrazu. Dlatego używanie VBXE jako po prostu wyjścia RGB mija się z celem :) Już sophia jest lepszym rozwiązaniem, a VBXE ma inne przeznaczenie. Niestety zrobienie sygnału VGA jest trochę bardziej skomplikowane i wymaga uprzedniego zbuforowania generowanego obrazu, ale to już osobny temat i na tym forum też poruszany.

296

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę, że jak każdego prywatne zdanie upoważnia do udziału w dyskusji. Z tematem, owszem "(...) 65816 albo Rapidusa?", tym niemniej raczej nie chodziło tu sposób realizacji, a jedynie wykorzystanie takiego rozszerzenia. Rozszerzenia bez 6502 należy uważać za niepełnowartościowe i tak, jest to również moje prywatne zdanie.

Nie wiem jakie VBXE nie umożliwia uruchomienia rdzenia FX, chyba pierwsze możliwe. Ale to nie tych sprzedało się setki. Natomiast jeśli w nowszym jest on nie zainstalowany to poprostu jest tak skonfigurowany, a urządzenie samo z siebie raczej to umożliwia. Przy czym zapewne większość kupujących rdzenia FX nie usuwała, bo po co.

Czy warto? To nie ja oceniam, ale chyba utwierdziłem sie w przekonaniu z kim nie warto :)

297

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Uważam tak, bo raczej innych nie uważam za sensowną alternatywę :)

A co do posiadaczy VBXE, to nie zauważyłem, żeby była jakaś inna wersja, która jest po prostu interfejsem dla lepszego obrazu - każdy istniejący egzemplarz ma raczej wszystkie dostępne cechy i nic nie stoi na przeszkodzie aby je wykorzystać - tak się jednak nie dzieje. Takim "po prostu" interfejsem do lepszego obrazu jest Sophia :)

Odpowiadam na następującą tezę: "(...) jest anomalią a zalezy nam aby stala sie normą - tylko dzieki wiekszej bazie posiadaczy tak sie stanie(...)". Podając przykład VBXE, uważam, że większa baza posiadaczy nie spowoduje, że dane rozszerzenie stanie się normą.

298

(128 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pytanie filque dotyczyło konkretnie rapidusa, więc założyłem, że rozmawiamy o nim właśnie. Inne karty z 65816 traktuję w sumie jako eksperymentalne ;) Nigdy bym nie wstawił czegoś takiego bez możliwości przełączenia w stan oryginalny i sygnalizowałem ten mankament od paru lat już :)

Ty natomiast stwierdziłeś, że rozszerzenie stanie się normą właśnie dzięki większej bazie posiadaczy - co poddałem w wątpliwość, właśnie na przykładzie VBXE, który jakoś normą mimo bazy posiadaczy się nie stał. Stało się normą np. rozszerzenie RAM-u, stereo - jak widać różne czynniki mogą tu mieć znaczenie.

299

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jeden taki "unikat" poszedł na ebayu właśnie za 620 funtów :) Zbiegiem okoliczności w innym miejscu pojawiła się też oferta na angielską klawiaturę do Falcona po wygórowanej cenie, ale nie chcę nic sugerować :)

300

(15 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista producentów, których wymieniłeś może coś tu podpowiadać :) Bo i ja się spotkałem z rozwalonym gniazdem w samsungu :) Ale np. w Sony albo HTC nigdy. Natomiast z mini - owszem kilka w dalszym ciągu mam sprawnych, ale bardzo dużo już tak średnio. Przypuszczalnie jest to też kwestia jakości wykonania gniazda, z USB-A statystyka wygląda podobnie. Jedynie USB-B nigdy nie widziałem wyrobionego.