Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Program Lost Party 2025 Już za kilka dni odbędzie się zimowa edycja spotkań w Licheniu - Lost Party 2025.
Altirra 4.30 Kolejna wersja najdoskonalszego emulatora atarowskich ośmiobitowców!
SpartaDOS X 4.50 Nowa wersja najlepszego DOS dla ośmiobitowców.
Bubble Bobble dla Atari 8-bit Wersja ta bazuje na edycji BBC Micro, jednak została napisana niemal od podstaw, by maksymalnie wykorzystać możliwości Atari.
Silly Venture 2024WE - wyniki Ponad sto prac wzięło udział w compo SV2024WE
Opcje wyszukiwania (Strona 12 z 53)
Nadaje się, aby nie kombinować potem w której połówce zaprogramowany OS, od razu dwa razy ją zaprogramować tym samym, czyli dolne 16kB to OS i górne 16kB ten sam OS,
Lub w jednej połówce zaprogramować OS a w drugiej np QMEG. Dobudowanym przełącznikiem wybierzesz sobie OS
Pisze CLOAD bo programy pisane w BASICU taką komendą (poleceniem) się wgrywa.
BASIC musi być włączony co rozpoznasz po napisie READY w górnym rogu ekranu po włączeniu kompa, po prostu go włącz.
Popatrzyłeś na całą płytę stacji, czy tylko na moduł.
Czy są na płycie stacji jakieś cięcia ścieżek, z górnej lub dolnej strony? Ewentualnie jakieś "kabelki" wyglądające na nie fabryczne.
Porównaj z tym schematem
http://www.serious-dial.atari.pl/zzone/s1050.html
Zwróć uwagę na dekoder wyszczególniony pogrubionymi liniami i porównaj połączenia (logikę) z układem 74139 który masz w swoim module
No i położenie zworek dużo Ci powie (JP1-JP7)
Panowie, chciałbym was widzieć na żywca jak reagujecie na bezrobotnego.
Jest też w SERIOUSIE
SeriousDial w GOOGLE, nie pamiętam w którym numerze
Ups... nie doczytałem, a czynność już wykonana
W sprawie wzmianki o zamienniku głowicy..
Nie ma, bo w tamtym czasie nie było problemu z wymianą, podmianą. A robiłem tego sporo i do głowy mi nie przyszło by odpisać jej (ich symbol)
Zużytą głowicę od Atari brałem do kieszeni i do sklepu. Panie, taka głowica potrzebna, lub podobna. A do czego to? Do Atari. Proszę zobaczyć, coś takiego powinno pasować. Rozstaw mocowania pasował, wymiary na oko też, więc dobra.
Wmontowałem, ustawiłem wstępnie na słuch, potem program testowy (z Blizzarda) by paski były najcieńsze a zakłócenia (kropeczki na ekranie) jak najmniej ich. I grało.
A dziś..... minęło jakieś 20 lat, po głowicach śladu brak a i sam mechanizm magnetofonów raczej do lamusa niż użytkowania. Więc sobie odpuściłem. A tak na dobre odpuściłem magnetofon z Turbo jak stację kupiłem. 1050 i do dziś zero problemów. Jedyne co, to Turbo dorobiłem.
Z doświadczenia wiem, że jak Turbo w magnetofonie nie chciało zaskoczyć, wymiana głowicy i 100% sukces. Czasami płytkę z Turbo (potem już zawsze to robiłem) trzeba było umieścić w ekranie, efekt był jeszcze lepszy.
I jeszcze, jak stroiłem głowicę na słuch.
Puszczałem jakąś muzykę z dowolnie nagranej taśmy (ale dobrze nagranej). Śrubką głowicy tak kręciłem by uzyskać w miarę wysokie tony, czyli ani nie basuje ani nie skrzeczy jak co niektórzy tzw muzycy. Potem lekka korekta w/g programu testowego, o czym wyżej.
Panie Boże, przecież to mnie kopnie
Nie doczytałem... to XFka, sorry, nie ma filcu
Rozkręć stację, przeczyść prowadnice głowicy, nasmaruj, przy okazji delikatnie do góry podnieś klapkę (docisk) głowicy, powinien być widoczny malutki krążek filcu, najlepiej wymienić na nowy.
Wiekowy sprzęt, więc naprawy i testy od tego zaczynam, zazwyczaj smar na prowadnicach jest jak wosk, czyli do niczego, a filcowy krążek wytarty na amen.
Było pytanie.... jest odpowiedź,,,,, tak, jest to naprawialne. Nie jest sztuką naprawić, to każdy potrafi. Sztuką jest znaleźć usterkę.
Facet zrobił coś, co ma ręce i nogi, by potomni a i współcześni nie zadawali pytań... jak to zrobić bo mi nie działa, i musi być zdołowany i zeszmacony. Panowie, do sejmu, tam wasze miejsce, wyżyjecie się do syta.
Co za naród....
A może to przez zazdrość i zawiść, że ktoś coś zrobił a ja nie potrafię?
BLUKI, w skali 1-10 wystawiam Ci 11.
Widać jak byk, że jest... byk, o tu (w tekście do którego prowadzi link)
S4 - sygnał sterujący, przyjmuje stan niski gdy sygnał RD4=0 oraz na szynie adresowej pojawi się adres z przedziału $8000-$9FFF. Sygnał generowany jest przez układ MMU.
S5 - sygnał sterujący, przyjmuje stan niski gdy sygnał RD5=0 oraz na szynie adresowej pojawi się adres przedziału $A000-$BFFF. Sygnał generowany jest przez układ MMU.
powinno być ...gdy RD4=1 oraz dalej RD5=1
Czy ktoś może to poprawić, bo wprowadza zamieszanie.
W Seriousie jest nie trochę a dużo informacji na temat, patrz na stronie głównej z lewej strony
Zenon Zone / cartridge (i ogólnie, w poszczególnych magazynach jest opisane co i jak.)
Uwaga, zauważyłem w opisie błąd który jest z mojej winy, dotyczy sygnału S4/ i S5/
Właśnie dziś ogłosili w radio (w wiadomościach) że miasto Walśawa (a właściwie władze tegoż) że jest możliwość wynajmu różnych pustostanów (różnych lokali) na tego typu cele. Wynajem na godzinę, jeden dzień, kilka dni.... etc...etc...
Kto tam bliżej prowincji, niech pomyszkuje w temacie....
Padlina rzucona, podejdź bliżej....
Wypisz, wymaluj porucznik Waldemar Jaszczuk
Ktoś nie kuma, podpowiem, 07 zgłoś się
.... zepsuli samolot.....
Mniam, mniam,,,,..... dobre
Starannie zrobione. I działa, o to chodziło.
Wiercenie nie niesie z sobą ryzyka uszkodzenia
Po wyjęciu scalaka otwory nie są zalane cyną, tyle że nie są równe, bo lekko pozatykane cyną, bardziej na powierzchni niż w środku. Zatem takie wiercenie ma na celu tylko oczyszczenie otworu by nóżki podstawki bez problemu weszły w otworki. Unika się dodatkowego grzania, a poza tym wiertło bierze się o nieco mniejszej średnicy niż otworek.
Jeszcze nie udało mi się zepsuć żadnej płyty w ten sposób przerabianej.
Zatem... polecam. Oczywiście trzeba nabrać trochę wprawy, więc na jakiejś płycie szmelcu można poćwiczyć.
Aby sobie ułatwić zadanie,przed wylutowaniem scalaka lub podstawki, warto tuż przy płycie poobcinać wystające piny. O wiele łatwiej usuwa się odsysaczem cynę, i scalak myk, leciutko wychodzi.
Poczytaj w SERIOUSach na wskazanej poprzednio stronie, tam jest opis jak podmienić EPROM na pamięć SRAM, (szukaj D-ROM). Jeżeli EPROM ma 16kB to zastosować można EEPROM 28C256 (jak dobrze pamiętam), nie trzeba bateryjki, a połączenia są tożsame z pamięcią SRAM
Coś takiego....
http://www.serious-dial.atari.pl/
Było DROM na pamięci 128kB który mieścił w sobie 8 systemów OS, podstawowa pamięć to jednak była DRAM, a jeszcze potem zrobiłem dla siebie coś podobnego co równoznaczne było z przedstawionym tu projektem.
Potem, podmieniłem SRAM w DROMie na pamięć EEPROM i nie wspomnę kto napisał eleganckie oprogramowanie by podmieniać sobie OS w/g woli i życzenia, ale nadal podstawowa pamięć to DRAM
Fajnie że Ci się chce.
Można wywalić 74257, wtedy SPARTA nie będzie modułem przelotowym, to znaczy pozbędziesz się gniazda przelotowego do którego można włożyć drugi kartridż
Ale ten model swobodnie wchodzi do normalnej obudowy kartridża, mało tego, mieści się też swobodnie zegar RTC i jeszcze jest miejsce, a jak zrobisz w technice SMD to zmieścisz drugą SPARTĘ i nadal będzie miejsce,
Robiłem to wiem.
7402 nie możesz wywalić bo co najmniej jedna bramka jest potrzebna do połączenia 74138 z 74175
Znalezione posty [ 276 do 300 z 1,310 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.040 sekund, wykonano 22 zapytań