2,851

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co wiem od Pana MM to akurat plytki do SIO2IDE sa - sam bede wysylal kase na nie tuz po swietach.

Candle, koszt zalezy tez od ilosci plytek w serii (koszt "uruchomienia linii" - zalezny od ukladow z firma wykonujaca), od tego czy plytka ma byc metalizowana czy nie, od ilosci otworow (i ilosci ich rodzajow - w firmie w ktorej kiedys zamawialismy brali pare zeta za kazdy zaangazowany rodzaj wiertla), skomplikowania wyciecia krawedzi zewnetrznej plyty (ale to juz mozna od biedy zrobic samemu).
Jakbys sie zamknal suma 100zl za cala plyte (juz bez kosztow klisz i prototypu) to byloby swietnie.

Candle - czy ten Twoj interfejs dziala choc w jednym egzemplarzu, czy to tylko projekt? Jesli wykonales, to na jakim sprzecie? Myslisz ze nowy standard sie przyjmie? Moze jednak zostac przy jakims sprawdzonym, wciaz doskonalonym rozwiazaniu? Albo przy dwoch na raz...

Havoc - masz racje. W tym wypadku robocizna bedzie najdrozsza i nie ma co sie oszukiwac - nie zlozy tego zaden amator. To bedzie robota trudna. Samo wyciagniecie oryginalnych scalakow tak by ich nie uszkodzic bez profesjonalnego odsysacza z podgrzewana koncowka to umiejetnosc godna pozazdroszczenia (ja jestem zmanierowany strasznie - pracowalem przez lata na najlepszym sprzecie a tez nie osiagnalem mistrzostwa i w trudnych przypadkach szedlem do kolegi montazysty).
Lutowanie SMD to akurat nie jest trudna robota na dobrym sprzecie. Zmudna po prostu.
Z drugiej strony jesli juz bedziesz mial wyprobowana, dobrze zaprojektowana plytke, to wlasnie uruchoimienie wszelkich dodatkow powinno byc duzo prostrze niz w chwili obecnej, kiedy trzeba dokonywac modyfikacji plyty, robic pajaczki, nalutowywac uklady na siebie itp...
Po to wymyslamy nowa plyte :)

Mnie SIO2IDE kusi ze wzgledu na karty flash, ktore teraz podobno obsluguje, ale gdyby inny standard tez nie mial z tym klopotow, to czemu nie...

2,852

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

xan - mam paroletnia praktyke w firmie projektujacej mikroprocesorowe rejestratory, sieci czasu, synchronizatory i inne badziewie przemyslowe. Umiem lutowac smd. Mam niestety jedynie podstawy projektowania plytek (dosc zeby wiedziec w jakie miny mozna wdepnac, np zle prowadzac sygnaly albo zle rozdzielajac zasilanie czesci cyfrowej i analogowej). Znam goscia, ktory jest naprawde dobry i pomoze (chocby nawet za kase, ale wiem ze zrobi to dobrze), ale mysle ze sami damy rade :)

Plan jest taki:
- ustalic co ma wstepnie wejsc na plyte,
- zrobic schemat i wbic go do Protela (a propos, czy ktos wie w czym rysowal Pan Jerzy Sobola? moze daloby sie konwertnac), Od tego momentu Atari + dodatki nalezy traktowac jak jedno urzadzenie, i tak na to patrzec w dalszych etapach projektowania,
- ustalic standardy zlacz, ich rozlozenie wstepne w obudowie,
- ustalic jakie elementy zamieniamy na smd (moze niektore pola mozna bedzie zostawic na plytce pod rozne wersje obodow chipow),
- sprawdzic dostepnosc (rowniez w przyszlosci) i ceny zaproponowanych elementow,
- 3 x sprawdzic wszystko,
- zaprojektowac plytke, maksymalnie upraszczajac ksztalt (nizsze koszta)
- 5x sprawdzic
- zrobic prototyp (tu moze byc problem, tak skomplikowana plytka nie da sie wykonac przez kwas czy naswietlanie w domu - czyli koszt profesjonalnego wykonania 3 szt. bedzie duuuzy),
- poprawki
- produkcja niskoseryjna,

To co z tym interfejsem IDE? Jaki w koncu jest lepszy? Jakis byc musi imho!

[ Dodano: Nie Mar 27, 2005 12:47 pm ]
PS. 0805 polutuje majac w miare normalna stacje lutownicza z dobrymi grotami (niestety nie kazdy ma do tego dostep, ja w tej chwili mam mocno ograniczony), ale nawet standard 1206 powinien wystarczyc a jest w lutowaniu latwiejszy.

2,853

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Swietnie, masz racje. SIO2IDE zaproponowalem, bo po prostu nie znam innego wariantu ;) Czyli KMD? Podobno do integracji nadaje sie lepiej (podczas gdy SIO2IDE sprawdza się jako rozszerzenie zewnetrzne).
Zlacze dodatkowe do kart rozszerzen tez by sie dalo wcisnac i zarezerwowac przestrzen na taka karte (Atari jest dosc wysokie by umiescic jedna plytke nad druga (podobnie jak montujemy dotej pory SIO2IDE). Chociaz tu jest sliska sprawa z prowadzeniem sygnalow.

Ale jak rozumiem Candle, uwazasz przy calym swym doswiadczeniu , ze pomysl jest wykonalny?

2,854

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na watku poswieconym nowej plycie wyraznie zarysowaly sie dwie szkoly:
1) zwolennicy zbudowania zupelnie nowego komputera (cos na ksztalt C-One) w obudowie piecowej, z klawiatura PS2, zastepujac uklady specjalizowane nowoczesna logika programowalna, itp...
2) zwolennicy uproszczenia (i sumarycznie potanienia) po prostu montazu kilku, kilkunastu rozszerzen do Atari, przy zachowaniu na ile się da ksztaltu oryginalnego Atari.

Wg mnie z jednego pomyslu wykrystalizowaly sie wlasciwie dwa zupelnie rozne i OBA SA DOBRE i mam nadzieje ze uda sie zrealizowac oba.

Tyle ze opcja druga jest jakby prostrza w realizacji, ma mniejszy rozmach ale jest bardziej praktyczna i ma wieksze szanse na realizacje.

Ale konkretnie.
Obejrzalem schematy Atari 130XE, otworzylem obudowe i obejrzalem sobie plyte i imho jest ona zaprojektowana i wykorzystana mocno nieoptymalnie. W tej chwili jest okolo 10% wolnego miejsca. Wiekszosc plyty jest zas zajeta przez... rezystory!
Pomysl jest taki: zastepujemy wszystko co sie da elementami SMD:
- rezystory (te mozna tez zastapic takimi "zintegrowanymi blokami rezystorow", nazwy fachowej nie pomne)
- kondensatory, diody i tranzystory, tam gdzie to mozliwe,
- uklady: 555, LS74, 4051, LS138, HCT08
Dodatkowo mozna:
- zintegrowac bios i basic w jednej kosci,
- sprobowac wywalic modulator,

Wg mnie w ten sposob zyskamy do zagospodarowania 50% obecnej powierzchni plyty. Wiem co mowie - widzialem takich magikow od recznego projektowania plytek, ktorzy robili wieksze cuda.

Jesli zastosujemy nowy, wydajniejszy zasilacz, to mozemy spokojnie naniesc na plyte:
- 1MB SIMM
- SIO2IDE (na Atmega32 i CD4053 w technice SMD) i zlacze do dysku twardego + uchwyt do karty flash w wygodnym miejscu obudowy
- SIO2PC (oczywiscie tez na MAX232 SMD)
- stereo
- QMEG + kilka innych systemow
- superVideo
- dopalke 816 - tez jest w SMD (ktora pewnie pozwoli wywalic oryginalny procesor)
-... na 100% cos jeszcze wejdzie (RTC? interfejs PS2? MIDI?)

Wada jest oczywiscie to ze rozwiazanie bedzie zamkniete. Ale jesli zwolennicy nowego komputera (opcja 1) nie wypracuja modelu kart rozszerzen to nie beda w lepszej sytuacji, a beda mieli pudlo od grzyba zamiast zgrabnego malego prawie oryginalnego Atari :)

Jesli ktos chce mnie sprowadzic na ziemie - przyjme to z godnoscia  :twisted:

2,855

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle - masz racje do do mnozenia watkow na forum. Sam swego czasu zalozylem ze dwa w tym temacie :) Ale metoda nie jest spuszczanie pytajacych ze schodow. To co napisales utwierdza mnie w przekonaniu, ze dokumentacja dla opornych jest bardzo potrzebna (dopiero wtedy przestana sie mnozyc watki).
Moze swietnym pomyslem jest by kolega pociagnal te dokumentacje Piguly! Oczywiscie narobi mase bladow i napisze mnostwo glupot (sorry lotharek ale na 99% tak bedzie), ale jak ktos to wezmie po nim do poprawy to bedzie mial realne, z zycia wziete punkty gdzie nowicjusze moga miec problemy. Bo inaczej dokumentacja bedzie znow dla "wtajemniczonych". No bo jaki elektronik wpadlby na to by pisac czemu LED po podlaczeniu zasilania swieci chwile jako to slonce na niebie i gasnie? ;)

2,856

(142 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, oferta Candle'a i tak jest sporo tansza od dowolnej innej. Jego wola czy chce miec konto czy nie (moze jest antyglobalista wojujacym?).
Dzieki za zalatwienie scalakow w tak dobrych cenach.

2,857

(142 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja jakis chyba niedorobiony jestem ale nie wiem ile mam w koncu wplacic?  8O  Zdaje sie ze cena koncowa za scalak miala zalezec od tego ilu bedzie chetnych, czyli na ile ludzi rozloza sie koszty przesylki. Nie dostalem w "wezwaniu do zaplaty" zadnej sumy...
Czy ktos (Candle?) moglby otwartym tekstem napisac ile wplacic za kazdy zamowiony scalak (w zlotowkach, wg kursu jaki uznasz za realny w dniu zakupu, zebys nie byl stratny)?
Bo inaczej czarno widze...

[ Dodano: Sob Mar 26, 2005 8:08 pm ]
Krap ma racje. Candle nie wsciekaj sie ale lepiej zeby ktos ktyo ma konto zebral kase i wyslal Ci jeden przelew pocztowy. Ja sie nie podejme bo za pare dni wyjezdzam w gory ;)

2,858

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Trzeci obrazek moglby spokojnie wisiec w galerii - nikt by sie nie polapal ;)

2,859

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle - ten czlowiek, ktory pytal, nie mial WIEDZY a nie inteligencji albo zapalu. On nie wiedzial czesto nawet, ze czegos nie wie! Jak sie okazuje, jest potrzebna dokumentacja "SIO2IDE dla opornych", wyjasniajaca w pierwszych rozdzialach podstawy elektroniki. Mozna oczywiscie odeslac delikwenta na elektroda.pl. Tyle, ze wszysycy zapalency-Atarowcy, ktorzy nie maja pojecia o elektronice, co chwila czytaja na tym forum albo slysza, ze SIO2IDE to bulka z maselkiem i kazdy se to moze zrobic przed obiadem. A to jest wprowadzanie w blad, co pokazly typowe pytania kolegi...
Reasumujac - jestes zbyt surowy. Jak nie chcesz pomoc to chociaz nie obrazaj i nie zniechecaj.

2,860

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pigula - moze byc ciezko... Przy malej serii koszty moga byc wyzsze (ja oceniam na bardziej 250zl plytke dwustronna metalizowana z otworami), ale ja mam dane sprzed roku - moze ceny spadly... albo ktos z nas ma przywatna wytwornie? :)

2,861

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pin - masz racje. W kwestii bezsensownosci dyskusji, znaczy.
Ale piszesz ze kupisz jak bedzie emulowac Atari sprzetowo? A dlaczego?

Ja sie boje jednego - jesli pomysly tutaj pojda dalej tym torem i projekt zostanie zrealizowany, to postawie przed Toba dwa pudla:

1) nowe Super-Atari, w obudowie ATX, z wyjsciem na monitor VGA, z HDD, 1MB, dopalka zwiekszajaca szybkosc x20

2) pentium 200MHz + HDD + monitor VGA, z odpalonym emulatorem programowym Atari, emulujacym x20, 1MB, HDD...

JAK JE ODROZNISZ?

Dodam jeszcze ze opcja 2 bedzie 5x tansza  :mrgreen:

Ja sie ewentualnie ciesze na frajde zlozenia tego samodzielnie, ale jak ktos to kupi w calosci to... czemu nie Pentium + emulator programowy?

Dlatego ja wydam wiecej kasy jesli bedzie inna - nie piecowa obudowa, najlepiej jakis design stanowiacy tworcze rozwiniecie stylistyki XE... I chcialbym zachowania jak najwiekszej ilosci oryginalnych ukladow Atari. Dokladamy tylko wszystkie dodatki a nie zamieniamy wszystkich scalakow Atari na Altery  :twisted:   :twisted:  :twisted:  :twisted:
Cholera, w pewnym sensie moj PocketPC mozna uznac za "sprzetowy" emulator Atari...
Wkurzylem sie  - ide odkurzyc moja kolekcje softu Atari - to mnie uspokaja  :lol:

2,862

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus - to sa troski troszke na wyrost :) Uklady logiczne, jakies tam ALTERy i inne beda jeszcze przez 10 lat drozsze niz cale Atari, tyle ich naprodukowano :) A za 10 lat to dopiero beda chipy! :D Takze nie ma sie co spieszyc z ta robota bo moze sie zmarnowac...
I jest to emulacja (wszystko co nie jest oryginalnymi ukladami Atari to emulacja) tylko emulacja SPRZETOWA  :mrgreen:
Ale proponuje, jak mowilem zakonczyc ten poboczny watek.

2,863

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus - to Ty sie zdecuduj! Chcesz budowac nowa plyte do Atari czy nowy komputer 8-bitowy (i to uniwersalny do tego)?

Jesli dobrze zrozumialem pomyslodawce, to chodzilo tylko o to, ze do Atari jest wspolczesnie kilka-kilkanascie dodatkow, z ktorych kazdy wymaga plytki i lutowan "na pajaka" + modyfikacji oryginalnej plyty. Pomysl byl by wszystko to wrzucic na plyte Atari. I trzymajamy sie tego...

2,864

(142 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

macgyver - frajda nie jest nawet samo posiadanie co ZDOBYWANIE :) Jakbym wygral w totka to by sie moje hobby (zbieranie) skonczylo bo moglbym kupic wszystko Atari - w koncu to tylko kwestia ceny i nie sprawialoby mi to juz frajdy...

Spieszcie sie z tymi zamowieniami na procki bo w ciagu ostatnich paru dni waluty skoczyly z 10%!

2,865

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pomysl z obudowa z ST faktycznie kiepski. Zasugerowalem sie bo mam dwa walniete ST-ki ;)

Podoba mi sie propozycja PIN-a (znaczy z plyta pasujaca do dwoch obudow). Jak pewnie wiele osob czuje obrzydzenie do obudowy pieca (btw ostatnio bardzo mi sie spodobaly PC-ty "do salonow" w obudowach jak od miniwiezy).

Co do projektowania plytki - ja wiem ze Eagle jest popularny ale jest to sparawa drugorzedna. Wazniejsze jest ile firm przyjmie projekt zrobiony danym programem. Obawaim sie ze scrackowany PROTEL pozostanie bezkonkurencyjny ;) Ale to naprawde najmniej wazne. Moj szef robil genialne projekty programem pod DOS sprzed 15 lat.
Aha, na 90%, jesli plytke zaprojektuje fachowiec, da sie zrobic plyte dwustronna. O upakowanie elementów też bym się nie martwił - widziałem juz naprawdę większe cuda niż Atari zrobione na sporo mniejszej płytce dwustronnej. Wielowarstwowe plytki sa drozsze i chyba trudniejsze w montazu (zgaduje bo sam nie lutowalem)...

Mnie zastanawia jeszcze jakakolwiek rozwojowość takiej płyty... moze jakies sloty rozszerzen czy cus? :)
Bo glupio jak sie wyda 1000 zyli znow demolowac plyte lutownica jak ktos wymysli jakas superdopalke.

2,866

(69 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

3xXE bym prosil 1x800 i 1xST

2,867

(93 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do obudowy - moze wykorzystac te od ST? Trzeba by przerobic tylna scianke i moze zrobic maskownice zeby umocowac klawiature malucha... Design by sie zgadzal... twardziel wejdzie. A czy i zasilacza od ST nie daloby sie wykorzystac - w koncu jest wbudowany?

2,868

(28 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Zamawiam 2 szt. procków W65C816S8PL-14 (PLCC) oraz 2 szt. VIA W65C22S6PL-14 (PLCC)

2,869

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pigula - dzieki ale juz mi chyba pomogles :) Dzieki Tobie i MM juz smiga mi jak trza (nawet juz 2 egzemplarze zlozylem samodzielnie). Po prostu przypomnialo mi sie jak sie meczylem z tym pol roku temu...

2,870

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus - wszedles tak daleko w las, ze nie widzisz drzew :) Dobry przyklad dales. Ja jak przez dwa dni probowalem bezskutecznie zaprogramowac atmela (ktory byl juz dawno martwy jak kamien, ale mialem 1szt wiec nie wiedzialem), to na koniec tak zglupialem ze zaczalem sprawdzac jak wlasciwie numeruje sie port LPT (od ktorej strony znaczy) :)

Podsumowujac ten watek - uwazam ze osoba nie obeznana z elektronika bedzie miala 95% szans ze nie uruchomi samodzielnie SIO2IDE na podstawie aktualnej dokumentacji. Ale to juz niczyja wina... Zawsze mozna sie poduczyc albo poprosic o pomoc.

2,871

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus, no masz racje w 100% Myslac w ten sposob to nigdy nie byloby zadnych problemow przy uruchamianiu urzadzen - wszystko powinno dzialac od pierwszego kopa. Ale mniej zdolnym robaczkom to jakos zwykle nie wychodzi ;)
A rada " sprawdzaj 2 razy przed wlaczeniem" bedzie skuteczna jak ktos wie co ma wogole sprawdzac  :mrgreen:
Z drugiej strony nie kazdy musi umiec samemu zbudowac SIO2IDE tak jak nie kazdy musi umiec zlozyc samochod zeby nim jezdzic.
Na poczatku dokumentacji powinien byc po prostu wpis "Zaklada sie ze czytajacy ma podstawowa wiedze na temat elektroniki, ukladow cyfrowych i umiejetnosc montazu i lutowania elementow elektronicznych bardziej wrazliwych niz przelacznik ;)"

2,872

(16 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Cena kosmiczna - gratulacje!

2,873

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus, proste to jest pie...nie. ;) Ja jestem elektronikiem i tez trafilem na pare zonkow jadac wg dokumentacji (teraz juz sa uzupelnione). I procek przy programowaniu tez spieprzylem (choc to przyznaje na wlasna prosbe, robiac programator amatorsko w pajaku).
Dla kogos nieobeznanego wszystko jest magia, nawet to od ktorej strony liczyc nozki w scalaku, albo ze cos moze nie dzialac bo sa zle poprowadzone lub za dlugie sciezki/kable.
Ktos kiedys deklarowal (z rok temu) ze zrobi dokumentacje dla opornych (ze zdjeciami itp) krok po kroku... Ale chyba padl na posterunku.
Moze ja zrobie... jak zakupie nowe plytki u MM.

2,874

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sukkor - z CC1000 mialem doswiadczenie. Robilismy w firmie proby transmisji, przy czym nam zalezalo na odleglosciach rzedu 200m i byl duzy klopot. W przestrzeni mieszkania powinno byc ok. ALE moim zdaniem gra nie jest warta swieczki - ciezko toto zestroic, jest kaprysne, i jeszcze trzeba jakos tym sterowac, wiec dochodzi procek (chocby najtanszy). A sam uklad tez kosztuje. Nie warto...

Nie - to z checi zysku :))
A powaznie: kupuje troche na eBayu. Sam zbieram tylko soft na 400/800/XL/XE.  Czatuje na okazje, mam juz pare znajomych osob, ktore czasem cos mi zaoferuja. Jak znajde okazje to kupuje i troche zarabiam sprzedajac detalicznie. Tak np wszedlem w posiadanie kaset na ZX81 i VIC20. Ale to nieczesto, bo ceny u nas ostatnio strasznie spadly. Czesciej kupujac cos dla siebie do kolekcji staram sie wybierac takie wieksze "hurtowe" aukcje. Np Atari 400 + magnet + pare kartow i ksiazek. Sprzedaje Atari 400 + magnet a carty mam dla siebie za free.
Rok temu to nawet do przodu wychodzilem ladnie na tym (Atari 400 mozna bylo za 650zl sprzedac!) ale potem ze dwie paczki mi wcielo, ceny spadly na pysk a ja mam troche towaru i zamrozona kase...

Atari 2600/7800 mnie nie interesuje za bardzo... Jak mowilem - tylko XL/XE. A ile kosztuje soft na to to sami wiecie :(