2,776

(31 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Hej!

Sikorze niektóre klienty/serwery FTP nie pozwalają na transfer plików >4GB. Podziel czymś na dwa kawałki i będzie OK :)

pozdrawiam
Seban

2,777

(55 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

hej!

Ja używam... ale generalnie to wolę FAR-a i Total Commandera zainstalowałem tylko po to aby używać twojego plugin-a :)
Pomysł z wirtualnym system plików jest po prostu świetny! (mieć ATR-a podpiętego jako napęd w systemie to moje marzenie)
także trzymam kciuki! Plugin jest po prostu wygodny, byłoby super aby powstała finalna wersja!
A cudo które pozwoliło by podpiąć ATRa jako napęd w systemie byłoby powalającą możliwością :)

TeBe: dzięki za radę, działa wyśmienicie :D

pozdrawiam
Seban

2,778

(55 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

hej!

Czy udało się komuś doprowadzić do działania plugin tak aby inicjalizował dyskietki wybranym dosem? Mi mimo wszelakich kombinacji nie udaje się to. Plugin cały czas wypisuje "Brak pliku .ini". Plugin w wersji 1.4beta a total commander w wersji 6.56.

pozdrawiam
Seban

Hej!

Powiem tak... z mojego doświadczenia wynika iż jakiekolwiek STA $D40A w trakcie transmisji SIO jest niedopuszczalne.

Zawsze może się ono trafić w nieodpowiednim momencie, takim w którym trzeba odebrać bajt z POKEY-a i wtedy kupa... mamy zapewniony over-run error na 100%. W prawdopodobieństwa niby wynika iż zdarzyć się to może niezwykle rzadko jednak w praktyce zdarza się dość często :( efekt jest taki iż cała transmisja przez SIO się przywiesza i musi zostać rozpoczęta od nowa, przez co tak naprawdę więcej jest ponowień transmisji niż poprawnych danych. także proponuje odpuścić sobie jakiekolwiek $d40a podczas wczytywania... DLI trzeba wykorzystać z bardzo dużą rozwagą, do tego DLI może zostać opóźnione przez IRQ które się aktualnie wykonuje. Także jeżeli się wykonuje jakiś DLI to nie można liczyć iż wykona się ona w tym miejscu w którym jest. Jedynym sensownym zastosowaniem DLI podczas transmisji jest zmiana kolorów i to trzeba to robić tak aby zostawić trochę pustych linii po wystąpieniu DLI, bo może ono zostać opóźnione tak jak mówiłem wcześniej przez aktualnie wykonywane IRQ. Do tego dochodzi różne zachowania różnych stacji w przypadku błędnych transmisji. Jakiekolwiek dopalenie szybkości SIO w przypadku DLI nie ma szans na powodzenie, zostaje tylko 19200bps. Co to napisałem wynika moich doświadczeń przy pisaniu loaderów do Bitter Reality i Overmind. Mam nadzieję iż nic nie pokręciłem, bo od tamtych dni już spoooooro czasu minęło :)

pozdrawiam
Seban

2,780

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

nie no.... żadnych obrażań proszę mi tu nie robić :) ja tak mam... palnę zanim zdążę pomyśleć :)

ad ps) to było tylko takie moje pierniczenie co mógł powiedzieć innym Woźniak jak powiedzieli że im nie startuje :)
ad ps2) no 100% racja... latka już nie te ślepota i problemy z trafianiem w odpowiednie klawisze :)

pozdr
Seban

2,781

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jellonek napisał/a:

seban: nadal uwazam ze 6502 startuje DOPIERO PO RESECIE z adresu $FFFC, $FFFD, bo (tak jak to opisal pecus)  po wlaczeniu zasilania rejestry (w tym i PC) maja stany nieustalone!

Ok... ale weź po uwagę iż przy włączaniu systemu linia RESET ma stan niski, wiec powinno 6502 i tak wchodzi w stan resetu :D Także nawet jak 6502 ma po włączeniu chaos w swoich rejestrach i tak zostają one wyzerowane :) Są procki i systemy które linie reset maja po prostu podpiętą na sztywno do +5V przez rezystor np. 1K :) Jedynym warunkiem do poprawnego startu w takim wypadku jest odpowiednio szybki start zasilacza (określony jako parametr zostaje max. czas narastania napięcia z poziomu 0 do 5V)

jellonek napisał/a:

btw. apple I uwazasz za "nie poprawnie zaprojektowany system"? polecam Apple I Operational Manual w ktorym to opis procedury testowej zaczyna sie mniej wiecej tak (strona druga): FIRST: Hit the RESET button to enter the system monitor.

no bubel totalny :D nie wiedziałem że taka lipę wypuścili :) Układ za $0.5 rozwiązał by im sprawę :) Albo 3 elementy (rezytor,kondensator i dioda).

jellonek napisał/a:

3 kolejne strony nizej to dump romu appla ktory konczy sie:

FFFC: 00 FF (RESET)
FFFE: 00 00 (IRQ)

gdyby odpalal sie od adresu FFFC to po kiego trzeba by bylo rozpoczynac od wciskania RESET button?

Jell: 6502 nie startuje spod $FFFC tylko pobiera bajty z lokacji $FFFC,$FFFD a potem wykonuje skok pod adres tam zawarty :) Wiec procesor powinien ustawić swój PC na adres $F000 i tam zacząć wykonywać program... dlaczego się tak nie dzieje... być może dlatego że właśnie generator sygnału zegarowego zaczyna działać wcześniej powiedzmy od 2V... procek przy tym napięciu nic poprawnego nie zdziała a jednak zaczyna być już taktowany przez sygnał zegarowy, do tego wszystkiego Linia reset nie jest wyzerowana, bo konstruktor tego kompa np. podpiął ją tylko do przycisku reset nie zapewniając odpowiedniego opóźnienia... wiec zaczynają sie dziać cuda... i po prostu następuje zwis procka który nie działa poprawnie jeszcze bo napięcie mamy dopiero np. 3V...

Inna teoria może być to iż 6502 działa zupełnie poprawnie ale reszta układów potrzebuje dłuższej chwili na start, czego twórcy Apple I nie zapewnili i poszli na łatwiznę... weź se stary wciśnij reset jak się wszystko rozbuja i nie truj :)

pozdrawiam
Seban

2,782

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

jellonek napisał/a:

generalnie 6502 startuje od stanow nieustalonych, tak jak wiekszosc starych prockow (nie wiem czy i nie nowych rowniez). to uklad "opoznionego resetu" powoduje skok do procedury inicjujacej...

nie..nie...nie... 6502 zawsze startuje od $FFFC,$FFFD. Opóźnienie jest potrzebne np. po to aby reszta układów się pozbierała (np. generator sygnału zegarowego), czeka się również po to aby napięcie zasilania się ustabilizowało. 6502 po podaniu podaniu sygnału RESET zawsze, ale to zawsze wystartuje spod wektora RESET-u. Nie ma innej możliwości :D To późniejsze zachowania systemu operacyjnego ma znaczenie :)

Owszem jeżeli by włączyć 6502, a nogę ~RESET podpiąć na stałe do +5V to mogły by się dziać cuda ze względu np. na powolny start generatora zegarowego. Ale poprawnie zaprojektowany system zawsze poprawnie wystartuje! nie ma innej możliwości. Obecne mikro-kontrolery maja wbudowane układy zapewniające start, dopiero w momencie gdy napięcie zasilania osiągnie odpowiednią wartość i do tego generator sygnału zegarowego wygeneruje np. 1024 poprawne takty :)


pozdrawiam
Seban

2,783

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Proces startu wygląda tak, iż wspominany przez ciebie układ RC. W serii XE wspomagany przez układ 555, ma za zadanie utrzymać linię reset w stanie niskim jakiś czas po włączeniu zasilania. Ten czas jest przeznaczony na to aby wszystkie układy zaczęły poprawnie działać po włączeniu zasilania (chociażby kwarcowy generator sygnału zegarowego, potrzebuje chwili aby osiągnąć swoją częstotliwość pracy). Po tej chwili określonej przez stałą wspominanego układu RC, stan linii reset zmienia się na wysoki co powoduje iż 6502 startuje właśnie z pod adresu umieszczonego w pod $FFFC,$FFFD.

Co do twierdzenia że 6502 nie robi różnicy czy pracuje pięć godzin czy właśnie został włączony, masz zupełną tu 100% rację. Z punktu widzenia 6502 wszystko mu jedno czy pracował parę godzin czy ktoś właśnie wcisnął reset, czy został przed chwilą włączony.... 6502 nie widzi różnicy, próbuje ją natomiast dostrzec program zawarty w ROMie naszego ATARI, ale o tym poniżej, przy okazji dziwnego zachowania 800XL :)

Co do dziwnych efektów w 800XL, które nota bene zdarzały się również w serii XE. To że komputer nie wykonywał poprawcie zimnego startu jest swego rodzaju wadą (uproszczeniem w kodzie systemy operacyjnego). Otóż z tego co pamiętam procedura startu komputera zawarta w systemie operacyjnym próbuje sie zorientować czy jest to pierwsze włączenie komputera czy też zwykłe wciśnięcie reset po zawartości paru komórek pamięci... jeżeli wyłączyliśmy i włączyliśmy szybko nasze ATARI a zawartość pamięci RAM nie uległa całkowitemu wykasowaniu (a przez przypadek zawartość odpowiednich komórek RAM po których OS patrzy czy ma doczynienia z COLD/WARM START, została niezmieniona) to nasz OS spróbuje wykonać normalny RESET i uruchomić coś co było wcześniej w pamięci... a zawartość pamięci RAM po zaniku zasilania została na pewno częściowo uszkodzona... 6502 po prostu w którymś momencie się wiesza, próbując wykonać to co pozostało np. po wcześniej załadowanym DOS-sie lub jakiejś grze :)

ufff.... ale się nastukałem... to oto moja skromna teoria dotycząca włączania się naszych ATARI. Na potwierdzenie tej tezy może posłużyć Alexowe  rozszerzenie pamięci oparte o kości statyczne kości RAM podtrzymywane litową baterią :) Jego ATARI z tą modyfikacją po wyłączeniu i włączeniu wykonywała za każdym razem poprawny start :) np. jeżeli był załadowany DOS, OS ATARI wykonywał poprawny WARM START. Wyglądało to tak jakbyś przed momentem wcisnął po prostu reset :)

Zauważyłem iż zachowanie się poszczególnych komputerów po krótkim wyłączeniu zasilania, jest zależne od zastosowanych kostek DRAM. Niektóre tracą zapisane w nich dane błyskawicznie, a niektóre potrafią zachować informację zapisaną w nich przez jakiś czas po odłączeniu zasilania (o dziwo mimo braku odświeżania jak i zasilania) ;-) niektóre kostki po takim zdarzeniu pozostawiają w sobie informację szczątkową, ale na tyle właściwą z punktu widzenia ATARI OS iż myśli że ma wykonać WARM START :)


pozdrawiam
Seban

2,784

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Oczywiście iż są metalizowane, jak na każdej płytce dwustronnej :) Jeżeli nie uszkodzisz metalizacji podczas wyjmowania układów, wszystko powinno być OK.

pozdrawiam
Seban

2,785

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Po resecie 6502 ustawia swój PC na wartość znajdującą się pod adresem $FFFC,$FFFD (to właśnie wektor reset, który Cię nie interesuje). Ale wystarczy przecież że zobaczysz sobie co jest w tych komórkach lub wykonasz jmp ($fffc). No chyba że chodzi Ci jeszcze o coś innego :) Napisz może dokładniej o co chodzi to postaramy się pomóc :)

Pecuś: nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi :) przecież to 6502 steruje szyną adresową i właśnie w chwili startu pierwsze co robi to ustala magistralę adresową na adres $FFFC aby odczytać pierwszy bajt tam znajdujący się, potem $FFFD ma już drugi bajt. Potem zapisuje odczytane wartości do rej. PC i rozpoczyna się szaleńcze wykonywanie programu :)


pozdrawiam
Seban

2,786

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

To ja wtrącę swoje 3 grosze... jestem posiadaczem Mazdy 626 (ma już swoje latka) i nie mogę narzekać. Jestem z niej bardzo zadowolony, a serwis wcale nie jest taki drogi (a do tego bardzo rzadko się psuje, a jeżeli coś to najwyżej zawieszenie, bo wiadomo w jakim stanie są polskie drogi ). Z częściami nie mam żadnego problemu. Problemem było tylko znalezienie dobrego warsztatu :) (solidnego a zarazem taniego), ale tu marka samochodu nie ma znaczenia, bo znalezienie porządnego warsztatu w dzisiejszych czasach graniczy z cudem :)

Także reasumując to ja z "japończyka" jestem bardzo zadowolony i jeżeli będę zmieniał brykę to również na coś produkowanego w Japonii :)

pozdrawiam
Seban

2,787

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Sikor jeżeli nie udało Ci sie tego zwalczyć może ci to pomoże:

http://byte.livenet.pl/?p=853

pozdrawiam
Seban

2,788

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl napisał/a:

zerknalem na HoH teraz i grafika nie jest zorganizowana jak na zx, wyglada mi na normalna gr.8 basica. popatrzylem tez (raczej szybki rzut oka) na kod, jak na mulacje (w moim rozumieniu) nie widze za duzo jmp/jsr/rts ... nie wyglada mi to na emulacje. ale oczywiscie moge sie mylic.

No to jednak bredziłem :) oj latka już nie te... zaraz zajrzę w kod HoH i sprawdzę o co mi chodziło :)

pozdrawiam
Seban

2,789

(273 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

hej!

Ja tak trochę z boku dyskusji... mogę bredzić ale swego czasu jak przyglądałem się grze na ATARI, "Head Over Heels", to wydaje mi się iż ona emulowała duże kawałki kodu ze spectrum. mogę bredzić po już ponad 10 lat minęło od tamtego czasu, ale na pewno ekran w tej grze był zorganizowany tak jak w Spectrum. W dodatku były kawałki dziwnego kodu do których nie przywiązywałem wtedy w ogóle uwagi... ale część pamięci była zajęte przez dziwne dane... jak ktoś ma cierpliwość to może tam zajrzeć i sprawdzić czy przez przypadek ta gra nie była żywcem przeniesiona na ATARI ze Spectrum :) I czy tam coś nie jest przypadkiem z Z80 emulowane :)

pozdrawiam
Seban

2,790

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Mały update... rozbebeszyłem do końca tą SN360...

spód PCB wygląda tak
góra PCB wygląda tak

sorki za jakość, ale nie mając cyfrówki skanowałem to jakąś starą agfą :)

pozdrawiam
Seban

ps) jak ktoś chętny mogę zapodać 18M nieskompresowane TIFF-y. Dajcie znać czy potrzebne, bo mi się nie chce uploadować 40MB.

2,791

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Gala nie sprawdzę jednak... wybebeszyłem go... jednak programator który posiadam czyta i programuje serię GAL16V8 od 2 producentów LATTICE oraz ATMEL. GAL który siedzi w stacji to jakiś stary national semiconductor :( super firmowy programator za grubą kasę nie chce nic z nim zrobić wypisując "incorrect ID" :(

pozdrawiam
Seban

2,792

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

hej!

Mikey tutaj leży zgrany EPROM z SN-360 którą aktualnie posiadam. Nie mam aparatu cyfrówki... spróbuję później zeskanować dół/górę płytki.

Swoja drogą ciekawostka EPROM 8kB, a zajęta ledwie połowa :) Masz trochę miejsca na modyfikacje :) Powodzenia i wytrwałości w dalszych pracach ;D  W stacji oprócz RAM Thoshiba TC5564, kontrolera Siemens 2797B, MCU MAB8031AH-12P Philips oraz paru TTL siedzi jeszcze GAL16V8 sprawdzał ktoś czy jest zabezpieczony przez odczytem? Jak będę miał chwilę to go postaram się wylutować (bo w podstawce nie jest) i sprawdzę to.

pozdrawiam
Seban

ps) Grzeniu, nie zdawałem sobie do tej pory sprawy że można mieć takie podejście :D Ja mam wręcz przeciwne... umarłbym z ciekawości co jest w środku jakbym jakiegoś urządzenia nie rozebrał i nie sprawdził sam co się w środku znajduje :)

2,793

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Nie wiem jakich ty przetworników używasz ale teraz są przetworniki które pracują z pojedynczym napięciem 3.3V lub 5V i mają już wyjście napięciowe. Nie trzeba żadnych przetworników prąd/napięcie robić na wzm. operacyjnych. ewentualnie wtórnik/tłumik na wyjściu. Są również wzm. operacyjne rail-to-rail których użycie nie zmusza do większego napięcia zasilania :)

Co do wzmacniaczy audiofilskich to raczej lampy stosują :) Ograniczają się do 60KHz bo potem ciężko trafo głośnikowe zrobić :) sprzęt taniocha 10 tysięcy za wzmacniacz to mało ;)

http://ogonowski.eu/img/maxi/ED-2_34A_1.jpg

pozdrawiam
Seban

2,794

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Pierwsza wersja była na kilku scalakach serii HCT, miałem jednak problemy z asynchronicznością zegarów i nie miałem zupełnie czasu aby w to wnikać... więc ponieważ SID jest sterowany swoją częstotliwością asynchronicznie do zegara ATARI, wykorzystałem mikrokontoler PIC do odbierania danych z ATARI. Po czym zostają one umieszczone w buforze pierścieniowym (ring buffer) a następnie zgodnie z częstotliwością SIDowego zegara są zapisywane do SIDa. Chciałem uniknąć jakikolwiek różnicy w taktowaniu pomiędzy C64 a ATARI, więc najprostszym sposobem było dla mnie zastosowanie MCU który poprzez swój PSP (Parallel Slave Port) ma mapowane kilkanaście rejestrów w obszar $d500. Tak zupełnie przy okazji można to wykorzystać aby na przykład zrobić sobie "fast floating point" na PICu który jest taktowany prawie 40MHz zegarem :) Działa to tak iż ładujesz sobie np. dwie liczby FP w komórki D5xx, potem do innego D5xx wpisujesz komendę co ma zostać z tym zrobione i masz za chwilę wynik.  Można w ten sposób zrobić wszystko co chcesz... mnożenie macierzy... obroty... no jaki masz pomysł na obliczenia, itd. , itp. SID wyszedł niejako przy okazji :) Ja na razie nie mam niestety czasu aby przepisać atarowskie FP na asm PICowy. Jak dzieciak pozwoli postaram się to dokończyć  :)

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

2,795

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Psychol/MadTeam napisał/a:

chyba że drugi zasilacz do atarka. 5Volt jest niezbyt przyjazne dla zastosowań audio. już lepiej +/-12Volt.

Może ja się nie znam... ale co to ma za znaczenie. Sygnał wyjściowy w standardzie musi mieć 1Vpp lub 0.75Vpp. +/- 12V do czego? do zasilania wzm. operacyjnych w torze audio? Można bez tego się obejść ;) No chyba że jakość +5V (zakłócenia, szumy) Ci nie wystarcza, ale to można odfiltrować.

Co do SID-a to już gotowy praktycznie leży ale w związku z narodzinami mojego syna nie mam za bardzo czasu w domu aby dokończyć soft dla MCU sterującego SIDem.

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

2,796

(5 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

dokładnie...

http://www.atarimax.com/usbcart/documentation/
http://microusb.org/

wykorzystali tylko innego hosta USB... chyba Cypress-a EzUSB.

Problemem jest to iż należy sobie jeszcze napisać drivery.
Zawsze sytuacja wygląda tak samo... niby host USB co obsługuje wszystko....
ale to tylko teoria. Każdy z takich układów który spotkałem to jakiś tam hardware + jakiś tam kawałek wbudowanego procka + RAM/FLASH/etc.
i teraz funkcja którą pełni nasz super scalak (host USB) zleży od tego co mu się załaduje. Producent najczęściej daje parę przykładowych firmware-ów (np. mass sotorage class) co umożliwia czytanie poszczególnych sektorów podłączonego urządzenia (czy to będzie czytnik kart CF/SD/MMC/MS czy HDD). 

Pozostaje jeszcze dopisać na ATARI driver który obsłuży EXT3/UFS/FAT/NTFS i z głowy - to oczywiście żart :D

Nie czytałem dokładnie o możliwościach nowego układu scalonego FTDI ale nie sądzę aby dokonali jakiejś rewolucji w tym względzie. Dają dla zachęty chyba 3 wersje firmware. jeden z nich pozwala czytać pliki z partycji FAT, drugi kopiować z jednego urządzenia USB klasy mass-storage na drugie i trzeci który obsługuje poprzednie ich scalaki FTDI232 FTDI245. Konkurencja też miała podobne rozwiązania od dawna. Tyle że np. inni pakowali jakieś 8051-podobne MCU do środka. A FTDI jakiś swój MCU + 64KB FLASH. Czyli dokładnie to co konkurencyjne firmy robiły jakiś rok temu :) Pozostaje pytanie czy dają jakieś narzędzia do programowania tego wewnętrznego mikro-kontrolera i jakąś dokumentację i czy do końca świata ludzie wykorzystujący to rozwiązanie będą zdani na łaskę firmy FTDI czy też sami będą mogli pisać własne firmware-y (jak na razie chyba nie ma żadnych informacji jaki MCU tam siedzi i nie udostępniają żadnych narzędzi czy kompilatorów aby pisać własny firmware)

Przyznam iż się trochę czepiam bowiem prawie w ogóle nie czytałem dokumentacji tych układów. Ale jakoś po doświadczeniach z innymi hostami USB mam już ograniczone zaufanie do takich wynalazków :)

Nie wiem jak się czuje projekt niemiecki ale oni już sobie sporo driver-ów sami napisali... mają driver to klasy HID i Mass Storage również chyba (a na pewno obsługują FDD 3.5" podłączane przez USB)

pozdrawiam
Seban

2,797

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

hej!

Nosty chętnie odkupię od Ciebie 1 szt. okularków bez interface sterującego.

pozdrawiam
Seban

2,798

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hej!

http://atariarea.krap.pl/PLus/index_pl.htm

pozdrawiam
Seban

2,799

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bo coś pigwa chyba leży :( u mnie też nie działa obecnie.

2,800

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

łącze: TPSA DSL 1Mbps/256Kbit, poprzednio -> około 20kbytes/sec, teraz: ~90kbytes/sec



UPDATE:

łącze radiówka na paśmie 5GHz, 640/640Kbps, poprzednio -> około 20kbytes/sec, obecnie:

~70kbytes/sec w obie strony (a co ciekawe mam łacze podobno 640/640Kbps ;] )
operator net-serwis.pl (mają łącze do crowleya), poniżej traceroute: (bez pierwszych 3 hopów :))



...
...
4,194.9.67.129,11ms,r-067129.net-serwis.pl,----
5,85.128.64.81,21ms,host-ip81-64.crowley.pl,----
6,62.111.222.205,51ms,r1-poz-2-r1-wro.crowley.pl,----
7,62.87.132.5,40ms,z-crowley-do-dialog.wroclaw.dialog.net.pl,----
8,----,Timeout,n/a,----
9,----,Timeout,n/a,----
10,----,Timeout,n/a,----
11,----,Timeout,n/a,----
12,217.30.141.10,30ms,r-2-FE-elb.elblag.dialog.net.pl,----
13,62.87.168.22,49ms,puma.pwsz.elblag.pl,----
14,84.40.249.253,54ms,None,----
15,84.40.248.21,64ms,ftp.pigwa.net,----

pozdrawiam
Seban