2,751

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Te procesory nie będą działały z tym adapterem;-)

2,752

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie napisałem, bo już sobie wcześniej zorganizowałem:-) Dogadałem się już dużo wcześniej z x_angelem, że mi wyśle zaraz po świętach, ale wtedy jeszcze nie przypuszczałem, że płytki tak szybko dotrą i że będą przed świętami. Stąd lekkie niezgranie w czasie, ale przecież to chyba nie ma znaczenia, że zrobię to za kilka dni:-)

2,753

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra Panowie, wczoraj dotarły do mnie płytki, dziś rozesłałem do Was priorytetami. Wrzucę Wam numery przesyłek na PM.

Lista jest już zamknięta, płytek więcej nie ma. Założenie było, że robimy po kosztach, a projekt ma się tylko zwrócić, żebym do niego nie dokładał i projekt się zwrócił mniej-więcej na zero. Dlatego postanowiłem, żeby w całości zamknąć go między osobami, które partycypowały w kosztach - w związku z tym każdy dostanie trochę więcej płytek niż zamówił - taka niespodzianka od zająca:-) Jak adapter zadziała, to może się Wam przydadzą, a jak się nie przydadzą, to sprzedacie adaptery np. na allegro i Wam też się projekt zwróci z nawiązką:-)

Teraz tak, jak ktoś polutuje i uruchomi, to niech się podzieli wynikami:-)
Ja jedną sztukę polutuję i uruchomię we własnym zakresie, ale nie mam 6502, będę miał dopiero po świętach, więc dopiero wtedy się za to mogę zabrać.

W kwestii wynajdywania koła od nowa - cóż mogę powiedzieć: fajna zabawa, fajne hobby:-)
Dodam więcej: mi osobiście ten adapter w ogóle nie jest potrzebny do niczego:-) Ale lubię się w to bawić, a ten projekt z jakiegoś powodu mnie wkręcił, więc się bawię:-)

INFO: dalsza część tego wątku rozwinęła się w nowy i powstał projekt adaptera pozwalającego podłączyć zwykły 6502 do Atari XE(XL). Z tego powodu wątek został wyodrębniony i przeniesiony do "Fabryki". Nowy wątek jest tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15241

W tym natomiast bieżącym wątku przywracamy temat przewodni i nie gadamy więcej o w/w adapterze:-)

2,755

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@x_angel: faktycznie pamiętam, że byłeś, a teraz przeglądam wątek i posty zniknęły...
O płytki się nie martw, mam Cię nadal na tej liście w głowie jak by co, więc jest backup:-)

A przy okazji do wszystkich zapisanych z listy: właśnie spojrzałem że na śledzeniu przesyłek płytki PCB są już w Warszawie, więc po weekendzie powinny do mnie dotrzeć. W związku z tym zaraz roześlę info o wpłatach do osób z listy, można wpłacać kasę, kto wpłaci, temu adresuję kopertę i jak tylko dojdą do mnie PCB, to od ręki przepakowuję i wysyłam do Was.

Edit: a przy okazji pytań technicznych o forum, ponawiam prośbę do adminów, czy można by wydzielić z tego wątku adapter 6502 jako osobny wątek do fabryki? Już raz o to prosił toriman1 i się przyłączyłem, ale chyba admini nie zauważyli...

Edit2: po wyodrębnieniu wątku do "Fabryki" w ramach uporządkowania treści dodaję aktualną listę zapisów na adapter:

Lista "w ciemno":
1. Mq - 5szt
2. Sikor - 3szt
3. takron27 - 1szt
4. toriman1 - 5szt
5. pancio.net - 3szt
6. x_angel - 3szt

Lista "po testach":
1.

2,756

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To super, fajnie że się udało. Miłego oglądania Numena pięćdziesiąt razy:-) Ja tak miałem jak zbudowałem SIMMexp:-)

2,757

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ale widzi błędne resztę banków, czy w ogóle nie widzi że ma banki? Jak widzi poprawną ilość, lecz z błędami, to może być kwestia timingów i nie jest łatwa do okiełznania. Jak natomiast w ogóle nie widzi banków, to sprawdź na początek sygnały portB, i logikę jeszcze raz pod kątem poprawności połączeń.

Oj tam zaraz smutno. Wg mnie wygląda normalnie:-) Jak rozszerzenia na płycie bez exp. Tak jak pisałem tutaj sygnały są potrzebne z tak wielu miejsc, że nie bardzo da się to zrobić estetyczniej. I tak będzie góra kabli. Ja co prawda z mojego też pod tym względem jestem bardzo niezadowolony, ale zwróć uwagę, że moje zdjęcie z 1MB wygląda bardzo podobnie:-)
Rozważ czy nie robić tego na innej płycie jednak jeszcze z innego powodu. Rozbieranie starych rozszerzeń i budowanie w ich miejsce nowych, to podwójna robota:-)

@macgyver: czy rozwiązanie freezera, które wspomniałeś jest gdzieś opisane/rozrysowane?

Tak jak napisałem: nie chciałem Cię zniechęcać.
Jeśli chcesz, to buduj, bo to fajne rozszerzenie i zrobienie tego samemu daje satysfakcję.
Tylko po prostu myślę, że skoro masz już rozszerzenie 320kB, to lepiej je usprawnić, żeby działało i zostawić, a 1MB zrobić do następnej płyty. Na płytach od 130XE z pamięciami 4-bit jest to dużo fajniej zrobić. Z resztą widać to w schematach i nawet po ogólnym rzucie okiem na płytę.
Wiem też, że na tych płytach osoby, z którymi rozmawiałem a rozszerzenie robiły nie miały z nim żadnych problemów podczas uruchamiania. Na płycie bez expansion natomiast ja miałem swoje opisane problemy, a kiedy się na nie natknąłem i zacząłem ryć internet, to okazało się, że inni też mieli podobne problemy niestety i temat jest powtarzalny.
Powiem też tak: na 320kB chodzi zasadniczo już wszystko ze współczesnych produkcji, a na płycie 65XE bez expansion jest to dużo łatwiej zrobić i lepiej wygląda, więc gdybym drugi raz do tematu podchodził, to zrobił bym 320kB a nie 1MB.

To wszystko tylko moje zdanie, może inni powiedzą inaczej, ale ja tak uważam.

PS. Żeby nie było, to odpowiem też na Twoje pytania: zasilanie do układów 74157 i 74175 podpinamy VCC do nóg 16, a GND do nóg 8. Do GAL-a zasilanie VCC -noga 24, a GND noga 12. Zawsze w układach cyfrowych warto dać kondensatory 100nF przy każdym scalaku jak najbliżej nóg zasilania (między zasilanie a masę). Reszta jest na schemacie.

Tam nie ma żadnych bramek. 74157 to multipleksery, a 74175 to przerzutniki D. Reszta logiki jest w GAL-u. Na schemacie nie ma zasilania żadnych scalaków, bo się takich oznaczeń nie stosuje. Praktycznie wszystkie TTL-e zasila się w taki sam sposób - zajrzyj do datasheet  któregokolwiek. VCC i GND, które widzisz na schemacie podłączone do scalaków nie służy na tych nogach do ich zasilania.
Hmm... nie chcę Cię zniechęcać, ale po takich pytaniach widać, że nie jesteś elektronikiem, nie masz też doświadczenia. Osobiście uważam, że rozszerzenie SIMMexp jest dość wymagające jeżeli chodzi o jego uruchomienie (no chyba, że ma się szczęście i zadziała w danym egzemplarzu od razu bez problemu). Dlatego jednak doradził bym Ci kupić gotowe rozszerzenie, albo w pierwszej kolejności uruchomić to 320kB, które masz. Rozszerzenie 320kB będzie w większości przypadków wystarczające i prawie wszystko się na nim uruchomi, więc po co chcesz je zmieniać na 1MB? Jeśli masz je gotowe, a tylko "z jakiegoś powodu" nie widzi całej pamięci, to należało by postawić je na nogi. To rozszerzenie jest bardzo proste i jego diagnoza mając płytę na biurku powinna być dość łatwa. Trzeba sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia, ewentualnie porównać z innymi schematami i tyle. Jeśli widzi 192kB, to prawdopodobnie coś jest nie tak z liniami PORTB. Same kości są sprawne skoro wstaje i widzi 192kB. Ale to już jak tam chcesz/wolisz.

Edit: na schemacie oprócz zasilania nie ma też oczywiście kondensatorów 100n przy każdym scalaku, które należy tam dać koniecznie jak najbliżej ich zasilania.

Lutuj lutuj, warto - pod warunkiem, że lubisz zabawę z elektroniką i lutownicą. Pomijając już kwestię kosztów, które są w zaokrągleniu prawie zerowe, to świetna zabawa zbudować sobie coś samemu - pod warunkiem, że się na tym trochę znasz:-)
Atarki mają duży rozstrzał parametrów, więc każdy egzemplarz trzeba traktować indywidualnie. W większości przypadków rozszerzenie zadziała Ci od ręki, czasem jednak możesz się natknąć na problemy.

Poczytaj mój wątek jakie ja miałem u siebie, może przyda Ci się coś z tych opisów jak będziesz uruchamiał swoje rozszerzenie. Nie podam Ci gotowych projektów płytek, bo u mnie wtedy nie powstały (dziś bym już to zrobił inaczej, ale wtedy jeszcze robiłem wszystko na pająkach:-)). Dla odmiany jednak pokażę Ci jak tego nie robić: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14330

Te płytki i kable pokazane w tamtym wątku są źle wykonane - tak robić nie należy. Ostatecznie poprawiłem rozszerzenie wywalając wszystko i poskładałem na jak najkrótszych kablach wszystko. Zrobiłem sobie tylko ręcznie małą płytkę z tymi trzema scalakami. Załączam nieładny obrazek tego jak to dokończyłem, nie jestem zadowolony z tego jak to wygląda, ale przynajmniej działa. Obiecałem sobie, że kiedyś zaprojektuję pod to ładne płytki, wyrzucę wszystko i jeszcze raz poprawię, żeby było super ładnie, bo ten komp, to moja sentymentalna Atarka, w której grzebię od dzieciństwa:-) Muszę go kiedyś doprowadzić z powrotem do stanu idealnego.
Sygnały trzeba w Atari brać z tak wielu miejsc, że i tak nie da się tego zrobić super ładnie i pajęczyny kabli się nie uniknie. Przynajmniej w tym modelu. Ładniej można zrobić rozszerzenie w modelach z pamięciami 4-bitowymi na płytach od 130XE. Tam da się na różne sposoby podstawkami pozałatwiać temat, jest trochę więcej miejsca na umieszczenie jakiejś płytki z rozszerzeniem i sygnały są lepiej podoprowadzane w pobliże siebie.

Do zamknięcia. STFM pojechał na Słowację.

Przez parę miesięcy nie próbowałem, ale jak byłem dzieciakiem i męczyliśmy się czasem z bracholem i tatą przez kilka godzin, żeby wczytać grę z magnetofonu z mocno już zmęczonej taśmy, to jak się w końcu udało, to nie jeden raz mieliśmy Atarkę włączoną przez 2-3 tygodnie non stop:-) Tak że mogę potwierdzić, że po 2-3 tygodniach bez resetu gry na Atari chodzą ciągle tak samo płynnie i bez zacięć:-)

@macgyver: ale przecież wiekowość samego forum, silnika, itd. jest taka sama jak wiekowość maszyny, apache-a i php-a, więc forum chyba powinno po latach chodzić tak samo. Jak odpalam RiverRaid na Atari po latach, to też ciągle chodzi mi tak samo:-)

Mogę się na chwilę zamienić na konta. Ja tam lubię trzy szóstki:-) Tylko czy taka zamiana przechytrzy któregoś z Najwyższych?:-) No i którego?:-)

Edit: wysłanie tego posta trwało u mnie około 10s.
Edit2: wysłanie edita trwało ułamek sekundy.

2,766

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie ma możliwości, bo fizycznie nie są tam podpięte linie od joysticka - ani w tym TK ani w AKI.

Trzeba by zrobić modyfikacje w dwóch miejscach: hardware, czyli podpiąć się do linii joyów (kierunki joyów pod PIA, a przyciski fire pod GTIA) i software, czyli w firmwarze obsłużyć te dodatkowe linie.

Rzecz wydaje się łatwa do implementacji a jakże super funkcjonalna i przydatna:-) Mogło by to być zrobione jako dodatkowe pady na płytce TK czy tam AKI - jak ktoś chce, to dociągnie sobie te dodatkowe kabelki, a jak nie to nie i będzie mu wszystko działać po staremu.

2,767

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista "w ciemno":
1. Mq - 5szt
2. Sikor - 3szt
3. takron27 - 1szt
4. toriman1 - 5szt
5. pancio.net - 3szt - (nie napisałeś czy w ciemno czy po testach -usuń dopisek, lub przepisz się do listy poniżej)

Lista "po testach":
1.

Kopiujcie listę i się dopisujcie na końcu.
Na tą chwilę płytki mają status "w produkcji", pewnie lada chwila zostaną wysłane.
Jak już dostanę info z trackingu, że przesyłka jest w Polsce, to roześlę do osób z listy zamawiających "w ciemno" dane do przelewu.
Osoby z listy "po testach" oczywiście czekają cierpliwie na swoją kolej pod warunkiem, że lista "w ciemno" nie wyczerpie nakładu.

Potwierdzam to co napisał Atari-User. Mam dokładnie identyczne objawy przy korzystaniu z forum. U mnie Windows 7 i przeglądarka Chrome jeśli ma to jakieś znaczenie.

2,769

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, piszcie czy "w ciemno" czy "po testach". Opisałem to powyżej.

"W ciemno" będę rozsyłał tego samego dnia co przyjdą płytki, lub nazajutrz, żeby wszyscy mieli równe szanse na bycie tym pierwszym, który uruchomił działającego 6502 w Atari:-) Nie wiadomo kiedy dokładnie płytki przyjdą, więc szacuję, że po ich odebraniu ja sam przeprowadzę testy dopiero po kilku dniach, bo mam tyle innej roboty zawsze, że nie jestem raczej w stanie wygospodarować od ręki czasu na zabawę:-)

Promocja! Obniżka! :-)

Nowa cena ___450zł___

Cena już zawiera koszt przesyłki kurierem.

2,771

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Informuję że dokończyłem różne projekty, więc zebrało mi się zamówienie na płytki, które zamknąłem i płytki do adaptera 6502 są już również zamówione. Spodziewam się, że przyjdą do mnie za 3-4 tygodnie.

Płytek będzie dostępnych około 20-25. Jeśli ktoś chce "w ciemno" kilka płytek zamówić, to zapraszam na priva jakkolwiek, podam dane do wpłaty itd. Albo można zrobić zapisy, czy tam jakąś listę czy coś, jak tam chcecie. Można się zapisać warunkowo, pod warunkiem że zadziała komuś najpierw pierwsza wersja testowa, ale pierwszeństwo zakupu mają osoby zamawiające w ciemno, które chcą tak jak ja zaryzykować i po prostu spróbować to zbudować.

Podliczyłem koszty, ceny będą takie:
1szt - 10zł
3szt - 25zł
5szt - 39zł
Ilość ograniczona do całkowitej ilości tej próbnej partii. Do ceny należy doliczyć 10zł przesyłkę priorytetem bez względu na zamówioną ilość.

Jeśli adapter zadziała, to po pierwsze udostępnię tak jak obiecałem cały projekt w Eagle zainteresowanym osobom, a po drugie będę robił małe partie gotowców na sprzedaż dla tych, którzy sobie sami tego nie zrobią, a bardzo chcą mieć (oczywiście jeśli będzie zainteresowanie/zapotrzebowanie).

2,772

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Sikor: jak będzie taka potrzeba, to mogę Ci polutować.
Nie będę jednak ściemniał i uczciwie mówię, że o ile płytki mogą być po kosztach, to gotowca po kosztach nie zrobię.
Gotowiec musiał by kosztować na oko 50-60zł plus wysyłka 10zł.
Ale jak by co, to opcja jest. Poczekajmy jednak z deklaracjami tego typu aż uruchomimy chociaż jedną sztukę i zadziała:-)

Edit: spojrzałem na zdjęcia płyty 1088XEL i wygląda, że obecna wersja płytki fizycznie powinna tam wejść elegancko.

Znalazłem jeszcze dwa zdjęcia wewnątrz (robione już jakiś czas temu, jak czyściłem i składałem ten komputer).
Tak wygląda w środku, widać rozszerzenie pamięci, widać też pamięć 512kB na płycie, która jednakże jest odłączona a w jej miejsce pracuje rozszerzenie.

Widzę, że na jednym i drugim zdjęciu są wsadzone inne kości TOS. Pamiętam, że wtedy testowałem kości z TOS-em 1.02 z innej płyty, stąd mogły się pojawić na zdjęciu. W każdym razie w przedmiotowym komputerze są kości z TOS-em 1.04 -tzw. Rainbow TOS.

Reszta na zdjęciach przedstawia stan faktyczny i rzeczywisty. Widać też lepiej kolor klawiatury - jest idealna. Zasilacz też to jest ten, który jest w środku.

Płyta jak widać w poszukiwanej, jednej z końcowych rewizji w produkcji ST. Rewizja I - bardzo fajna do rozbudów itp. Moim zdaniem jeśli ktoś chce STFM-a, to bardzo warto mieć właśnie tą rewizję.

Dodam jeszcze, że cena jest do negocjacji, więc jeśli chcesz mieć takiego kompa, a jedynie ona jest przeszkodą, zapraszam do kontaktu, na pewno się dogadamy:-) Rozważę też propozycje sprzedaży np. bez Goteka, albo inne kombinacje.

2,774

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, dzięki. Będę się starał to szybko zamówić, ale chcę razem z innymi rzeczami, które jeszcze kończę, żeby nie mnożyć sobie kosztów wysyłek. Będę informował na bieżąco.

2,775

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@toriman1: przeczytaj jeszcze raz mojego posta, bo go całego zmieniłem. W międzyczasie zanim ktokolwiek odpisał ja już dokończyłem projekt, a tymczasem Ty zdążyłeś niefortunnie odpowiedzieć na pierwotną wersję mojego posta:-)