2,726

(29 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Bardzo proszę: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.42/whatsnew.txt

2,727

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Siedzi tam zwykły konwerter TTL<->RS232 - popularny MAX232 (może być odpowiednik innej firmy o symbolu np. ADM232). Też mam konwertera od Dudiego i nie ma problemu zarówno z podłączeniem do gołego Atari, jak i XF551.
Skopiować ATR na dyskietkę możesz np. podłączając do stacji SIO2PC z jakimś programem obsługującym komunikację SIO (APE, Aspeqt, sio2bsd), a stację do Atari. Konfigurujesz stacje na osobne numery (switchem w stacji, odpowiednią opcją w programie), po czym kopierem całodyskowym na Atari kopiujesz ze stacji która mapowana jest przez SIO2PC na żywą dyskietkę na normalnej Atarowskiej stacji - lub odwrotnie.

2,728

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Napisz do Electrona, to przyśle Ci dokumentację aktualną i będziesz wiedział wszystko. Warto też spojrzeć do Draco na stronę na driver S2:. Xxl też coś pisał pod VBXe (np. Jet Set Willy) więc można też do Niego uderzyć po jakieś informacje.

2,729

(18 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nosty - a nie masz gdzieś konsoli 7800 do zbycia?

2,730

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Gratulacje Pin! Niech rośnie zdrowy.

2,731

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Proponowałbym obraz iso zamiast wavów - w cddb znajdą się wtedy nazwy utworów...

2,732

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Mam swój egzemplarz :) Dzięki Nosty.

2,733

(1 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

W takim razie zapodaję dwie rypki: wersja dyskowa oraz wersja kasetowa w postaci plików wykonywalnych (wzykły XEX, choć ma rozszerzenie OBJ).

2,734

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czasem widzę na forum dylematy "uciąć wtyczkę z magnetofonu, czy nie uciąć" wynikające z faktu, że wzory wtyczek, gniazd do naszego drogiego sprzętu nie są już obecnie ani produkowane, ani dostępne. Niestety tak to już jest i pewnie będzie.
Ktoś podejmował próby opracowania i produkowania domowym sposobem wtyczek SIO, ale coś takiego może zrobić osoba posiadająca zdolności manualne (których znakomita większość userów jednak nie posiada). Przeciętniakowi (do których w tej mierze się zaliczam osobiście) pozostaje jedynie wyjście typu: pójść do sklepu i kupić.

Nie jest to na pewno myśl odkrywcza, ale skoro powstają nowe urządzenia (VBXE, IO Board, itd.) do Atari, to może zamiast szukać sposobów na zapewnienie sobie kolejnej wtyczki czy też gniazda poprzez zniszczenie, lub wykorzystanie zniszczonego sprzętu lepiej byłoby po prostu wykorzystać i montować (np. razem z nowymi rozszerzeniami) nowe standardowe gniazda i wtyczki? Np. DB9, DB25, czy cokolwiek innego (nie znam się na obecnych standardach w informatyce).

Ja rozumiem, że wzbudzi to oburzenie tej grupy posiadaczy, która chciałaby pozostawić sprzęt możliwie bliski postaci oryginalnej, ale innego rozsądnego rozwiązania nie widzę. Czas biegnie, standardy się zmieniają (IDE, SCSI, ATAPI, SD, co będzie dalej?) - może warto by zatroszczyć się już dzisiaj o to, żeby móc w przyszłości nadal używać sprzętu?
Myślę, że przestawienie się na nowe standardy byłoby najmniej bolesne w momencie zakładania kolejnego rozszerzenia do swojego komputera. Montaż nowych gniazd i lutowanie odpowiednich kabelków musiłyby robić osoby, które oferują pomoc przy montażu rozszerzeń dla naszych maszyn. Myślę też, że uprzednie ustalenie standardowych gniazd/wtyczek pomogłoby uniknąć późniejszego chaosu.

Co szanowne forum myśli na ten temat? Niestety mogę zaproponować tylko podejście "wymyślcie i zróbcie" bo sam nie znam się wiele na elektronice i nie zajmuję się nią w takim ujęciu na codzień.

2,735

(40 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Niech rośnie w siłę, a Rodzicom żyje się dostatniej.

2,736

(1 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Czy ktoś ma (i mógłby się podzielić) wyciągniętą muzyką z "The Goonies" (komplet kawałków)?
Wiem, że inna muzyka była w wersji kasetowej, a inna w dyskowej. Reflektowałbym na obydwie wersje.
Naszło mnie po odsłuchaniu podobnych klimatów z "Książę" i "Władca"...

2,737

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@gRzEnIu: W moim egzemplarzu (pl2303) objaw następował po (podaję orientacyjnie, bo nie pamiętam dokładnie) 50ms transmisji. Wyglądało to tak, jakby układ się zresetował i zaczął pracę na nowo (pomijając potencjalne błędy konstrukcyjne - po reset linia TxD powinna pozostać w stanie wysokim, żeby nie sygnalizować startu transmisji). Przy krótkich ramkach i długich przestojach na magistrali nie zauważysz tego (dlatego przez długi czas używałem tego w prototypach, które oprogramowuję), ale już np. z komunikacją SIO2PC się to chrzani ciągle. W FT232 jak dotąd takich numerów nie zauważyłem. Jeśli możesz podaj namiar na swój konwerter - niezawodne narzędzia zawsze warto mieć.

2,738

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Używałem takich zrobionych na bazie Prolific2303 i nie polecam. Po jakimś czasie potrafi generować kilkumilisekundowe sygnały na linii TxD. Obecnie dzięki kolegom z foruma namierzyłem rzecz bazowaną na FT232. Kupiłem ten i jestem z niego zadowolony, bo nie wprowadza zakłóceń do transmitowanego sygnału.
Używam tego głównie do komunikacji po RS-485 przez konwerter 232-485 na linuxie.

2,739

(68 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Potwierdzam swoją ofertę.

2,740

(68 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Za zestaw z kablami i zasilaczami dam 200 zł.

2,741

(37 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja jadę z Rzeszowa. Prawdopodobnie obciągiem.

2,742

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Od strony osa: po odczycie ilości bajtów określonej w dbyt do bufora czytany jest bajt sumy kontrolnej (suma bajtów z bufora z przeniesieniami) i jeśli ona się zgadza z szyny szeregowej czyta się jeszcze bajt statusu i odczyt jest zakończony (przerwania blokowane itd.). Teoretycznie (nie sprawdzałem) więc powinno wystarczyć takie skonstruowanie 129 pierwszych bajtów sektora 512, żeby 128 to były dane a potem suma i os nie powinien czuć się oszukany.

Edit: Można by nawet nie przejmować się sumą kontrolną i ją olać nie przejmując się błędem. Ale to pewnie masz przećwiczone na sobie.

2,743

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A gdzieżby. To bardzo dobrze. My wszyscy mikrokomputerki właśnie bardzo lubimy.

2,744

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bez konfiguracji możesz próbować ładować sterownik ARCLOCK.SYS jako zwykłe polecenie po czym sprawdzić/ustawić datę/czas za pomocą poleceń DATE/TIME.

Edit: Naprawdę warto poświęcić 1 wieczór na przeczytanie i przećwiczenie tego, co pisze w podanym manualu...

Edit 2: Mogą Ci się przydać też polecenia: TD ON i TD OFF.

2,745

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

SIO2PC nie powinno być problemem.
Odpal SDX na Atari po czym utwórz po stronie PC (APEm, lub SIO2BSDm odpowiednio do tego czego tam używasz do obsługi SIO2PC) dysk sdxboot.atr. Zamontuj go (APEm lub SIO2BSDm) w stacji D1:. Sformatuj ten dysk z poziomu sdx (poleceniem FORMAT). Odpal ED i wyedytuj configa wg informacji zawartych w manualu do sdx. Po stworzeniu configa SDX odpalasz na Atari z zamontowaną w D1: dyskietką startową i ładuje się config.

2,746

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pewnie pomnik Lenina. Co mogło 20 lat temu stać...?

Jeru - tylko, że klawiatura blokuje się na odczycie HELPa i nie dopuści do odczytu kolejnego klawisza.
Ale to przy standardowej procedurze testowania klawiatury.
Gdzieś ktoś pisał, że jeśli wyłączyć skanowanie i debounce w SKCTL i robić to samemu dałoby się testować różne kombinacje klawiszy - niekoniecznie SHIFT+ CONTROL+cośtam. Podobno wszystko jest pięknie opisane w dokumentacji do POKEYa... (nie mam aktualnie atarki, żeby się tym pobawić :/).

2,748

(219 odpowiedzi, napisanych Zloty)

I to jest właśnie wspaniała cecha ludzkiej pamięci. W psychologii ten mechanizm nazywa się "wyparciem" lub "represją": http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyparcie .

Normalnie wciśnięcie HELPa powoduje pojawienie się wartości $11 w KBCODE. System obsługuje to ustawiając HLPFLAG. Stosując technikę sprawdzania klawiatury taką, jak jest zaimplementowana w systemie nie da się traktować HELPa jak SHIFT. Da się tak traktować START, SELECT i OPTION, bo one są obsługiwane niezależne przez rejestr CONSOL.

2,750

(219 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Drogi Gepetto! Gratulacje z okazji udanej reprodukcji i powodzenia przy pierwszej publicznej prezentacji.
Mnie odpowiada każdy termin prócz 16,17,29-31 I 2010 oraz terminu forevera 19-21 III 2010.

Edit: Miało być w Rzeszowie, ale pewnie w takim razie się przesunie... Ech słabo się ten styczeń poskładał.