jury, nie robiłem dokładnych pomiarów, więc jeśli takie dane ma Adam czy Cyprian to chętnie się też dowiem.
to co mogę powiedzieć z mojej strony, to że to bardzo zależy od konkretnego case'u który kodujesz.
1) czyścisz ekran na wszystkich 4 bitplanach. jestem w stanie napisać do tego szybki kod CPU: movem na wzystkich rejestrach z ujemnym indeksowaniem oraz z unrollowanym loop'em. To jest już dość szybkie. Blitter będzie szybszy, ale różnica biorąc pod wzgląd, że kodujesz cały efekt a to tylko jakiś element nie będzie znacząca.
2) czyścisz ekran na np 2 bitplanach a 2 pozostawiasz takie jak były. to jest już cieżko napisać bardzo szybki kod CPU bo musisz omijać kawałki pamięci itp. i tutaj różnica na plus blitter'a będzie spora.
moja osobista opinia ogólna jest taka, że blitter od strony technicznej używa się łatwo i przyjemnie (oprócz paru problemów które napisał Adam), ale cieżko jest znaleźć dla niego zastosowanie praktyczne w efektach. tzn napisać efekt tak by byl z założenia oparty na blitterze i był jako całość 2 razy szybszy niż na CPU. nie mówię, że się nie da (patrz cieniowanie o którym pisał Cyprian), ale jest to trudne. dlatego częściej jest używany imho tylko pomocniczo... (gdzie w Amidze koder dostawał od razu szybkie rysowanie linii, wypełnianie polygonów itp)
czyli nie mowię tutaj o matematycznej różnicy szybkości operacji... a raczej o praktycznych obserwacjach, które ja mam.