Hej!
Pecuś... linia command w AST przełącza interface turbo/normal, proszę oto kawałek mało czytelnego schematu:

Ze schematu wynika iż lina COMMAND była stosowana do włączenia lub odłączenia sygnału pochodzącego z wcześniejszego wzm. uA741. Dane szły bezpośrednio na linię DATA_IN (na schemacie opisane jako DATA_OUT -> jago wyjście danych z interface-u). Ta linie idzie w interface AST który posiadam do 3 linii gniazda SIO.
Do tego kod realizujący zapis w steruje bezpośrednio linią SIO a nie linią COMMAND, linia COMMAND jest włączana tylko raz na początku transmisji. Aby aktywować interface turbo.
Co do przełączania interface-u sygnałem audio wnioskuje to z następującego kawałka schematu:

jakież uderzające podobieństwo do AST :) nieprawdaż? :) Proszę zwróćcie uwagę iż sygnał przełączający interface pochodzi z pinu 11 gniazda SIO (a więc jest sygnał audio pochodzący z magnetofonu z kanału lewego, gdzie normalnie panuje cisza). Głowica uniwersalna w 1010 bez problemu umożliwiła by zapis na "pilota" lewym kanale po drobnej modyfikacji magnetofonu :) Może Pan Sławomir Nienałtowski początkowo poszedł tą drogą?
Pecuś wspominałeś o niekompatybilności taśm i masz rację... były one nie zgodne... zresztą wspomina o tym manual do multi-carta przeskanowany przez Pet-a a OCR-owany przez Delyego. Większość programów przełącza sie pomiędzy wersją dla 1010 a XC12, oto dwa zdania na podstawie których wysnułem wniosek o niezgodności pierwszych systemów montowanych w 1010 i późniejszych wersji montowanych w XC12:
Ponowne naciśnięcie tego klawisza spowoduje powrót do AST XC12, obecnie we wszystkich firmowych magnetofonach (także 1010) montowany jest system taki, jak dla XC12.
Monitor znakomicie nadaje się także do kopiowania programów w AST, pozwala na kopiowanie w całości programów przegrywanych programami typu CHANGER, bardzo proste jest także kopiowanie między wersjami XC12 i 1010 (wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze).
Dokładniej chodzi mi o zdanie: "wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze".
Aby się upewnić czym się różnią wersje 1010 od XC12 zajrzę do kodu, ale to jak będę miał chwilę wolnego czasu.
Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się jednak że pierwsze wersje AST montowane w 1010 były sterowane sygnałem AUDIO z lewego kanału. Zasugerowało mi to zdanie powyższe mówiące o konieczności kopiowania pomiędzy standardem 1010 z XC12. Nadal się przy tym upieram :) Ale są to tylko moje dywagacje podparte skrawkami informacji a nie żadnymi konkretami :) Jakby ktoś miał 1010 z AST w wersji 1010 to by wyjaśniło definitywnie sprawę :)
vulgar napisał/a:Oto zdjecia mojego AST
A możesz sprawdzić Vulgar jaką masz wersję softu w EPROMIE? taką sama jak Pet/BB czyli 2.B? (info po wciśnięci L w menu cart-a)
UPDATE: Pecuś zajrzałem do twojego programu zapisującego mini loader i faktycznie dokonujesz zapisu poprzez sterownie linią COMMAND. Którą wersję AST posiadałeś? XC12 czy 1010? Kolejny pomysł który mi sie nasuwa to taki iż lina command mogła mieć dwa znaczenia:
1) podczas zapisu pełniła rolę pinu sterującego wzmacniaczem zapisu
2) podczas odczytu przełączała interface turbo/normal
Wniosek jest taki iż albo dostepne schematy są niekompletne (ten pierwszy sugeruje iż nie ma na nim toru zapisu) lub zapis jest realizowany tak jak w Turbo2000F (poprzez bezpośrednie sterowanie linią DATA_OUT). Muszę poparzyć w oprogramowania na karcie AST co daje przełączenie 1010 vs XC12.
Czas przyjrzeć się magnetofonowi od PET-a. Skoro sprawa Multi-Carta została praktycznie zakończona.
pozdrawiam
Seban