2,651

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

danos napisał/a:

Czy ktoś pamięta lub ma schemat rozszerzenia AUTO Turbo do magnetofonu?Pozdrawiam

Teraz mi przyszło do głowy: czy Auto Turbo miało może gdzieś widoczny skrót ATT? Czy ATT to jeszcze coś innego?
Pytam bo Nosty wypożyczył mi carta gdzie znajdują się loadery/kopiery do różnych systemów turbo między innymi ATT


pozdrawiam
Seban

2,652

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hi!

Hmmm.... so AST was a copy of this Czech solution! Data format was changed but hardware interface was a "copycat" (with slight modifications) of Czech solution. It's sad but true :( All facts known today about turbo systems indicate that first versions of Turbo2000 was developed in Czech republic and Polish people based on this Czech solutions to develop own versions.  Or I'm wrong?

So I probably understand why article in "Moje ATARI" was very similar to AST and why the article was incomplete. Maybe publishers of "Moje ATARI" paper magazine wants to publish next parts with description of data format and some tools for this Polish clone of Czech Turbo 2000? Or maybe I'm wrong... So now it's impossible to guess :)

It's time to analyze Turbo 2T06 described by Zenon/Dial (this turbo system was published in IKS paper magazine). BLIZZARD was different kind of thinking, and the Turbo2600 (FSK modulated) was next different kind of solution.

Probably there are some other turbo systems from Germany... There was a link on this forum probably published earlier.

A good retrospection we doing here :) I like it :) I need more, and more... it's fascinating! :D


with greetings
Seban

2,653

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hi!

Thanks a lot for this link! :D Czech version of Turbo2000 is very similar (near identical) to Turbo system schematics published in "Moje Atari" paper magazine introduced here:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 746#p76746

Looking to publication date of Czech version of this system I suppose that the Czech version was published earlier :)

Dely: What date have article published in "Moje ATARI"?


greetings
Seban

2,654

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Turbo 2000F nie wymagało w magnetofonie niczego oprócz 3 elementów i przełącznika, nie posiadało żadnej dodatkowej płytki montowanej w magnetofonie :)

Co do wszystkich systemów turbo dla Atari... to w większości wszystkie wywodzą się z jednego pomysłu... i tak naprawdę są kolejnymi modyfikacjami tego pierwszego systemu :) Trzeba by tylko ustalić skąd to się zaczęło... Turbo KSO 2000, Turbo 2000F, AST, BLIZZARD, Turbo 2000 to praktycznie to samo rozwiązanie - pomijam aspekt software i tak naprawdę minimalne różnice sprzętowe - każdy z układów miał tak naprawdę to samo zadanie. Myślę iż przy pomocy dowolnego z tych systemów bez problemu można czytać każdy z pozostałych, to tylko kwestia softu :)

Co do loaderów to ich nie pisałem, ale napisałem handler instalujący urządzenie T: pod DOS-em, który obsługiwał systemy Turbo 2000 KSO oraz Turbo 2000F umożliwiając przenoszenie danych dysk<->system turbo.

VOY: Jak Pasiu nie będzie miał czasu/ochoty to mogę rozrysować to co masz w magnecie i zdumpować carty. Ale to jak dociągnę sprawę AST do końca i zdumpuje cart Turbo wypożyczony od Nosty-ego.


pozdrawiam
Seban

2,655

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Obawiam się iż ANTIC-a nie da się haltować i to z kilku powodów. Nie tylko DMA robi aby czytać dane potrzebne do tworzenia obrazu, odświeża on także pamięci DRAM. O ile mógłbyś go odpiąć od szyny danych i adresowej poprzez jakieś trój-stanowe bufory... (pomijam aspekt sieczki zamiast obrazu) to szlag by trafił zawartość pamięci DRAM. Z tego co pamiętam to ANTIC chyba 9 razy w ciągu jednej linii   ekranowej robi cykl odświeżania DRAM-ów... i tak cały czas linia w linę :)

Seban

2,656

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ja się od razu zapytam...

Czy ktokolwiek widział ktokolwiek ma: System Turbo 2600 firmy SZOK ze Świebodzina?

Mam pytanie... czy to 2600 bodów było wyciągane przez standardowy sposób transmisji ATARI (modulacja FSK) + odpowiedni interface?
Czy może prędkości powyżej 1300bps były uzyskiwane w inny sposób np. tak jak w systemach AST/KSO/F/ATT/UM//BLIZZARD?

Poza programami z Radiokomutera (długie bloki, 900bps) nic o tym systemie nie wiadomo właściwie :( A szkoda. Bo wszystko wskazuje na to iż ich interface wyciągał 2600 bez wyłączania ekranu bazując na FSK. Ale to musiałbym do kodu ich programów zajrzeć... a te mam na szpulach z nagranymi audycjami z Radiokomputerem :) Może ktoś coś więcej wie na temat tego systemu?

pozdrawiam
Seban

2,657

(40 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Digger na PC XT ma ducha 8bitów jak nic :) A nawet chyba 4 bitów :) szczególnie odpalony na Herculesie i bursztynowym lub zielonym monitorze :) Ten PC-Speaker sound TRACK jest powalający :D Jak ktoś mógł sobie na kartę i monitor EGA pozwolić to był gość :) PC-towy "Alley Cat" wygląda gorzej niż Atarowski :) (ach te kolory CGA!)

http://www.digger.org/

2,658

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja pierwsze słyszę niestety. Odtworzyć to by się dało jakby był magnetofon z czymś takim zamontowanym oraz jakiś soft do tego (cartridge lub nawet same pliki loaderów lub narzędzi do tego systemu).

Seban

2,659

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

XXL: drugi CPU miałby własny niezależny RAM od ATARI (np. dodatkowe 512K) , a do tego 8K shared memory które byłoby widoczne jako okno w przestrzeni $A000-$BFFF przez 6502 w Atari. Zarówno 6502 jak i nowy CPU (dla przykładu np. EZ80 @ 50MHz lub 65816 @ 16MHz) mogły by pisać i czytać niezależnie do obszaru $A000-$BFFF.

Co do przypadku nr 2 to ja nie wiem co się dzieje z 6502 jakby go haltować tak aby nigdy nie miał dostępu do szyny :) Myślę iż Electron może wiedzieć bo zapewne spotkał się z takim problemem przy pracach nad VBXE i okolicach :) On by musiał podpowiedzieć czy takie rozwiązane jest realne :)

2,660

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Ja tylko tak wtrącę: czy jest/będzie możliwość wykrycia SlightSIDa przez oprogramowanie?

W przypadku MCU SlightSID tak... w przypadku SimpleSID nie przewidywałem takiej możliwości.

pozdrawiam
Seban

2,661

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

XXL: wydaje mi się to możliwe i to do zrealizowania i to co najmniej na dwa sposoby :)

sposób nr 1) ładujesz w cart nowe CPU + RAM + FLASH dla niego np. do tego ładujesz mu kawałek (np. 8KB) statycznego RAM-u dual-port. Ten CPU w carcie działa sobie 6502 działa niezależnie, np. w obszarze $A000-$BFFF masz tzw. "shared memory" z tym dodatkowym CPU. Nowe CPU może liczyć co chce i przekazywać policzone dane w obszar swój "shared memory" który będzie widoczny przez 6502 w $A000-$BFFF. Ten sposób jest dość prosty do zrealizowania nawet, i jakiś czas już mi chodzi coś takiego po głowie :) Jedyna wada to to iż pamięci statyczne dual port jakie widziałem są drogie :(

sposób 2) można sie pokusić o halt-owanie 6502, tak jak robi to ANTIC (tylko trzeba by sprawdzać kiedy ANTIC haltuje 6502). I podpiąć inny CPU bezpośrednio do szyny danych ATARI (nota bene ten inny CPU również będzie musiał dopuszczać możliwość halt-owania go przez ANTIC). Poza tym chyba 6502 nie może być cały czas halt-owany (nie jest konstrukcją przewidzianą do pracy statycznej), ale tu nie mam zupełnie doświadczenia i trzeba by z Electron-em pogadać bo on już chyba z tym walczył przy okazji VBXE i rozszerzenia RAM-u które zrobił przy okazji VBXE :)

pozdrawiam
Seban

2,662

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

phnx: nie do końca rozumiem o co Ci chodzi co ma Antic i HALT wspólnego z podłączaniem MCU do szyny ATARI. Bo w przypadku SID-a to MCU czy logika czekają na zapis danych przez 6502 i w odpowiednim dla SID-a czasie ładują do niego dane zapisane przez ATARI, ATARI nie jest w żaden sposób wstrzymywane w tym momencie, dane są po prostu buforowane przez układ  Z tego co się domyślam ty chyba chcesz aby zewnętrzny MCU miał możliwość zatrzymania 6502 i grzebania po RAM-ie Atari.... tylko w jakim celu? Co chcesz osiągnąć?

pozdrawiam
Seban

2,663

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

MacGyver: RACJA :) $D280 to dobra IDEA :)

2,664

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Co do pchania MCU... kiedyś o tym pisałem. Głownie chodzi o problemy przy asynchronicznych zegarach SID/ATARI. Nie byłoby to jakimś strasznym problemem ale chciałem zachować możliwość prostego "STA SID_REGISTER", zmieniając tylko odwołania w PLAYER-ach z C64 z $D400 na $D500 bez żadnych poważnych modyfikacji player-ów w miejscach gdzie następowałby zapis do rej. SID-a.

Mam właściwie dwie wersje SlightSID-a:

1) Simple SlightSID - zbudowana przy pomocy paru zatrzasków HCT574 i paru bramek, waliło mi się to okrutnie ze względu na asynchroniczność (to moje założenie iż SID chodzi ze swoim ~0.98MHz a szyna ATARI ze swoim 1,773447MHz. Nie miałem możliwości sprzętowych w tamtych czasach aby to debugować porządnie więc odpuściłem na długi czas....

2) MCU SlightSID - na ideę tego wpadłem jak chciałem zrobić dopalacz Floating Pointów do ATARI. Wziąłem jakiegoś PIC-a serii 18 i podpoiłem przez PSP do szyny ATARI. Zadziałało bez zarzutu wiec postanowiłem dołożyć SID-a... ale potem zmienił mi się stan cywilny, pojawiła się żona... potem dzieciak... i czasu mało... Stryker mnie poganiał, interesował się, dopytywał a ja nie miałem czasu potem chęci aby dociągnąć to do końca.

Ale wracając do SIDów... do ATARI da się go podpiąć bardzo prosto praktycznie z wykorzystaniem naprawdę kilku scalaków, wtedy jest on taktowany synchronicznie do szyny Atari lecz z niższą częstotliwością (około 0,88MHz), co wymaga zmian w Playerach aby zmienić częstotliwości na właściwe. Takie rozwiązanie miał chyba GUMI/TIGHT ale nie do końca wiem bo tylko słyszałem to przez chwilę na jakiejś Ornecie chyba.

Na dzień dzisiejszy wiem jaki błąd robiłem podłączając asynchronicznie Simple SID-a i dało by się go podpiąć bez angażowania MCU. Ale skoro jest już prototyp z MCU to nie chciało mi się do idei SimpleSID wracać :)

pozdrawiam
Seban

2,665

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Lizard: No widzisz :) A kto powiedział że ja się super znam na Turbo Basicu :) O zmiennej TIME również zapomniało mi się po latach :) Pamiętałem jedynie o TIME$ która była dla mnie bezużyteczna :) Ale abym i ja mógł się do czegoś przyczepić  (a co :P ) to z  tym MEMTOP-192 to chyba przesadziłeś nieco :D Poza tym T1 i T2 wyjdą u Ciebie w ramkach nie w sekundach. :D trzeba by zmienić" SEC." na "frames" :D

Drac030: tak też sądziłem iż MOVE będzie tożsame z kopiowaniem stringów :D

Seban

2,666

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja wiem że już nie wierzycie iż kiedykolwiek skończę tego Slight SID-a... ale pokażę wam coś:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_proto_v0.1.jpg

To fotka drugiego montowanego prototypu, pierwszy mam kompletny

Co działa na dziś:

Komunikacja Microchip<->ATARI
Przetwornica StepUP (możliwość ustawienia 9V lub 12V
Komunikacja SID-> MCU Microchip właściwie również zrobiona

pozostaje doszlifowanie softu dla microchipa. Miałem duże plany, np. wykorzystanie tego szybkiego microchipa jako koprocesora który by mógł różne rzeczy liczyć... ale przyznaję się bez bicia... straciłem chęci... ostatnio zajmuję się pierdołami zamiast kończyć ten projekt więc może go puszczę tak jak jest tylko z zaimplementowanym "ring buffer" buforującym dane nadsyłane przez ATARI i wysyłającym co trzeba do SID-a w odpowiednim dla niego czasie.

Ale niech ten gość może ciągnie swoją wersję SID-a na AT-Mega :) Pewnie uda mu się to zrobić wcześniej ode mnie :)

Ja bym w takim razie postulował następujące założenia:

2) asynchroniczna praca SID-a i ATARI, tzn SID chodzi na swoim zegarze, ATARI na swoim :) (to po to aby zachować wysokość granych dźwięków)
3) możliwość zmiany napięć zasilających +9V +12V, oraz przełączenia kondensatorów filtrów (to po to aby można było użyć zarówno starego 6581 jak i nowego 8580)
4) opcjonalna możliwość zamontowania dwóch SIDów :) (stereo power)

pozdrawiam
Seban

2,667

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

A może warto samemu sprawdzić by było? To naprawdę nie zajmie dużo czasu i pozwoli mieć chwilę radochy :)

10 CLR :MEMTOP=PEEK(106):POKE 106,MEMTOP-(8192/256):BUFF=PEEK(106)
20 GRAPHICS 0
30 DIM A$(4096),B$(4096)
40 A$(4096)=CHR$(0):B$(4096)=CHR$(0)
50 POKE 559,0
60 DPOKE 19,0:FOR I=0 TO 15:B$=A$:NEXT I:T1=PEEK(20)+256*PEEK(19)
70 DPOKE 19,0:FOR I=0 TO 15:MOVE BUFF,BUFF+$0400,$1000:NEXT I:T2=PEEK(20)+256*PEEK(19)
80 POKE 106,MEMTOP:GRAPHICS 0
90 ? :? "EXECUTION TIMES:":? 
91 ? "STRING COPY=";T1*(1/50);" SEC."
92 ? "MEMORY MOVE=";T2*(1/50);" SEC."

wynik działania z emulatora:

http://seban.slight.pl/aa/TBXL_string_test.png

przy 16 przebiegach różnicy nie ma, przy większej ilości powtórzeń B$=A$ wysuwa się minimalnie na prowadzenie :) Ale to zapewne przez zapis MOVE BUFF,BUFF+$0400,$1000. W pętli mamy dodatkowo dwa odwołania do zmiennej BUFF, dodawanie oraz konwersja HEX->Floating Point. Zapis typu MOVE $A000,$B000,$1000 jest szybszy od B$=A$. (9.48 sek. vs 9.78 sek.).

Nie znam się na tyle na działaniu tego interpretera i nie mam czasu na dłubanie w nim aby określić jakich procedur używa TBXL do przepisania zawartości zmiennych i jak wygląda MOVE, ale myślę iż najwięcej w tej sprawie zapewne mógłby powiedzieć drac030 bo on ma pewnie sporą wiedzą o działaniu interpreterów BASIC-a ze względu na zaangażowanie w ich analizowanie i pracę nad własną wersją (Multi BASIC).

pozdrawiam
Seban

2,668

(29 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Minęły widzę prawie dwa lata od ostatniego postu w tym temacie... Panowie wytoczyłem z czeluści zapomnienia mój magnetofon szpulowy M2404S. Doprowadziłem go do jako takiego stanu działania... wygrzebałem taśmy... odpalam i co słyszę...  Radiokomputer... co prawda nie całe audycje ale fragmenty + emitowany na antenie soft... mogę spróbować coś odzyskać z tych moich szpul :) nie wiem czy to się w jakikolwiek sposób będzie czytać... ale spróbować może warto.. chociaż fragmenty audycji i listów które czytał prowadzący mogę posamplować... jest ktoś zainteresowany tym tematem jeszcze czy sprawa umarła?

Co do gry FEUD emitowanej w radio... była emitowana w systemie turbo 2600 firmy "Szok" ze Świebodzina, długie bloki, podczas wczytywania gra logiczna tzw. układanka oraz muzyka z Beverly Hills Cop :). FEUD niestety mi się nie ostał :( Generalnie trochę mam to pocięte już, taśmy stare nie wiem jak przeżyją próbę odczytu... głowica w magnetofonie starta już dość. Właśnie ma ktoś może w swoich zapasach głowice do tego magnetofonu?

Nie wiecie dlaczego z Atariki zniknęła informacja o Radiokomputerze? A może ja źle coś szukam?

pozdrawiam
Seban

2,669

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pecus napisał/a:

Najbezpieczniejsza i najrozsadniejsza to jest zmienna tekstowa ;) Zastanawiam sie skad awersja do tej metody ?

No ja zawsze się bawiłem z RAM-TOP-em :) Ta metoda zawsze wydawała mi się  fajna w szczególności iż w Turbo Basic-u miałem BGET, BPUT oraz MOVE które operowały na podanym adresie pamięci... w przypadku zmiennej TXT cięzko np. byłoby załadować do niej font lub obrazek i umieśić go tak aby to pasowało ANTIC-owi :)

No ale to była tylko moje skromna opinia i być może złe przyzwyczajenie :D Zmiennych tekstowych przechowujących dane binarne praktycznie nie używałem :)

Seban

2,670

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Może coś bredzę ale czy Turbo BASIC nie wykorzystuje pamięci pod ROM-em?

Metoda z obniżeniem RAMTOP, podana przez Probe-a wydaje się najrozsądniejsza i najbezpieczniejsza :)

pozdrawiam
Seban

2,671

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Rozrysowałem sobie ten interface do jest w Magnetofonie PET-a... Jeżeli to jest oryginalne AST to wcześniejsze schematy bazują na rozwiązaniu AST albo odwrotnie :) Nie wiem co było pierwsze :) Układ wejściowy jest od strony funkcjonalnej bardzo podobny. AST ma dodatkowo dodany tor zapisu zmodyfikowany tak aby możliwy był zapis zarówno poprzez sterowanie liną COMMAND (zapis turbo) jak i DATA_OUT (dla transmisji standard).

Wydaje się iż schemat układu zaprezentowany w czasopiśmie "MOJE ATARI" jest modyfikacją turbo AST.

Jedna z wprowadzonych zmian polega na zamianie jednego z sygnałów sterujących przełączeniem turbo/normal. Zamiast sygnału pochodzącego z przełącznika zapis/odczyt (AST) ten interface z mojego ATARI wykorzystuje sygnał MOTOR CONTROL.

Tak więc w przypadku AST przełączenie interface turbo/normal odbywa się za pomocą linii COMMAND + na położenie przełącznika odczyt/zapis znajdującego się w magnetofonie.

W przypadku interface-u z "Mojego Atari" brany jest pod uwagę stan linii COMMAND oraz linii MOTOR CONTROL.

W przypadku interface z Mojego Atari zapis w turbo odbywa się przez bezpośrednio przez linię DATA_OUT a nie COMMAND jak w przypadku AST.

W przypadku AST tego co jest u PET-a  modyfikacje dodatkowo wykonane w magnetofonie to:

1) dołożenie równoległe rezystora 4K7 do do rezystor R6 w magnetofonie
2) zwarcie rezystora R20
3) przecięcie ścieżki pomiędzy pinem 9 przełącznika zapis/odczyt i bazą Q7.

UPDATE:

Przerysowałem swoje bazgroły z kartki, tutaj schemat tego co się znajdowało w magnetofonie PET-a:
http://seban.pigwa.net/aa/ast%20interface%20(preview).png

Linki bezpośrednie: schemat AST - format PNG (rastrowy) lub schemat AST - format PDF (wektorowy)

To wersja przerysowana, zaznaczam nie sprawdzona, mam nadzieję iż błędów nie narobiłem. Gdy złożę i uruchomię taki interface w swoim magnetofonie, opiszę dokładnie sposób montażu i uruchomienia, jak wyjdą jakieś babole to poprawię schemat. Po udanej rekonstrukcji wrzuci się do Atariki :)

Mocno się zdziwiłem jak po usunięciu farby znalazłem w interface germanową diodę impulsową DG51 :D Dioda podpięta do wyjścia jednaj z bramek NAND symuluje wyjście typu Open Collector wymagane przez ATARI. Wszystkie pozostałe układy produkcji CEMI (ULY7741, UCY7400). Rezystory przewlekane produkcji TELPOD. Kondensatory też wyglądają na polskie :) Interface jest więc w pełni złożony z Polskich elementów :D

Ciekawostka jest również fakt iż Pan Sławomir pozostawił wejścia jednej z niewykorzystanych bramek "wiszące w powietrzu", w przypadku układów TTL wisząca w powietrzu noga odpowiadała co prawda stanowi logicznemu "1", ale takie pozostawienie niepodłączonego wejścia w powietrzu nie powinno mieć raczej miejsca ;)

UPDATE #2:

Jak widać obecnie interface przedstawiony w Moim Atari ma identyczny stopnień wejściowy w torze odczytu, reszta układu uległa nieznacznej modyfikacji. No i tor zapisu jest inny bo AST zapisuje przy pomocy linii COMMAND. A to "Moje ATARI" w którym ten interface był opisany to z którego roku było? Tak naprawdę to opis interface-u przedstawiony w Moim ATARI był w tamtych czasach bezużyteczny bo nie wspomniano nawet o oprogramowaniu obsługującym przedstawiony interface :)

2,672

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

A ja swoje Turbo KSO 2000 w XC12 wspominam bardzo dobrze :) Wszystko i zawsze się mi czytało... w przeciwieństwie do zapisu standard z którym miałem przeważnie kłopoty. Nie miałem większych kłopotów ze standardem kiedy używałem zewnętrznego interface i magnetofonu szpulowego M2404S :D

2,673

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Czyli masz 6 standardowych kabli. Do analizy jak najbardziej to dopiero jak skończę z AST od PET-a i oddam mu magnetofon i cart :) Wtedy zgłoszę się po twój sprzęt :) hahah :)

UPDATE:

dely napisał/a:

Podobno Blizzard jest zgodny z AST, Zenon, czy to prawda i czy można używac z tym magnetem bezproblemowo toolsów (mam na myśli carty) z AST?

O ile w AST linia "command" z gniazda SIO służy do zapisu danych i przełączenia interface w magnetofonie na turbo/normal, o tyle nie wiem jak to jest realizowane w przypadku Blizzard, ale na 100% Blizzard nie wykorzystuje linii "command" chyba przełącza interface normal/turbo przy pomocy bezpośredniego sterowania linią DATA_OUT. Co lepsze zerknąłem na szybko w kod carta do blizzarda... jestem w szoku... to pierwszy z systemów który wykorzystuje liczniki POKEY-a do odmierzania czasu... wszystkie pozostałe systemy robią to durnymi pętlami DEX,BNE. To pierwszy z systemów który robi to tak jak powinno się to robić od samego początku :) Zawsze chciałem tak to napisać... i po latach się okazało że już o wiele wcześniej ktoś zrobił to tak jak należy!

No ale wracając do pytania DELY-ego... zapewne da się napisać loadery i soft który na interface typu BLIZZARD wczyta AST, ale wątpię aby BLIZZARD działał z softem do multicarta.

2,674

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zenon/Dial napisał/a:

To na pierwszy rzut oka wygląda mi na Turbo Blizzarda. Jeden scalak to będzie 7400, drugi to zapewne UL1321 lub jakiś inny wzmacniacz. Tranzystory... jeden najpewniej na wyjściu dający wyjście otwarty kolektor, drugi tranzystor negować będzie jeden z sygnałów, bo bramek w 7400 jest tylko 4 a potrzeba ich 5.

A tak miałem napisać iż zaraz przyjdzie Zenon i powie iż to Turbo Blizzard :D

Dely a ile kabli wychodzi z tego twojego oryginalnego kabla? :D

2,675

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Na pewno nie jest to to samo co pa PET w swoim magnetofonie. A jakiś dodatkowy kabel opleciony wokół oryginalnego?