2,626

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Taki cartridge do niczego Ci się nie przyda jeżeli nie masz przerobionego magnetofonu na system zgodny z turbo blizzard. Turbo blizzard nie posiada żadnych dodatkowych kabli i przełączników na zewnątrz magnetofonu. Aby zobaczyć czy masz jakiś system turbo zamontowany wewnątrz magnetofonu musisz go rozkręcić i zobaczyć czy nie dołożono żadnej dodatkowej płytki z elektroniką do środka. Jeżeli wewnątrz nie ma nic oprócz oryginalnej płytki XC12 masz nieprzerobiony magnetofon pracujący w standardzie... ten cartridge jest właściwie nie przydatny w przypadku standardowego magnetofonu.

Do wczytywania gier bez turbo (w tzw. standardzie) nie potrzeba żadnego loadera turbo. Dla programów typu "BOOT" wystarczy loader zawarty w ROM komputera, który uruchamiasz poprzez włączenie magnetofonu z wciśniętymi przyciskami OPTION+START. W przypadku programów DOS-owych typu file (nagłówek $FF,$FF) potrzebujesz tzw. loadera z wykrzyknikiem. Programy napisane w BASIC-u wczytujesz poleceniem CLOAD lub rzadziej ENTER "C:"

pozdrawiam
Seban

2,627

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Czy chodzi Ci o ten Turbo Toolbox:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 294#p77294

Jeżeli tak to jest to jeden z wielu cartów z programami do obsługi Blizzard Turbo. Z tego co widzę była to swego rodzaju moda iż każdy kto montował to turbo miał opracowany własny cart z mniej lub bardziej autorskim softem do tego turbo ;)

pozdrawiam
Seban

2,628

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

Ntp napisał/a:

Poszukam calosci, jak znajde to poskanuje, a carta przesle Ci do analizy;)

O byłoby super z tym cartem :) Dely jako zapalony OCR-man zapewne odtworzy instrukcję a ja carta :) i następny system turbo będzie można wydobyć z mroków zapomnienia :D

pozdrawiam
Seban

2,629

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dely napisał/a:

Seban, możesz zmierzyć naklejkę z carta? Źródło w krzywych oczywiście do dostania u mnie - Corel Draw wersja dowolna, nie większa niż X3.

rozmiary naklejki to: 60x26mm :)

Dely fajnie iż Ci się chciało naklejkę zrekonstruować :) Jak byś mógł to podeślij mi na e-mail w starym CorelDraw (v9) lub czymś co mógłbym do open sourcowego inkscape wczytać.

2,630

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

pajero napisał/a:

Ajaj, przelicytowałeś mnie na tym zestawie... :)

no cóż mogę powiedzieć... jedynym pocieszeniem jest to iż teraz masz ogólnie dostępną zawartość carta i w miarę wgląd co znajduje się w środku magnetofonu :) Myślę że oprogramowanie do Turbo ROM plus ma szansę działać z hardware od blizzard-a ale tego nie sprawdziłem jeszcze. Także chyba nic nie straciłeś :)

pajero napisał/a:

Czy paski podczas zapisu są takie idealne ?

Na prawdziwym Atari nie wiem jak jest (jeszcze nie sprawdziłem), ten screen-shot jest z emulatora. Do synchronizacji zapisu ten software używa liczników POKEY-a (jak blizzard) wiec paski mają być szanse dość równe.

btw, czy ktoś ma może jakieś informacje o tym turbo? Może jakieś instrukcje, więcej informacji o nim by się przydało można by wtedy wrzucić opis do Atariki.


pozdrawiam
Seban

2,631

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witajcie!

Stałem się posiadaczem megnetofonu do Atari marki Phonemark, w którym zainstalowano system Turbo ROM Plus. Do kompletu był Cartridge. Turbo wygląda na bardzo podobne od strony software-owej do Blizzard-a... lecz tego do końca pewien nie jestem, bo wniosek wyciągam jedynie na podstawie fragmentu kodu z carta. Turbo ROM Plus używa po prostu liczników POKEY-a do określenia długości zapisywanych impulsów, tak jak Blizzard.

Ale do rzeczy... Może ktoś będzie zainteresowany tym systemem, wiec postanowiłem go trochę udokumentować, na tyle na ile wolny czas obecnie pozwala. Cartridge wygląda tak:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_cart.jpg

Zawartość EPROM-u Cartridge znajduje się tu.

Ten plik można również uruchomić pod emulatorem, wybierając jako rodzaj cartridge "Phoenix 8KB". Jest to typowy 8KB Cartridge umieszczony w obszarze $A000-$BFFF, wyłączany jest przez zapis pod dowolnej wartości pod adres z przedziału $D500-$D5FF.


Uruchomiony Cartridge przedstawia się tak:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_a.png

Program kopiujący turbo->turbo w nim zawarty wygląda tak:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_b.png

Program kopiujący standard->turbo wygląda tak:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_c.png

Dość śmiesznie rozwiązano sprawę współpracy z BASIC-em, bo nie instaluje się żaden "handler" turbo, a dopiero po wydaniu polecania DOS, otrzymujemy takie oto menu:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_d.png.

Przeróbka w magnetofonie na dołożeniu kilku rezystorów na płycie magnetofonu, co widać tutaj:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_hard1.jpg

Oraz małego interface-u, zalanego w jakąś stearynę lub jakąś inną paciaję :)

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_hard3.jpg

Po usunięciu tej substancji oczom ukazuje się prosty układ złożony z kilku rezystorów, tranzystora BC547B. oraz układu scalonego serii MCY produkcji CEMI, prawdopodobnie jakiś układ CMOS (poza literami MCY dalsze cyfry nie do odczytania). Być może to jakieś bramki CMOS (nie jest to MCY74069). Dodatkowych przewodów wokół kabla SIO brak.

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_hard2.jpg

Jeżeli znajdę chwilę czasu być może rozrysuje ten interface, jednak na chwilę obecną nie mam na to czasu.

Jeszcze jedno pytanie, czy ktoś ma schemat magnetofonu Phonemark? W Atariki napisano iż jest to klon XC12, niestety płytka wygląda inaczej niż w przypadku XC12. Komponenty zastosowano podobne lecz nie mam na razie czasu wnikać czy schemat jest identyczny z XC12. Może ktoś po prostu to potwierdzić lub zaprzeczyć?

Aha jeszcze jedno... paski podczas zapisu danych wyglądają tak:

http://seban.slight.pl/atari/turbo_rom_plus/trp3_save.png


pozdrawiam
Seban

2,632

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dracon napisał/a:

A moze poprzez S.D. dotrzesz do tworcow "Happy-Freezera" (prawdopodobnie pierwszego udanego urzadzenia tego typu dla 8-bitowego Atari, przynajmniej w Europie)?

No ale przecież Twórca Freezer-a jest chyba znany...

http://www.horus.com/~hias/freezer/manu … g-0.90.pdf

5 strona PDF-a:  "Preface by the developer of the original Freezer (1987)"

No chyba że złe wnioski wyciągam :) Poprawcie mnie jeśli błądzę :)

pozdrawiam
Seban

2,633

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

mtek napisał/a:

no to na lewym czy na prawym bo już sie gubie :D:D:D

Dane na kanale prawym, opcjonalna ścieżka audio na kanale lewym.

pozdrawiam
Seban

Hej!

A nie można zapatchować i skompilować źródeł atari800-2.0.3 dostępnych na sf.net przy pomocy Visual Studio Express 8 (jest za free przecież). W katalogu atari800-2.0.3/src/win32/msc jest makefile do Microsoftowego nmake który jest dołączony do VS8 Express. Na chwilę obecną nie mam za bardzo czasu aby się w to bawić ani się specjalnie na tym nie znam... ale czy ktoś bardziej obeznany mógłby pomóc?

Seban

2,635

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Provider net-serwis.pl, średnio 155KB/s (łącze 1,5Mbit/1,5Mbit)

DNS OK (OpenDNS), Traceroute poniżej:

1,192.168.0.254,0ms,pfsense.local,----
2,192.168.6.254,12ms,None,----
3,172.16.0.193,11ms,None,----
4,192.168.11.253,9ms,None,----
5,194.9.67.129,19ms,r-067129.net-serwis.pl,----
6,217.17.34.141,26ms,z-atman.net-serwis.pl,----
7,85.232.232.66,30ms,r2-isp-lt-3-2-0-7.atman.pl,----
8,194.153.134.82,19ms,z-atman.exatel.pl,----
9,213.172.160.133,36ms,pos-10-0.warp1.net.telenergo.pl,----
10,213.172.160.146,52ms,pos-3-0.gdap1.net.telenergo.pl,----
11,88.220.106.34,40ms,puma.pwsz.elblag.pl,----
12,82.177.38.225,40ms,None,----

pozdrawiam
Seban

hej!

eru napisał/a:

http://git.or.cz/ :)

A tak, tak już wiem  :) Za chwilę sie domyśliłem że to coś w stylu CVS-a/SVN-a i ze jell napisał GIT-a a nie GTIA jak ja przeczytałem :)

Seban

Hej!

Eru pomysł z profilerem jest rewelacyjny! :D Gratuluję świetnego rozwiązania :) Na prawdę mi się idea i wykonanie bardzo podoba :D

<offtopic>

jak jell napisał "sf ma gita?"

to się zastanawiałem o co mu chodzi... i co wspólnego z GTIA ma sf.et? :D

</offtopic>

pozdrawiam
Seban

2,638

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Kaz od tego carta wszystko się zaczęło... w pierwszym poście w tym wątku masz z niego screenshot-a :D

pozdrawiam
Seban

2,639

(29 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki Stryker za info, jutro zapytam :)

pozdrawiam
Seban

2,640

(29 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Panowie... już po premierze w radiu UXA... a pewnie nie wszyscy mogli usłyszeć, więc zapodaje kawałek który udało mi się przerzucić: radiokomputer FEUD

W tym fragmencie prowadzący rozmawia z jednym z przedstawicieli firmy SZOK ze Świebodzina o ich wersji gry FEUD przystosowanej do systemu Turbo2600. Format pliku to OGG o jakości 64kpbs.

Fragment audycji beż żadnego remasteringu, tak jak się zachował. Niestety stan techniczny mojego magnetofonu szpulowego M2404S pozostawia wiele do życzenia. Słychać przesłuchy z drugiej ścieżki. Jeżeli ktoś ma w swoich zapasach głowicę uniwersalną do tego magnetofonu albo podpowie mi gdzie kupić proszę o informacje. Doprowadziłbym chętnie ten magnetofon do porządnego stanu :) I zgrał wszystko co się uchowało (łącznie z software-em)

pozdrawiam
Seban

2,641

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Nosty... sądzę iż to najprawdziwszy real :) Dely zaprojektował naklejkę, wydrukował i gotowe :D

Seban

2,642

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki za włączenie się do dyskusji i naszych dywagacji na temat systemów turbo :) Dzięki o info na temat ZX spectrum :) Twoja uwaga jest najprawdopodobniej słuszna :) ZX Spectrum ze swoim sposobem zapisu było wcześniej niż C64 czy jakiekolwiek Turbo do ATARI :) Więc słusznym założeniem jest pomysł tego rodzaju transmisji został zaadaptowany na potrzeby systemów turbo w C64 czy ATARI.

Teraz sobie przypomniałem... dla turbo 2000F był programik który umożliwiał wczytywanie danych ze spectrum. i Faktycznie na giełdzie na Saskiej prosiłem spectrum-owców aby mi nagrywali mi fajne obrazki z gier ze spectrum na taśmę... w domu czytałem to przy pomocy turbo 2000F i oglądałem te obrazki na ATARI :)

UPDATE: Zajrzałem do kodu robiącego zapis/odczyt turbo w przypadku Action Replay 7.3 dla C64. Chłopaki z C64 do odmierzania czasu wykorzystują timery i mechanizmy zawarte w CIA. Biorąc pod uwagę metodę pomiaru i podobieństwo kodu... rację ma DareG... turbo typu AST/2000/KSO/F bardziej podobne do rozwiązań z ZX Spectrum niż do C64. C64 wykorzystuje oczywiście ten sam rodzaj modulacji co Spectrum i Atarowskie systemy turbo.

Tak patrząc jeszcze na ten kod z C64, to bliżej mu do blizzarda który używał liczników POKEY-a do odmierzania czasu :) Jednak C64 w CIA ma jeden fajny mechanizm, układ CIA w C64 sam jest w stanie zmierzyć czas trwania impulsu i zgłosić IRQ przy zmianie stanu na zbocza sygnału :) Kod czytający turbo zawarty w "Action Replay" wykorzystuje tą właściwość CIA przy czytaniu z kasety :)


pozdrawiam i dzięki za informacje
Seban

2,643

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

No tak... ale ja bardzo lubiłem czołówki/obrazki które w niektórych grach podczas wczytywania występowały :) W przypadku długich gier mógł faktycznie szlag trafić :) Ale jakoś teraz tego źle nie wspominam ;) Choć wtedy zapewne rzucałem piorunami jak mi się pod koniec 240 obrotowej gry coś wysypało... dziś już tego za bardzo nie pamiętam :) ale jak wspominałem długo używałem magnetofonu szpulowego i zewnętrznego interface, nie miałem ze standardową prędkością żadnych problemów :) Dopiero przy XC12 pojawiły się pewne problemy :)

2,644

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tebe napisał/a:

a wiadomo kto pierwszy zapoczątkował sprzętowe modyfikacje magnetów na turbo, czy dużo więcej osób wpadło na ten sam pomysł w tym samym czasie

No też bym to chciał wiedzieć... na dzień dzisiejszy to mi się wydaje iż pomysł Turbo (przynajmniej serii 2000) przyszedł do Polski od Czechów. Nie wiem kiedy się Turbo u Czechów pojawiło, art przedstawiony przez kolegę z Czech w tym wątku ma datę 1987. Kiedy ja założyłem swoje Turbo KSO 2000 nie pamiętam za cholerę.

Trzeba by jeszcze wziąć pod uwagę turbo 2T06 opublikowane w którymś z IKS-ów, a szerzej opisane i przypomniane przez Zenon-a/Dial. Mam zamiar uruchomić ten system turbo u siebie :) Jestem ciekaw jego działania... bo powstał on chyba wcześniej niż KSO/F czy AST.

Generalnie do turbo przekonał mnie gość który siedział najpierw na giełdzie na grzybowskiej a potem na giełdzie w technikum chemicznym na ulicy saskiej. Był taki czas iż w sobotę bywałem na grzybowskiej a niedzielę udawałem się na saską. Tam poznałem gości co zakładali Turbo2000F, dołożyli mi oni do mojego XC12 z KSO właśnie Turbo2000F.

Wydaje mi się (ale być może to błędny wniosek) iż idea turbo dla ATARI została podpatrzona/przystosowana z commodore. Porównując realnie mamy tą samą metodę modulacji (PWM), transmisja w pełni obsługiwana przez CPU i software. Wyłączanie ekranu dla zapewnienia precyzyjnego liczenia długości impulsów. Podobieństw jest bardzo dużo. Najbliżej temu co prezentuje rozwiązanie z C64 jest AST :) Bo tam mamy tak jak w C64 ładowanie gry w jednym bloku. Tyle że w przypadku ATARI nie było to już tak proste jak w przypadku C64 (jeden adres ładowania zawsze=$0801, i max. długość pliku wynosząca ~38KB).

Generalnie zastanawiałem się dlaczego ATARI od razu nie zrobiło czegoś takiego co zastosowano w C64 i chyba sie domyślam... ATARI zachowało możliwość normalnej pracy systemu podczas transmisji z magnetofonem (włączony obraz, transmisja obsługiwana sprzętowo przez POKEY-a). W przypadku zastosowania techniki PWM zasoby CPU byłyby zużyte na liczenie długości impulsów :) Mielibyśmy wyłączony ekran, itd.

Powiem wam iż z perspektywy czasu w sumie cieszę się iż ATARI nie miało firmowo wyłączonego ekranu na czas ładowania :) Szkoda tylko iż twórcy tego systemu nie dali możliwości ominięcia toru demodulatora FSK a co za tym idzie programowej możliwości realizacji szybszej transmisji opartej o PWM. Ale nie ma czego żałować dzięki temu mieliśmy tyle różnorodnych systemów turbo :)

Co do modulacji FSK użytej w ATARI... to ciekawym wydaje się fakt iż emisja tego rodzaju zapisu była dość odporna na transmisje radiowe (np. Radiokomputer). Pamiętam iż emitowali programy na ZX Spectrum, Atari... ale nie pamiętam czy emitowali coś na C64. W sumie to nie wiem jaki rodzaj zapisu miało Spectrum ale chyba podobny do C64 (również PWM?)... Dziwi mnie jednak fakt iż nie pamiętam aby emitowali cokolwiek z C64... Na moich taśmach nie zachowało się nic poza fragmentami audycji dotyczących ATARI.

Seban

2,645

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Lt_Bri napisał/a:

A tutaj bym się nie zgodził, były turba jeszcze bardziej prymitywne sprzętowo, bo... nie wymagające żadnej ingerencji w elektronikę magnetofonu.
Przykładami mogą być "MINI TURBO" Krzysztofa Klimczaka ew. wcześniejszy (czyj?) TURBOGENERATOR.
Takie np. "MiniTurbo" pozwalało na zwiększenie szybkosci transmisji do 1200(900 stabilnie)bodów.

trudno to było nazwać przeróbką turbo :) Jak sam zauważyłeś nie wymagało żadnej modyfikacji sprzętu :) A polegało jedynie na zmiaiea prędkości paru wartości wpisywanych do liczników POKEY-a. Metoda przyspieszania transmisji zastosowane jako pierwsza :) Powstała cała seria kopierów umożliwiających nagranie z przyspieszoną prędkością. Przyspieszenie takie sam wykorzystywałem jednak niektóre magnetofony firmowe źle znosiły więcej niż 700bps :) Mój szpulowiec 2404S ciągnął z zew. interface bez problemów do 1300bps (w formacie Turbo2600 z długimi blokami) ... interface do Turbo 2600 ciągnął tą samą metodą (FSK) 2600bps - jak pisałem wcześniej wymagana była modyfikacja procedur zawartych w ROM-ie bo systemowe procedury auto-kalibracji sypią się chyba powyżej 900bps. Ale tego dokładnie nie pamiętam :)

Lt_Bri napisał/a:

ps. z tego co piszesz wynika że oprócz innej wtyczki, elektronika była okrojona?

dokładnie... elektronika zawierała tylko kilkustopniowy wzmacniacz + filtry dolno-przepustowe chyba, nawet nie ma elementu sterującego silnikiem magnetofonu (bo jest w C64) :)
Uaktualniłem wcześniejszy mój post o schemat magnetofonu do c64... na schemacie dokładnie narysowano co robią poszczególne stopnie wzmacniacza :)

UPDATE:

Dwa zdania z service manual do magnetofonu C64:

1) SPEED: 300 baud troughput, programs saved twice for internal error checking, check-summing for data files.

Pomijam oszałamiającą prędkość 300bps, ale Panowie oni nagrywali dwa razy to samo dla pewności :D To się nazywa redundancja danych :) Kod nadmiarowy o 100% nadmiarowości :lol:

2) FORMAT: Commodore propirety format using pulse-width-modulation and square waves.

Czyli macie protoplastę Atarowskich systemów turbo :D Wszystkie znane mi obecnie (oprócz turbo2600) robią dokładnie to samo, czyli używają modulacji szerokości impulsu (PWM)

2,646

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wszystkie te systemy właściwie działają na tej samej zasadzie. Turbo2000F to przeróbka za parę groszy... a krytykowali turbo6000 pewnie z tego powodu iż chcieli zrobić wrażenie że ich system jest najlepszy tak naprawdę to instalacja kosztowała grosze (3 elementy i wyłącznik). Jeżeli brali za to jakąś straszną kasę to po prostu byli cwaniakami zdzierającymi z ludzi. W turbo KSO czy Blizzard czy wspominanym turbo 6000 było chociaż trochę dodatkowej elektroniki w Turbo 2000F jak mówiłem 3 elementy pasywne i przełącznik TURBO/NORMAL.

To czy dany program dało się przenieść na dane turbo zależało tylko od chęci i wiedzy a nie od systemu turbo. Jedne systemy miały po prostu źle napisane loadery lub złe założenia i to owocowało problemami z niektórymi typami plików. Np. pierwsze wersje turbo2000F miały oprogramowanie umieszczone pod ROM-em i jeżeli plik który chciałeś załadować mieszał coś w tym obszarze było po zawodach. Potem się pokapowali że lepiej jest umieścić soft do obsługi nisko (od $700) a do programów typu BOOT zrobili loader który siedzi pod ROM i można było ładować programy od dołu :)

Standard Atari oferuje tzw. modulację  FSK, jedynce logicznej jest przyporządkowana jedna częstotliwość (5,1KHz) zero logiczne ma przyporządkowaną drugą częstotliwość (3,9KHz). Nie wiem czemu zrobili tylko 600 bodów (może ze względu na kiepską jakość magnetofonów firmowych ATARI). Jak pokazała firma SZOK ze Świebodzina przy pomocy tej samej modulacji FSK (bez wyłączania ekranu) i lekkim zmodyfikowaniu procedur obsługi magnetofonu oraz podrasowanego interface udało im się wyciągnąć 2600bps :)

Co do koncepcji zastosowanej w Turbo 2000/2000F/KSO/AST/BLIZZARD/TURBO 6000 itd. to idea polega na generowaniu impulsów 0 i 1 o określonej długości. Tu już następowały rożnych długości impulsy w zależności od systemu turbo i różne rzeczy oznaczały (0,1, ton pilotujący). Zastosowanie wbudowanego demodulatora FSK powodowało iż trzeba było zrobić odpowiedni interface umożliwiający ominięcie tego demodulatora i ew. przełączenie turbo/normal. Najbardziej prymitywnym sprzętowo było turbo 2000F gdzie za pomocą przełącznika omijało się wbudowany demodulator i podawało sie sygnał bezpośredni ze wzmacniacza sygnału z głowicy na tranzystor sterujący linią DATA_IN.

Nie wnikałem jeszcze ale wydaje mi się iż magnetofon commodore był na tyle prymitywny iż nie posiadał nic oprócz wzmacniacza sygnału z głowicy i sterował bezpośrednio jakimś portem I/O. C64 od początku było chyba skazane na metodę taką oferowało atarowskie turbo... ale tego nie jestem pewien... muszę obejrzeć schemat magnetofonu do commodore :) Zapewne taki magnet dałoby się podłączyć pod ATARI przez prostą przejściówkę i mieć turbo bez przerabiania XC12 :D

UPDATE: Tak jak myślałem... magnetofon od C64 nie ma nic poza wzmacniaczem....

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/schematics/datassette/c2n.gif

Wszystko musiał obrobić software... a ten zawarty w ROM-ie C64 był po prostu gniotem... właśnie prymitywność magnetofonu do C64 dała im możliwości i motywację do opracowania lepszego software pracującego z większymi prędkościami.


Podłączenie magneta od C64 to ATARI to niewiele roboty :) Do roboty Panowie :D

pozdrawiam
Seban

2,647

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Vasco/Tristesse napisał/a:

Seban: Turbo 6000 było sprzedawane w Poznaniu.

rozumiem że to było to Niemcy mieli u siebie? Znaczy ten soft/hard do którego link zapodałem.

phnx napisał/a:

Seban: dzięki za link :)

nie ma za co :)

Ryszard Mauersberg napisał/a:

Dalem ogloszenie do gazety w Swiebodzinie. Moze sie odezwie.

Bardzo dziękuję! :D I mam nadzieję iż człowiek się odezwie :)

Seban

2,648

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

phnx: powiem tak... uparłeś się na to turbo 2000F ;D cały opis przeróbki masz dokumencie który znajduje się w tym poście:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 045#p76045 -

druga strona czy to PDF-a czy pliku DJVU... masz dokładny opis jak to zamontować łącznie ze schematami, wiec nie ważne jaki masz magnetofon czy XC12 czy CA12, punkty lutowania i cięcia znajdziesz sobie na podstawie schematu :)

Ja znalazłem jeszcze dwa carty z softem do turbo:

Phoenix Cartridge 1.0 - autorstwa Hurka
Turbo ToolBOX - autorstwa Góreckiego (EGR?)

Nie bardzo wiem jaki rodzaj Turbo obsługują (w kod jeszcze nie zaglądałem), ale pewnie Blizzard :D

wyglądają tak:

http://seban.slight.pl/aa/phoenix_1.0.jpg

http://seban.slight.pl/aa/turbo_toolbox.jpg

2,649

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecuś: dzięki za info :) Jeden problem z głowy :) Ciekawe czym się różniło UM turbo od AST/ATT w takim razie :) Zrzucę carta to będę dłubał :)

UPDATE #1: Znalazłem link do niemieckiego Turbo 6000

UPDATE #2: BTW. Czech Turbo 2000 and documentation for this system is the best description of a turbo system what I ever seen :) Structure of data, source code included, full hardware description... that is impressive :)

UPDATE #3:

Ryszard Mauersberg napisał/a:

SEBAN System Turbo 2600 posiadał interface o czym wiem od jednego z twórców z którym nawiązałem kontakt ok 2 lata temu. Mój magnetofon XC-11 przerobiony na turbo 2000f dawał rade do 1400. Pamiętam że wszystkie programy z "Radiokomputera" odpalałem .

Kurcze... a ten "twórca" jest chętny do rozmowy czy już nie ma ochoty gadać o ATARI? Warto byłoby i ten system również odtworzyć i przywołać z czeluści zapomnienia :D Może chociaż podpowiedziałby jak taki interface wyglądał? Czy był to jakiś zaawansowany demodulator FSK czy po prostu porządnie zrobiony interface + odpowiednie modyfikacje ROM-owych procedur. Kurcze fajnie by było jakby udało się coś w tym kierunku zrobić :)

asal napisał/a:

Kiedyś przeanalizowałem kod programu "Trans Code DB", który konwertował plik binarny na długie bloki i zapisywał wynik z prędkością 600/900/1400 lub 2600 bodów. Wykorzystywana była modulacja FSK a dla uzyskania najwyższej prędkości 2600 konieczna była pewna przeróbka magnetofonu.

Pytanie jaka przeróbka? Bardziej zaawansowany demodulator FSK który dawał sobie radę z 2600bps?


greetz
Seban

2,650

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

mały update, bo to mi wyszło że ATT to Atari Turbo Tape, przynajmniej loader z carta tak pisze... menu carta wygląda tak:

http://seban.slight.pl/aa/unerring%20master%20cart.jpg