2,576

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Do do kaset... kasetę ze studia skarbek zgrałem do WAV-a, dziś wrzucę na WWW i wystawię. Kaseta z loaderami w standardzie jest z lekka trupem i muszę ją reanimować (m. in. zerwana taśma z jednej ze szpulek). Spróbuję to niebawem zrobić i wrzucić te 3 programy które na niej się znajdowały.

pozdrawiam
Seban

2,577

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

Jan najbardziej tak. To samo gniazdo i ten sam układ matrycy klawiatury.

pozdrawiam
Seban

2,578

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Spróbuję powalczyć o tego carta o ile nie znajdzie się bazylion chętnych :D

Seban

2,579

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hmm... patrząc na fotki można stwierdzić iż kolega Zaxon siedzi w UK :) Zdradziły go gniazdka sieciowe :D

2,580

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Z głowy pamiętam co następuje:

Turbo 2000 K.S.O. (kabel w drugim porcie JOY-a) - oprogramowanie z carta przepisywało się od $0700
Turbo 2000F OLD (przełącznik turbo ON/OFF) - oprogramowanie z carta przepisywało się pod system operacyjny
Turbo 2000F NEW (przełącznik turbo ON/OFF) - oprogramowanie z carta przepisywało się pod $0700

Dla Turbo 2000 KSO - były dwa loadery: L1 i L2. L1 siedział pod OS-em i potrafił ładować pliki typu BOOT. L2 praktycznie był tożsamy z oprogramowaniem w carcie, jedynie MEMLO miał niżej niż cały system KSO.

Dokładne wartości MEMLO musiałbym sprawdzić. Oczywiście oprócz tego standardowego softu były do tego róże wynalazki tworzone przez piratów giełdowych np. *AJEK copy który posiadał własny format zapisu danych. Był zgodny sprzętowo  z Turbo 2000 KSO oraz F. Widziałem chyba również wersję tego kopiera dla AST.

pozdrawiam
Seban

2,581

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

maw napisał/a:

Cart będzie bezpieczniejszy u Ciebie, mój sprzęt śpi "głębokim snem zimowym" a jeżeli już... to czy jest jakaś szansa, że dało by się obraz karta odpalić ze SIO2SD ?

Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy iż przygotujesz sobie plik ATR, w którym będzie znajdował się DOS lub jakiś loader (np. Chaos Loader) dograsz do tego dwa pliki .xex które przygotowałem i podałem do nich linki w pierwszym poście. Potem na prawdziwym ATARI możesz uruchomić ze SIO2SD tego ATR-a i wczytać spod DOS-a lub loadera te pliki. Uruchomią się normalnie i będzie to tak jakbyś uruchomił komputer z cartridge w gnieździe.

pozdrawiam
Seban

2,582

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witajcie!

Przejrzałem to co dostałem od kolegi MaW-a i wypadało by podsumować to co się udało uruchomić lub zdumpować.  Pomińmy na chwilę obecna kasety bo nie miałem czasu się nimi zająć i wróćmy do cartów. Otrzymałem dwa cartridge jeden bez naklejki który był z lekka niesprawny, jednak po drobnych naprawach udało się go uruchomić, okazało się iż jest to Blizzard Turbo z firmy Atares. Loadery i KOS są praktycznie identyczne z wyglądu z tymi dostępnymi w Blizzard Cartridge 2.8 od KNS. Na chwile obecną nie wiem kto od kogo kopiował ale praktycznie Atares-owa wersja różni się chyba tylko napisami i nieco inną czołówką. Pudełko carta nie posiadało naklejki, sam cart prezentuje się tak:

Góra płytki drukowanej wraz z elemantami:
http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_blizzard_PCB_TOP.jpg

Spód PCB:
http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_blizzard_PCB_BOTTOM.jpg

Cart udało się naprawić, połatać scieżki na złączu i wymienić kondensator elektrolityczny (dołożyłem również diodę w układzie zerowania przerzutnika RS). Przy okazji sprawny cart odeślę do kolegi MaW-a. Śmieszny jest projekt płytki bo wygląda tak jakby był rysowany na ATARI przy użyciu jakiegoś programu graficznego pracującego w trybie "Graphics 8" :) Świadczą o tym zastosowane czcionki i ścieżki prowadzone tylko pod kątem 90 stopni :) Schematu nawet nie przerysowywałem bo jest to typowy 8K cartridge odłączany poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF. Schemat takiego carta opracowany przez Zenona/Dial znajdziecie w Seriousie :)

Cart po uruchomieniu wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atablz_scr.png

Jak wspominałem niewiele się różni od tego co prezentuje Cart Blizzard 2.8 o którym była mowa w tym wątku. A w dodatku jest to praktycznie to samo co Zenon zaprezentował nam tutaj. Cart z artykułu Zenona ma 4KB i pozbawiony jest kopiera. W carcie od Zenona znowu widzimy napis "KNS". Ciekaw jestem czy Atares "piracił" Cartridge z KNS-u zmieniając tylko napisy czy robili to może na licencji?. Okazało się że prawdopodobnie KNS i Atares to ta sama firma, w niektórych cartridge do blizzard turbo widnieją napisy KNS "ATARES".

Jak zwykle zawartość pamięci EPROM możecie pobrać z tutaj. oczywiście plik .rom można uruchomić jak zwykle pod emulatorem ATARI800 lub ATARI800WIN wybierając jako typ carta "Phoenix 8KB cartridge". Dla tych którzy nie mają zamiaru budować sobie cartridge przegotowałem plik atares_blizzard.xex Ładując ten plik ze SIO2PC, SIO2SD lub nawet magnetofonu w standardzie zawartość znajdująca się oryginalnie na cartridge zostanie normalnie uruchomiona bez potrzeby jego posiadania.

Drugim cartem który podesłał MaW był cart złomek. PCB nie nadawało się już do reanimacji jednak zawartość pamięci EPROM była jak najbardziej czytelna. Zdjęć resztek złomka nie ma co pokazywać. Jest to typowy 16KB cartridge z możliwością odłączenia poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF. Jedyne co warte jest uwagi to naklejka która była na obudowie którą przysłał MaW:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_phoenix_CASE_TOP.jpg

Nie wiem kto powycinał naklejkę, tutaj musiał by się wypowiedzieć MaW. Ale być może zrobili to Panowie z Atares-u. Być może w taki sposób zaznaczali jaki rodzaj systemu jest na cartridge :) Pozostał jedynie napis "Phoenix". Jak się okazało napis sugerował prawdziwą zawartość cartridge... na początku nie chciało mi się w to uwierzyć... ale jednak... na cartridge-u znajdował się soft to Blizzard Turbo który zebrał i rozpowszechniał Hurek. O cartridge Hurka już już wspominałem tutaj. I znów powstaje pytanie czy Atares "piracił" cartridge Hurka?. To zapewne były zbyt daleko posunięte wnioski... logiczniejszym byłoby założenie że Hurek opracował cart dla "KNS Atares".

Cartridge Atares Phoenix który kupiłem od MaW-a po uruchomieniu na emulatorze prezentuje się tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/ataphn_scr.png

Zawartość pamięci EPROM do pobrania tutaj. Oczywiście plik .rom można uruchomić pod emulatorem wybierając jako typ cartridge: "Blizzard 16KB cartridge". Dołączam również plik atares_phoenix.xex, który umożliwia uruchomienie software znajdującego się oryginalnie na cartridge bez konieczności jego posiadania. Tutaj parę słów wyjaśnienia. Ten cartridge w odróżnieniu od pozostałych nie ma możliwości wyboru po starcie czy BASIC ma zostać włączony czy nie. Cartridge dokonuje sprawdzenia stanu klawiszy funkcyjnych w momencie swojego startu, po załadowaniu piku .xex pokaże się następujący ekran:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/phldr_scr.png

Zgodnie z opisem widniejącym na ekranie mamy możliwość wyboru czy cartridge ma wystartować z włączonym BASIC-em czy też nie. Klawisz SELECT pozwala wykonać restart (ColdStart). W przypadku posiadania oryginalnego cartridge, gdy włączaliśmy komputer z wciśniętym klawiszem SELECT pozwalało to na odłączenie cartridge bez konieczności jego wyjmowania.

Kasety które otrzymałem od MaW-a zrzucę przy chwili wolnego czasu do jakiegoś bezstratnego formatu audio typu FLAC lub APE.

pozdrawiam
Seban

2,583

(16 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hej!

Niestety muszę potwierdzić że Barymag #1 krążący po sieci to jakieś pocięte ochłapy. Nie dość że pierwsze sektory są wymazane to brakuje jeszcze plików na dyskach które były w oryginalnym wydaniu Barymaga #1. Mam na szczęście oryginalną kopię, jak tylko zrzucę to oczywiście udostępnię.

pozdrawiam
Seban

2,584

(16 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hej!

Mieć nie mam ale mogę się postarać i dokonać konwersji to do strawnego formatu :) Jeżeli wyrażacie takie zainteresowanie to mógłbym się za to zabrać :)

pozdrawiam
Seban

2,585

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witajcie!

Dzięki uprzejmości naszego szanownego kolegi XXL-a stałem się posiadaczem cartridge-a dla systemu Blizzard "BIG 2.0 by KNS Corporation". Zgodnie z tradycją postanowiłem się z wami podzielić jego zawartością :) Na początek wygląd zewnętrzny i wewnętrzny wspominanego carta:

Góra obudowy wraz z naklejką:
http://seban.slight.pl/atari/kns_big2/Blizzard%20BIG2.0%20by%20KNS%20-%20CASE_TOP.jpg

Góra płytki drukowanej (PCB) wraz z elementami:
http://seban.slight.pl/atari/kns_big2/Blizzard%20BIG2.0%20by%20KNS%20-%20PCB_TOP.jpg

Spód PCB:
http://seban.slight.pl/atari/kns_big2/Blizzard%20BIG2.0%20by%20KNS%20-%20PCB_BOTTOM.jpg

Cartridge składa się z 32 kilo-bajtowej pamięci EPROM, oraz logiki zapewniającej możliwość odłączenia tego cartridge poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF. Tak naprawdę, są to cztery 8 kilo-bajtowe cartridge upchnięte w jednej 32 kilo-bajtowej pamięci. Do wyboru zawartości którą chcemy uruchomić służą dwa przełączniki. W pamięci EPROM znalazły się cztery następujące obrazy:

1) Turbo DOS (wygląda to na modyfikację DOS 6.x Stefana Dorndorfa)
2) gra River Raid (opis na naklejce sugeruje iż umieszczono ją na cartridge jako test joysticka ;] )
3) Blizzard Super Cartridge 4.0
4) Blizzard Turbo 2.8

Zainteresowani mogą pobrać zawartość pamięci EPROM stąd. Dla chętnych którzy chcą się podjąć testowania zawartości pod emulatorem lub zbudowania sobie prostego pojedynczego 8K carta polecam zawartość tego archiwum. Znajdują się w nim cztery 8K pliki .rom które można uruchomić pod emulatorem Atari800 lub Atari800Win. Gdy emulator zapyta o typ cartridge, należy wybrać "Phoenix 8KB cartridge". Tych samych plików można użyć do zaprogramowania pamięci EPROM typu 27C64 aby potem z niej wykonać sobie prosty 8K cartridge.

Dla tych którzy jednak nie mają ochoty/umiejętności aby wykonywać sobie carta a mają magnetofony obsługujące blizzarda i chcieli by się pobawić software, który jest zawarty na cartridge przygotowałem mini niespodziankę :) Po zaciągnięciu i uruchomieniu tego pliku (usunięto link, ponieważ plik nie działał poprawnie, więcej informacji w poście #11 tego wątku), macie możliwość uruchomienia software umieszczonego na tym cartridge bez jego posiadania. Program jest po prostu "loaderem i uruchamiaczem" tego co znajdowało się w pamięci EPROM cartridge-a Big 2.0. Można powiedzieć iż jest to mini emulator symulujący zachowanie się elektroniki znajdującej się w cartridge. Po wyborze dokonanym przez użytkownika program przepisuje dane w odpowiedni obszar pamięci i dokonuje procedury uruchomienia cartridge. A wspominany program wygląda tak:

http://seban.slight.pl/atari/kns_big2/loader_scr.png

Obsługa programu jest bardzo prosta. Klawiszami 1-4 dokonujemy wyboru, który z obrazów chcemy uruchomić. Klawisz ESC powoduje WarmStart. Należy pamiętać iż po wciśnięciu 1-4 zawartość cartridge zostanie uruchomiona tak jak by to miało miejsce po włączeniu komputera. Tak wiec jeżeli chcemy wyłączyć BASIC warto przytrzymać klawisz OPTION w momencie kiedy program uruchamia obraz danego cartridge. W przeciwnym wypadku np. Blizzard Cartridge 4.0 będzie zakładam iż BASIC ma pozostać włączony :) I jeszcze jedna uwaga do Turbo DOS-a... podczas startu sprawdza on czy wciśnięto START lub SELECT jeżeli tak to umieszcza on procedurę szybkiej transmisji dla TOP DRIVE w lokacji $600 lub $100.

Dla dociekliwych i tych wytrwałych którzy dotrwali do tego miejsca, dołączam jeszcze schemat cartridge który udało mi się przerysować:

wersja PDF: schemat w formacie wektorowym PDF
wersja PNG: schemat w formacie wektorowym PNG

Jak widać ze schematu jest to praktycznie typowy 8KB cartridge z możliwością odłączenia go poprzez dowolne odwołanie do lokacji $D5xx. Wykorzystano jednak 32KB pamięć EPROM. Sygnały A0-A12 podpięte do pamięci EPROM zapewniają adresowanie 8KB widocznych w przestrzeni $A000-$BFFF. Wybór banku 8KB zapewniają przełączniki SW1, SW2 - a to wiąże się z wyborem 1 z 4 dostępnych banków, a co za tym idzie jednego z 4 umieszczonych w pamięci EPROM obrazów (Turbo DOS, River Raid, Blizzard 4.0, Blizzard 2.8). Przełącznik SW3 umożliwia ponowne włączenie cartridge bez wyłączenia komputera.

Przerzutnik RS zbudowany z bramek U2A, U2D umożliwia odłączenie cartridge poprzez dowolne odwołanie do lokacji $D5xx. Rezystor R4 zapewnia podciągnięcie wyjścia bramki U2D do +5V (ponieważ autor zastosował bramki NAND typu OpenCollector) i poprawne wysterowanie tranzystora Q1, który steruje sygnałem RD5 sygnalizującym obecność cartridge w gnieździe. Kondensator C3 służy do filtracji zasilania i wpięty jest w pobliżu układu U2. Elementy R3 i C2 tworzą prosty układ czasowy zapewniający ustawienie przerzutnika RS w stan aktywny po włączeniu zasilana.

Jednak ten cartridge kryje w sobie pewną ciekawostkę... Na początku dziwiło mnie zastosowanie bramek NAND typu OpenCollector i zastosowanie tylko jednego rezystora typu Pull-UP (R4). Jednak po dalszej analizie chyba możemy się domyśleć do czego dążył autor takiego a nie innego rozwiązania.

Gdy spojrzymy na bramki U2B i U2C widzimy dość zaskakujący układ :) W momencie gdy nastąpi dowolny odczyt z pod adresów $D500-$D5FF na wyjściu bramki U2C pojawi się zero logiczne, tym samym linia D6 magistrali danych przyjmie stan logiczny zero. W praktyce sprowadzi się to do tego iż odczyt z pod dowolnej komórki z przedziału adresowego $D500-$D5FF da wartość z zawsze wyzerowanym bitem D6. Stan pozostałych bitów D0-D5 oraz D7 będzie nieustalony. Co autor takiego rozwiązania miał na myśli? Szczerze mówiąc nie wiem... na początku przypuszczałem iż jest to swego rodzaju zabezpieczenie sprzętowe... np. inni kopiujący zawartość pamięci EPROM tego  cartridge nie spodziewali się iż dołożono taką ciekawostkę i że potem software sprawdzał takie a nie inne zachowanie się cartridge. Jeżeli nie wykryto by ze linia D6 jest zawsze zerem przy odczycie dowolnej lokacji z przedziału $D5xx to software mógł robić jakieś nieprzewidywalne rzeczy... jednak po odpaleniu na emulatorze obrazów zrzuconych z pamięci EPROM nie zauważyłem jakiegoś niepoprawnego działania. Przypuszczam więc iż albo zastosowanie czegoś takiego było spowodowane albo możliwością wykrycia obecności takiego cartridge w gnieździe albo było to rozwiązanie przygotowane na przyszłość jego swego rodzaju zabezpieczenie lub możliwość identyfikacji cartridge danego typu.

To wszystko moje domysły i być może się mylę, ale tak mi podpowiadał rozsądek... a może ktoś z was wie lub spotkał się z podobnym rozwiązaniem?

Na koniec oczywiście WIELKIE DZIĘKI dla kolegi XXL-a za podarunek w postaci tego Carta :) Bez tego na pewno nie udałoby się dokonać analizy i dump-a tego carta :D A więc po raz kolejny WIELKIE DZIĘKI XXL! :D


pozdrawiam
Seban

2,586

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Zenon/Dial napisał/a:

A inaczej.... jakim programem rysowane były te schematy? http://atari.online.pl/v01/index.phtml? … .+Schematy

Wszystkie te schematy rysował Pan Jerzy Sobola (występujący jako Jer na tym forum). Jak napisał kilka postów wyżej rysował pod Dos-ową wersją Orcad 4.20. Ja myślę iż to nie jest głupi pomysł. Ja co prawda używam Protel 99se ale to z racji tego iż taki soft zakupiony został do firmy.

pozdrawiam
Seban

2,587

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki za informacje... czyli czekamy cierpliwie :D Cieszę się iż udało Ci się nawiązać kontakt z tym człowiekiem. Mam nadzieję iż coś znajdzie w swoim archiwum :)

pozdrawiam
Seban

2,588

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

To ja odpowiem za Zenona bo to jego specjalność :) A wydaje mi się iż jest to Turbo Blizzard :D

ps) przepraszam że truję ale nie mogę się doczekać już wiec zapytam ponownie, udało Ci się może spotkać z tym człowiekiem od Turbo2600? :)


pozdrawiam
Seban

2,589

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

O ile pamiętam to turbo 2600 firmy "Szok" ze Świebodzina miało taką możliwość :D

pozdrawiam
Seban

2,590

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

nosty: nakleja z myszką? może taka:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 158#p78158

mi się wydawało że to jakiś słoń jest :D

2,591

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Popularne i montowane na giełdzie "Bajtka" na ul. Grzybowskiej to  Turbo2000 K.S.O. i Turbo 2000F, natomiast giełdzie w "Stodole" zdarzało się również AST.  Giełda na ul. Saskiej w technikum chemicznym podobnie... jedni montowali Turbo 2000 K.S.O. a drudzy Turbo 2000F (z przełącznikiem turbo/normal). O turbo Blizzard czy innych rodzajach turbo nawet nie słyszałem w tamtych czasach.

pozdrawiam
Seban

2,592

(38 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Dzięki! To że wyjdzie jutro nie jest jakimkolwiek problemem :)

pozdrawiam
Seban

2,593

(38 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Maw faktycznie nie napisałem adresu... już się poprawiłem. Poszedł na priva :D

pozdrawiam
Seban

2,594

(38 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Maw to żeby nie komplikować... dam za carta złomka i kasetę Blizzard 15zł :)
No i jeżeli nikt nie chętny na tą kasetę ze studia "Skarbek" dam za nią 5zł :)

pozdrawiam
Seban

2,595

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

maw: jeżeli się zgodzisz udostępnić to co zostało z tego carta i bez problemów da się odtworzyć zawartość tego EPROM-a, postaram się reanimować Ci ten cart a jego zawartość zostanie upubliczniona na tym forum :) Co ty na to?

pozdrawiam
Seban

2,596

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

maw: czy on będzie miał jakąś wartość kolekcjonerską to pytanie nie do mnie :) Mnie jego wartość kolekcjonerska nie interesuje :) Interesuje mnie zawartość pamięci EPROM tego carta ;)

pozdrawiam
Seban

2,597

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

maw napisał/a:

357604
S56023
U72040MZS
'82'85

scalaczek obok:UCY7400

maw: czy nie ma nic w stylu 2764, 27128, 27256? te oznaczenia które podałeś zupełnie nic dla mnie nie znaczą :( Odczytując zawartość EPROM można zrekonstruować twój cart na nowej płytce drukowanej (to będzie łatwiejsze niż dołożenie ponownie kawałka ze złączem krawędziowym). Sądząc po pozostałych komponentach jest to cartridge o pojemności 8KB lub 16KB.

pozdrawiam
Seban

2,598

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Zenon mówisz o tym blizzardzie z River Raidem i Turbo DOS-em?

pozdrawiam
Seban

2,599

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Też się z tego River Raid uśmiałem :D

Co do reanimacji tego blizzarda to nie widzę problemu... jaki jest napis na pamięci EPROM? 27128? A jeszcze jedno pisząc iż da się reanimować miałem myśli odzyskanie zawartości EPROM, a nie naprawę PCB :)

pozdrawiam
Seban

2,600

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki za info... ja oczywiście chciałem wypożyczyć i oddać w stanie nienaruszonym, działającym i sprawnym. Analiza jest bezinwazyjna :) Oczywiście po "reverse engineeringu" udostępniam zawartość + schemat. Jak w przypadku carta wypożyczonego od Nosty-ego. Jak więc rozumiem teraz wszystko w rękach Piguły... Czekam w takim razie na informacje.

pozdrawiam
Seban