Draco: zrozumiałe, najważniejsze, że prace cały czas trwają i SDX cały czas jest rozwijane.
Pin: miałem wczoraj dokładnie takie same przemyślenia, to przestaje być "dyskowy system operacyjny" a stanowi już raczej po prostu system operacyjny :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TNFSD-GUI Graficzny interfejs użytkownika dla serwera TNFS
Wywiad z Bocianu na AtariOrbit Wojciech "Bocianu" Bociański, znany w naszym środowisku programista, udzielił wywiadu serwisowi AtariOrbit.
FujiNet. Artykuły odkrywające możliwości Jak urządzenie łączy Atari z nowoczesnością, umożliwiając społecznościową rywalizację w grach i korzystanie z sieciowego OS.
Last Party 2025 - wyniki i stuff Echa zeszłotygodniowego party w Licheniu Starym.
Silly Venture 2024WE - stuff Trzyczęściowa paczka z produkcjami
atari.area forum » Posty przez Jacques
Draco: zrozumiałe, najważniejsze, że prace cały czas trwają i SDX cały czas jest rozwijane.
Pin: miałem wczoraj dokładnie takie same przemyślenia, to przestaje być "dyskowy system operacyjny" a stanowi już raczej po prostu system operacyjny :)
Pin: masz na myśli bodajże wersję 4.01 BETA, czy wyszła już ostateczna dla VBXE?
A EDa używam do edycji BATCHów i configów, nie ma co wytaczać armaty (LAST WORD) na wróbelki ;)
Bawiłem się w ostatnich dniach sporo VBXE z SDX 4.42 i tryb 80 kolumnowy poprzez sterownik S_VBXE robi wrażenie! :)
Będzie wkrótce może ostateczna wersja CON dla S_VBXE?
A druga sprawa nie tyczy się już VBXE... Prosty edytor tekstu "ED" nie działa poprawnie z CON80.SYS i CON64.SYS, zamiast tego po uruchomieniu wyświetlają się jakieś krzaki w niewielkiej górnej części ekranu. Macie podobnie? Draco: jest to bug, który zostanie poprawiony w następnych wersjach (ED-a lub CON64/80, bo nie wiem co jest przyczyną)?
Poza tym VBXE zmotywowało mnie przy okazji do zabawy i skorzystania z wielu zaawansowanych "ficzerów" SDX, jestem w szoku, bardzo bardzo pozytywnym :)
Tak, dokładnie ten. Zastąpiłem go przez LG MP1721-BZ, który działa z VBXE, jednak niestety ma troszkę gorszą matrycę (może starszą, bo kupiłem używany) niż ten Samsung, którego sprzedaję.
Samsung 711MP po composite i S-Video działa bez problemum jednak przez SCART (RGB z VBXE + CSYNC) nie dało się uzyskać poprawnego obrazu z VBXE. Za to EUROSCART (RGB) działa bez zarzutu np. z Amigą - testowałem na A500.
Zatem: idealny monitor do Atari 8-bit bez VBXE, ST/TT czy Amigi ;) No i PC ;)
Gdyby ktoś chciał kupić LCD-TV 17" do Atari 8 i/lub 16-bit:
http://allegro.pl/item964784155_samsung … ealny.html
Z Atarką działa rewelacyjnie przez composite i S-video, sprzedaję tylko dlatego, że niestety nie współpracuje poprawnie z VBXE. Poza tym testowałem także z TT (VGA) oraz Amigą (EURO-SCART z pełnym RGB) i obraz jest bardzo, bardzo dobry :)
Masz rację. Nie da się tych dwóch porównać. Skoro tyle jest standardów ile ustawień potencjometrów u użytkowników, to niech faktycznie VBXE z paletą Laoo (który na pewno się przyłożył przecież do niej) wyznacza W KOŃCU nam ten standard.
Amen i dzięki za cierpliwość w dyskusji! :)
Candle, tak ;) Aczkolwiek dalej mi się wydaje, że ten obraz z 800 XL aczkolwiek ciemny, jest minimalnie inny niż z VBXE, bo bardziej pomarańczowy, podczas gdy z VBXE jest bardziej różowy. I to może być ta prawda która leży pośrodku pomiędzy różem w Boulder Dash (VBXE) a moimi dawnymi żółciami na S-video, które przyznaję były bzdurą. Aczkolwiek przy wielu różnych odbiornikach, ustawieniach potencjometrów, itp. nie dojdziemy raczej z tym do ładu.
Tym nie mniej dzięki wszystkim za głos w dyskusji :)
No tak, na podstawie obserwacji różnych palet wywnioskowałem, że faktycznie to ustawienie z żółciami w Boulder Dash jest nieprawidłowe (skrajne ustawienie potencjometru). Nie wiem czy to całkiem czerwone jest OK, instynkt podpowiada, że prawda leży gdzieś pośrodku ;)
Sikor: tak, chyba masz rację.
I przy okazji to kolejny wynalazek, który z dobrodziejstwa stał się kłopotem z biegiem lat ;)
Dla mnie też Atari ma czerwony kolor. A właśnie cała sprawa dotyczy palety VBXE z tym, że po drodze właśnie wyniknęła sprawa ustawienia potencjometru i tego co tak naprawdę jest właściwym wzorcem dla tejże palety.
P.S.
I nie rozmieniajmy dyskusji na drobne, ustawienia w odbiorniku to równowaga pomiędzy R, G, B oraz neutralna ciepłota kolorów. ;)
Ale temat jest cholernie trudny, jeśli nie niemożliwy do jednoznacznego wyjaśnienia :( A gdyby Atari nie wmontowało tego potencjometru, tylko rezystor o określonej wartości... ;)
C64 to był przykład a nie jakiś dokładny punkt odniesienia, wiem, że C64 ma paletę jedynie 16 kolorów, znam szczegóły techniczne różnych ośmiobitowców, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, że gdy nawet nie wiemy jak tak naprawdę powinien być ustawiony ten pieprzony potencjometr ( ;) ) to każda sugestia jest cenna. Zakładając, że Boulder Dash na obu maszynkach miał w założeniach wyglądać podobnie, to jednak o czymś mówi, że wersja C64 nie ma czerwieni w pierwszym levelu (a mogli ich użyć, czyż nie?). To po prostu jakiś szczególik, który może rzucić światło w którym kierunku kalibracji powinno to wszystko pójść. Jeżeli ktoś by znalazł tę oryginalną instrukcję strojenia może to by coś nam powiedziało.
Ja piernicze, to juz jest burza w szklance wody. Po to jest potencjometr do kolorow w atari zeby sobie ustawic takie jakie komu odpowiadaja a nie dumac o jakims standardzie.
A gdzie pokręcę potencjometrem w VBXE? :P Wgranie customowej palety wcale nie jest proste, bynajmniej nie uzyskałem informacji schematu postępowania by dane z plików .act załadować do rdzenia z VBXE "sobie". ;)
O to właśnie chodzi, że mimo wszystko przydałaby się debata na ten temat, bo w VBXE została użyta paleta która jest lub nie jest wierna (nie rozstrzygam). Chodzi właśnie o to moim zdaniem, by szersze gremium się wypowiedziało na temat tego jaka naprawdę jest właściwie paleta prawdziwego Atari i czy ta użyta w VBXE jej odpowiada.
P.S.
Dyskusja nie jest czymś złym, dopóki jest rzeczowa ;) Mam tezę, że te czerwienie zamiast żółci/pomarańczy w niektórych paletach (jak w laoo.act) i w VBXE nie do końca odzwierciedlają "ZALECANE/SUGEROWANE przez producenta" ustawienie kolorów Atari na potencjometrze. Oczywiście nie da się tego jednoznacznie udowodnić, ale prezentując choćby różne zrzuty z ekranu staram się tę tezę czymś poprzeć. Niech każdy mający argumenty się wypowie i może dojdziemy do jakiegoś "standardu" kiedyś.
No skoro tak, to biję się w pierś... :) Sprawdzę jeszcze z ciekawości na 800XL dziś jak to się ma do 130XE S-Video.
Czyli nie można na nic patrzeć, tylko najpierw ustalić mniej więcej jaka faktycznie jest "prawidłowa" kalibracja kolorów w Atari. Potem można się zacząć zastanawiać nad VBXE...
EDIT:
Candle: no to ja już sam nie wiem. Nie zależy mi na bezcelowej burzy w szklance wody ;) Po prostu może parę osób musiałoby może poustawiać kolory wg instrukcji Sikora i wrzucić swoje screeny z Boulder Dasha jako przykład. Atari nam nie ułatwiło zadania, ech ;)
No to jesteśmy w punkcie wyjścia: "co jest właściwym skalibrowaniem kolorów" w standardowej Atarce. Tym nie mniej Boulder Dash z C64 co nieco sugeruje ;) Masakra... Zerknę dziś jeszcze na 800XL...
No to właśnie wygląda na przester czerwieni od potencjometru. Bo zaczynasz kręcić jak są żółte (w teorii takie mają być) a potem w miarę kręcenia w pewnym momencie wpadają w czerwienie, łososie czy jak to zwać. Efekt taki, że żółcie/pomarańcze są czerwone, tak jak na VBXE. Methinks ;)
Naprawdę podejrzewam, że paleta laoo, i parę innych palet powstało właśnie na podstawie Atarek, gdzie żółć w SELF-TEŚCIE nie jest żółta a kolory nie do końca dobrze dostrojone ;)
Moim zdaniem pierwszy level w Boulder Dash ma być właśnie żółty/pomarańczowy a nie czerwony, czyli dostrojenie nut w kierunku żółci a nie czerwieni jest prawidłowe.
To samo sugerowałaby wersja C64 (wygląda tak jak na Atarce z potencjometrem ustawionym wg instrukcji sikora (NUTY ŻÓŁTE! ;) a nie jak na VBXE):
.
Porównajcie teraz do C64 powyżej wersję:
Atarka z poprawnie (wg mnie) ustawionym potencjomerem:
VBXE:
Naprawdę, nie wiem czy szerzę herezje, ale podejrzewam, że mam sporo racji w kwestii tych "czerwonych palet", także tej użytej w VBXE.
A jaki masz kolor nut na AUDIO-VISUAL? Żółty? Czy łososiowy/lekko różowy?
Zaraz wejdziemy w terminologię kolorów jakiej używają kobiety :D
No ale wtedy reszta nie jest tak jak powinna (mój poprzedni post) choćby wg opisu strojenia podanego przez Sikora.
A gdyby Atari nie montowało potencjometru tylko rezystorek to nie byłoby problemu ;)
Przecież nie wygląda zielono... pomarańczowo/żółto (na C64 tak samo, ale to może żaden argument) na S-video i Czerwonawo na VBXE2. Czerwienie w levelu 1 Boulder Dash właśnie dla mnie są jakieś nie do pojęcia i na standardowym Atari są do uzyskania właśnie przy ogromnym przesterowaniu czerwieni potencjometrem a wtedy nuty na AUDIO-VISUAL test są różowe a nie żółte! Czyli bądź co bądź paleta laoo nie jest adekwatna, jeśli mamy się trzymac instrukcji strojenia kolorów i tego, że nuty mają być żółte.
Zrzuty z mojego VXBE2:
Monitor mam ustawiony neutralnie, żadna ze składowych RGB nie ma przewagi. Generalnie w porównaniu z Atarką dostrojoną wg instrukcji Sikora wychodzi, że VBXE2 ma żółcie/pomarańcze czerwonawe/różowe, tak jakby paleta Laoo powstawała w oparciu o Atarkę z ustawioną zbyt dużą przewagą czerwieni.
Np. na VBXE2 litery i nuty na AUDIO-VISUAL są różowawe, podczas gdy powinny być żólte. Ów efekt da się uzyskać na standardowym wyjściu właśnie "przeginając" z ilością czerwieni na potencjometrze (gdy nuty zaczynają różowieć, należy przestać kręcić).
Dlatego też Boulder Dash ma czerwienie na VBXE2 zamiast słusznych (moim zdaniem pomarańczy/żółci) w pierwszy levelu:
Na zdjęciach wyszło dość jasno (np. nie widać dokładnie niebieskiego i żółtego na głównym ekranie SELF-TEST, ale one tam są), także się tym akurat nie przejmujcie ;)
VBXE2 mam dobrze podłączone, kolory są wszystkie + RGB Control (to przełącza SCART w tryb RGB) oraz CSYNC. Na ramce w BDASHu są jedynie widoczne takie zwykłe "przestery" przez S-VIDEO. Za moment pokażę obraz z Self-test z VBXE.
właśnie się bawiłem. I wyszło mi na to (wg wytycznych Sikora), że startując od pozycji potencjometru przeciwnej do tej gdy jest czarno-biało, należy kręcić zwiększając czerwień (np. na AUDIO-VISUAL) do momentu, gdy jeszcze nuty pozostają zółte (bo później zaczynają się robić różowe, co już jest chyba niewłaściwe). I przy rakich ustawieniach sprawy mają się następująco:
(S-VIDEO, nasycenie kolorów 80% na monitorze).
Czyli MIMO WSZYSTKO raczej wychodzi na to, że paleta VBXE2 ma to "przeczerwienienie" (bo żeby tak wyglądało z Atarki, to potencjometr musi być ustawiony mocno w czerwień a to już nijak się ma do poprawności barw (np. zółtej) w SELF-TEST:
Ktoś potwierdzi moje "badania"? ;)
Pewnie "tęczowa autostrada" ;)
O, no to już coś więcej wiemy. Teraz przydałoby się faktycznie odnaleźć tę kartkę z instrukcją strojenia :)
Hmmm... Albo jakoś wydedukować (eskperymentalnie, w oparciu o analizę sprzętu?) jaka powinna być "WŁAŚCIWA" (albo najmniej niewłaściwa) wartość rezystancji na tym potencjometrze i wlutować rezystor. Może Jer się wypowie?
Candle: ale pisałeś kiedyś wcześniej, że nie wolno podłączać jednocześnie VBXE2 i standardowego wyjścia (np. S-video), bo padnie 4050? ;)
jellonek: pewnie masz rację...Aczkolwiek przydałyby się jednak jakieś wytyczne serwisowe co do tego, bo to aż nie do uwierzenia, że nowe Atarki mogły wychodzić ze znacząco różnym ustawieniem tego potencjometru ;)
atari.area forum » Posty przez Jacques
Wygenerowano w 0.095 sekund, wykonano 20 zapytań