Co masz na myśli, że miało obudowę 1040ST? 520ST+ miało dokładnie taką samą obudowę jak 520ST, 260ST+ i 260ST.

Tak informacyjnie to 520ST+ w zasadzie niczym od 520ST się nie różniło, poza rozszerzoną po "partyzancku" pamięcią.
260ST+ miało 512kB, a 520ST+ miało 1MB.

228

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niestety według słów autora rozszerzenia, wersja 800XL/65XE nie pasuje mechanicznie do 600XL. W instrukcji montażu jest napisane, że można, ale nie trzeba usuwać podstawowej pamięci, wystarczy ją "zablokować" podłączając jeden dodatkowy kabelek.

Tylko martwi mnie, że raczej trzeba usunąć lub ciąć górny ekran, a w takim układzie wolałbym chyba "poświęcić" 800XL, bo 600XL jest na tyle rzadka, że wolałbym ją zachować jak najbliżej oryginału. Zwłaszcza, że poza dołożeniem 64 kB przez poprzedniego właściciela (zrobionym bardzo "czysto" i estetycznie) jest niegrzebana, kompletna i w bardzo ładnym stanie. Nawet nie robię w niej S-Video, bo nie chcę ciąć ścieżek (a w tej płycie trzeba).

229

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, dzięki, bezpośrednio u Autora cena jest taka sama... widzę, że ma 2 wersje — do 600 XL i do całej reszty. Muszę do niego napisać, czy to chodzi o kwestie mechaniczne, czy o to, że w 600 XL również podstawowe 64 kB idzie z rozszerzenia, bo moja 600 XL ma już 64 kB.

230

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wybaczcie wykopaliska, ale macie jakiś pomysł jak to działa:
https://www.vintagecomputercenter.com/p … tari-600xl

Szukam czegoś do mojego "nowego" nabytku i to mi się podoba, bo jest malutkie i nie wymaga wiele ingerencji w płytę. Tylko cena trochę sporawa, zwłaszcza że wszystkie części mam.

Wkłada się to tylko w podstawkę ANTICa, jak to sobie radzi bez sygnałów z PIA? Ten drugi GAL chyba generuje sygnały PBx. Ktoś coś wie?

231

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Napotkałem mały problem podczas testów — nie działa Prince of Persia ładowana z pliku ATR z SIDE2. Jeśli ją wczytuję z SDriveMAX to chodzi. To kwestia niekompatybilności z SIDE2? Nie działa też moje ulubione Gravity Worms, ale to wiem, że przez U1MB...

232

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To musiał być jakiś bardzo stary, tj. Candle, a nie FJC. W ogóle to mało dokumentacji do tego jest. Włączyłem PBI BIOS i zaczęły działać ATRy. W sumie chyba bez sensu flashowałem SIDE'a, bo SIDE loader i tak z U1MB się ładuje. Tak czy siak, wszystko jest zaktualizowane i jako tako skonfigurowane, by ze sobą działało i pozwalało na łatwe odpalanie ATR-ów i XEX-ów z karty CF.

233

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyczyną niedziałania klawiatury było stare zalanie słodką kawą, które w ostatnio u nas panujących tropikalnych warunkach chwyciło trochę wilgoci. Atarynka została dokładnie wymyta i po długim polowaniu na jedną z "gumek" klawiatury, która postanowiła wybrać wolność działa. Przy okazji dostała aktualizację firmware Ultimate1MB i SIDE2 od FJC. Nie wiem, o co chodziło z U1MB, ale bez SIDE2 startowało do SDX i w żaden sposób nie dawało znać o swoim istnieniu. Teraz ładnie ładuje ATRy z SIDE'a.

https://obrazki.elektroda.pl/6650009300_1661513571_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/3789999700_1661513577_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/9117038700_1661513561_thumb.jpg

234

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Możesz się jakoś skontaktować, najlepiej mailowo (nie PW).

235

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Technicznie to nadal ten sam komputer...

236

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakby co to ja jestem z Bielska.

Masz układ generowania Composite Sync, więc kabel RGB-SCART powinien działać. Upewnij się tylko, czy Twój TV ma wejście RGB w złączu SCART, bo nie każdy to ma.

238

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari-User napisał/a:

Tam musi być zmienne 9V, inaczej między innymi nie będziesz miał dzwięku z  C64, i stacja i magnetofon nie będą działały.

Dźwięku nie będzie tylko w "long boardzie", z 9 VAC po wyprostowaniu wychodzi ok. 12 VDC i jak się "dobrze" podłączy to na shortboardach, czyli C64C, wszystko poza zegarami CIA będzie działało, ew. magnetofon może się buntować.

Do Atari w zupełności wystarczy wtyczkowy zasilacz 5 V 2-2.5 A.

239

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Biały to prawdopodobnie albo ~shutdown, albo PG. Prawdopodobnie jest opisane przy złączu. Napięcia należy mierzyć pod obciążeniem.

C64 nie używa 12V, tylko AC 9V. Nowsze (C64C) "prawie" zadziałają z 12V podłączonym na jeden z pinów 9VAC (ma znacznie, który!), ale nie będzie działał zegar w CIA.

240

(253 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

dobry pomysł z Covox i drugim YM, przydało by się jeszcze złącze pod BLiTTER

...może po prostu STe. Bo takie mody, to już super niszowe zastosowania, wspierane to jest raptem przez kilka demek.

241

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No ale co mam czytać w poście 5? Pisałem, żeby wrzucić nie dla zysku, ale po to by nikt inny tego nie zrobił i nikt nie broni wrzucić na więcej niż jedno miejsce. Nie jest to też żadne uwiązanie, bo sam ściągałem gerbery z OSH Park i zlecałem do zrobienia w JLCPCB.

Donacje w PL to stąpanie po cienkim lodzie niestety, a ten polski serwis buycoffee.to jakoś mi podejrzanie wygląda, oryginał to buymeacoffee.com. Jest też nasza, krajowa zrzutka.pl.

242

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Żeby nie było potem jakiś dziwnych akcji proponuję mimo wszystko wrzuć jako shared project na PCBWay, JLCPCB (nie wiem, czy tam w ogóle coś takiego jest) i OSH Park. Przynajmniej nikt inny wtedy już tego nie wrzuci jako swoje. Projekty z OSH Park, można pobierać i zlecać np. w JLCPCB — nie ma z tym problemu.

Swoją drogą, skoro to "śmieszny %", to o co była ta afera, jak ktoś to tam wrzucił?

Stare stacje, z szerokim przyciskiem, mają krótsze dystanse (17,5 mm), niż te nowsze (20 mm). Plastiki są na Thingiverse do wydrukowania:
https://www.thingiverse.com/thing:3219623

244

(78 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

It would require a dedicated driver if connected elsewhere than to the keyboard UART. The Eiffel should not be a problem. It is meant to be connected to the serial port, which ST is using to communicate with the keyboard. So you still should be able to plug it in between the Eiffel and ST.

245

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wizualnie musisz porównać, zwróć uwagę na miejsce lutowania, jedne są lutowane "w środku", inne "od tyłu". Może to będzie pasować:
https://allegro.pl/oferta/gniazdo-na-ka … 7302579244
Tylko ono nie ma styku, który się zwiera po włożeniu karty, to w US — ma, ale nie wiem, czy US go używa.

246

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Od dawna o tym marzyłem i stało się — do mojej kolekcji dołączyło:
https://obrazki.elektroda.pl/7757337700_1656015606_thumb.jpg

Opis na aukcji nie był zbyt zachęcający (pisownia oryginalna):
"Atari 600 XL po podłączeniu dioda nie zapala się,zasilacz "buczy" sprzedaję jako USZKODZONE,NIE przyjmuję zwrotu"

Cena końcowa — tym bardziej: 520 zł

Liczyłem na jakąś ciekawą naprawę, a po rozpakowaniu i podłączeniu do prądu Atari przywitało mnie... zielonym ekranem z napisem READY. Drobna korekta Pr-ką od koloru i ekran odzyskał właściwy kolor. Szybkie test System Info i okazuje się, że komputer ma 64 kB RAMu, sprawne GTIA, no i ogólnie jest sprawny. Jedyna usterka to nieświecąca dioda zasilania. Rozkręcam obudowę — świeci, skręcam — nie świeci. Patrzę — jeden pin się rusza w gnieździe na płycie. Szybka wymiana złącza klawiatury (miałem płytę 65XE na części) i dioda świeci, skręcam — nie świeci. Oglądam przejściówkę — zimny lut, na tym samy pinie, który był wyłamany w złączu. Poprawiam — ufff, wreszcie świeci. Swoją drogą pierwszy raz widziałem tę przejściówkę:
https://obrazki.elektroda.pl/4394936200_1656016160_thumb.jpg

Komputer był czysty i ani trochę nie pożółknięty, dostałem w zestawie oryginalny zasilacz (o którym nie było mowy w opisie i którego jeszcze nie sprawdziłem). Rozszerzenie RAMu do 64kB też bardzo estetycznie zrobione, wszystko pozabezpieczane termokurczkami (wygląda na w miarę świeżą robotę). Jedyne niedostatki to odgięte sprężynki pokrywy slotu kartridża, brak śrubek (skręcony był na wkręty do drewna) i ta niedziałająca dioda zasilania.

***

Sprawdziłem zasilacz — on rzeczywiście był uszkodzony — musiał spaść, bo wkręty trzymające transformator zerwały gwint i się wysunęły, a luty na transformatorze popękały, podobnie lut na tranzystorze przymocowanym do radiatora. Wkręty, mimo że się wyrwały, to po dokręceniu nawet trzymają, wystarczyło poprawić kilka lutów i działa.

Tylko MSTe to już w ogóle biały kruk i mało kto go ma. Ja nie mam i nie planuję mieć, za dużo $$$ trzeba by wyłożyć. I tak już zaszalałem z 600 XL :/

Może stosunkowo niewielkim nakładem pracy dałoby się zrobić wersję na CPU w wersji PLCC do STe? Tylko tam byłby problem z sygnałem 16 MHz.

KEYB UK w autoexec'u rozwiązał problem klawiatury. Jeszcze nie rozgryzłem obsługi dysku twardego.

Norton System Info podaje CPU Index = 8.0, czyli, że niby jest to 8x szybsze od PC/XT. Z "braku laku" odpaliłem BGI DEMO z Turbo Pascala 5 i ładnie chodzi, animacje są płynne. Ogólnie system ma "używalną" prędkość działania, w przeciwieństwie do np. PC-Ditto.

W moim ST CPU siedziała jakoś krzywo i to się pewnie też dołożyło. No i to rozszerzenie RAMu, choć przez niego płytka VORTEXa jest tylko trochę pod kątem, co bardziej pomaga, niż przeszkadza. Przesunąłem ten kondensator, "zgoliłem" goldpiny od góry płytki na równo i przyciąłem o ok. 2 mm od dołu i jakoś da się obudowę skręcić.

Dyskietka jest prawie kompletna, jest sam emulator z konfiguratorem, są narzędzie dla DOSa, jest sterownik drukarki laserowej, jest Hyper Switcher (taki gadżet do wirtualizacji Atari — można sobie zrobić 2, albo 4 wirtualne Atarki i się między nimi przełączać), brakuje edytora fontów (?) i plików rozruchowych MS-DOSu. Jest za to trochę "śmieci" i kilka różnych plików autoexec i config.

Tutaj jest instrukcja (jest od wersji 386 i po niemiecku, ale i tak może się okazać przydatna):
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … ndbuch.pdf

Emulator dotarł, jest już zamontowany.

Pierwsze wrażenia:
- Emulowane PC ma niemiecką klawiaturę i nie da się tego zmienić (tzn. myślę że keyb.sys załatwi sprawę) :/
- Przy monochromatycznym monitorze nie da się jednocześnie mieć pogrubionego i odwróconego tekstu.
- W płytach z MC68000 na wysokości spacji, płytka się nie mieści, tzn. złożyć się da, ale pręży. O założeniu blach ekranujących nie ma co marzyć. Żeby się dało złożyć obudowę, musiałem usunąć tantalowy kondensator 100uF/6V.
- Prawie nie koliduje z rozszerzeniem 4MB od ARTIK-WROC.
- Emulator potrafi korzystać z BLiTTERa.
- Dyskietka startowa jest mocna niekompletna.

https://obrazki.elektroda.pl/8070255100_1655818000_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/9508906400_1655818018_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/2631856000_1655818032_thumb.jpg

Znalazłem też krótką wzmiankę na temat późniejszej wersji tego emulatora:
https://obrazki.elektroda.pl/5808230000_1655819774_thumb.jpg
Jak widać, i fabryczny produkt nie grzeszył stabilnością.

250

(253 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Klawiatura musiałaby zostać od "krótkiego", elektrycznie jest identyczna, tylko porty joysticków są przerzucone na płytę. Tylko projekt chyba strasznie niszowy, bo wymagałby zniszczenia dwóch oryginalnych komputerów: ST (celem pozyskania obudowy i klawiatury) i STe (celem pozyskania chipów).

Klawiatura ST jest samodzielnym "komputerem" i komunikuje się z Atari przez port szeregowy.