226

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pierwszy znak to litera oznaczająca urządzenie - dla Turbo K.S.O. "D", drugi znak jest ignorowany w tym miejscu może występować numer stacji lub ":", w przypadku K.S.O. nie ma on znaczenia, trzeci znak to znak sterujący - patrz podlinkowana instrukcja, i dopiero czwarty znak to nazwa (stąd po D: konieczna jest np. spacja lub gwiazdka, która zostanie pominięta). Gwiazdka na czwartej pozycji oznacza, że chcemy odczytać nazwę i zostaniemy zapytani o potwierdzenie wczytania, gdy zaprzeczymy K.S.O. będzie szukać kolejnej nazwy.

EDIT:
Jeżeli wpiszesz D, D*, D:*, D1* czy D** efekt będzie taki jak opisujesz K.S.O. będzie szukać pustej nazwy, której nie znajdzie i niczego nie wczyta.

Skoro odczytuje fragment to znaczy, że turbo jest kompatybilne, jeżeli masz błąd zawsze po pierwszym bloku to może oznaczać, że pliki są zabezpieczone (można je skopiować używając zmodyfikowanego kopiera).

Głowica odczytująca i zapisująca to ta sama głowica :) Druga - ta jasna po lewej to głowica kasująca :)
Jeżeli nie była ruszana to bym jej nie ruszał. Regulacja tej pierwszej spowoduje, że sygnał będzie zapisany inaczej, ale skoro ona zapisuje i odczytuje to sama dla siebie jest zawsze ustawiona dobrze :) No chyba, że jest jakoś skrajnie źle np. śruba jest poluzowana.

227

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jeżeli dobrze wpisujesz "D" i trzy gwiazdki (liczy się ta trzecia) i przewijasz przed pierwszy sygnał to wygląda jakby coś było nie tak z turbo. Zakładam, że przy zapisie po "O" i D:_NAZWA naciskasz "Record i Play" a dopiero na końcu Return. Na słuch po pierwszym pisku nie powinno być bloku danych tyko charakterystyczny "kwęk" - to właśnie nazwa, która powinna zostać odnaleziona, a po niej bloki - każdy zaczynający się od pisku pilota po którym są trzaski danych.

EDIT:

W poprzednim poście dopisałem o przełączaniu przewodów.

"zły format pliku" oznacza, że sygnał został odczytany więc sygnał jest ok, a problemem jest to, że plik nie jest exe-kiem. Może to być np. plik Basic-a, obrazek, font, czy plik z innymi danymi, lub program typu boot.

228

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W kopierze z ROM-u masz "I" od Input i "O" od Output. Żeby sprawdzić nagranie naciskasz "I" i wpisujesz "D:V*" (weryfikujesz zapisany plik) cofasz taśmę przed nagranie i naciskasz Play - kopier powinien po pierwszym pisku - na charakterystycznym dźwięku - znaleźć nagłówek i zapytać "T/N", klawisz "T" spowoduje rozpoczęcie weryfikacji.

W menu K.S.O. jest nieco inaczej - żeby wczytać program po uruchomieniu Atari naciskasz np. R (dowolny klawisz aby nie włączyć Basic-a) i w menu R od "Run" i wpisujesz D*** (lub inne znaki sterujące - szczegóły tu: https://atarionline.pl/forum/comments.p … 1#Item_17) - wtedy program szuka dowolnej nazwy nagranego pliku i zapyta czy chcesz go wczytać (T/N) na co można odpowiedzieć na Tak ("T" lub "4") a na Nie chyba każdy inny klawisz (np. "Spacja"). T: jest tylko na potrzeby kopierów współpracujących ze stacją dysków. W Turbo K.S.O. "D: " jest literą odnoszącą się do magnetofonu aby umożliwić symulowanie stacji dysków (D1:).

Edit: Gdy używasz tylko Turbo i Normalu to oczywiście nie przełączasz wtyczek. Przy kopiowaniu z magnetofonu na dyskietkę (atr) czy odwrotnie, ja przełączam tylko wtyk SIO, przewód do drugiego portu joysticka zostawiam podłączony (wszytko w magnetofonie powinno być wyłączone), choć podobno nie jest to dobre rozwiązanie. Dla bezpieczeństwa możesz odłączyć najpierw ten przewód, a potem SIO, a potem podłączyć w odwrotnej kolejności.

229

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dopisałem wyżej...

Urządzenia emulujące stację są właśnie podłączane przez SIO i jak pisałem wyżej można je przełączać przy włączonym Atari, tylko trzeba zwracać uwagę żeby urządzenie nie czytało / zapisywało. Podobnie magnetofon nie powinien mieć wciśniętych przycisków.

Edit: Spróbuję sprawdzić ten kopier na emulatorze :)

Edit: Umknęło mi, a VLX podał literki :)

Edit: Sprawdzone na emulatorze - uruchomiłem z ATR-a, odczytałem plik z D:TURDYS14.COM (z tego atr-a) i zapisałem na T:_TURDYS14. Z lenistwa użyłem emulatora nie obsługującego turbo, więc zapis był podwójnie wirtualny, ale widać było prawidłowe paski :D

230

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie doczytałem, ale chyba masz jakieś urządzenie emulujące stację dyskietek? Więc wgrywasz kopier od VLX-a na ATR-a z DOS-em i montujesz na Atari. Uruchamiasz kopier i prawdopodobnie nim samym możesz go skopiować na Atari - litery jak podałem powyżej (mam nadzieję - T: nie sprawdzałem). Po odczycie pliku ze stacji dysków podłączasz magnetofon i zapisujesz w turbo (T: KOPIER). Tak możesz przenosić pliki z dyskietki ATR na taśmę i odwrotnie.

Na samym Atari (taśma) najwygodniej używać kopiera z ROM-u Turbo KSO, choć niektóre plik mogą być zbyt długie i wtedy przyda się inny kopier... "I" odczytuje plik - czyli podajesz C: lub D: * - przy odczycie; C: lub D: NAZWA przy zapisie "O".

Przy kopiowaniu programów z normalu jeżeli są poprzedzone wykrzyknikiem (loader wyświetlający wykrzyknik) to go pomijamy. Jeżeli nie ma wykrzyknika to taki plik bez dodatkowego loadera się nie wczyta (no chyba, że to program w Basic-u).

Warto mieć pod ręką kasetę z loaderami Turbo KSO i jeżeli skopiowany plik się nie wczytuje próbować z nimi.

Loader 1 wczytuje program z nazwą, Loader 2 wymaga ustawienia taśmy tuż za nazwą (przy kopiowaniu przytrzymujemy pause w magnetofonie).

231

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Uzupełniłem wyżej... Myślę, że jest napisane o takiej transmisji, bo ta była najbardziej problematyczna, gdyż turbo usuwało DOS z pamięci...

Prawdopodobnie będzie to tak:

D1: - stacja
T: - turbo
C: - normal

Odpowiednich liter i nazw używasz przy zapisie i odczycie.
Np. dla kopiowania dysk -> kso:
D:TURBOLON.COM
T: TURBOLONG
dla kopiowania normal -> turbo:
C:
T: NAZWA
(jak już pisałem może być potrzebny jeden z loaderów - Sikor je wymienił)
dla kopiowania turbo -> dysk:
T: *
D1:NAZWA.COM

232

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@VLX Dzięki, od lat szukam podobnego narzędzia :) Później sprawdzę :) Podobną funkcję spełnia Kopiarka, ale wymaga jednoczesnego podłączenia stacji i magnetofonu, co nie zawsze jest możliwe.

Edit: Wtyk SIO możesz przełączać przy włączonym Atari, pod warunkiem, że urządzenie akurat nie czyta / zapisuje. Jeżeli potrzebny jest DOS to jako pierwsze włączasz urządzenie z DOS-em... W kopiarce właśnie jest ten problem, że korzysta naprzemiennie ze stacji i magnetofonu i wymaga ich jednoczesnego podłączenia. W sumie łatwo zrobić rozgałązkę, ale ja np. takiej nigdy nie zrobiłem... No i dlatego mam nadzieję, że program wrzucony przez VLX-a ma handler Turbo i nie wymaga podłączenia urządzeń jednocześnie (trzeba go spróbować uruchomić spod DOS-a) :)

@Ramik W ROMie 2T12 jest kopier (jest też wersja, skonwertowana do xex, którą można uruchomić również z taśmy), są też nieco starsze wersje samego kopiera - Long Turbo Copy. [Modyfikowałem go tak aby mógł odczytywać pliki zabezpieczone dwiema wersjami AutoCopy (program do kopiowania dysk->taśma)].

Edit: dokładnie to ten kopier jak na pierwszym zdjęciu.

W tym załączonym przez VLX-a wygląda, że można kopiować z dowolnego urządzenia na dowolne. Spróbuj jako identyfikatora urządzenia użyć litery T: * zamiast D: *

xex (exec) to plik który uruchamiasz spod menu turbo R, D: *. W normalu przed takimi plikami nagrany jest przeważnie loader "!". W turbo też są loadery, które trzeba odpowiednio dograć przed niektórymi programami (xex).

233

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na YT widziałem filmik z namaczaniem klocków. Teraz nie udało mi się go znaleźć, ale jest co najmniej kilka: https://www.youtube.com/results?search_query=restore+colors+of+lego

Sam nie próbowałem, więc nie polecam, to znaczy nie mogę polecić jak nie wiem jaki to daje rezultat ;-)

A takie 35 letnie zestawy mogą być sporo warte - warto się rozejrzeć :) Niektóre figurki, czy pojedyncze elementy wycofane z produkcji lub rzadko występujące osiągają spore ceny.

234

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/ard/Screenshot_2021-01-02%20ARD%20Text,%20der%20Teletext%20des%20Ersten%20Deutschen%20Fernsehens%20Startseite.png

235

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ccwrc jakbyś miał jeszcze jakiś podobny komputer to chętnie kupię.

236

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zbliża się Nowy Rok 2021, społeczność fanów teletextu przygotowała noworoczne strony :)
Pozwoliłem je sobie umieścić tutaj.

Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/newyear.gif

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/hny2021.gif

https://www.youtube.com/watch?v=dRryySpLcHI

Podobnie jak wcześniej można składać życzenia w TG1 i TG2. Szczegóły na stronach 820 i 821, a życzenia można czytać i oglądać na stronie 824: http://telegazeta.pl/telegazeta.php?cha … e=824_0001 i jej podstronach.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/tg1/824_0003.png

Na stronie 888 jest licznik liczący w dół do Nowego Roku, który odlicza co najmniej od kilku miesięcy. Wersja w Internecie się przycina, więc polecam zobaczyć tę stronę na TV :)

237

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tu wspomniany piesek przerysowany przeze mnie:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/pies_przerysowany.jpg
(przeniesiony na Atari - link w jednym z powyższych postów)

I fragment samochodu:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/samochod_fragment_przerysowany.jpg
Część zaznaczona flamastrem przerysowana z teletextu, z programu anglojęzycznego, który był retransmitowany w Polsce (przynajmniej w Warszawie). Podczas retransmisji nie zawsze teletext był dostępny.

Może ktoś pamięta co to była za telewizja?

Oprócz tego kanału, była też retransmisja TV Ostankino, która również miała (nieduży) teletext.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/teletext_on_minidv.jpg
(2016 r., TVP1)

Wesołych Świąt 2020!

Gdyby ktoś chciał zamieścić świąteczne życzenia w Telegazecie TVP1/TVP2 (płatne) to jest taka możliwość, szczegóły na stronie 820 i 821 (grafiki).

Życzenia od widzów można przeglądać tutaj i tutaj

238

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

O teletekście w Przekroju nr 2278, 06/1989: https://przekroj.pl/archiwum/numery/2278/6

Na wszelki wypadek umieszczam również w załączniku.

I don't know what translator you are using, but https://www.deepl.com/translator is good. Anyway please post also original version. Thanks.

240

(9 odpowiedzi, napisanych Zloty)

PH2020 zakończony.

Zakończył się ogłoszeniem zwycięzców najlepszych produkcji prezentowanych podczas PH2020... nie wiem czy mnie coś ominęło, ale ja żadnych prezentacji gier nie widziałem... a w programie jest napisane: "20.00 CEREMONIA PRZYZNANIA NAGRÓD PIXEL AWARDS EUROPE 2020 - Prezentacja nominowanych gier i wręczenie nagród dla najlepszych produkcji prezentowanych podczas Festiwalu Pixel Heaven 2020."
Także tym punktem programu jestem rozczarowany...

Ale były bardzo ciekawe prelekcje i rozmowy, więc uważam, że warto było - jak ktoś nie widział to chyba jeszcze jest szansa zobaczyć na yt. Dzięki za ciekawe prelekcje, rozmowy i za to, że PH się odbyło!

Promocyjne pdf-y miały być dostępne w sklepie - po zarejestrowaniu tym samym e-mail-em, lub inną drogą gdyby ktoś nie chciał się rejestrować w sklepie, ale u mnie nie ma. Jak się nie pojawią to się upomnę.

241

(9 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Piątek:
18:00 ROZPOCZĘCIE PIERWSZEGO DNIA
21.00 TY STRZELASZ - JA CHODZĘ. CZYLI STARY DOBRY CO-OP (transmisja na kanale Loading...)

Sobota:
12.00 ROZPOCZĘCIE DRUGIEGO DNIA
12.30 KSIĄŻKA LUB KOMIKS JAKO PODSTAWA SCENARIUSZA GRY - JAK ZDOBYĆ PRAWA?
14.00 ALEX MEETS... MICZ!
16.00 Q&A: LUCJAN WENCEL (punkt nie odbył się)
17.30 Q&A: JOHN CUTTER (EN)
19.00 CLASSIC BIG BOX SHOW!
21.00 NA LUZIE: EMULACJA - MAGIA RETRO GRANIA

Niedziela:
12.30 ROZPOCZĘCIE TRZECIEGO DNIA
13.00 Z GUMISIAMI PRZEZ ŚWIAT - KRÓTKA HISTORIA CYBERWŁAMAŃ
14.00 CYBERPUNK 2020: POWRÓT DO TERAŹNIEJSZOŚCI
15.00 APPLE - 45 LAT NIEZWYKŁEJ HISTORII (10 minutowy film)
17.00 Q&A: TRIP HAWKINS (EN)
20.00 CEREMONIA PRZYZNANIA NAGRÓD PIXEL AWARDS EUROPE 2020 (ogłoszenie wyników)

----------

Pierwsze dwie dzisiejsze (niedziela) prelekcje świetne.
Trzecia zapowiadała się ciekawie, było nawiązanie do poprzednich, na 45 lat 2 godziny miało być mało... a wystarczyło 10 minut...
W kolejnej rozmowie wrócił temat Apple :)

242

(9 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Przekładany, przekładany, a to już dziś: 11 - 13 / 12 /2020 - on-line https://online.pixelheavenfest.com/
Wirtualne bilety i promocyjne numery Pixel-a i PSX-a są dostępne bezpłatnie: https://app.evenea.pl/event/phonline/

243

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gdyby nie te pierwsze zdjęcia to bym w ogóle nie wiedział, że są jakieś przełączniki, jednak widać tylko fragment...

A skoro sprzedający to sam montował to gdyby zobaczył zdjęcia wnętrza - płytki - to myślę, że by coś więcej powiedział... warto zapytać.

244

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na powyższym zdjęciu prawie (nie jestem pewien ostatniej czwórki, ale nic innego mi nie pasuje) da się odczytać oznaczenie jednego ze scalaków:
SN74LS74AN
(Motorola)18723

(https://www.datasheets360.com/part/deta … 837176279/)

A ten Anglik gdyby mu pokazać te zdjęcia to by sobie nie przypomniał? A może ma schemat?

Mi to nic nie powie, ale z tyłu są jeszcze jakieś przełączniki???

245

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zdecydowanie najlepszy program do zgrywania teletextu z plików TS: https://github.com/fsphil/tstxtdump
Program w porównaniu z powyżej opisanym skryptem po napotkaniu błędu nie przerywa pracy, więc w przypadku plików z błędami odzyskuje plik do końca. Usuwa też puste linie, więc wynikowy plik jest mniejszy. Efektem ubocznym jest to, że Teletext Player (przeglądarka teletekstu) w obecnej wersji wyświetla strony krócej, a więc i czas całości jest obliczany na krótszy niż powinien być.

Hint: W przypadku dużej ilości błędów w pliku TS wyświetlanie komunikatów o błędach zajmuje dużo czasu i najlepiej jest je wyłączyć edytując źródło.

Edit: Hint2: W przypadku niektórych plików np. nagranych z zewnętrznego dekodera może być konieczne dodanie parametrów "-P 4 -S 4", które ominą 4 bajty "timestamp". Warto spróbować jeżeli przy prawidłowym PID-zie wynikowy plik jest pusty.

Edit3: [mój błąd - wykrzyknik w ścieżce programu jest odnajdywany.]

Gdyby ktoś chciał zobaczyć co do tej pory zgrałem z VHS (pliki nie edytowane - tak jak zostały wyciągnięte z sygnału video): http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_teletext.7z
Hasło w załączniku.

Nie edytowane dlatego, że póki co nie istnieje program, który spełniałby moje oczekiwania na to jak powinien wyglądać dobry edytor i jak automatycznie mogłyby być wybierane najmocniejsze linie (a nie tylko poszczególne znaki - jak to jest możliwe obecnie). Obecnie "ręczna" edycja jest możliwa ale niezbyt wygodna i czasochłonna.

246

(25 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja bym jeszcze dodał z tyłu gniazdo SIO (przelotowe) - można zmodyfikować projekt lub na małej płytce wstawić gniazdo SIO od Sikora :)

247

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W takim razie mamy co innego na myśli. Jednym magnetofonem to by było kilkadziesiąt-kilkaset? zmian kasety na program - z pauzą przy każdym bloku... nie ma szans żeby ustrzec się błędów (i pomylić się nietrudno).

Można zamieniać magnetofony wtedy taśma się nie przesunie, jak to się dzieje przy wyjmowaniu kasety.

Gdyby bufor był większy, to powiedzmy, zmiana magnetofonu (ostatecznie kasety), co 50KB. Na kasecie pewnie się w normalu nie zmieści więcej niż 2 tej wielkości bloki?

Dla bardzo długich plików można by użyć mp3-ki z nagrywaniem, ale pod warunkiem, że ma "Pause" i że dałoby się nią sterować. Z tego co pamiętam moja mp3-ka ma tylko stop, więc nie ma możliwości dogrywania.

Z doświadczenia powiem, że zmienianie magnetofonu (na przemian z SIO2PC) nawet przy kopiowaniu całych plików do pamięci nie jest wygodne (a często i z dzieleniem plików [K.S.O.]).

Tak czy inaczej myślę, że większy problem będzie z odczytem normalu po kawałku (zabezpieczenie odczytuje skróconego pilota, więc może tu też by się dało to oprogramować), niż zapisem i to można testować na pojedynczym magnetofonie.

248

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Przede wszystkim byłby problem ze sterowaniem, z tego co wiem to trzeba by było dorobić układ który pozwalałby wybrać aktywny magnetofon.

Co do zatrzymywania między rekordami to trzeba by sprawdzić eksperymentalnie, ale myślę, że jeżeli w przerwach nie pojawią się przypadkowe sygnały to może się to udać. Szczególnie biorąc pod uwagę, że standardowo istnieje możliwość nagrywania długich bloków.

Dla Turbo K.S.O., które zapisuje blokami i zatrzymuje magnetofon, jest to zupełnie naturalne. Myślę, że w przypadku osobnego interface-u K.S.O. można by nawet odczytywać ze stacji i zapisywać w K.S.O. jednocześnie (zamiast naprzemiennie).

Edit:

Kopier obsługujący interfac-e na dwa (więcej?) magnetofony nawet jeżeli nie sprawdziłby się w kopiowaniu z małym buforem, ułatwiłby kopiowanie całych plików z kasety na kasetę :) Można by też kopiować całą stronę naraz automatycznie ;) Gdyby obsługiwało to turbo, to można by kopiować prawie jak ze stacji dysków (wybór kolejno nagranych programów). Dla K.S.O. byłby problem z loaderem 2...

249

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zastanawiam się jak mógłby wyglądać użyteczny i bardzo pojemny kopier:
- automatycznie dobierać długość bloków, dodatkowo umożliwiać przedłużenie bloku ręcznie (przez naciśnięcie klawisza w czasie zapisu bloku - tak jak jest w jakimś kopierze)
- wykorzystać absolutnie max pamięci dostępnej na podstawowym 64 KB
- wykrywać i obsługiwać całą dostępną pamięć rozszerzoną od 130XE do większych możliwych rozszerzeń
- kompresować odczytywane dane i rozkompresowywać przy zapisie - o ile to możliwe?
- odczytywać / zapisywać na bieżąco do małego bufora - tak jak w kopierach K.S.O. (jak dla mnie bardzo niewygodne, ale można kopiować pliki dowolnej długości - ograniczone tylko rozmiarem nośnika) nie możliwe kopiowanie magnetofon - magnetofon, no może gdyby kopiować na turbo przez osobny interface ;)
Nie wiem czy jest to możliwe gdy kopiujemy np. D: -> C:, czy da się odczytywać dane z D: np. podczas pilota każdego kolejnego bloku?

Myślę, że kopier wykorzystujący całą dostępną pamięć (podstawową, pod ROM? i rozszerzoną) w połączeniu z kompresją byłby ciekawym rozwiązaniem (również na 64K) :) Ciekawe czy przy kompresji ten 82478 Bajtowy plik by się na 64KB zmieścił... być może jest od razu skompresowany...

Edit: Literówki.

250

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zweryfikowany OCR Long File Copy z mojego Atari 3:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/listing … le_copy.7z
(działający program w pliku cas, z atr-a uruchamia się program przepisany z mA zapisujący LFC na kasecie)