201

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Candle napisał/a:

czasami rowniez cos kopiuje na ten dysk i... to znika

Czasem również wpisy katalogów zawierają rzeczy nieodgadnione typu "@#$!!!!"

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

202

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Zakładam, że wszystkie układy scalone masz typu HCT, tylko jedna jest LS 74245, jeżeli tak to na 90% jest to wina pamięci 6116 tudzież większej.... do testów polecam zamiast dysku adapter i kartę CF...

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2009-09-06 09:49:50)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

203

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

mam ahtc, mam hct, a dlaczego uklad tylu ls jest wymagany? (oczywiscie siedzi sobie na u7 ls, ale chcialbym wiedziec w imie czego)

dysk jest sprawny i zgodny ze standardem, wiec czemu mam go wymieniac? karte cf mam tylko 16mb - baardzo stara, wiec jej przydatnosc jest mocno ograniczona

tu nie chodzi o to, by dobierac dysk i atarke do zajebistego i bez wad interfejsu, tylko zeby interfejs byl kompatybilny ze wszystkim co sie do niego podepnie

edit:

zadam przewrotne pytanie:

jak idea determinuje ze na szynie danych jest prawidlowy adres? extenb (casinh) jest niepodlaczony...

candle

Ostatnio edytowany przez Candle (2009-09-06 14:00:29)

przechodze na tumiwisizm

204

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

EE, wujku Candle ty juz nie przesadzaj ze ze wszystkim, duuuzo latwiej jest kupic nowa karte cf 1-4 giga niz stara 256 czy 512 mb, nie mowiac juz ze coraz to tansze oraz mniej klopotliwe w uzyciu niz hdd, nawet laptopowe.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

205

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

zaxon, kupisze sa na co innego potrzebne - kozystam  z tego co mam
wiesz dobrze ze nie czekam tygodnia na cos co moge zrobic odrazu, bo costam ma przyjsc poczta - pie* to i rozwiazuje problem takimi srodkami, jakimi akurat dysponuje

przechodze na tumiwisizm

206

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

hmm,

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/auto/124989278671294.jpg

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

207

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

ladny, ale na uczelni mialem troche wieksze (wielkosci pralki przemyslowej ;)

ponadto to MFM lub FM albo jeszcze cos starszego, no i... nie mam ;)

przechodze na tumiwisizm

208

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

No tak, to dyskow do nowego HD Interface bedziemy po cmentarzach w 3 swiecie szukac.Juz widze ogloszenia ." Dysk 340 mega pilnie kupie, do 20 kg wagi."

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

209

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Nie marudźcie, "biedna" NASA ponoć kilka lat wstecz urządziła skup dyskietek ośmiocalowych(czy podobnego szrotu) ;)

wszystkie trzy strony świata

210

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

no dobrze...
po pewnych drobnych zmianach mam czesc odpowiedzialna za pamiec stablina
ale!
kmkdiag za kazdym razem przechodzi wszystkie testy
fdisk2 za kazdym razem widzi caly dysk

natomiast problemy zaczynaja sie przy partycjach - np znikaja i nie da sie do nich dostac bez ponownego formatowania
po sformatowaniu widac co tam bylo i np okazuje sie ze jakis katalog zawiera smiecie
brzmi znajomo? pewnie tak...

update: przy probie skopiowania teraz czegos pojawil sie blad 144- write protected or bad sector

czy kmk/sdx radzi sobie jakos z mapa sektorow na dysku?

jest jakies narzedzie typu scandisk?

przechodze na tumiwisizm

211

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

lista dysków z którymi na pewno współpracuje KMK http://atariki.krap.pl/index.php/KMK/J%C5%BB_IDE

ja za drugim razem trafiłem na dysk, który działa z KMK, pierwszy IBM 3.5" nie sprawdził się

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

212

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

to co jest na tej liscie to naprawde w etiopii po smietnikach moze lezy
nie wiem jak mozna twierdzic ze cos dziala jak dziala tylko z wybranymi dyskami i komputerami atari :/

przechodze na tumiwisizm

213

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Po pierwsze:

ze względu na wielkość biosu Draco zrobił 2 wersje biosu:

a) z obsługą dysków Caviara ale bez opcji shift wyłącza interfejs podczas bootowania...
b) bez obsługi dysków firmy Caviar czy jak kto woli Western Digital ale z opcją shift.

Druga sprawa - używanie dysku 3.5 cala + czekanie na rozkręcenie to dla mnie nieporozumienie!
Dlatego już na wstępie napisałem Ci abyś zaopatrzył się w dobrą przelotkę IDE-CF (swojego czasu robił je gotronik bodajże za 15zł) + dobrą kartę CF możesz śmiało kupić z przedziału 16MB-4GB firmy Kingston te na 100% działają a dodatkowo NIE WYMAGAJĄ doprowadzania zasilania do przelotki! Inne karty niestety już tak.

Trzecie primo - to że interfejs przejdzie Ci jeden test ok wcale nie oznacza, że wszystko funkcjonuje poprawnie - ja sprawdzając kmk które sam robiłem przeprowadzałem około 20 testów jeden po drugim!!!!! Gdyż miałem kilka takich przypadków, że po 4-6 teście pojawiał się błąd.... ale dopiero wtedy...  Analogicznie proponuje utworzyć partycje i wrzucić na nią około 50 plików - uruchomić mydos'a i wyświetlać zawartość katalogu kilkukrotnie!!!!!!!!!

Po czwarte - układy muszą być typu TTL aby zgrywały się czasy jeden musi być wolniejszy u7 74ls245- to że w katalogu pojawiają Ci się śmieci :
wymień układy HCT 573 oraz 245 + daj wolniejszą pamieć 61...

Po piąte rozumiem, że uwzględniłeś 2 błędy które są na ostatniej płytce KMK (zamiana C z R) oraz cięcie jednej ścieżki i łączenie przewodem 2 punktów... - dzięki czemu kmk'a nie będzie wieszała się po teście pamięci.

Po szóste - Candle to najszybszy interfejs do Atari ciesz się, że Pasiu na prośbę wielu osób stworzył wersję IDEA - bo z oryginalnym interfejsem KMK miałbyś kilkakrotnie więcej problemów!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2009-09-07 10:45:11)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

214

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

ad 2 i 5)
Pigul, ale kmkdiag nie wiesza sie po tescie pamieci... nie wiesza sie po zadnym tescie - bez modyfikacji
przelotke posiadam, ale twierdzenie ze karta nie wymaga zasilania jest zabojcze - nie wymaga bo sie karmi przez pullupy w trakcie gdy nie jest uzywana, ale to nie jest metoda ktora powinienes promowac - nie posiadam karty
ponadto lubie dyski i ich trytytytyty, z karta tego nie dostane :P

ad 3)
co ty mi wykladasz o 50 plikach jak po 5 jest zwis i znik calej partycji?

ad 4)
jak widzisz z fotki ponizej u7 jest serii LS, to ze nadgryziony to malo istotne - ot taki wypadek przy pracy - uklad jest nowy

nie mam zamiaru skladac tego z czesci ze smietnika (historii np) i szukac kostek 6116 - juz electron kupil nowa, nie smigana 6116-70ns i poszla w smietnik - fabrycznie zwarta

uwazam ze modyfikacje ktore zrobilem przy timingu pamieci sa wystarczajace - a przynajmniej wystarczaja do poprawnej pracy pamieci 512KB/55ns wiec tym bardziej powinny do pracy pamieci 32k/70ns (patrz fota)

ad 6)
co nie zmienia faktu ze nadal jest do bani...

http://alan.umcs.lublin.pl/~candle/atari/HPIM2261.JPG

przechodze na tumiwisizm

215

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Piguła napisał/a:

ja sprawdzając kmk które sam robiłem przeprowadzałem około 20 testów jeden po drugim!!!!!

IDEa, w każdym razie w moim przypadku, w połączeniu z moim komputerem potrafi działać kilka dni, po czym w katalogach pojawiają się śmieci. A czasem jest tak, że cały czas śmieci.

Piguła napisał/a:

firmy Kingston te na 100% działają a dodatkowo NIE WYMAGAJĄ doprowadzania zasilania do przelotki!

To też nie jest do końca tak, albowiem w moim przypadku zasilanie jest niezbędne. I nie jest to problem długich kabli (chyba, że 3 cm to za dużo), ani zasilacza, ponieważ Atari jest zasilane 2A zasilaczem, a IDEa jest zabudowana (dzięki Pinowi i Epiemu) razem z zasilaczem AT.

Reasumując przydałoby się OSTATECZNE ROZWIĄZANIE KWESTII :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

216

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Candle napisał/a:

ze karta nie wymaga zasilania jest zabojcze - nie wymaga bo sie karmi przez pullupy w trakcie gdy nie jest uzywana, ale to nie jest metoda ktora powinienes promowac - nie posiadam karty
ponadto lubie dyski i ich trytytytyty, z karta tego nie dostane :P

Cóż - na moim kingstonie 512MB nie zauważyłem różnicy w pracy przy zasilaniu oraz jego braku - taśma łącząca kmk/idea z przelotką ma około 25cm i wszystko śmiga.... stąd moje stwierdzenie!


Candle napisał/a:

ad 3)
co ty mi wykladasz o 50 plikach jak po 5 jest zwis i znik calej partycji?

Początkowo nie zamierzałem brać w ogóle udziału w tej dyskusji z powodu Twoich chamskich odzywek i wywyższania się na forum - miałem nadzieję, że to się już zmieniło i że nabrałeś już trochę ogłady!.
Cóż jak widać się myliłem! Podałem Ci tylko kilka wskazówek m.in o listowaniu katalogu, bo jeżeli któryś z układów nie zgrywa się czasowo, kmk potrafi sypać śmieciami przy listowaniu katalogu - ale jak zwykle masz wszystkie rady głęboko w dupie - bo sam wiesz najlepiej!


Candle napisał/a:

nie mam zamiaru skladac tego z czesci ze smietnika (historii np) i szukac kostek 6116 - juz electron kupil nowa, nie smigana 6116-70ns i poszla w smietnik - fabrycznie zwarta
uwazam ze modyfikacje ktore zrobilem przy timingu pamieci sa wystarczajace - a przynajmniej wystarczaja do poprawnej pracy pamieci 512KB/55ns wiec tym bardziej powinny do pracy pamieci 32k/70ns (patrz fota)

Zapytaj dobrze boga google.pl a znajdziesz bez problemu nowe kości 6116 o czasie 120ns a nie 70!!!!!
Które wyśmienicie działają z kmk/idea dla ułatwienia dodam że te które są w TME (nie działają!!!!)

Candle napisał/a:

ad 6)
co nie zmienia faktu ze nadal jest do bani...

A dalej radź sobie już sam.... owocnej pracy!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

217

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Candle napisał/a:

to co jest na tej liscie to naprawde w etiopii po smietnikach moze lezy
nie wiem jak mozna twierdzic ze cos dziala jak dziala tylko z wybranymi dyskami i komputerami atari :/

Nikt tak nie twierdzi. To jest lista dysków, które różni ludzie (głównie ja) sprawdzili i im działały, a nie lista tylko i tylko tych dysków, które by design mają działać spośród milionów dostepnych.

Co do tego, że są to dyski stare: przypominam, że interfejs powstał w 1994 roku, a lista obejmuje po prostu 15 lat różnych doświadczen na ten temat. Soft jest napisany zgodnie ze specyfikacją ATA (ATA-2 konkretnie) i ma psi obowiązek działać z wszystkimi dyskami, co sprawdzano na wyrywki (live) i efektem jest właśnie ta lista. Ja sam znalazłem dwa dyski, które działac nie chciały, jeden był zwalony, a przyczyną niedziałania drugiego są jakiś problemy z zasilaniem (dysk działa w PC, po podpięciu do Atari zachowuje się, jakby nie było zasilania silnika kręcącego talerzami).

Za sprzęt jednak nie odpowiadam, mogą być problemy - wielokrotnie tu omawiane - ze sprzęgnięciem 6502 z dyskiem. Zdechłe fi2 albo za duże opóźnienia sygnałów tudzież spadki zasilania w związku z dużą liczbą dopałek itd... na pewno elektronicy będą mogli się na ten temat kompetentnie wypowiedzieć.

PS. przyczyna problemów może być tez zupełnie trywialna, mianowicie brudne styki na CART/ECI albo chwilowe braki kontaktu tamże. Sam mam czasem takie problemy z TurboFreezerem, który się raz na jakiś czas weźmie i zbuntuje, ale ruszenie nim w gnieździe powoduje, że wszystko wraca do normy - oczywiście taka utrata kontaktu podczas transmisji z dysku albo na dysk to jest disaster.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-09-07 13:06:38)

KMK
? HEX$(6670358)

218

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

pigula: strzelasz fochy jak panienka ;) jesli masz zamiar udzielac odpowiedzi dla lamera to masz efekty :P swoje wiem, pare sterownikow niskopoziomowych do dyskow popelnilem, specyfikacje ata tez czytalem (gdizes w 99 roku), a ty mi piszesz sprawdz sobie na 50 plikach, podczas gdy ja mam problemy z jakimkolwiek transferem, albo udzielasz rad o niepodlaczaniu zasilania - powazny jestes??

buzi chcesz? moze czekoladki?
nie jestem jedyna osoba ktorej nie dziala, a co by bylo, gdybym niedajboze kupil ten interfejs u ciebie? na taki support moge liczyc? grejt! :D

i na koniec cytat z ferdydurke...

slowacki wielkim poeta byl...

przechodze na tumiwisizm

219

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Hej!

To i ja się dołączę do wątku. Również zmontowałem sobie IDEAa na PCB nabytym od Piguły jakieś wieki temu :) i mam identyczne problemy jak Candle. Tzn. Ja testowałem interface IBM-owskim 1GB micro-drive. Wszystko wydaje się działać OK, oprócz RAM-u na płytce z IDEA. Byłem zmuszony użyć 6164 z braku 6116, ale KMK diag pisze mi o problemach RAM. Wersja biosu to hdb111nc.

http://seban.slight.pl/aa/kmk2.jpg
http://seban.slight.pl/aa/kmk1.jpg

Poniżej wyniki z KMK-DIAG:

http://seban.slight.pl/aa/kmk_diag1.png

http://seban.slight.pl/aa/kmk_diag2.png

http://seban.slight.pl/aa/kmk_diag3.png

http://seban.slight.pl/aa/kmk_diag4.png

http://seban.slight.pl/aa/kmk_diag5.png

Doceniam oczywiście wysyłki Pasia w udoskonalenie i zbudowanie nowej wersji interface, jednak kurka wodna musi być jakieś sensowne wytłumaczenie takiego a nie innego zachowania się tego interface w ten sposób. Być może jest jakiś błąd w założeniach/projekcie???

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-09-07 14:36:10)

220

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Zamontowalem ok 5-6 KMK do srodka ATAREk...i niegdy nie mailem problemow jak piszecie.

moze Draco -- wspominajac o jakosci stykow zlacza EXI/CART ma w ww sytuacji racje ??

proponuje osczyscic styki ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

221

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

na stykach nie ma sladu oksydacji

przechodze na tumiwisizm

222

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

próbowałem już chyba w 5 atarkach... różnych.... 65, 130, 800XE/XL, rozbudowane, gołe, itd. efekt na każdej identyczny. styki i zasilanie dobre w 100% (bo działa np. Karen Maxi Drive). Jedynie pamięć RAM mam inną jak widać na focie, z braku 6116 użyłem 6264 produkcji ZMD wraz z adapterem. Adapter+RAM działa i przetestowany w programatorze/testerze pamięci.

lotharek napisał/a:

Zamontowalem ok 5-6 KMK do srodka ATAREk...i niegdy nie mailem problemow jak piszecie.

Ja używam tego adaptera ECI+CART + taśmy długości może z 10cm... może tu jest problem? Do środka nie mam za bardzo czasu montować. Co nie zmienia faktu że kurka wodna powinno działać bez problemu :(


seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-09-07 14:35:15)

223

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Candle napisał/a:

nie jestem jedyna osoba ktorej nie dziala, a co by bylo, gdybym niedajboze kupil ten interfejs u ciebie? na taki support moge liczyc? grejt! :D

No popatrz - tyle zabawek poszło i jakoś nikt z takimi problemami do mnie nie uderzał!
Lotharek/Monsoft/Zaxon wyciągneli ode mnie cały zasób płytek i nie słyszałem aby któremuś coś nie działało jak należy - wszystkie montowane i testowane przeze mnie!  Tylko ja w przeciwieństwie do Ciebie stosowałem się do uwag Pasia i używałem odpowiednich pamięci i odpowiednich kości.... widać mam więcej szczęścia od Ciebie!

A wracając do mojego supportu - nie korzystałeś z niego więc się nie wypowiadaj!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

224

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

wlasnie kozystam ;)
wiec sie wypowiadam :P

przechodze na tumiwisizm

225

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Idea/KMK którą pokazałeś na zdjęciach nie jest składana przeze mnie - więc nie odczuwam dyskomfortu psychicznego, że Ci nie działa poprawnie - prosiłeś o pomoc na forum, więc Ci napisałem w jaki sposób testowałem swoje Idea - które działa wyśmienicie - oraz na co ewentualnie zwrócić uwagę.

Skoro dla Ciebie to lamerskie odpowiedzi , no cóż.. pozostawię to bez komentarza

Żadna osoba która ode mnie kupiła interfejs nie zgłaszała problemów - dlatego założyłem, że mój sposób jest wystarczający i że u każdej z tych osób interfejs pracuje poprawnie!
Wyjątkiem jak widzę jest tylko Dely - który o problemach raczył napisać dopiero na forum - pragnę tylko zwrócić uwagę, że dostał kmk jako pierwszy a na 100% pierwsze sztuki nie były przeze mnie tak dokładnie sprawdzane!

Powtórzę zatem jeszcze raz:

- puszczam zawsze kilkanaście razy test pamięci w kmk diag (jeden za drugim) jeżeli kmk przejdzie 10-12 testów można założyć w 80%, że użyta w niej pamięć 6116 jest ok - jeżeli pojawia się jakiś error to wymiana na innego producenta!!!!!  Dodatkowo dorzucę informację, że kmk może działać poprawnie na wersji biosu 1 bankowej (kmk diag pokazuje, że jest tylko jeden bank) a po wymianie na bios 2 bankowy może sypać błędami! Dlatego swoje interfejsy od momentu biosu 2 bankowego testowałem w oparciu o 2 różne biosy!

Przy ostatnich sztukach kmk'ek które robiłem dopiero kości czwartego producenta działały poprawnie - te które są dostępne w TME nie działają wiec chociażby na tej informacji zaoszczędziłeś parę groszy -> a taką pewnie dostałeś od Electrona!

Żadna kmk zrobiona przeze mnie nie miała wrzuconej innej kości niż 6116 - wiem, że Pasiu kilka zrobił w oparciu o większe (jakiego producenta/typu i o jakich czasach nie wiem - może będzie chciał się podzielić tą informacją na forum).

Podczas składania interfejsów - 2 adaptery (wkładane w gniazdo) miałem uszkodzone (miały zwarcia) - cóż w czasach kiedy były zamawiane te płytki mało która firma sprawdzała pod kątem elektrycznym wyprodukowane pcb.... teraz to już praktycznie norma!!!

I tyle z mojej strony... może ktoś inny w mniej lamerski sposób pomoże Ci na forum!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim